Προς το περιεχόμενο

Wireless Streaming από το PC στην TV


Sordnaxela

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

επειδή το pc μου βρίσκεται στο υπνοδωμάτιο και η tv στο σαλόνι, θέλω να stream-άρω ταινίες μέσω το wifi. Το pc μου τρέχει κυρίως linux αλλά και windows (dual boot). Η tv δεν είναι smart. Είναι μια led 32'' με θύρες usb και hdmi. Πώς μπορώ να βλέπω ταινίες εκεί ασύρματα; Τί συσκευή πρέπει να αγοράσω; Έχω ακούσει για το chromecast αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα υποστηρίζεται από linux και αν θα λειτουργεί σωστά. Ποιά είναι η φθηνότερη λύση; Ασύρματη πάντα.

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

επειδή το pc μου βρίσκεται στο υπνοδωμάτιο και η tv στο σαλόνι, θέλω να stream-άρω ταινίες μέσω το wifi. Το pc μου τρέχει κυρίως linux αλλά και windows (dual boot). Η tv δεν είναι smart. Είναι μια led 32'' με θύρες usb και hdmi. Πώς μπορώ να βλέπω ταινίες εκεί ασύρματα; Τί συσκευή πρέπει να αγοράσω; Έχω ακούσει για το chromecast αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα υποστηρίζεται από linux και αν θα λειτουργεί σωστά. Ποιά είναι η φθηνότερη λύση; Ασύρματη πάντα.

 

Ευχαριστώ.

Φυσικα θα προτιμουσα λυση χωρις τα Windows. Τρεχω Fedora 19 στο 99% των περιπτωσεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε αμα αγορασεις στικακι rikomagic mini pc mk802iiis θα δεις μεγαλη διαφορα συνδεεται με hdmi και εχει πολλες εφαρμογες αυτο εχ και εγω για τον ιδιο λογο που το θες και εσυ αλλα εχει κανα 70αρι Ε nettop.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να υποθεσω δεν εχει συνδεση ethernet, οποτε το ασυρματο "στικακι" που θα παρεις θα ειναι κατι παρα πολυ συγκεκριμενο που να το υποστηριζει η τηλεοραση, σωστα?

 

Απο την αλλη, για να streamαρεις media γενικα, πρεπει η τηλεοραση σου να υποστηριζει το πρωτοκολλο dlna. Το υποστηριζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@jim_p Σωστά υποθέτεις ότι δεν έχει σύνδεση ethernet και dlna δεν νομίζω να υποστηρίζει, δεν είναι smart. Θέλω να την κάνω smart!!!

 

Πέρα από την πλάκα, ένα chromecast δεν θα λειτουργούσε; Ένα rikomagic που πρότινε ο φίλος steve294, δεν θα έπαιζε; Γιατί να θέλει κάτι πολύ συγκεκριμένο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν το έχω ψάξει νομίζω το chromecast μπορεί να κάνει αυτή την δουλειά. Δλδ εκτός από το pc που θα το βλέπεις σαν αποθυκευτικό χώρο θέλεις και μια πηγή που θα αναπαράγει αυτά τα αρχεία αφού από τι λες η τηλεόραση σου δεν είναι smart να το κάνει αυτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

android media player για ευκολία η raspberry (που αναφέρθηκε) για να λερώσεις τα χέρια και να μάθεις κιόλας

και στα δυο βάζεις xbmc

και με τα δυο γίνετε πιο smart από τις smart

και τα δυο τα βάζεις στην τσέπη και πας στους φίλους εξοχικό κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανε έρευνα, δεν ξέρω να σου προτείνω

για οικονομικά και δυνατά πρέπει να δεις από china, για επώνυμα και δυνατά θες πάνω από 150€

έχω ακούσει καλά λόγια για τα himedia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...