Προς το περιεχόμενο

(Φήμη) Microsoft Windows 8.2 Update τον Ιανουάριο


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 174
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Συμφωνώ με τα χίλια!

 

 

η βελτιωση που βλεπεις ειναι στο εξελιγμενο superfetch των 8 το οποιο ομως σε εναν ssd ειναι αχρηστο και οφειλει να απενεργοποιειται!

 

προ 3τιας επιασα στα χερια μου ενα pcακι με τον 1ο amd apu brazos, το στησαμε στα 7αρια αρχικα με συμβατικο σκληρο και μετα με ενα μετριο ssd 2ης γενιας και το μηχανημα με το διπυρηνο στα 1.7Ghz κυριολεκτικα πεταγε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλοι σας εκφράζετε την προσωπική σας άποψη από την δική σας οπτική γωνία ...

 

Το να εφαρμόσεις κάτι καινούργιο σε μία επερχόμενη έκδοση του λειτουργικού σου είναι κάτι κατανοητό. Το θέμα είναι η μελέτη , ο σχεδιασμός κτλ να έχουν γίνει με ορθά κριτήρια. Εάν πάμε στον εμπορικό κόσμο λοιπόν που κυριαρχεί η νοοτροπία του αρμέγματος και του 80% target group  , ακόμα και έτσι θέλει αρκετή προσπάθεια για να παρθεί απόφαση να βγει στην αγορά μία έκδοση λογισμικού που διαφημίζεται έντονα και αντικειμενικά έχει απογοητεύσει κόσμο και κοσμάκη ασχέτως αν μερικούς εδώ τους βολευέι και τα βλέπουν πράσινα, πολλούς τους έχει ξενερώσει διότι π.χ 

 

Δεν δίνει εναλλακτικές μεθόδους GUI ως προεπιλογή

Υπόσχεται ταχύτητα - συμβατότητα κτλ κτλ 

Έχει τραγικό support από την εταιρία 

Ορίζονται νέα "features" σαν προεπιλογή που για να τα αλλάξει ο χρήστης πρέπει να ξοδέψει αρκετές ώρες.

Έχει ένα αποτυχημένο update , "σύντομα" από το τραγικό αρχικό release... που μετά χάνουμε την Ethernet / wifi κάρτα καθώς ο driver δεν παίζει κτλ.

 

Το θέμα είναι dear fan boys πως όλα αυτά τα καλά των 8 άνετα θα βγαίναν σε επερχόμενο service pack των 7 . 

 

Αλλά έτσι δεν θα πούλαγαν .-  Thats the problem .

 

Επίσης επειδή δεν έχετε δουλέψει προφανώς σε πολλές δουλειές , δεν έχετε ιδέα πόσο αντιπαραγωγικά είναι τα 8 με το Interface τους σε πολλούς χώρους. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι και την ονομασία αντιγράφει πλέον από την Apple... 8.x 

Apple, καμία σύγκριση σε λειτουργία... 
Έχω στο pc win7 + hackintosh 10.9 Mavericks. Αυτά πού κάνω στο Mac δεν υπάρχει περίπτωση να γίνουν στα win και να μη κολλήσει το σύμπαν. Επίσης στη δουλειά μου έχω win8 τα οποία και εκεί προσπάθησαν (ανεπιτυχώς) να αντιγράψουν φιλοσοφία λειτουργίας του mac (metro ui). Λέω ανεπιτυχώς γιατί εκεί που έκανες δουλειά σου με ένα κλικ τώρα θέλεις τρία, άρα μη παραγωγικό. Επίσης τεχνολογίες που έχει εισάγει η Apple η Micro$oft δεν έχει δει καν στον ύπνο της (AppNap, Memory Compression, κτλ.) Πράγματα που τα βλέπω στην πράξη μιας και στο ίδιο hardware τρέχω και τα δύο λειτουργικά. Ταυτόχρονη επεξεργασία RAW φωτογραφιών σε photoshop και capture NX με το World of Warcraft ανοιχτό και να παίζω, αναπαραγωγή μουσικής, ταυτόχρονα βίντεο κλήση ενεργή, torrent, safari με 10 καρτέλες ανοιχτές και να μη λαγκάρει καν. Απλά απίστευτη διαχείριση μνήμης! 

Once a Mac user always a Mac user!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι και την ονομασία αντιγράφει πλέον από την Apple... 8.x 

 

Apple, καμία σύγκριση σε λειτουργία... 

Έχω στο pc win7 + hackintosh 10.9 Mavericks. Αυτά πού κάνω στο Mac δεν υπάρχει περίπτωση να γίνουν στα win και να μη κολλήσει το σύμπαν. Επίσης στη δουλειά μου έχω win8 τα οποία και εκεί προσπάθησαν (ανεπιτυχώς) να αντιγράψουν φιλοσοφία λειτουργίας του mac (metro ui). Λέω ανεπιτυχώς γιατί εκεί που έκανες δουλειά σου με ένα κλικ τώρα θέλεις τρία, άρα μη παραγωγικό. Επίσης τεχνολογίες που έχει εισάγει η Apple η Micro$oft δεν έχει δει καν στον ύπνο της (AppNap, Memory Compression, κτλ.) Πράγματα που τα βλέπω στην πράξη μιας και στο ίδιο hardware τρέχω και τα δύο λειτουργικά. Ταυτόχρονη επεξεργασία RAW φωτογραφιών σε photoshop και capture NX με το World of Warcraft ανοιχτό και να παίζω, αναπαραγωγή μουσικής, ταυτόχρονα βίντεο κλήση ενεργή, torrent, safari με 10 καρτέλες ανοιχτές και να μη λαγκάρει καν. Απλά απίστευτη διαχείριση μνήμης! 

 

Once a Mac user always a Mac user!

OS X Mavericks (10.9)         

 

 

Καλο διάβασμα! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Μέχρι και την ονομασία αντιγράφει πλέον από την Apple... 8.x

ε ναι επειδή το να έχεις στην ονομασία ενός λειτουργικού 8.Χ ή Χ.Χ γενικότερα είναι παρθενογέννεση της Apple...

 

 

Λέω ανεπιτυχώς γιατί εκεί που έκανες δουλειά σου με ένα κλικ τώρα θέλεις τρία

περίεργο σε μένα χρειάζονται τα ίδια, pebkac ftw...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε ναι επειδή 8.Χ ή Χ.Χ γενικότερα σε λειτουργικό είναι παρθενογέννεση της Apple...

Και στις μηχανες αναζητησης,εφαρμογες,drivers,τα κεφάλαια και οι υποενότητες των manuals:P κ.α.πολλα,είναι αντιγραφες καθαρα από την apple!Ασε που το παιζει ντροπαλη και μετριοφρονη και δε τα λεει,η αληθεια όμως πρεπει να λεγεται!;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Εγώ πιστεύω πως τα windows8/8.1 είναι τα καλύτερα,πιο γρήγορα,ταχύτερο boot,πολλές εφαρμογές,καλύτερη εξατομίκευση,κ.α.

Δεν εχει νόημα αυτό το πράγμα. Τι κάνεις Γιάννη κουκιά σπέρνω. Σας λέμε στα 8αρια μας την σπάει το metro UI, μας απαντάτε είναι γρήγορα και σταθερά. Είπε κανείς δεν είναι; Ολοι αναγνωρίζουμε ότι είναι γρήγορα (και από τα 7άρια) και σταθερά και για αυτό τα χρησιμοποιούμε και ασχολούμαστε μαζί τους. Η πραξικοπηματική κατάργηση του start κυρίως και δευτερευόντως του AERO μας την έσπασε. Και όπως βλέπουμε ορθώς η MS τα "μαζεύει" άρον άρον μη πάθει και χειρότερα. Μέχρι τότε το classic shell μας έβγαλε/βγάζει ασπροπρώσοπους και όλα οκ. Άσε την MS να κουρεύεται. Το πόσα οικονόμησαν από το donate το classic shell ούτε αυτοί δεν ξέρουν. Μάλλον αυτό ενόχλησε την MS που δεν έχει μερίδιο από κάτι που στην τελική ήταν "δικό της".. :D  χαχα 

 

Τα επιχειρήματα περι λιγότερων κλικ είναι αστεία ειδικά με το start του 8.0.. Ας μη τα ξαναγράφω. Ασε που με το ζώρι σου πιάνει όλη την οθόνη και χάνεις επαφή με αυτό που έκανες. Είναι σαν να θέλεις να ανάψεις το φλας και για να το κάνεις χάνεις όλο το δρόμο από το παμπρίζ του αυτοκινήτου σου.. Είπαμε το είδε πολύ ταμπλέτα (ούτε δεξί κλικ δεν έχει στο metro και όλα full screen) και απλά δεν της βγήκε. To ξανέκανε πιο desktop το λειτουργικό της όπως έπρεπε και ξαναφέρνει το classic start που αρμόζει σε desktop. 

 

Μ..μακίες με το start κάνει και η ubuntu που είδε κόσμο και κοσμάκι να πάει στο Mint ακριβώς για τον ίδιο λόγο (για το άθλιο unity). Τουλάχιστον η MS έστω και αργά επιστρέφει στο μαντρί και κόβει τις "εξυπνάδες" (boot to metro, no start, no X button και άλλα γραφικά των "αποτυχημένων" 8.0)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως γνωστον η ms προσπαθει να ορθοποδισει στην αγορα τον tablets απεναντη στα ipad.

Ετσι εφτιαξε ενα ακομα πιο γρηγορο λειτουργικο ενσωματονοντας το touch friendly ui της στο start.

Ως κατοχος windows 8 tablet μονο καλα εχω να πω για το λογισμικο.

Ευκολα gestures και αμεση αποκρυση.

Στα PC ξενιζει λιγο να πηγαινεις το ποντικι στις ακρες αλλα αμα εμενε οπως στα 7 θα ξενιζε την αγορα των tablets.

Καλοδεχουμενα τα updates.

Δε νομιζω να χαλασε κανεναν το 8.1.

Split screen multitasking, περισσοτερη παραμετροποιηση...

Οι μισοι απο αυτους που δε τους αρεσουν πιστευω αμα τα χρησημοποιουσαν σε tablet θα ειχαν αλλη γνωμη.

Ειμαι ευτυχης κατοχος Windows 8 tablet!

Μπορεις να κανεις τα παντα σε ενα τετοιο μηχανημα.

Οταν η apple δωσει macosx σε tablet (δε πιστευω να γινει ποτε) και κανει καλυτερη touch ui υλοποιηση απο την ms τοτε να τα συγκρινω...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως γνωστον η ms προσπαθει να ορθοποδισει στην αγορα τον tablets απεναντη στα ipad.

Ετσι εφτιαξε ενα ακομα πιο γρηγορο λειτουργικο ενσωματονοντας το touch friendly ui της στο start.

Ως κατοχος windows 8 tablet μονο καλα εχω να πω για το λογισμικο.

Ευκολα gestures και αμεση αποκρυση.

Στα PC ξενιζει λιγο να πηγαινεις το ποντικι στις ακρες αλλα αμα εμενε οπως στα 7 θα ξενιζε την αγορα των tablets.

Καλοδεχουμενα τα updates.

Δε νομιζω να χαλασε κανεναν το 8.1.

Split screen multitasking, περισσοτερη παραμετροποιηση...

Οι μισοι απο αυτους που δε τους αρεσουν πιστευω αμα τα χρησημοποιουσαν σε tablet θα ειχαν αλλη γνωμη.

Ειμαι ευτυχης κατοχος Windows 8 tablet!

Μπορεις να κανεις τα παντα σε ενα τετοιο μηχανημα.

Οταν η apple δωσει macosx σε tablet (δε πιστευω να γινει ποτε) και κανει καλυτερη touch ui υλοποιηση απο την ms τοτε να τα συγκρινω...

Το πρόβλημα είναι οτι κανείς δε θέλει να συμβηβαστει και να κάνει μικρές υποχωρήσεις για το καλό όλων!

Χ@στικ@ν για σένα για μένα ή οποιοδήποτε γουστάρει να έχει ενα tablet που να μπορεί να το χρησιμοποιει και σαν κανονικό tablet!

Έχουν φτάσει στο σημείο να θελουν να λουστουμε την RT, γιατι δε γουστάρει λέει να βλέπει το metro στο desktop του!

 

 

ΠΟΙΟΣ ΕΙΣΑΙ ΡΕ ΜΕΓΑΛΕ ΠΟΥ ΘΑ ΛΟΥΣΤΏ ΕΓΏ ΤΗ ΑΝΑΠΗΡΗ RT,ΓΙΑΤΙ ΕΣΥ ΒΑΡΓΙΕΣΕ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙΣ ΕΝΑ START MENU ΚΑΙ ΝΑ ΜΠΟΥΤΑΡΕΙ ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ ΣΤΟ DESKTOP????????:mad:

 

Ακόμη λίγο να συνεχίσει αυτός ο παραλογισμος και ενώ είμουν υπέρ της επιλογης start menu, θα παρακαλώ να γίνει κάτι και να μην μπορεί κανείς να βάλει κάποιο custom start menu και να πάτε στα 7 σας,στα Mac σας και στα Linux σας και να μας αφήσετε ήσυχους με το metro μας!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Windows 8 το πιο γρήγορο windows λειτουργικό που εμφανίσθηκε ποτέ . Δεν το αμφισβητεί κανείς και οποίος θέλει να μείνει με τα 7 του τα vista του και τα xp του ας μείνει. Εγώ προχωράω μαζί με τα παράθυρα και θα συνεχίσω να το κάνω . Εσείς κλείσατε τα παραθυράκια σας , εμείς θελουμε να τα ανοιγοκλεινουμε .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στις μηχανες αναζητησης,εφαρμογες,drivers,τα κεφάλαια και οι υποενότητες των manuals:P κ.α.πολλα,είναι αντιγραφες καθαρα από την apple!Ασε που το παιζει ντροπαλη και μετριοφρονη και δε τα λεει,η αληθεια όμως πρεπει να λεγεται! ;)

και γιατί πρέπει να με νοιάζει εμένα ποιος αντιγράφει ποιον ρε φίλε,αφού είναι κάτι λειτουργικό το παίρνω και δεν με νοιάζει αν το έβγαλε κάποιος άλλος πρώτος.......

δηλαδή όποιος βάλει κινητήρα στο αυτοκίνητο του και όχι άλογο να το κινεί τι κάνει αντιγράφει τις εταιρίες? 

τώρα για τα άλλα που λες και ισχυρίζεσαι ότι τα mac είναι πολύ καλύτερα,ΩΡΑΙΑ δώσε 1 χιλιάρικο για το φτηνότερο laptop με 11.5" και όχι 500e για ένα κανονικό αξιοπρεπέστατο λάπτοπ της σειράς που θα έχει 15" οθόνη,το ότι είναι πιο σταθερά τα mac δεν σημαίνει πως αξίζουν και τα λεφτά τους.

και όσο και αν το παίζει κλαψο@@@@ η apple στα τρώει κανονικά με τις τιμές της......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αυτο δεν λετεται Service pack τοτε λεγεται Windows 9 παιδια.. Ακομα δεν υπαρχει ενημερωση στους προγραμματιστες & ουτε καν σε εμας που διαχειριζομαστε την ελληνικη εκδοση των windows. Για να παρεχει καλυτερη υποστηριξη & να υπαρχει ενα πραγμα στυλ BOX οπως η APPLE η MS κανει τα Windows 2 πλατφορμες. Παρολα αυτα δεν υπαρχει κατι επισημο ακομα ομως αρα μην προτρεχουμε. Αν κατι θελετε να αλλαξει τα σχολια σας βοηθανε να γινουν καλυτερα τα windows.

 

______________

Επισης ολα τα νεα pc ειναι τοσο δυνατα που ΔΕΝ γινεται να κολλανε που λενε μερικοι. Ειναι τα ταχυτερα που φτιαχτηκαν ποτε & με αρκετη λεπτομερεια.Ακομα & σε παλια pc ειναι διαθεσιμα. Υπαρχει μια ασυμβατοτητα σε μερικα προγραμματα & drivers αλλα ειναι θεμα υποστηριξης του εκαστοτε κατασκευαστη pc & οχι της MS. 

Windows 8.1 Κλασεις καλυτερα απο τα 7. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...