Προς το περιεχόμενο

8GB ram installed, 3.96 usable ..wtf.


liopyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νομίζω πως είναι hardware το πρόβλημα, είτε προβληματική cpu, είτε ασυμβατότητα ram  (οι xms3 είναι ήδη eol και δεν ήταν η δική μου επιλογή, απλά αυτές που του είπα να αγοράσει δεν υπήρχαν διαθέσιμες και του τις άλλαξαν).

 

Η συγκεκριμένη εγκατάσταση των windows έχει παίξει απροβλημάτιστα σε άπειρα μηχανήματα, είναι απλά αδύνατο να προκαλεί το πρόβλημα.

 

Θα το πάω πίσω και ας κόψουν τον λαιμό τους, από εκεί είναι όλα τα parts που μπορεί να έχουν πρόβλημα, αυτοί το συναρμολόγησαν.

 

 

 

 

vaskag, η hw reserved μνήμη είναι ελάχιστη και μπορεί να μεγαλώσει λίγο υπό προϋποθέσεις (onboard gpu κλπ.), σε καμία περίπτωση όμως δεν φτάνει τα 4GB.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 51
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Με την 970A-UD3 δεν ειχα προβλημα, οταν ηρθε η 990ΧΑ ομως μου ετυχε αυτο το προβλημα. Θυμαμαι οτι εβαλα τις ram στο 1ο και 3ο slot (ιδιου χρωματος για dual-channel), οπως ηταν στην 970.

Ε, ειχα την μιση Hardware Reserved, μεχρι που τις εβαλα στο 2ο και 4ο slot και δουλεψε απροβληματιστα.

 

Αν το εχεις κανει ηδη, τοτε πιστευω οτι απλα επεσες σε ασυμβατοτητα. Δοκιμασε ram απο το compatibility list.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με πήρε τηλ. ο φίλος με τον υπολογιστή και μου είπε πως έκατσε και ξαναέπαιξε με τα dimm στα slot.

Σε κάποια τυχαία προσπάθεια, ενώ τα είχε βάλει σε single channel συστοιχία είδε 7200 usable, δηλαδή κράτησε ~800MB system reserved.

Τα ξαναέβαλε σε dual channel συστοιχία, παρέμειναν 7200 usable, αναγνώρισε και το dual channel το cpuz.

 

Τώρα αυτό είναι καλό; Δεδομένου πως τα ίδια ακριβώς πειράματα είχα κάνει κι εγώ χωρίς να αλλάξει το αποτέλεσμα, το συμπέρασμα που βγαίνει είναι πως ο controller συμπεριφέρεται όπως του καυλώσει.

 

Από την άλλη, τα 800MB είναι μπόλικα μεν, αλλά acceptable ποσοστό για να κάνεις τα στραβά μάτια.

 

To rma or not to rma?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακολουθεί η θεατρική παράσταση:

 

 

"Τεχνική υποστήριξη στο πλαίσιο".

(μία ευγενική χορηγία της TURBO-X).

 

 

 

-Καλησπέρα, φτιάξαμε αυτό το pc χθες και παρουσιάζει το τάδε πρόβλημα. Επειδή πιθανότατα πρόκειται για ασυμβατότητα ram και μητρικής, μπορούμε ένα λεπτό να δοκιμάσουμε άλλες ram, ώστε αν φταίει αυτό και όχι ο imc να τις αλλάξουμε και να φύγουμε;

-Θα πρέπει να τηρηθεί προτεραιότητα, αφήστε το και θα κάνουμε test στις μνήμες να δούμε αν έχουν πρόβλημα.

-Όχι δεν με κατάλαβες, οι μνήμες μάλλον δεν έχουν πρόβλημα, απλά επειδή οι xms κυκλοφορούν από την εποχή που έπαιρνε η ΑΕΚ πρωταθλήματα, μάλλον δεν είναι συμβατές με την μητρική.

-Ναι, αφήστε το, θα πρέπει να κάνουμε τα απαραίτητα test και να το δούμε.

-Τι τεστ ακριβώς να κάνετε δηλαδή; Αν τρέξετε memtest δεν θα δείτε πρόβλημα, στο λέω από τώρα.

-Υπάρχουν ειδικά test της ..TURBOX.  

 

*ahem*

(trap question)

 

-Εντάξει, να στο αφήσω, απλά έχε υπόψη σου πως psu - gpu - σκληροί είναι από άλλο μαγαζί.

Αποκλείεται να επηρεάζουν κάπως το πρόβλημα που έχουμε, απλά στο αναφέρω.

 

(and the trap works)..

-Σε περίπτωση που το σύστημα δεν έχει συναρμολογηθεί πλήρως από εμάς, δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι γι'αυτό.

-Εντάξει αδερφέ, φώναξέ μου τώρα τον τεχνικό όμως γιατί κάπως πρέπει να συνεννοηθώ.

 

 

(ακολουθεί περίπου η ίδια περιγραφή στον τεχνικό που έδειξε να καταλαβαίνει, και φεύγω).

 

 

Τηλέφωνο την επόμενη μέρα το πρωί:

 

-Καλημέρα, είδα τον υπολογιστή, και το πρόβλημα υπάρχει στο ..λειτουργικό (!)

-Αποκλείεται.

-Κι όμως, έχω βάλει δικό μου λειτουργικό και βλέπει την μνήμη κανονικά.

-Εντάξει, σε πιστεύω, συγνώμη και για την ταλαιπωρία αν φταίει πράγματι αυτό, αλλά θέλω να το δω με τα μάτια μου αν γίνεται.

-Φυσικά.

 

 

(μερικές ώρες αργότερα στο πλαίσιο)

 

-Γεια, ήρθα για το τάδε pc.

-Ναι μισό λεπτό να το boot-άρω με τον σκληρό μου να δεις πως παίζει κανονικά.

 

Boot-άρει με τον σκληρό του, 3.96 usable. Ξύνει κεφάλι. Reboot πάλι, 3.96 usable.

Φωνάζει κάποιον συνάδελφο, σκαλίζουν διάφορα πράγματα, από pagefile και advanced boot μέσω msconfig, μέχρι performance mode των windows. Δεν παρεμβάλλομαι, περιμένω υπομονετικά να δω που θα καταλήξουν. Και καταλήγουν στο properties tab μιας ημιτελούς εγκατάστασης των home premium, όπου πράγματι δείχνει 8GB ram χωρίς usable παρένθεση.

Με φωνάζει δικαιωμένος:

 

-Έλα να το δεις, στο δικό μου λειτουργικό φαίνονται κανονικά τα 8GB ram.

-Οκ, να το κάνω ένα reboot;

-Φυσικά.

 

*reboot - properties tab, 8GB ram (3.96 usable).

 

-Ooops.  :-)

-Χμ, μισό λεπτό.

(ξανά από την αρχή, pagefile, performance modes blahblah, 8GB. Reboot, 3.96 usable).

-Το pagefile για ποιο λόγο το καταργείς;

 

(δώστε βάση σε ανάλυση τεχνικού)!!!

 

-Όταν τα windows βλέπουν πως ένα σύστημα έχει μπόλικη ram, δεσμεύουν ένα ποσοστό της ώστε να το χρησιμοποιούν για να ανοίγουν τα προγράμματα πιο γρήγορα. Αυτό είναι το pagefile.

 

-pokerface.png

 

 

*του εξηγώ τι είναι το pagefile για να μη το πει και πουθενά αλλού αυτό, καθώς επίσης και για ποιο λόγο δεν γίνεται σε ένα πρόβλημα που παρουσιάζεται με διαφορετικό τρόπο σε τυχαία boot να φταίει το λειτουργικό*

 

-Θέλεις να τσεκάρουμε αυτό που σου λέω εξαρχής, κάποιες ram από το support list της gigabyte ώστε να τις αποκλείσουμε έστω σαν ενδεχόμενο;

-Έχω δοκιμάσει άλλες ram και έκανε το ίδιο.

-Τότε μάλλον φταίει ο imc του επεξεργαστή.

-Δοκίμασα και άλλο επεξεργαστή, το ίδιο.

-Ε τότε είναι η μητρική.

-Ε, δεν έχει μείνει και τίποτα άλλο.

-Ωραία, πάω για ένα καφέ, δοκίμασε άλλη μητρική και πάρε με ένα τηλέφωνο να έρθω να τον πάρω.

-Οκ.

 

(μία ώρα αργότερα)..

 

 

-Ναι φίλε, τελικά δοκίμασα και άλλη μητρική και κάνει πάλι το ίδιο. Ξαναέβαλα την προηγούμενη πάνω και δοκίμασα ένα set ballistix και τις βλέπει κανονικά!

-No shit Sherlock.

-Το μόνο κακό είναι πως αυτές είναι πιο ακριβές, ~20€.

-Δεν πειράζει, χαλάλι.

 

 

 

 

TL;DR:

 

  • Για ένα πρόβλημα που θα μπορούσε να λυθεί σε 5 λεπτά αν απλά έκαναν αυτό που τους είπα, χρειάστηκαν 2 μέρες και 3 επισκέψεις.
  • Έκαναν ότι περνούσε από το χέρι τους (μόνο photoshop δεν επιστράτευσαν) για να χρεώσουν το λάθος στο λειτουργικό μου. Απαράδεκτο. Δεν ξέρω τι ποσοστό πιθανών πελατών θα την είχε πατήσει, αλλά φοβάμαι πως θα ήταν συντριπτικό.
  • Πληρώσαμε 20€ για να αντικατασταθούν οι μνήμες με άλλες, ακριβώς ίδιων χαρακτηριστικών, χωρίς να φταίω εγώ για το πρόβλημα που υπήρχε.
  • Παρέδωσα δωρεάν μαθήματα troubleshooting.
  • Έχω μία υποψία (που δεν μπορώ βέβαια να επιβεβαιώσω κάπως, οπότε το αναφέρω με επιφύλαξη), πως η μητρική και ο επεξεργαστής δεν ελέγχθηκαν / άλλαξαν ποτέ κατά την διάρκεια του service.

 

 

 

 

 

 

Αυτά.

  • Like 18
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα και υποτίθεται ότι του πλαισίου οι τεχνικοί ξέρουν κάποια πράγματα παραπάνω..Πάντως θα 'θελα να μάθω ποια είναι αυτά τα ''ειδικά'' τεστ της TURBO-X..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

liopyr, χμ τι ακριβως σε εκπλησει? δεν ειναι πραγματα που, στο Πλαισιο-Τουβλο-x,
τα εχεις ξαναδει ο ιδιος, ή τα γνωριζεις απο τριτους, ολα αυτα τα φανταστρουμφικα?
(απο τα χειροτερα ειναι, οταν εισαι καπως "ενδιαμεσος" / προσπαθεις να βοθησεις-
 εξυπηρετησεις αλλους, οι οποιοι σαν χαιβανια, πιστευουν καθε Πλαισιολαλακια :shock: )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει μωρέ, η ουσία δεν είναι οι γνώσεις του κάθε τεχνικού, αυτά τα ανέφερα για την κωμικοτραγική διάσταση του θέματος.

Άλλωστε ήταν ένα πρόβλημα πολύ περίεργο, ούτε εγώ το είχα ξανασυναντήσει ποτέ, συνήθως αν οι ram δεν είναι συμβατές δεν boot-άρει καν το pc.

 

Το θέμα μας είναι πως προσπάθησαν σώνει και καλά να ξεφορτωθούν το πρόβλημα και να το χρεώσουν δήθεν στο λειτουργικό ώστε να μην γίνει κάποια αντικατάσταση.

Προσωπικά αυτό όχι, δεν το χωνεύω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως, οταν ξεκιναει να παιζει κασσετα παραπονεμενου φιλογνωστου:
<<το πηγα λοιπον στο Πλαισιο και μου ειπανε....>> ειλικρινα αντανακλαστικα
λεω απο μεσα μου: <<βοηθα Μεγαλοδυναμε, τι θα ακουσουμε τωρα...!!>> :shock:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήζω, αλλα αυτο χρήζει απάντησης...

 

 

Βρε χριστιανέ, γτ μας ζαλίζεις τόσες μέρες κ δεν παραδέχεσαι απο νωρίς την αλήθεια? Νταξ έβαλες κατά λάθος 32μπιτο λειτουργικό κ με τη μέθοδο τούρμπο εξ-καλιμπερ το πρόβλημα διορθώθηκε, τόσο σπουδαίο είναι να παραδεχτείς μια ήττα?

 

έλιωσα πάντως...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...