Προς το περιεχόμενο

Νέα 3play πακέτα από τη Cyta με συνδυασμό τηλεφωνίας, Internet και τηλεόρασης


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@Hetfield

 

δλδ χτυπα ξυλο αν παθει κατι καποιος, να ανοιξει το ψυγειο ή το φως που δεν θα εχει επειδη θα εχει κοπει το ρευμα κ οχι να παρει τηλεφωνο να βρει βοηθεια???

 

εχουμε χασει την μπαλα μου φαινεται.

 

απο εκει κ περα περι ορεξεως η καθε εταιρια κ τι καλυπτει για τα γουστα του καθενος, αλλα μην τρελαθουμε τελειως κ λεμε πως οταν εχουμε διακοπη ρευματος δεν χρειαζεται το τηλεφωνο περισσοτερο απο το ψυγειο κ το φως(που ετσι κ αλλιως δεν θα εχεις λογω διακοπης...).σκεψου να εχεις σπιτι ενα ατομο μεγαλο σε ηλικια που δεν εχει κινητο κτλπ αν χρειαστει κατι τι θα κανει???

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 50
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η τηλεφωνια της forthnet ειναι για τα μπαζα. Λες και μιλαω απο κινητο με καλυψη G.

Λυπάμαι να διαβάζω τέτοια πράγματα. Δεν μπορώ να εξακριβώσω αν είναι κακόβουλα σχόλια ή ανακρίβειες, πάντως καλό θα είναι να δίνουμε όσο το δυνατόν περισσότερες πληροφορίες γίνεται εφόσον αφορά προσωπική εμπειρία, έτσι ώστε να μπορούμε να κατανοήσουμε την περίπτωση.

Είμαι εδώ και 6 συναπτά έτη συνδρομητής της Forthnet στη Νέα Σμύρνη και δεν είχα ΠΟΤΕ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα με την ποιότητα της τηλεφωνίας (ούτε με το Internet αλλά δεν εξετάζουμε αυτό εδώ). Αντίθετα παίρνω κάτι φίλους με On κλπ και τρομάζω να τους γνωρίσω.

Θα έπρεπε να φτιάξουμε ένα χάρτη με αυτό, με αξιολογήσεις για τηλεφωνία. (κάπου υπάρχει κάτι αντίστοιχο για ταχύτητες στο internet, με πάροχο, ταχύτητα και Ping αν θυμάμαι καλά)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λυπάμαι να διαβάζω τέτοια πράγματα. Δεν μπορώ να εξακριβώσω αν είναι κακόβουλα σχόλια ή ανακρίβειες, πάντως καλό θα είναι να δίνουμε όσο το δυνατόν περισσότερες πληροφορίες γίνεται εφόσον αφορά προσωπική εμπειρία, έτσι ώστε να μπορούμε να κατανοήσουμε την περίπτωση.

Είμαι εδώ και 6 συναπτά έτη συνδρομητής της Forthnet στη Νέα Σμύρνη και δεν είχα ΠΟΤΕ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα με την ποιότητα της τηλεφωνίας (ούτε με το Internet αλλά δεν εξετάζουμε αυτό εδώ). Αντίθετα παίρνω κάτι φίλους με On κλπ και τρομάζω να τους γνωρίσω.

Θα έπρεπε να φτιάξουμε ένα χάρτη με αυτό, με αξιολογήσεις για τηλεφωνία. (κάπου υπάρχει κάτι αντίστοιχο για ταχύτητες στο internet, με πάροχο, ταχύτητα και Ping αν θυμάμαι καλά)

 

Όπως είπα και πριν είναι ανάλογα την περίπτωση. Εγώ προσωπικά είχα προβλήματα με την fortnet, συνέχεια έπεφτε το ίντερνετ μετά από κάποιο σημείο.Επίσης η εξυπηρέτηση τους ήταν σκατά. Έπαιρνες τηλέφωνο για ένα πρόβλημα και σου έλεγαν οκ θα το δούμε το ξέχναγαν τους ξανά έπαιρνες σου έλεγαν θα το δούμε και την τρίτη φορά έλεγαν θα στείλουμε τεχνικό να το κοιτάξει και ερχόταν μετά από μία βδομάδα.Στην cyta ομώς μία φορά που τους έχω πάρει με βοήθησαν απο την πρώτη στιγμή και επίσης με ξανά πήραν μόνοι τους δύο φορές ( γιατί ήθελαν να μάθουν αν λύθηκε το πρόβλημα και δεν μπόρεσα να τους απαντήσω ). Και το καλύτερο? Και σε μένα και στον θείο μου εντόπισαν πρόβλημα και έστειλαν αμέσως εκπρόσωπο τους την ίδια μέρα να το λύσει. Σύμπτωση? Δεν νομίζω... ( *Από Προσωπική εμπειρία* και όχι ανακρίβειες )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρα πολυ καλη προσφορα μπραβο ,απο την cyta εδω στην πτολεμαιδα ειμαι πολυ ικανοποιημενος και τωρα με τα ιδια χρηματα θα εχω και τηλεοραση για  live μεταδοσεις αθλητικων δεν καιγομαι την ομαδαρα μου την βλεπω στο γηπεδο δεν χρειαζετε να ειμαστε συνεχεια μεσα σαν φυλακισμενοι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μέχρι στιγμής για 3play τις καλύτερες προσφορές αλλά και περιεχόμενο έχει η nova . καλό το 3play της cyta αλλά είναι πολύ πίσω από τη nova .

 

Μπορείς να παραθέσεις link για την προσφορά που αναφέρεις αν γίνεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είπα και πριν είναι ανάλογα την περίπτωση.

Συμφωνώ και δεν θέλω να βρεθώ στη θέση να αμφισβητώ τα λεγόμενα κανενός, γι αυτό και καλό είναι να γράφονται περισσότερα στοιχεία για να υπάρχει μια στοιχειώδης τεκμηρίωση. Θεωρώ ότι όταν γράφονται απόλυτες και ισοπεδωτικές εκφράσεις κάπου χάνεται το δίκαιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Hetfield

 

δλδ χτυπα ξυλο αν παθει κατι καποιος, να ανοιξει το ψυγειο ή το φως που δεν θα εχει επειδη θα εχει κοπει το ρευμα κ οχι να παρει τηλεφωνο να βρει βοηθεια???

 

εχουμε χασει την μπαλα μου φαινεται.

 

απο εκει κ περα περι ορεξεως η καθε εταιρια κ τι καλυπτει για τα γουστα του καθενος, αλλα μην τρελαθουμε τελειως κ λεμε πως οταν εχουμε διακοπη ρευματος δεν χρειαζεται το τηλεφωνο περισσοτερο απο το ψυγειο κ το φως(που ετσι κ αλλιως δεν θα εχεις λογω διακοπης...).σκεψου να εχεις σπιτι ενα ατομο μεγαλο σε ηλικια που δεν εχει κινητο κτλπ αν χρειαστει κατι τι θα κανει???

Σωστα. Το τηλεφωνο ειναι η πιο βασικη αναγκη (ευτυχως δεν υπαρχουν και κινητα να καλουμε το 166), το ρευμα που σου δινει φως, συντηρηση τροφιμων κτλ δεν ειναι! ΟΤΙ ΝΑ 'ΝΑΙ

Λυπάμαι να διαβάζω τέτοια πράγματα. Δεν μπορώ να εξακριβώσω αν είναι κακόβουλα σχόλια ή ανακρίβειες, πάντως καλό θα είναι να δίνουμε όσο το δυνατόν περισσότερες πληροφορίες γίνεται εφόσον αφορά προσωπική εμπειρία, έτσι ώστε να μπορούμε να κατανοήσουμε την περίπτωση.

Είμαι εδώ και 6 συναπτά έτη συνδρομητής της Forthnet στη Νέα Σμύρνη και δεν είχα ΠΟΤΕ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα με την ποιότητα της τηλεφωνίας (ούτε με το Internet αλλά δεν εξετάζουμε αυτό εδώ). Αντίθετα παίρνω κάτι φίλους με On κλπ και τρομάζω να τους γνωρίσω.

Θα έπρεπε να φτιάξουμε ένα χάρτη με αυτό, με αξιολογήσεις για τηλεφωνία. (κάπου υπάρχει κάτι αντίστοιχο για ταχύτητες στο internet, με πάροχο, ταχύτητα και Ping αν θυμάμαι καλά)

Οχι μπορεις.

Με ενα φορητο spec analyzer μπορεις να το εξακριβωσεις.

Αλλα μη λες τετοια αν δεν ξερεις για ποιο πραγμα μιλαω.

Ειχε γινει και θεμα σε ενα αλλο πολυ γνωστο forum οτι η Forthnet κοβει συχνοτητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να παραθέσεις link για την προσφορά που αναφέρεις αν γίνεται?

http://www.digitaltvinfo.gr/index.php?option=com_magazine&task=viewArticle&id=10042  .Δες και μόνο σου . Με 150 ευρώ το χρόνο έχεις και αθλητικά και ταινίες . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν λέει τίποτα για 150 ευρώ το χρόνο...τα μηνιαία ξεπερνάνε κατά πολύ τα 150 ευρώ το χρόνο. Ευχαριστώ πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους....

Επειδή είμαι τεχνικός της Forthnet και της Cyta (και για κάποια φεγγάρια της Tellas-wind) για το Νομό της Φλώρινας θα προσπαθήσω να σας δώσω τα φώτα μου (όσα έχω :-) )..

Εχουμε και λέμε λοιπόν 

 

Μια τηλεφωνική γραμμή αποτελείτε από τέσσερα βασικά τμήματα. 

 

α. Το καλώδιο της συνεγκατάστασης (από το κέντρο του ΟΤΕ στο κέντρο του παρόχου). Συνήθως είναι στον ίδιο χώρο με ελάχιστες απώλειες...

 

β. Το κεντρικό καλώδιο (από το κέντρο του ΟΤΕ μέχρι το καφάο).

 

γ. Το απερχόμενο καλώδιο ( από το καφάο μέρχι την είσοδο της οικοδομής-ΒΟΧ ή εσκαλίτ).

 

δ. Η κάθετη καλωδίωση (από το ΒΟΧ η το εσκαλίτ μέχρι τον χώρο του πελάτη).

 

Η ταχύτητα και η ποιότητα των υπηρεσιών, λοιπόν, είναι σε άμεση συνάρτηση των β,γ και δ ΜΟΝΟ....

 

Η συνεγκατάσταση συνδέεται με τον κορμό του δικτύου με οπτικές ίνες, άρα, όπως καταλαβαίνετε ότι απώλεια προκύπτει πρόέρχεται από τα β, γ και δ.

 

 Τώρα, στα β, γ και δ έχουμε δυο πράγματα να προσέξουμε:

 

α. Το μήκος της καλωδίωσης και 

β. Την ποιότητα των καλωδίων....

 

Σχετικά με το α. δεν έχουμε πολλά να πούμε παρά μόνο το εξής: ΟΣΟ ΜΕΓΑΛΎΤΕΡΗ ΕΊΝΑΙ Η ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΑΠΌ ΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΟΥ ΟΤΕ ΤΟΣΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΕΣ ΟΙ ΑΠΩΛΕΙΕΣ (Αυτό το ρημάδι το attenuation είναι)...

Ένας μπούσουλας για την απόσταση είναι: 13 db attenuation περίπου 1 km καλωδίωσης (δεν είναι απόλυτο γιατί εξαρτάται από τη διατομή-πάχος- του καλωδίου)... 

 

Πάμε λοιπόν στο β. που είναι και το πιο σημαντικό με ένα απλό παράδειγμα: 

 

Ένα σπίτι καινούργιο, σε ένα νέο δρόμο, μιας σχετικά νέας περιοχής και με απόσταση 2 km από το κέντρο του ΟΤΕ μπορεί να έχει πολύ καλύτερες υπηρεσίες από ένα σπίτι του 1950 με τα καλώδια που είχε βάλει ο εργολάβος το 1950 σε εκτεθειμένα ΒΟΧ να τα τρώει η βροχή το κρύο και ο ήλιος ακριβώς απέναντι από το κέντρο του ΟΤΕς.... 

 

Οπως φαίνεται λοιπόν, τα πράγματα περιπλέκονται πολύ....

 

Γιατί, λοιπόν, οι πάροχοι μεταξύ τους έχουν τόσο μεγάλες διαφορές αφού χρησιμοποιώ το ίδιο κεντρικό, απερχόμενο και κάθετο καλώδιο; 

 

Για να μην κουράσω θα το πω πολύ σύντομα... 

 

Ο ΟΤΕ έχει 65 volt τάση στη γραμμή 

Η Forthnet έχει 49 volt τάση στη γραμμή

Η Wind έχει 50 volt τάση στη γραμμή

Η CYTA έχει 0 volt τάση στη γραμμή

 

Εδώ να συμπληρώσω ότι βάσει ευρωπαϊκής νομοθεσίας απαγορεύεται η γραμμή να έχει τάση μεγαλύτερη των 50 volt (όποιος κατάλαβε, κατάλαβε!).

 

Βλέπετε, λοιπόν, ότι η διαφορά στην τάση και μόνο μπορεί να έχει τελείως διαφορετική συμπεριφορά στην ποιότητα... 

 

Π.χ. Μια γειωμένη γραμμή με την cyta και με 8 mbps ταχύτητα να παίζει πολύ καλύτερα από την 24άρα της wind.

 

Εδώ θα προσθέσω ξανά, ότι δεν είναι μόνο αυτές οι παράμετροι (snr, εξωτερικές τάσεις κλπ κλπ κλπ) για την ποιότητα αλλά είπαμε, χάριν συντομίας.... 

 

Ελπίζω να βοήθησα.... 

 

Αυτά τα ολίγα....

 

Θα προσπαθήσω να χώσω και καμιά φώτο για να δείτε τι γίνεται και θα καταλάβετε καλύτερα.........

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχαχαχα..ρε πλάκα κάνουν αυτοί?41 ευρώ για με 100 λεπτα κινητα και εξτρα λεφτα για τα FOX & FOX Life?Γελάει ο κόσμος...και γιατί να μην βάλει κάποιος forthnet με 29,90 που το βασικό τους έχει και discovery kai ta fox και ποσα ειδησεογραφικά και πόσα μουσικά και άλλα το novalife..τα eurosports...χώρια ότι αν πας από άλλη εταιρεία όπως είχα κάνει εγώ το καλοκαίρι σου δίνουν στάνταρ με ένα 10ευρω ή όλα τα σίνεμα ή όλα τα sports..χώρα τα 720' προς κινητά...

καλό το ότι μπαίνει ακόμα ένας παίκτης στον χώρο αλλά θέλουν πολύ δουλειά ακόμα γιατί αλλιώς τους βλέπω να κολλάνε σαν την Hol.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...