Προς το περιεχόμενο

ubuntu noob issues


antbyron

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά, χθες εγκατέστησα τα ubuntu 13.04 λόγω περιέργιας αλλά και απαιτήσεων της σχολής μου. Αρχικά είχα πολλά προβλήματα όπως το ότι δεν μπορούσα να εγκαταστήσω τους drivers της HD6870, δεν μπορούσα να ανοίξω προγράμματα και φακέλους απο τον launcher, γκρίζαρε το περιβάλλον και δεν ανταποκρινόταν κ.α.

 Όλα αυτά διορθώθηκαν αναβαθμίζοντας το λειτουργικό από 13,04 σε 13,10. Έφτιαξε η ανάλυση, ρύθμισα τις οθόνες όπως με βολεύουν, το περιβάλλον αποκρίνεται και όλα καλά.

 

 Αναρωτιέμαι αν χρειάζεται να εγκαταστήσω οδηγούς για το σύστημα, και αν ναι, ποιους;

Επίσης ψάχνω έναν media player που να ανοίγει αρχεία mov καθότι ο vlc που εγκατέστησα δεν τα παίζει(δεν έχει ήχο).

 

Μέχρι τώρα δεν έχω χρησιμοποιήσει τερματικό, παρά μόνο για την εγκατάσταση του synaptic. Ως πρώτη εμπειρία θα έλεγα ότι τα ubuntu είναι αρκετά user friendly.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κάποια συσκευη που δε λειτουργει;(για nvidia  κάρτα μπορεις να εγκαταστησεις το proprietary driver, για αλλες συσκευες π.χ κάρτες tv ή άλλο εξωτικό hardware νομίζω κ σε ubuntu υπάρχει το πακέτο linux-firmware-nonfree)

Για media πρέπει να εγκαταστήσεις κάποια decoders, plugins, codecs(gstreamer-plugins)

Όλα αυτα γίνονται απο το synaptic package manager

Περισσότερα εδω

https://help.ubuntu.com/13.10/ubuntu-help/index.html

Γενικά με googling θα βρεις οτι χρειάζεσαι γιαυτο κ δε σου απάντησε κανεις εδώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρχικά δίνεις ένα

 lspci -k

για να δούμε την κάρτα και με ποιον driver τρέχει

τις περισσότερες φορές το μόνο που χρειάζεσαι είναι driver για την κάρτα γραφικών

τα υπόλοιπα μόνο ό,τι δεν σου λειτουργεί όπως λέει ο από πάνω μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω να χρειάζεται όλο το μακρυνάρι

 

 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Barts XT [Radeon HD 6870]
    Subsystem: PC Partner Limited / Sapphire Technology Device 174b
    Kernel driver in use: radeon

 

Όλα λειτουργούν μια χαρά, ακόμα και η ανάλυση των οθονών είναι κομπλέ. Γι 'αυτο αναρωτιέμαι αν χρειάζονται οδηγοί.

Επίσης γιατί με το 13.04 είχα διάφορα προβλήματα και χάλια ανάλυση ενώ με 13.10 έφτιαξαν. Εγκαταστάθηκαν οδηγοί στο 13.10

 

thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δουλεύουν τα πάντα μια χαρά τότε δεν χρειάζεται να βάλεις τους κλειστού κώδικα driver. Μάλλον είσαι με τους open. Δεν ξέρω όμως αν με αυτούς τους driver μπορείς να παίξεις κανα game.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πας στο software center , πας σε ενα μενου πανω στα μενου που δεν θυμαμαι πως λεγεται και επιλεγεις software sources...στο παραθυρο που θα ανοιξει , τελευταιο tab στα δεξια πρεπει να ειναι το "additional drivers" .Εκει θα σου χει ο,τι "κλειστο" οδηγο μπορεις να χρησιμοποιησεις...κυριως της καρτας γραφικων...τον επιλεγεις τον περναει τραβας και κανα reboot και εισαι αρχοντας....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δουλεύουν τα πάντα μια χαρά τότε δεν χρειάζεται να βάλεις τους κλειστού κώδικα driver. Μάλλον είσαι με τους open. Δεν ξέρω όμως αν με αυτούς τους driver μπορείς να παίξεις κανα game.

 

 

πας στο software center , πας σε ενα μενου πανω στα μενου που δεν θυμαμαι πως λεγεται και επιλεγεις software sources...στο παραθυρο που θα ανοιξει , τελευταιο tab στα δεξια πρεπει να ειναι το "additional drivers" .Εκει θα σου χει ο,τι "κλειστο" οδηγο μπορεις να χρησιμοποιησεις...κυριως της καρτας γραφικων...τον επιλεγεις τον περναει τραβας και κανα reboot και εισαι αρχοντας....

qhab.png

Απ 'ότι φαίνεται είμαι με τους open.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τους έβαλα και τους δύο και δυστυχώς δεν δούλευαν σωστά. Δεν λειτουργούσαν και οι τρεις οθόνες στην native ανάλυση.

Αν και δεν έχω χρόνο για παιχνίδια, θα δοκιμάσω μπας και μπορώ να παίξω κάνα παιχνίδι με τους open. Αν φάω άκυρο, δεν τρέχει τίποτα, windows για games.

 

Αν περιμένω από το θεό, κάηκα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν διάβασα σωστά έβαλες Linux και λόγω "της σχολής". Οπότε

 

1 Το (όχι τα) Ubuntu ΔΕΝ είναι για κάποιον που θέλει να μάθει. Είναι για τη γυναίκα μου, τον εννιάχρονο ανηψιό μου κτλ δλδ για plug n play καταστάσεις. Με Ubuntu δεν θα ζοριστείς και δεν θα μάθεις.

2 οι ενδιάμεσες των LTS (Long time service) εκδόσεις του Ubuntu δεν έχουν feature freeze και λοιπές καταστάσεις. Απλά βαφτίζονται stable και άγιος ο Θεός. Εντελώς τυχαία (στην περίπτωσή σου) μετά από ΑΤΕΛΕΙΩΤΟ κράξιμο που έφαγαν, δουλεύουν out of the box οι drivers για κάρτες γραφικών. Όχι τέλεια όπως είδες και μόνος σου. Ο catalyst θα έπρεπε να δουλεύει σφαίρα και εσύ έχεις προβλήματα. 

3 Σε τι distro πρέπει να πας για "να μάθεις" είναι μεγάλο debate ενίοτε και με επιχειρήματα θρησκευτικού περιεχομένου. Προσωπική άποψη θα εκφράσω. Αν πρέπει να μάθεις να βάλεις Debian και σαν πρώτο πρώτο πράγμα να εξοικειωθείς με το Clonezilla. Αν είναι απλά για να περάσεις το μάθημα, μείνε εκεί που είσαι, και μόλις περάσεις κάνε format.  

 

Τέλος, βασική αρχή των υπολογιστικών/λειτουργικών συστημάτων είναι και παραμένει οτι Windows is NOT Linux η οποία ισχύει αμφιμονοσήμαντα.

 

Καλή επιτυχία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σημπληρώσω ότι σε linux δεν  χρειάζεσαι 4 οθόνες ξεχωριστά καθώς υπάρχει η δυανατότητα να έχει πολαπλές επιφάνειες εργασίας. Για τις ανάλυση που λες θυμάμαι παλιά στις ati υπήρχε το catalyst center όπου εκεί μπορούσες να κάνεις τέτοιες ρυθμίσεις.

Δεν υπάρχει τώρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν διάβασα σωστά έβαλες Linux και λόγω "της σχολής". Οπότε

 

1 Το (όχι τα) Ubuntu ΔΕΝ είναι για κάποιον που θέλει να μάθει. Είναι για τη γυναίκα μου, τον εννιάχρονο ανηψιό μου κτλ δλδ για plug n play καταστάσεις. Με Ubuntu δεν θα ζοριστείς και δεν θα μάθεις.

2 οι ενδιάμεσες των LTS (Long time service) εκδόσεις του Ubuntu δεν έχουν feature freeze και λοιπές καταστάσεις. Απλά βαφτίζονται stable και άγιος ο Θεός. Εντελώς τυχαία (στην περίπτωσή σου) μετά από ΑΤΕΛΕΙΩΤΟ κράξιμο που έφαγαν, δουλεύουν out of the box οι drivers για κάρτες γραφικών. Όχι τέλεια όπως είδες και μόνος σου. Ο catalyst θα έπρεπε να δουλεύει σφαίρα και εσύ έχεις προβλήματα. 

3 Σε τι distro πρέπει να πας για "να μάθεις" είναι μεγάλο debate ενίοτε και με επιχειρήματα θρησκευτικού περιεχομένου. Προσωπική άποψη θα εκφράσω. Αν πρέπει να μάθεις να βάλεις Debian και σαν πρώτο πρώτο πράγμα να εξοικειωθείς με το Clonezilla. Αν είναι απλά για να περάσεις το μάθημα, μείνε εκεί που είσαι, και μόλις περάσεις κάνε format.  

 

Τέλος, βασική αρχή των υπολογιστικών/λειτουργικών συστημάτων είναι και παραμένει οτι Windows is NOT Linux η οποία ισχύει αμφιμονοσήμαντα.

 

Καλή επιτυχία

Προσπαθώ να ενεργώ βήμα βήμα. Επειδή τρέχουν πολλές εργασίες αυτή την περίοδο, επέλεξα μία διανομή η οποία δεν θα χρειαστεί πολλές ρυθμίσεις ώστε να είναι ένα λειτουργικό σύστημα και παράλληλα να έχει ένα τερματικό για να τρέχω τα προγράμματα και τις εντολές που μαθαίνουμε. Επέλεξα να μην πέσω στα βαθιά, μιας και δεν έχω πολύ χρόνο. Στην πορεία ίσως να δοκιμάσω κάτι πιο βαρύ.

thanks

 

Να σημπληρώσω ότι σε linux δεν  χρειάζεσαι 4 οθόνες ξεχωριστά καθώς υπάρχει η δυανατότητα να έχει πολαπλές επιφάνειες εργασίας. Για τις ανάλυση που λες θυμάμαι παλιά στις ati υπήρχε το catalyst center όπου εκεί μπορούσες να κάνεις τέτοιες ρυθμίσεις.

Δεν υπάρχει τώρα?

Δεν υπάρχει, τουλάχιστον δεν το έχω βρει εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχω μερικές ερωτήσεις από μία εργασία, που φαίνεται δεν έχω κατανοήσει καλά.

 

 

Δώστε την εντολή ‘ls’ (με τις κατάλληλες παραμέτρους) που θα εμφανίσει: (α) όλα τα αρχεία του καταλόγου σας, με πλήρεις πληροφορίες για κάθε ένα από αυτά, και διατεταγμένα σύμφωνα με το μέγεθός τους, και (β) όλα τα περιεχόμενα του δέντρου καταλόγων και υποκαταλόγων που βρίσκονται κάτω από τον κατάλογο /usr, με πλήρεις πληροφορίες για κάθε ένα από αυτά, και εμανιζόμενα σταδιακά, σελίδα προς σελίδα.

a) ls -alS *.*

B) ls -lR /usr | more

Στο α ερώτημα εμφανίζω τα αρχεία που έχουν κάποια επέκταση, προφανώς αυτό είναι λάθος γιατί δεν θα εμφανιστούν αρχεία που

δεν έχουν επέκταση. Πως θα μπορέσω να εμφανίσω όλα τα αρχεία μόνο με την ls;

 

 

Εμφανίστε τις γραμμές του αρχείου 'data1.txt' οι οποίες περιέχουν από 4 έως 7 συνεχόμενες κάτω παύλες (‘_‘).

grep -e '____' -e '_____' -e '______' -e '_______' data1.txt

Προσπάθησα να την υλοποιήσω με ένα μόνο pattern αλλά δεν τα κατάφερα. Υπάρχει καλύτερος τρόπος;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...