Προς το περιεχόμενο

Bitcoin - Η επανάσταση του χρήματος


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

H Bitwala ανακοινώνει 800.000 ευρώ από επενδυτές

 


 

το νέο δεν είναι οτι είχαμε άλλη μια επένδυση σε κάποιο bitcoin startup αλλά το νέο είναι ότι ο ένας από τους επενδυτές είναι μια κρατική τράπεζα της Γερμανίας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Νομίζω μια από τις μεγαλύτερες ειδήσεις των τελευταίων μηνών. Η Circle έγινε και η πρώτη Bitcoin εταιρεία που πήρε επίσημη αδειοδότηση ηλεκτρονικού χρήματος στην Βρετανία και υπέγραψε και συμφωνία με την Barckleys για την χρήση της πλατφόρμας για άμεση και με χαμηλά fee μεταφορά χρημάτων από και πρός την Αμερική.

Το νέο είναι εντυπωσιακό και μόνο του καθώς πλέον έχουμε και την πρώτη επίσημη χρήση του Bitcoin blockchain για μεταφορά χρημάτων. Αυτό μπορούμε να το πούμε και defacto αναγνώριση του bitcoin και της τεχνολογίας του.


Η Circle είναι η πρώτη Bitcoin εταιρεία με αδειοδότηση ηλεκτρονικού χρήματος στην Βρετανία

 


  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και άλλος ένας που έκανε μια συναλλαγή και έβαλε κατά λάθος fee 13 btc :P

 


 

για καλή του τύχη την συναλλαγή την έπιασε BTCC pool με τον διαχειριστή του να δεσμεύετε δημόσια ότι θα του γυρίσει τα fee αν μπορέσει να αποδείξει ότι η συναλλαγή είναι δικιά του :P

 


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως στο καλο την πατανε ετσι... δεν βλεπουν?

 

Οσες φορες εχω στειλει κατι τσεκαρω και διπλοτσεκαρω ολα τα ποσα, και δεν μιλαμε για τετοιες ταξεις μεγεθους. Δεν εχω δει ουτε μια εφαρμογη/wallet που να υποστηριζει συναλλαγες με bitcoin και να μην σου δινει εστω ενα confirmation στο τελος πριν γινει η συναλλαγη. Δεν ειναι απλα πατησα το διπλανο κουμπι κατα λαθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Θα γίνουν τρεις παρουσιάσεις την Κυριακή 17 Απριλίου για το Bitcoin στο fosscomm όπως γράφει και το πρόγραμμα τους
Η πρώτη είναι από τον τον Δημήτρη Λαμπρινό από τις 15:30 μέχρι και τις 16:00 και έχει τον τίτλο
 
Bitcoin: Money Revolution
 
 
Ο Δημήτρης Λαμπρινός έχει και την δικιά του σελίδα από τι είδα
 
 
μετά από τις 16:00 μέχρι και της 17:30 θα μιλήσει ο Σπύρος Ντόβας από το slack με θέμα
 
"Πως το bitcoin θα αλλάξει τον κόσμο (προς το καλύτερο)"
 
το τελευταίο μισάωρο θα γίνει παρουσιάση της ελληνικής κοινότητας η καλύτερα των καναλιών συνάντησης των Ελλήνων φίλων του ψηφιακού νομίσματος Bitcoin.
Φέτος λέω να φέρω και κάποιο mining μηχανήματα συγκεκριμένα τα usb 333, usb bitfury, πλακέτες με bitfury chip, antminer s1, antminer s3. Ετσι για μια ιστορική αναδρομή. το μόνο μηχάνημα που δεν έχω είναι το japanelo αν έχει κάποιος και μπορεί να το φέρει καλό θα ήταν Smiley
Τέλος η πρόσκληση στο meetup
 
 
Οι τίτλοι στο official πρόγραμμα θα αλλάξουν και γιαυτό μπορείτε να τους δείτε λάθος στα παραπάνω link. Σας περιμένουμε όλους εκεί πάντως Smiley

Πως στο καλο την πατανε ετσι... δεν βλεπουν?

 

Οσες φορες εχω στειλει κατι τσεκαρω και διπλοτσεκαρω ολα τα ποσα, και δεν μιλαμε για τετοιες ταξεις μεγεθους. Δεν εχω δει ουτε μια εφαρμογη/wallet που να υποστηριζει συναλλαγες με bitcoin και να μην σου δινει εστω ενα confirmation στο τελος πριν γινει η συναλλαγη. Δεν ειναι απλα πατησα το διπλανο κουμπι κατα λαθος.

 

τυχερός ήταν. Δεν λες που δεν τα έπιασε κανας solo miner όπως του kano. 3 block βρίσκει το 24αωρο αλλά δεν θέλει και πολύ να γίνει η στραβή. Σίγα μην του τα έδινε πίσω. Εδώ που τα λέμε ούτε κάποια knc δεν θα τα δινε ούτε νομίζω το slush που τα διαμοιράζει με την μια. Μην πάμε στα ποιο μικρά pool.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εφαρμογή της Chip-chap στο anrdoid επιτρέπει την αγορά bitcoin με προμήθεια μόνο 2% από τα 500 Easy pay κιόσκια που διαχειρίζεται η Τράπεζα Πειραιώς

 

Η διαδικασία είναι πολύ απλή. Απλά πρέπει να ακολουθήσετε τα παρακάτω βήματα:

1. Εγκαταστήστε και ανοίξτε το Chip-Chap. Μπορείτε να το κατεβάσετε από το παρακάτω link:https://play.google.com/store/apps/details?id=com.chip_chap.app
2. Επιλέξτε το EasyPay σε Bitcoin
3. Επιλέξτε το ποσό και τη διεύθυνση του πορτοφολιού στην οποία θέλετε να λάβετε τα bitcoins

Στη συνέχεια σε οποιοδήποτε EasyPay τερματικό:
1. Επιλέξτε Κατάθεση σε τραπεζικό λογαριασμό
2. Πληκτρολογήστε τον αριθμό λογαριασμού και το reference number
3. Καταθέστε τα χρήματα
4. Μετά από λίγο θα έχετε τα bitcoins σας στο πορτοφόλι σας!
5. Μπορείτε επίσης να κάνετε share τις εντολές στα κοινωνικά σας δίκτυα για να ζητήσετε την πληρωμή

Αυτή η διαδικασία μπορεί να γίνει σε οποιοδήποτε από τα EasyPay κιόσκια της Τράπεζας Πειραιώς, η οποία διαθέτει ένα εκτεταμένο δίκτυο στην Ελλάδα.

• 455 EasyPay κιόσκια μέσα σε καταστήματα της Τράπεζας Πειραιώς
• 45 EasyPay κιόσκια μέσα σε καταστήματα Vodafone
• 19 EasyPay κιόσκια μέσα σε υποκαταστήματα της Interamerican
• 12 EasyPay κιόσκια μέσα σε υποκαταστήματα της ΔΕΗ
• 10 EasyPay κιόσκια σε σημεία εξυπηρέτησης του Δήμου Αθηνών
• 6 EasyPay κιόσκια στο σούπερ μάρκετ Σκλαβενίτη
• 2 EasyPay κιόσκια μέσα στα καταστήματα Γερμανός/Cosmote

http://www.bitcoin-gr.org/?p=5047

 

http://bitcoinist.net/chip-chap-allows-you-to-buy-bitcoin-at-more-than-500-atms-in-greece/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμια σχεση τα δανεια σε δολαρια με υποτιθεμενα δανεια σε bitcoin. Καμια τραπεζα δεν μπορει να δημιουργησει btc απο το πουθενα δινοντας εντολη να εμφανιστουν στο λογαριασμο σου.

 

Φυσικα θα μπορουσαν να σου δανειζουν πραγματικα bitcoin με οτι επιτοκιο θελουν αλλα αυτο δεν νομιζω οτι τους ενδιαφερει ουτε οτι μπορει να κερδισουν τιποτα σημαντικο.

Πλάνη. Ούτε τώρα τυπώνει λεφτά η τράπεζα όταν δανείζει μπορεί παρ' όλα αυτά να δανείζει Χ επιπλέον λεφτά από αυτά που έχει στην κατοχή της και ας μην τυπώνει. Το ίδιο μπορεί να κάνει με κάθε νόμισμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εφαρμογή της Chip-chap στο anrdoid επιτρέπει την αγορά bitcoin με προμήθεια μόνο 2% από τα 500 Easy pay κιόσκια που διαχειρίζεται η Τράπεζα Πειραιώς

 

Η διαδικασία είναι πολύ απλή. Απλά πρέπει να ακολουθήσετε τα παρακάτω βήματα:

1. Εγκαταστήστε και ανοίξτε το Chip-Chap. Μπορείτε να το κατεβάσετε από το παρακάτω link:https://play.google.com/store/apps/details?id=com.chip_chap.app

2. Επιλέξτε το EasyPay σε Bitcoin

3. Επιλέξτε το ποσό και τη διεύθυνση του πορτοφολιού στην οποία θέλετε να λάβετε τα bitcoins

Στη συνέχεια σε οποιοδήποτε EasyPay τερματικό:

1. Επιλέξτε Κατάθεση σε τραπεζικό λογαριασμό

2. Πληκτρολογήστε τον αριθμό λογαριασμού και το reference number

3. Καταθέστε τα χρήματα

4. Μετά από λίγο θα έχετε τα bitcoins σας στο πορτοφόλι σας!

5. Μπορείτε επίσης να κάνετε share τις εντολές στα κοινωνικά σας δίκτυα για να ζητήσετε την πληρωμή

Αυτή η διαδικασία μπορεί να γίνει σε οποιοδήποτε από τα EasyPay κιόσκια της Τράπεζας Πειραιώς, η οποία διαθέτει ένα εκτεταμένο δίκτυο στην Ελλάδα.

• 455 EasyPay κιόσκια μέσα σε καταστήματα της Τράπεζας Πειραιώς

• 45 EasyPay κιόσκια μέσα σε καταστήματα Vodafone

• 19 EasyPay κιόσκια μέσα σε υποκαταστήματα της Interamerican

• 12 EasyPay κιόσκια μέσα σε υποκαταστήματα της ΔΕΗ

• 10 EasyPay κιόσκια σε σημεία εξυπηρέτησης του Δήμου Αθηνών

• 6 EasyPay κιόσκια στο σούπερ μάρκετ Σκλαβενίτη

• 2 EasyPay κιόσκια μέσα στα καταστήματα Γερμανός/Cosmote

http://www.bitcoin-gr.org/?p=5047

 

http://bitcoinist.net/chip-chap-allows-you-to-buy-bitcoin-at-more-than-500-atms-in-greece/

 

Πολύ καλό. Βέβαια 2.91% χρεώνει το coinbase, και είναι instant και από το σπίτι σου, αλλά προφανώς good news are good.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι δύο παρουσιάσεις που θα κάνουμε την Κυριακή στο fosscomm

 


 

 


 

και η παρουσιάση του Δημήτρη Λαμπρινού

 


 

 

νομίζω και αυτή πολύ χρήσιμη ιδίως για την live παρουσιάση το πώς γίνετε μια bitcoin συναλλαγή. Σας περιμένουμε όποιος δλδ μπορεί να έρθει :) λέω να φέρω και mining μηχανήματα από usb, πλακέτες bitfury μέχρι antminer σαν μια ιστορική αναδρομή του home mining.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά δεν το κατάλαβα ποτέ αυτό το πράγμα. Για τον απλό άνθρωπο τι χρήση έχει; Πχ. για ένα άτομο σαν εμένα που στα μαγαζιά πληρώνω με κάρτα/μετρητά και online με PayPal τι διαφορά θα είχε να πλήρωνα με bitcoins? Μπορώ να τα έχω και σε μορφή κάρτας; Sorry αν ακούγονται γελοία αυτά που ρωτάω αλλά όσες φορές κι αν έχω προσπαθήσει να διαβάσω τι στο διάολο είναι δεν καταλαβαίνω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μηδενικά fee


 
Πραγματοποιήθηκε σήμερα η συμμετοχή μας στο συνέδριο και ο Σπύρος Ντόβας που μίλησε έδωσε μια στην κυριολεξία φοβερή ομιλία. αν και κράτησε αρκετή ώρα κοντά στις δύο ώρες και τον κόσμο της είχε και ενδιαφέρων είχε ο κόσμος με ερωτήσεις, συζητήσεις και όπως πάντα στο τέλος άνοιξε και μια πολιτική κουβέντα για το γενικά τι είναι bitcoin με τον ρόλο του στην σύγχρονη κοινωνία.
 είχα φέρει και μια σειρά bitcoin miner από τα usb μέχρ s3 ποιο πολύ για μια ιστορική αναδρομή στον κόσμο του mining.
Ο Σπύρος μας παρουσίασε και μια φοβερή ιδέα για ένα project που ετοιμάζουν και όταν λέω project μιλάω για πραγματική τεχνολογική καινοτομία κατά την γνώμη μου. Η ιδέα τους είναι φοβερή και εύχομαι να τους πάει καλά.
Πριν από τον Σπύρο μίλησε άλλο ένα παιδί φοιτητής και εξηγούσε τις συναλλαγές με bitcoin και πως γίνονται. Και εκεί το αμφιθέατρο ήταν κατάμεστο.
Γενικά βλέπω μεγάλο ενδιαφέρων και όσο πάει ο κόσμος και μαζεύετε. Από το ellak μας είπαν μήπως διοργανώσουμε και κάποιο άλλο συνέδριο όπως είχαμε κάνει πριν λιγο καιρό στο innovation athens.
Φωτογραφικό υλικό θα έχω τις επόμενες μέρες καθώς νομίζω υπάρχει και video και θα τα ανεβάσω και εδώ και στο blog στο τέλος της βδομάδας μάλλον γιατί θα λείψω εκτός αθήνας για μερικές μέρες.
Η μόνη φωτογραφια νομίζω που αξίζει γιατί οι υπόλοιπες μου βγήκαν χάλια είναι αυτές εδώ
 
 
και ναι όντος ο Σπύρος φόρεσε μπέρτα, φόρεσε καπέλο πήρε και ένα μαγικό ραβδί και παρουσιάσε το the magic internet money :D
 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθές είχαμε και την νέα πολύ συμαντική έκδοση του Bitcoin core την 0.12.1 που μας φέρνει ένα βήμα πριν το segwit patch, δημιουργεί το έδαφος για να λειτουργήσει το lighting network αλλά και φέρνει ένα σημαντικό χαρακτηριστικό στον πυρηνα του Bitcoin καθώς από εδώ και πέρα θα μπορούμε να έχουμε πολλαπλά soft fork μέσα σε μια έκδοση του Bitcoin. 

http://www.bitcoin-gr.org/?p=5052

η έκδοση αυτή έιναι στην ουσία ένα soft fork που για να ενεργοποιηθεί πρέπει οι miner και τα node να την ακολουθήσουν. Οι miner που έχουν και τον πρώτο λόγο δήλωσαν ότι θα την έχουν ενεργοποιήσει μέσα στις επόμενες βδομάδες.

https://twitter.com/TheBitCoinPRO/status/721820308945043456

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...