Προς το περιεχόμενο

Linux Mint


NikosTsolakos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά!

Επειδή θέλω να ασχοληθώ με τα linux ( ubuntu )!
ο δάσκαλος μου που ασχολίτε πάρα πολλή με τα linux, μου πρωτινέ να βάλω τα Link.png Site: linux mint .
Τον ρώτησα βεβαία τη παραπάνω έχουν από τα ubuntu και μου είπε σχεδόν καμία μόνο σε θέμα design αλλάζει!
Θέλοντας να τα βάλω όμως έχω την εξής απορία!
επειδή χρειάζομαι κάποια προγράμματα που τρέχουν σε windows π.χ. Photoshop , sony vegas , after effects , wamp.
αυτά είναι τα κυριότερα που χρειάζομαι!
μου έχουν πει ότι με το πρόγραμμα "wine" μπορώ να τρέξω ένα windows software στο λογισμικό αυτό!
το ερώτημα μου είναι αν μπορώ να τρέξω αυτά τα συγκεκριμένα προγράμματα στα ubuntu η στα linux δεν ξέρω ακόμα τη μου γίνετε σε αυτό το θέμα τέλος πάντων "κάλιο αργά πάρα πότε"!
ευχάριστο εκ τον πρότερον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν νομίζεις ότι ΤΟ linux ειναι ένα δωρεαν windows, τότε άστο στην άκρη. Το linux είναι ένα άλλο λογισμικό που απαιτεί κάποια εκμάθηση και ίσως να βγεις από τις συνήθειές σου.

 

https://el.wikibooks.org/wiki/Linux_για_αρχάριους/Γιατί_Linux;#.CE.93.CE.B9.CE.B1.CF.84.CE.AF_.CE.BD.CE.B1_.CE.9C.CE.97_.CE.B2.CE.AC.CE.BB.CF.89_Linux.3B

 

Καλό διάβασμα..!!! Αν έχεις όρεξη να συνεχίσεις διάβασε όλο τον οδηγό. Με το wine μάλλον δεν θα μείνεις ευχαριστημένος αν και δεν ξέρω πόσο καλά θα τρέχει τα συγκεκριμένα προγράμματα. Σκέψου και την λύση του virtualbox.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δύστυχος δεν τα χρησιμοποιήσω τα Linux γιατί τα χρειάζομαι αυτά τα προγράμματα!
όσο για το virtualbox δεν το νομίζω γιατι εχω είδη πέραση τα ubuntu 12.04 στο σύστημα μου άλλα επείδη δεν έχω και πολύ λίγο ελεύθερο χώρο στον σκληρό δεν μπορώ να εγκαταστήσω τίποτα!
τώρα τρέχω τα windows 7 και τα έχω παρατηση τα ubuntu.
δύστυχος unistall δεν γίνετε να τα κάνω. μόνο με ένα format!
τέλος πάντων ευχαριστώ παιδιά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από τα λεγόμενα σου, μου μοιάζεις νέος και άπειρος σχετικα για να κάνεις ένα τέτοιο βήμα. (μην προσπαθησετε να με φάτε παίδες.... αλλά αμα δεν κατανοείς 5 πράγματα για το πως τρέχει ενα λειτουργικό σύστημα η μετάβαση στο Linux δυσκολεύει τουλάχιστον στον κύβο)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Μάθημα πρώτο: Το linux είναι ΕΝΑ και εχει πολλές διανομές (TO linux και οχι ΤΑ linux)

Μάθημα δευτερο : Δεν είναι αντίγραφο των windows. Είναι ενα διαφορετικό εργαλείο με πολλά πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα σε σχέση με τα windows. Είναι σαν να σου δινεται (γιατί εκτος των αλλων ειναι ΚΑΙ freeware - οπως free speech) διαφορετικό αυτοκίνητο άλλης μαρκας. Μπορει να εχει ροδες, τιμονι και μηχανή αλλά εχει διαφορετική μηχανη/τεχνολογία και τα κουμπιά (φώτα, παράθυρα, ράδιο, κλπ) διαφέρουν και πιθανόν να ειναι σε αλλη θέση. Αν δεν εχεις χρόνο να τα μάθεις και θες το κουμπι του παραθυρου να ειναι 3 εκατοστα αριστερα σου τοτε μαλλον δεν εισαι ετοιμος για linux. 

Μάθημα τρίτο: Δεν χρειάζεσαι wine, χρειάζεται να βρεις τα αντιστοιχα εργαλεια που κάνουν τη δουλειά σου. Δεν υπάρχουν πάντα, αλλά η εμπειρία δείχνει οτι συνήθως υπάρχουν. Αν παράδειγμα παιζεις παιχνίδια και εισαι επαγγελματίας dj τοτε το Linux δεν σου κάνει. 

Μάθημα τεταρτο : Όταν το δεις σαν εναλλακτικό εργαλειο που μπορεις να κάνεις κάποιες απο τις δουλειές σου με διαφορετικό ή καλύτερο τρόπο, θα καταλάβεις την αξία του. Σκέψου οτι μεχρι τωρα ειχες μονο ίσιο κατσαβίδι και πλέον σου δίνουν και σταυροκατσάβιδο. Αναλογα με τη βιδα-προβλημα εχεις πολλα κατσαβιδια.

Μάθημα πέμπτο : Είναι τοσο ανοιχτό και παραμετροποιήσιμο που αν αρχίζεις να το κατανοείς θα τρομάξεις με τις δυνατότητες του και τις λύσεις που μπορεί να σου προσφέρει. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Wtf... Όλοι οι wannabe Linux users είναι αγράμματοι ή μου φαίνεται ;

 

Αδερφέ άσε κάτω το Linux γιατί στη κονσόλα ,αν δεν το έχεις καταλάβει ήδη, θα πρέπει να γράφεις χωρίς ορθογραφικά!

 

Sent from my HUAWEI U8815 using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο δάσκαλος μου που ασχολίτε πάρα πολλή με τα linux, μου πρωτινέ να βάλω τα linux mint

 

Ο δασκαλος σου καλο θα ηταν να κατσει να σου μαθει λιγη ορθογραφια πρωτα, γιατι φαινεται στο δημοτικο δεν σας εμαθαν.

 

Επισης αν σου το ειπε ετσι οπως το λες ("βαλε τα linux mint"), τοτε μαλλον δεν ξερει τι του γινεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@headbanger όχι φίλε μου καλά τα λες άπλα οι άλλοι το έχουν δει λίγο μην πω καλύτερα και αρχίζουν και κράζουν!
δεν ασχολούμαι άλλο, της πληροφορίες που ήθελα να πάρω της πήρα από εδώ και πέρα κράξτε ΌΣΟ ΘΈΛΕΤΕ!

κάλο μεσημέρι σε όλους. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Zero fucks were given that day! 

ακου εξυπνακια, πολλοι θελουν να μαθουν λινοξ , αλλα οκ πολλοι κανουν ορθρογραφικα .. καλως ή κακως ..

 

δεν με νοιαζει τι διανομη εχεις .. δεν πα να εχεις και slackware , μπορεις να πεισεις εναν αρχαριο χρηστη χωρις διαβασμα να βάλει μια διανομη ;

 

εμ οχι ; βαλτου εσυ την δικια σου διανομη .. αν σου ζητησει πχ internet explorer  / crapware και οτι αλλο μεσω του wine του το βαζεις

μετα θα καταλαβει οτι δεν τραβαει και μπει στα native μονοπατια :)

 

μην τον λες να διαβασει κατι ... γιατι δεν θα το κανει ... οταν μαθει να το βαζει μονος του τοτε θα ειναι power user εστο το ubuntu ...

 

αμα ρωτησει κατι , οκ απαντησε τον ... εισαι ο marketer της διανομης σου κανε το καλυτερο μαρκετινγκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...