Προς το περιεχόμενο

παλιά βιντεοκάμερα


dub

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω μια βιντεοκάμερα 10ετιας την Canon MV430 digital video camcorder. Τότε ήταν απο τις κορυφαίες με φοβερή ποιότητα. Θέλω να τη χαρίσω στη κόρη μου που συμμετέχει σε μια ομάδα στο σχολείο της και ασχολούνται με βίντεο. Η απορία μου είναι αν συνδέεται με υπολογιστή (windows) για να μπορεί να κατεβάζει εκεί τα βιντεο για να τα επεξεργάζεται. Η αποθηκευση γινεται σε κασετα mini DV.

Στο εγχειρίδιο χρησης λεει πως συνδεεται με υπολογιστή αλλα ... :

 

"Βy using a DV cable and connecting the camcorder in a PC equiped with a DV terminal conforming to 

IEEE 1394/DV compatible capture board , you can transfer images taken with the camcorder to your PC"

 

Λίγο χλωμό το βλέπω. αυτό το "dv compatible capture board" .....

Υπάρχουν καλώδια η αντάπτορες απο firewire σε usb να δοκιμάσω τουλαχιστον?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα από τις σύγχρονες HD που έχω αλλάξει, έχω την 530 και την προσέχω σαν τα μάτια μου γιατί είναι από τις λίγες που έχουν απομείνει με τη δυνατότητα για την απ' ευθείας μετατροπή είτε του αναλογικού σήματος, από βιντεοκασέτα, είτε από τη miniDV σε ψηφιακό, και την αποθήκευσή του στο pc, για την περαιτέρω επεξεργασία του.

 

Δεν ξέρω αν ασχολείσαι με το χόμπυ αυτό, αλλά, εγώ θα την κρατούσα, αν ήμουν στη θέση σου.

 

Στο ερώτημα τώρα. Η κάμερα συνδέεται με καλώδιο firewire (IEEE1394) με το pc και το θέμα είναι αν το συγκεκριμένο pc διαθέτει αυτό το βύσμα που τώρα πλέον δεν χρησιμοποιείται. Αντάπτορες υπάρχουν και βρίσκεις εύκολα και στην ελληνική αγορά αλλά δεν ξέρω αν παίζει μείωση της ποιότητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η χρηση καλωδιου firewire είναι σημαντική για την ποιότητα εξαγωγής της ταινίας. Δεν εχω ασχοληθει καθολου με το αν μπορει να γινει συνδεση με adaptor και σε πιο βαθμο επηρεαζεται η ποιοτητα αν γινει κατι τετοιο ή ακόμα και αν επιτραπεί το capture σε μια τετοια διασύνδεση. Πάντως αν επιχειρουσες να παρεις απο την καμερα υλικο απ ευθειας από USB έξοδο το αποτέλεσμα θα ήταν σίγουρα κακό.

 

Κάνε το ερωτημα σε μια μηχανη αναζήτησης και θα βρεις ετοιμες απαντησεις, αλλά φοβάμαι πως η χρήση firewire θύρας για αξιοπρεπή εξαγωγή είναι μονόδρομος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προσθέσω ότι όταν θέλησα να τη χρησιμοποιήσω, πριν λίγους μήνες, για μετατροπή βιντεκασετών, δεν βρήκα το δικό της καλώδιο και χρησιμοποίησα ένα άλλο σε σελοφάν που βρήκα στη σακούλα που τα βάζω. Παιδεύτηκα πολύ για να δει την κάμερα το premiere για να ξεκινήσω το capture, αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

 

Αφού δοκίμασα όλα τα άλλα καλώδια της συνδεσμολογίας με το βίντεο, σκέφτηκα να αλλάξω και το firewire και αγόρασα ένα νέο από το Πλαίσιο. Τελικά, το καλώδιο στο σελοφάν που είχα δεν λειτουργούσε !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τον dub δεν βλεπω ομως...που εισαι βρεεε ??? αν..παρεξηγηθηκες που ενας ξενος σου κανει δωρα μπορεις και να..πληρωσεις δεν με χαλαει χεχε !!! :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλημέρα και συγνώμη που χάθηκα αλλά ειχα μεγάλα τρεχάματα.

Κατ'αρχήν ευχαριστώ για τη προσφορά σου φίλε 'Αλκη Κ. Οχι δεν μένω Αθήνα και η κάμερα θα χρησιμοποιηθει απο τη κόρη μου με το λαπτοπ της. Η κόρη μου για φέτος ακόμη ζει στις Βρυξέλες και τώρα ταξιδευει για εκεί.Αύριο περιμένω να μου πει αν το λαπτοπ της εχει θύρα firewire. Αν έχει τότε ολα ΟΚ. Αν δεν έχει τότε θα δω τι θα γίνει. Θα τη κρατήσω εγώ και θα αναγκαστώ να της κάνω ένα - ακριβό- δώρο για τα Χριστουγεννα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

Καλημέρα συνάδελφοι...

Είμαι νέος στην παρέα και αφορμή για να πρωτομπώ ήταν ένα καλώδιο παλιό firewire που δεν έχω, για μια mini dv του 2007 που έχω. Μπορεί να βοηθήσει μήπως κανείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα συνάδελφοι...

Είμαι νέος στην παρέα και αφορμή για να πρωτομπώ ήταν ένα καλώδιο παλιό firewire που δεν έχω, για μια mini dv του 2007 που έχω. Μπορεί να βοηθήσει μήπως κανείς;

 

Πού θέλεις να την συνδέσεις; Mini DV σε τι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς το παρόν το firewire που έχω συνδέεται μόνο με παλιό μακ.

Θέλω να καταλήγει σε usb για να μπορώ να το συνδέσω στο λάπτοπ μου.

Άρα χρειάζομαι ή κάτι, να παίρνει θυληκό fire wire και να το κάνει usb,

ή φιρεγουάιερ me usb.

Υπάρχει κάτι ρε παιδιά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς όχι.... Πάντως δίνω 10 ευρώ σε όποιον έχει παλιό μακ που παίρνει firewire για να περάσω από το μακ

στο δικό μου τα γυρίσματα. Ή σε όποιον έχει καλώδιο που να συνδέεται με Panasonic NV-GS27E ΚΑΙ από την άλλη

να είναι usb για λάπτοπ. (σήμερα)

Σε κάθε περίπτωση, ευχαριστώ όπως και νά χει για τις χρήσιμες πληροφορίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...