Προς το περιεχόμενο

(Φήμη) Microsoft Windows 8.2 Update τον Ιανουάριο


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολλά 15 χρόνα έχουν πέσει εδω πέρα!!!!! Έλεος δλδ μονο δυο σχόλια βρήκα που είχαν βάση. Τα 8 δεν ειναι για πολλά πολλά τέλος! Περιμένουμε τα 9 η όπως αλλιώς τα πουν. Τροφή για σκέψη windows millennium fail XP very nice VISTA πάρτε σβηστά 7 αστέρια 8 ανέκδοτο. Άρα τα 9 θα ειναι οκ ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 174
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δε μπορούμε να συγκρίνουμε τα 8άρια με τα Vista & τα Millennium...

Στα 8άρια το κύριο πρόβλημα παραμένει το νέο περιβάλλον που δε θέλουν οι περισσότεροι.
Στα Vista/Millennium τα προβλήματα αφορούσαν performance, κολλήματα, bugs, κι εκεί τα 8 δεν έχουν θέματα.
Δε μπορούν να συγκριθούν ούτε στο απειροελάχιστο με'κείνες τις πατάτες!

Το κοινό σημείο είναι τα ποσοστά της αγοράς... είναι χαμηλά.
Άλλο "καλό λειτουργικό από άποψη επιδόσεων", κι άλλο "πετυχημένο λειτουργικό από άποψη ποσοστών"!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγκρινει καποιος το κλασικο start βαζοντας μια φωτογραφια με ενα βαθια φωλιασμενο μενου με ενα πληρως customized metro και συμπεραινει οτι το classic ειναι χειροτερο.

Γιατι οχι το αντιστροφο? Να σου δειξω εγω το δικο μου start με ολα τα προγραμματα που χρησιμοποιω προσβασιμα με ενα κλικ και να το συγκρινω με το πληρως default metro?

 

μπορει για εσενα που εισαι τακτικος  να σου φανηκε υπερβολη στο metro ui ομως ΟΛΑ τα προγραμματα ειναι προσβασιμα με 2 κλικ maximum! ενω στο κλασσικο ειναι 3 και ανω... αυτο ηθελα να δειξω..

 

επειτα δεν ειδα σχολιασμο για τα μακρυναρια μενου που πατας το βελακι και δε ξερεις απο που θα σου ξεδιπλωθει η επομενη λιστα

 

 

παρε για παραδειγμα το default path που ισχυει σε ολες τις εκδοσεις  Start-> Programs->Accessories-> System Tools

 

5 κλικ  για να περιηγηθεις μεσα απο 4  subfolder και εν μεσω αλλων αχρηστων προγραμματων που πιθανοτατα δε θα χρησιμοποιησεις ποτε μεχρι να επιλεξεις αυτο που θελεις  αντι να εχεις συμμαζεμενα γκρουπαρισμενα τα 3-4 εικονιδια ευκολα προσβασιμα απευθειας με δυο κλικ και τοποθετημενα  οπου ακριβως εσυ τα θελεις κι οχι οπου τυχαια σε βγαζει το βελακι της εκαστοτε  δενδροδομης

 

Μετα λεει οτι οποιου δεν του αρεσει δεν αφιερωσε το χρονο να το μαθει. Το classic start που απο τα XP ειναι σχεδον το ιδιο (στη δευτερη γενια του) δεν μπορει να το μαθει και να το customαρει...

 

Στα 8.1 υποτιθεται οτι υπαρχει επιλογη να αφαιρεσεις το start button. Αλλος ενας λοιπον που προσπαθει να δημιουργησει εντυπωσεις εφτιαξε μια βλακειουλα να το κανει αυτοματα. Δεν ειναι καν αξιο αναφορας.

 

τα δικα σου subfolders με τα shortcuts πως τα εφτιαχνες στα xp? ενα path ηταν ολη η ιστορια αν το μαθαινες πηγαινες εκει  και του αλλαζες τα φωτα ε το ιδιο ακριβως ισχυει και στο metro ui

 

Και το οτι το start ειναι ιδιο απο το 95 αρα καλο ειναι να αλλαξει επισης δεν ισχυει.

Καταρχη δεν ειναι το ιδιο. Οπως ειπα στα XP αλλαξε προς το καλυτερο, αφηνοντας βεβαια για χρονια την επιλογη να γυρισεις στο παλιο.

Επισης υπαρχουν πολλα αλλα πραγματα που δεν εχουν αλλαξει απο τοτε, καποια απο τα οποια στη βασικη ιδεα πανε μεχρι τη δεκαετια του 80 σε αλλα μηχανηματα

 

Ποσο καιρο χρησιμοποιουμε file managers με το μοντελο που ξερουμε? Εικονιδα σαν φακελους και εγγραφα, κλικ για ανοιγμα και πανω το drop-down menu

Παραπονεθηκε κανεις οτι βαρεθηκε και ειναι καιρος για αλλαγη? Μηπως να δοκιμαζαμε να το καναμε και 3d να ψαχνουμε τα folders στο χωρο? Πλακα θα ειχε, ετσι για αλλαγη βρε παιδι μου.

 

πολλα εχουν αλλαξει και εξαρταται απο τη χρηση πχ οι συγχρονοι file managers  κανουν δυναμικο search  με κριτηρια,  οπως οι media players/streamers,

για τα υπολοιπα δες παρακατω απαντηση

 

 

Εγω δεν καταλαβαίνω γιατι ορισμένοι μισουν τοσο πολυ το κλασσικό start menu , δηλαδή δεν θα ειναι καλύτερα για ολους να εχουμε την επιλογή για το κλασσικό start αλλα και οσους δεν θέλουν να επιλέγουν το καινούργιο UI ?

 

τα χουμε ξαναπει τα windows 7 ηταν και εξακολουθουν να ειναι ενα υπερπληρες και ολοκληρωμενο λειτουργικο δεν επιδεχονταν αλλης βελτιωσης πχ.για να γινει πιο σταθερο, πιο γρηγορο, ζουμε σε μια εποχη που ολα hardware/software εχουν ωριμασει και αποδιδουν οπως θα επρεπε, πανε οι εποχες που αγοραζες κατι κι εκανες το σταυρο σου περιμενοντας μεχρι και 6 μηνες να βγει σωστος driver να το υποστηριξει... πανε οι εποχες με τις ανοητες διαμαχες με το linux και  intel vs amd,

πλεον με τους 4-8πυρηνους τους ssd τις γρηγορες μνημες  τις μητρικες με τους συγχρονους controllers δεν υπαρχει "αργο λειτουργικο" που δεν εκμεταλλευεται το hardware...

 

συνεπως η Microsoft δεν ειχε νοημα να βγαλει νεα εκδοση βασιζομενη πανω στα 7, φανταστειτε να εβγαζε τα 8αρια σε εκδοση χωρις metro και να τη πουλουσε στα 125 ευρω τι κραξιμο θα ετρωγε αφου κανεις δε θα εβρισκε οτι αξιζαν τα χρηματα αυτες οι αλλαγες, ενω περισσοτερο θα εμοιαζαν σαν  service pack των 7 επι πληρωμη!

 

ουτε καν ο κολοσσος της Microsoft μεσα στα πλαισια του σημερινου ανταγωνισμου μπορει να δημιουργει να  συντηρει και να υποστηριζει 2 και 3 ξεχωριστα λειτουργικα αλλωστε και ολοι οι ανταγωνιστες απο τη πλευρα τους πηγαινουν προς παρομοια κατευθυνση...

 

οποτε λοιπον  το πεπρωμενο φυγειν αδυνατο...

 

ο κληρος της μεταβασης ετυχε στα 8, κι αν δεν ηταν τα 8 θα ηταν τα 9...

 

τα πραγματα τελικα ειναι πολυ απλα αν τα δει καποιος λιγακι ψυχρα και αποστασιοποιημενα, και παραλληλα με τις ριζικες αλλαγες που γινονται σημερα στο χωρο του computing,  σε αντιθεση με  τη δεκαετια εκει γυρω στο 1996-2006   οπου τα πραγματα ηταν σχεδον στασιμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ κράξιμο ρε παιδιά και δεν κάνει.

Μετά το αρχικό σοκ,που ήταν λόγω επεξεργαστή παρά λογισμικού(ασυμβατότητες του AMD E1 με τα 8αρια),τώρα με τον νέο Η/Υ είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος με τα 8αρια.

Δεν είμαι power user,είμαι ο average Joe χρήστης με πολύ απλές απαιτήσεις.

Να λειτουργεί σωστά.

Μέχρι τώρα τα 8αρια δεν μου έχουν βγάλει κανένα απολύτως πρόβλημα στον νέο υπολογιστή μετά από πάμπολες ώρες χρήσης(του Η/Υ) και δεκάδες προγράμματα.

Είναι γρήγορα,bootαρουν αμέσως(τεράστια βελτίωση με τα 7) και τα tiles είναι απλά αδιάφορα για εμένα(δίχως να με ενοχλούν σε κάτι αφού αμέσως μπαίνω στο κλασσικό).

 

Το βρίσκω πολύ θετικό που προσπαθούν να τα βελτιώσουν με νέα updates,τα οποία φυσικά είναι τζάμπα.

 

Αυτά τα ολίγα από έναν μέσο χρήστη,φυσικά πως είναι τα πράγματα για τους power & "power" users δεν ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζω... διαβάζω... και όλο βλέπω παράπονα για τα windows 8/8.1... Εσείς λοιπόν που τα κατηγορείτε δοκιμάστε τα πρώτα και μετά πείτε την γνώμη σας...

 

Τα windows 8 (για εμένα) είναι μακράν το καλύτερο λειτουργικό της MS... Είναι πιο εύχρηστα από τα 7, πιο όμορφα και φυσικά πολύ πιο ΓΡΉΓΟΡΑ!

 

Και δηλαδή έλεος ρε παιδιά... ζούμε στο 2013... όλα τα πράγματα αλλάζουν με τον καιρό... Δεν γίνεται να εξελίσσονται όλα και τα windows να παραμένουν ίδια... Είναι απλή λογική...

 

Δεν λέω... όντως τα windows 8/8.1 έχουν διάφορα προβλήματα/bugs... αλλά με τον καιρό το μόνο σίγουρο είναι πως θα διορθωθούν...

 

Κάντε λοιπόν υπομονή και μην τα κατηγορείται συνέχεια... Γιατί πραγματικά τα 8 είναι ένα πολύ καλό λειτουργικό...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα χουμε ξαναπει τα windows 7 ηταν και εξακολουθουν να ειναι ενα υπερπληρες και ολοκληρωμενο λειτουργικο δεν επιδεχονταν αλλης βελτιωσης πχ.για να γινει πιο σταθερο, πιο γρηγορο, ζουμε σε μια εποχη που ολα hardware/software εχουν ωριμασει και αποδιδουν οπως θα επρεπε, πανε οι εποχες που αγοραζες κατι κι εκανες το σταυρο σου περιμενοντας μεχρι και 6 μηνες να βγει σωστος driver να το υποστηριξει... πανε οι εποχες με τις ανοητες διαμαχες με το linux και  intel vs amd,

πλεον με τους 4-8πυρηνους τους ssd τις γρηγορες μνημες  τις μητρικες με τους συγχρονους controllers δεν υπαρχει "αργο λειτουργικο" που δεν εκμεταλλευεται το hardware...

 

 

 

Νομίζω ότι δεν έχεις δουλέψει τα windows 8 , είναι ποιο γρήγορα ποιο ασφαλή και ποιο σταθερά από τα 7 .

 

Το βαρέλι της εξέλιξης δεν έχει πάτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πλέον προσδοκώ ανάσταση του Aero όπως είπαμε από την πρώτη μέρα για τα 8άρια και θα ήμαστε ΟΚ..

 

Δήλαδή τι οκ, θα ήμαστε εκεί που τα αφίσαμε στα 7άρια στο πιο γρήγορο.. Not bad..

 

I 'll just leave this here...

vC9pI9k.jpg?1

 

fbd.jpg

 

Moar info here... http://www.msfn.org/board/topic/163570-aero-glass-for-win81-rtm-rc0/

 

Kαι άλλη μία με το Ribbon-ON, details panel on bottom και preview δεξιά.

Με το CP theme στη θέση των aero 7 :) 

N6MobxU.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω λεω να βάλουμε windows 98.. Σοβαρευτείτε κάποιοι..

windows 8.1 και ολα πετάνε χωρίς κανενα παράπονο..
Καλοδεχούμενη και η 8.2 και αφήστε την γκρίνια..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι δεν έχεις δουλέψει τα windows 8 , είναι ποιο γρήγορα ποιο ασφαλή και ποιο σταθερά από τα 7 .

 

Το βαρέλι της εξέλιξης δεν έχει πάτο.

 

 

ρε συ απο τη 1η beta τα εχω,

 

εννοουσα υπο το πρισμα της αποκλειστικης desktop  χρησης οπως ηταν ηδη γνωστη για οσους γκρινιαζουν

 

τα μηχανηματα 4ετιας με τετραπυρηνους σε  lga1366, sandy και δωθε ειτε τα βαλεις 7 ειτε 8 δε   θα δουν καμια διαφορα

 

ουτε εχει νοημα να επενδυεις πορους για  να κανεις πιο γρηγορο ενα λειτουργικο που ηδη παει σφαιρα βγαζοντας νεα εκδοση  με ποσοστο  βελτιωσης ενα  μολις 10-15% ποσοστο το οποιο ηδη  καλυπτεται κι απτο νεο hardware

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

τα μηχανηματα 5ετιας με τετραπυρηνους σε  lga775, sandy και δωθε ειτε τα βαλεις 7 ειτε 8 δε   θα δουν καμια διαφορα

 

 

 

Δεν ισχύει φίλε μου αυτό και το λέω  επειδή έχω παλιό hardware (c2d E7300 2,6 ghz , 4 gb ram) , με τα 8 το pc μου είναι ποιο γρήγορο από ότι με τα 7 και τα vista με φρέσκια εγκατάσταση πάντα .

 

Σε νέο hardware η διαφορά μπορεί να μην είναι άμεσα εμφανής σε παλιό όμως είναι αισθητή .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

lga1366 γραψε λαθος, μιλησα για 4πυρηνους που πλεον ειναι στανταρ ακομα και σε tablets, και οι ssd ειναι πλεον σε εξευτελιστικες τιμες τουλαχιστον για OS drive, 

ο c2d E7300 ηταν κατηγορια  budget ακομα και στην εποχη του ποσο μαλλον τωρα...

 

αν θες να μιλας για performance c2duo για να επιδεχεται συγκρισης απο e8400 και πανω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Και άλλα λεφτά θέλουν πάλι δεν τους φτάνουν όσα πήραν την πρώτη φορά.

:mad:

ναι πληρώσαμε τόσα για να πάμε από 8 σε 8.1, θα μας ξεφραγκιάσουν πάλι...

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το θέατρο του παραλόγου συνεχίζεται αμεταβλητο, όπως σε κάθε θέμα έχει να κάνει με τα windows!

 

Τον ενα το πείραξε το app store, γιατί ως γνωστό είναι ιδιοκτησίας της apple και πως τόλμησαν να το χρησιμοποιησουν με βάση την πραγματική του έννοια!

 

Αλλος αγχωθηκε οτι θα πληρώσει πάλι, όπως πλήρωσε και για την αναβαθμηση στα 8.1!

 

Και ο "συνήθης υποπτος" που θα γεράσει και θα συνεχίσει να μοιρολογει,για το θαψημο του παλιου start menu και τους χαμένους κόπους για απτυξη του(σε αντίθεση με το metro,που τους ήρθε ουρανοκατεβατο)!

 

Σας εύχομαι να επεκτεινετε τον αγόνα για δικαιοσύνη και εκτός οθόνης και πληκτρολογιου και δούμε τις λαοθαλασσες των αντιwin8 έτους δρόμους! ;)

Έλα πες την αλήθεια, περισσότερο σε πείραξε που σου θίξανε την Apple παρά όλα τα άλλα :P :P :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ισχύει φίλε μου αυτό και το λέω  επειδή έχω παλιό hardware (c2d E7300 2,6 ghz , 4 gb ram) , με τα 8 το pc μου είναι ποιο γρήγορο από ότι με τα 7 και τα vista με φρέσκια εγκατάσταση πάντα .

 

Σε νέο hardware η διαφορά μπορεί να μην είναι άμεσα εμφανής σε παλιό όμως είναι αισθητή .

 

Συμφωνώ με τα χίλια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, τόσα έτη φωτός που δεν μπορεί να διαβάσει σωστά το χρονισμό του CPU.

προσωπικά δεν το αντιμετωπίζω το συγκεκριμένο θέμα πατάω σε έναν i7 2700Κ τον οποίο μια περίοδο είχα χρονίσει και σε μεγαλύτερη συχνότητα και όλα κομπλέ τα διάβαζε...

πάντα ο task manager των 8 με βόλευε...

επειδή δεν το έχω ψάξει καθόλου το θέμα, μάλλον κάτι παραπάνω θα ξέρεις  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...