Προς το περιεχόμενο

8GB ram installed, 3.96 usable ..wtf.


liopyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Usable εννοειτε την Διαθεσιμη?

Εγω εχω 4gb ram και βγαζει Διαθεσιμη 2 gb . Ειναι σε laptop μαμα ολα δεν εχω πειραξει τιποτα

quyn.png

Μια χαρα φαίνεται φιλε η μνήμη σου δεν εχεις κανενα θέμα, όσο αφορά το νομό για αντικατάστασεις rma και λοιπά, μην ξεχνάτε οτι υπάρχει νόμος για αγορές μέσω Ίντερνετ η τηλεφωνικές που χωρίς να εχει πρόβλημα το προϊόν δικαιούσαι να το επιστρέψεις εντός εβδομάδας και να πάρεις πίσω τα λεφτα σου.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα ξέρεις ποιό είναι όταν νομικός με μη νομικό συζητάνε με παραδείγματα;Ότι ο μη νομικός όταν αντιπροτείνει παράδειγμα δεν αφορά σε αντίστοιχα νομικά κρίσιμα στοιχεία, αλλά σε πραγματικά περιστατικά που κατά την κρίση του είναι παρόμοια.

Πάμε όμως και στο συγκεκριμένο παράδειγμά σου: ήξερε ο μάστορας τι κινητήρα φοράει το τογιότα ή ήξερε ότι θα βάλει λάδι απλά σε τογιότα;Εαν ήξερε τον κινητήρα του τογιότα, ήξερε τα λάδια που προτείνει ως ενδεδειγμένα ο κατασκευαστής;Εαν τα ήξερε, σου έβαλε τα ενδεδειγμένα ή άλλα;Εαν έβαλε άλλα και πήρες το μοτέρ στο χέρι έχει ευθύνη.Σε όλες τις άλλες περιπτώσεις η απάντηση δεν είναι ίδια.

Και να πάμε και στο δικό σου θέμα πάλι.Ήξερε φίλε μου ο πωλητής που πρότεινε τις ασύμβατες μνήμες το που θα τις βάλεις εσύ;Κυριολεκτικά και μεταφορικά;Ήξερε ακριβώς το μοντέλο της μητρικής που έχεις;

Και αν νομίζεις ότι οι ερωτήσεις που σου κάνω είναι τυχαίες πρέπει να σου πω ότι κάνεις μεγάλο λάθος.Δε μου κάνει εντύπωση βέβαια, το αντιμετωπίζω πολύ συχνά αυτό το φαινόμενο.Να μην αντιλαμβάνεται ο άλλος δηλαδή τι συνέπεια νομική έχει ένα πραγματικό περιστατικό και το πώς μπορεί να επηρεάσει την υπαιτιότητα του καθενός.

Ναι, ακόμα και το λειτουργικό ποιός το πέρασε έχει πολύ μεγάλη σημασία.Και ακόμα δεν μου το έχεις απαντήσει.Όπως και τη βενζίνη από πού την έβαζες θα έκανε διαφορά στο παράδειγμά σου.

 

 

Το θέμα ξέρεις ποιο είναι;

Πως το πρόβλημα δεν είναι νομικής φύσης, και προσπαθείς να το κρύψεις πίσω από ορολογίες που εκ των πραγμάτων κάποιος μη σχετικός με το αντικείμενο δεν μπορεί να τις αντικρούσει.

Τα παραδείγματα προσωπικά αποφεύγω να τα χρησιμοποιώ, γιατί είναι ηλίθια εξ ορισμού. Αναγκάστηκα να απαντήσω με αυτό τον τρόπο.

 

Οπότε για να τελειώνουμε μπας και βγάλουμε κάποια άκρη:

 

Αυτός που προτείνει μνήμες για ένα σύστημα, έχει την ευθύνη της συμβατότητας. Είτε είναι πωλητής, είτε τεχνικός.

Το αν κάτι τέτοιο είναι εφικτό για πρακτικούς λόγους, δεν είναι δικό μου πρόβλημα. Είναι δικό τους.

 

Από εκεί και πέρα, μην μου απαντήσεις αν είναι υποχρεωμένοι νομικά για κάτι τέτοιο.

Στ'αρχίδια μου (με το συμπάθιο) αν είναι υποχρεωμένοι.

Ακόμα και σε μία τέτοια περίπτωση (που δεν πιστεύω πως ισχύει αλλά λέμε) θα προτιμούσα μία τίμια αντιμετώπιση, τύπου "αδερφέ, δεν στα αλλάζουμε, εμείς πουλήσαμε, τσεπώσαμε, και δεν μας απασχολείς πια. Κόψε τον λαιμό σου. Νομικά είμαστε καλυμμένοι, ρώτα και το bigi".

 

Θα έλεγα OK, θα έγραφα και την εντύπωσή μου στο skroutz και στα φόρουμ για την αντιμετώπιση ώστε να ξέρουν και οι μελλοντικοί τους πελάτες με τι έχουν να κάνουν, και θα κοιμόμουν ήσυχος και 80€ πιο φτωχός.

 

 

Αντιθέτως, όταν αναλαμβάνουν να λύσουν το πρόβλημα (που έχει προκληθεί από δικό τους λάθος), και για να μην ζημιωθούν προσπαθούν να παραπλανήσουν, γίνομαι σκύλος.

 

 

Και επιτέλους, ναι εγώ το έβαλα το λειτουργικό, τι σημασία έχει; Το έχω γράψει 10 φορές, αλλά το thread δεν το διάβασες. Φαντάζομαι κάποιος σου έστειλε το λινκ, από την μέση και μετά. Χαιρετίσματα να δώσεις.

Και να πεις πως δεν βαριέμαι να γράφω. Και να bump-άρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εμένα πάλι το πρόβλημα είναι γονιδιακής φύσης και έλλειψης παιδείας.Ω ναι, κι όμως.Γιατί πολύ απλά ο μέσος νεοέλληνας δεν είναι διατεθειμένος να δεχθεί στον παραμικρό βαθμό περίπτωση λάθους του.Μονίμως θα θεωρεί ότι αυτός έχει πάντα και μόνο δικαιώματα και οι άλλοι αντίστοιχα υποχρεώσεις.Πολύ περισσότερο αν έχει πληρώσει κάτι.Εκεί πια γαμεί και το σύμπαν ολόκληρο (με το συμπάθειο).Και φυσικά τα ξέρει όλα.Το ίδιο συμβαίνει και με σένα.Δε είσαι διατεθειμένος να αναγνωρίσεις κάποια βασικά πράγματα.Μη βρεθεί κάποιος και σου πει κάτι διαφορετικό από την κοσμοθεωρία σου και την αντίληψη που έχεις για τα πράγματα, ακόμα και αν αυτός ο κάποιος, καλώς ή κακώς, έχει μια διαφορετική εμπειρία με αυτά τα πράγματα.Αμέσως η άτσαλη ειρωνία και όλα τα συναφή.

 

Επιμένεις σε πράγματα, στα οποία δεν έχεις αποφασιστικό λόγο.Ξέρεις η άποψή σου για το τι θα πρέπει να εφαρμοστεί δεν ενδιαφέρει το δικαιϊκό σύστημα.Δεν είσαι εσύ το κέντρο του σύμπαντος, αλλά μάλλον ένας μικρούλης μικρούλης δορυφόρος.Στ' αρχίδια του λοιπόν του δικαιϊκού συστήματος για το αν πιστεύεις ότι το πρόβλημα δεν είναι νομικό (πάλι με το συμπάθειο).Αυτό είναι τέτοιο έτσι κι αλλιώς γιατί η σχέση σου με το πλαίσιο δεν είναι ούτε φιλική ούτε γκομενική ούτε συγγενική ούτε άκρως προνογραφική, όπως η ταινία.Είναι νομική γιατί συνδέεσαι με μια σύμβαση μαζί τους.Σου αρέσει δε σου αρέσει.Και επειδή ακριβώς είναι νομική, διέπεται από κάποιους κανόνες, τους οποίους αγνοείς (πάει στο διάλο) και κυρίως αρνείσαι να αποδεχτείς όταν σου τους παρουσιάζουν.

 

Εκεί είναι το πρόβλημα.Έχει σκαλώσει το μυαλό σου ότι ευθύνονται αυτοί γιατί σου πρότειναν άλλες μνήμες.Και προσπαθώ ο κίναιδος να σου χωρέσω στο μυαλό το εξής: δεν είναι έτσι!Σου τις πρότειναν και τις αποδέχθηκες.Ε αυτή ακριβώς η αποδοχή είναι που μεταθέτει την ευθύνη σ΄εσένα.Κι ας μη θέλεις να το αποδεχθείς εσύ.Πάλι στ' αρχίδια του νόμου (και πάλι με το συμπάθειο).Έτσι είναι όμως γιατί έτσι πάει που λένε και οι ΖΝ.Εσύ που είσαι ο μάγκας και ο ψαγμένος κομπιουτεράς, που ψωνίζεις τα parts και τα συναρμολογείς και από μόνος σου, όταν σε πήρανε τηλέφωνο θα έπρεπε να τους πεις "για μισό ρε παιδιά, δεν είναι συμβατές αυτές οι μνήμες με τη μητρική μου." ή "είναι συμβατές αυτές οι μνήμες με τη μητρική μου;Για να μην τις πάρω και τρέχω" ή "πάρτε με σε δέκα λεπτά να τις τσεκάρω, να δω τι λογά είναι, αν μου κάνουν και να σας πω" ή "όχι, δεν τις θέλω αυτές τις μνήμες, εγώ θέλω μόνο αυτές που σας ζήτησα αρχικά, θα πάρω αυτές που θέλω από αλλού, ακυρώστε τες." ή κάτι τέτοιο τέλοσπάντων.

Αλλά όχι, εσύ, που πάλι έχεις τις φοβερές γνώσεις, που για πλάκα στήνεις στον τοίχο τον τεχνικό του πλαισίου, που δεν ξέρει τι είναι το pagefile, και τον βάζεις στη θέση του ειρωνικά δεν έκανες το απόλυτα βασικό που έπρεπε να κάνεις: να ελέγξεις αν το προϊόν, που σου προτείνει ο άσχετος υπαλληλάκος που έπιασε βάρδια και είδε έλλειψη διαθεσιμότητας σε ένα εξάρτημα, έχει τις βασικές προδιαγραφές για να λειτουργήσει με τα υπόλοιπα συστήματά σου.Τουλάχιστον είσαι ειλικρινής σε αυτό και λες ότι δεν ασχολήθηκες να δεις αν υποστηρίζονται επίσημα.Ε αυτό λοιπόν το απλό πράγμα σου το λέω και δε θες να το δεχθείς ότι έχει θεμελιώδη σημασία.Και ο παιλαιότερος αρεοπαγίτης να στο έγραφε πάλι την ίδια στάση θα είχες και πάλι θα έλεγες το ένα και το δείνα.Αυτό το τόσο απλό πράγμα λοιπόν εγώ , δε μπορώ να στο χωρέσω στο μυαλό, όσο απλό και αν είναι, γιατί απλούστατα δεν είσαι διατεθειμένος να δεχτείς ότι έκανες μαλακία.Ή έστω ότι έκανες και εσύ μαλακία.Δε μπορώ να κάνω κάτι παραπάνω ως προς αυτό, δε θα πρότεινα να το αποτυπώσω σε καμβά, δεν είμαι καλός σε αυτόν τον τομέα, λυπάμαι.

 

Εγώ ξέρεις τι διαπιστώνω μετά λύπης μου καθημερινά με τη δουλειά;Και το έχω δει και στο insomnia σε αρκετές περιπτώσεις.Ο νόμος, αυτή η, αόριστη από ένα σημείο κι έπειτα, νομική έννοια είναι ιδιαίτερα εύπλαστη στα μάτια του μέσου έλληνα πολίτη.Ανάλογα με το πως μας βολεύει την πλάθουμε.Μας βολεύει;Κραδαίνουμε το νόμο στα χέρια μας έτοιμοι να τον τρίψουμε στη μούρη όποιου καραγκιόζη τολμήσει να σταθεί στο διάβα μας (γιατί εμείς πληρώσαμε εξάλλου και γιατί ξέρουμε τα πάντα βέβαια επίσης).Δε μας βολεύει;Στ' αρχίδια μας (πάλι με το συμπάθειο, μα τι θα γίνει πολλές συμπάθειες σα να πιάσαμε ξαφνικά) ο νόμος, είναι απλό.Εξάλλου δικαιολογημένα, αφού ο νόμος φτιάχτηκε από τους δυνατούς, τις πολυεθνικές, τις τραπέζες και όλο το φαιδρό συναπάντημα.Βέβαια, δε λέω, εσύ στο τελευταίο τελευταίο δεν υπέπεσες, είναι κι αυτό κάτι.

 

Αν σου πω ότι ο νόμος για την προστασία του καταναλωτή προβλέπει υποχρέωση για παροχή εγγύησης καλής λειτουργίας του προϊόντος τόσο από τον κατασκευαστή όσο και από τον προμηθευτή και μείνω εκεί, είμαι σίγουρος ότι θα λες "τι λες ρε φίλε;Αφού νομικά είναι υποχρεωμένοι να μου τις αλλάξουν" και μάλιστα θα γεμίζει και το στόμα σου.Ξαφνικά θα ξαναγίνει νομική η υποχρέωσή τους.Τώρα αν σου πω επιπλέον ότι ξέρεις, ο νόμος αναφέρεται μόνο σε ελαττωματικά προϊόντα και εσύ δεν έχεις ελαττωματικό προϊόν, αλλά βαριά αρχίδια (άντε πάλιιιιιιι) για να δεις τη λίστα με τις μνήμες που επίσημα υποστηρίζει η μητρική σου, παρόλο που είσαι ψαγμένος κιόλας, και αφού δεν το έκανες να παραδεχτείς το λάθος σου και να μείνεις εκεί, θα αρχίσεις να μου λες για μπουρδέλα κράτη, για λαμόγια πολιτικούς, για νομικίστικα τερτίπια, για μπέσα, ανθρωπιά και φιλότιμο, κουτοπονηριά, απάτη, έχθρα, μίσος, κακία και άλλα κουραστικά.

 

Τέλος, για να μην κουράζω άλλο εαυτόν και αλλήλους, επειδή το ύφος σου σε αρκετά σημεία είναι απρόκλητα και αδικαιολόγητα προκλητικό και προκλητικά ειρωνικό θα μου επιτρέψεις να σε θεωρώ, μιας και δε μου έχεις δείξει ένα σημάδι περί του αντιθέτου, τον κλασικό κολοτούμπα νεοελληνάρα που ράβει και κόβει τα λόγια του ανάλογα με το πώς βολεύουν οι περιστάσεις μέχρι να μου παραθέσεις, όχι τις δέκα βέβαια, αλλά τη μία φορά που ανέφερες ότι την εγκατάσταση του λειτουργικού την έκανες εσύ.Και όχι, δε μιλάω για το πόστ #22.Θέλω να μου παραθέσεις σε ποιό σημείο έχεις γράψει ότι είχες κάνει εγκατάσταση του λειτουργικού εσύ και όχι αυτοί.Δόξα τω Θεώ που πιστεύω, την πρώτη δημοτικού την έχω βγάλει υποψιάζομαι, ξέρω να αναγιγνώσκω και μάλλον και να καταλαβαίνω το τι αναγιγνώσκω.Μένει να μου αποδείξεις το ίδιο κι εσύ.Μακάρι πάντως να κάνω λάθος, είμαι διατεθειμένος να το δεχτώ μετά χαράς.

Το γιατί έχει σημασία δε θα σου το πω.Αφού δεν το καταλαβαίνεις από μόνος σου δε δύναμαι, όπως και τα υπόλοιπα, να στο μεταλαμπαδεύσω.Οπότε ας αφήσω τη μπόλικη φαντασία σου να αναλάβει.Εδώ φαντάζεται ότι είμαι απεσταλμένος κάποιου και του στέλνει τα φιλιά σου, στο παραπάνω θα κωλώσει;

 

Πάντα φιλικά, αλλά με μία δόση χρωστούμενης ειρωνίας.

Ευχαριστώ και καληνύχτα σε όλους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εμένα πάλι το πρόβλημα είναι γονιδιακής φύσης [..]

Ε, πες το τόση ώρα να ξέρω με ποιον συζητάω ο καημένος.

Να'σαι καλά bigi.

 

:-)

 

 

ps. Να το χρησιμοποιείς αυτό με την γονιδιακή φύση στα δικαστήρια. Είμαι σίγουρος πως λαμβάνεται σοβαρά υπόψη.

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως -υποκειμενικα εστω- ολος αυτος ο <θεατρινισμος>,
με τις "συμβατες μνημες" (!) στις μητρικες, κ.λπ, κ.λπ, κ.λπ,
εμενα μου θυμιζει το παλιο -σχεδον "ψυχεδελικο"- ανεκδοτο:
:ph34r:
- Εχεις δει ποτε ελεφαντα να κρυβεται πισω απο παπαρουνα?
- Εεε? Οχι...
- Ειδες τι καλα που κρυβεται?

:blink:
Και εξηγω: αν παρουμε απολυτως τοις μετρητοις, τις QVL λιστες των μητρικων,
τοτε δυστυχεστατα σε παρα πολλες δεν θα βρισκαμε μνημες ωστε να βαλουμε,
ουτε το max gb ram που δεχονται κανονικα (εκτος κι αν...μεναμε @ 667 μονο!)


 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...