Προς το περιεχόμενο

(Φήμη) Microsoft Windows 8.2 Update τον Ιανουάριο


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 174
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Η αλήθεια είναι ότι τα 8, 8.1 είναι καλύτερα απο τα 7 κυρίως σε θέμα ταχύτητας αλλα και σε θέμα ρυθμίσεων. Η γνώμη μου είναι οτι αν είχαν το κλασσικό Start τώρα δεν θα μιλαγαμε για σύγκριση των δύο λειτουργικών ούτε για τις χαμηλές πωλήσεις των 8. Όποιος είχε εναν παλιο υπολογιστή ή ενα παλιό laptop (5 ετιας) και έβαλε τα 8 και τα ακομα πιο γρηγορα 8.1 ειδε μεγαλη διαφορά. Και όποιος επίσης τα εγκατέστησε σε ένα ssd νομίζει οτι πήρε καινούργιο υπολογιστη/laptop.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουν ανοίξει τόσα θέματα και κάθε φορά συζητάμε τα ίδια και τα ίδια , οποίος θέλει το start menu βάζει το δωρεάν Link.png Site: classic shell . 5,4 mb είναι μόνο.

 

 

και μια φώτο από το πρόγραμμα

 

startmenu3.png

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενταξει βρε παιδια εινα κατι το διαφορετικο επιτελους σαν λειτουργικο μετα απο 7 εκδοσεις των windows εμενα σαν λειτουργικο με εχουνε κερδισει εστω και χωρις το κλασικο start menu . Ειναι γρηγορα ευκολα και boot σε χρονο ττ... Επισης το οτι η microsoft κανει update για διορθωσεις και αυτο στα + το βαζω.... Δεν την κατηγορω αλλα ακριβως το αντιθετο .

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουν ανοίξει τόσα θέματα και κάθε φορά συζητάμε τα ίδια και τα ίδια , οποίος θέλει το start menu βάζει το δωρεάν Link.png Site: classic shell . 5,4 mb είναι μόνο.

 

 

και μια φώτο από το πρόγραμμα

 

startmenu3.png

 

εντωμεταξυ:

 

Windows 8.1 program kills the Start button because no one can ever be happy

 

:-D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ο "συνήθης υποπτος" που θα γεράσει και θα συνεχίσει να μοιρολογει,για το θαψημο του παλιου start menu και τους χαμένους κόπους για απτυξη του(σε αντίθεση με το metro,που τους ήρθε ουρανοκατεβατο)!

 

ειναι τόσο "λάθος" ο "συνήθης 'υποπτος" που και η MS συμφωνεί μαζί του και επαναφέρει το start. Το νέο σταρτ ΔΕΝ κάνει για desktop, τελος, το κατάλαβε (επιτέλους) και η ΜΣ. Τα 8.1 εκαναν την μισή δουλειά, έβαλαν εικονίδιο και στο δεξί κλικ ξανά-έβαλαν αυτά που το κλασσικό σταρτ είχε.. στο αριστερό κλικ.

 

"Ομάδα που κερδίζει δεν την αλλάζεις", ή αλλιώς "if it works, don't fix it". To ανάποδο από ότι έκανε η MS. Να μην ξαναθέσουμε την επιχειρηματολογία είναι προφανής σε εμένα, αλλα οκ ότι θέλει πιστευει ο καθένας.

 

Η ομαδοποίηση στο start των 8.1 (το μόνο καινούριο) ήταν μια θετική κίνηση στο έκτρωμα των 8.0. Ενισχύει ελαφρά το pin_to_start των κλασσικών start και θα μπορούσε να ενσωματωθεί ως ιδέα στο "κλασσικό" σταρτ όπως θα έπρεπε να το "εξελίξει" η MS. Δεν είναι μόνο τα κλικς που μετράνε είναι και άλλα θέματα όπως intuition που δεν έχει καθόλου το "νέο" modern (τρομάρα τους) start για αυτό και πάει στα "σκουπίδια" όπως τα vista, milenium, και άλλα θεάρεστα επιτεύγματα της MS. Όπως έχω ξαναπεί και σε άλλα η MS έχει κάνει πίσω όπως θα θυμούνται οι παλαιότεροι κάποτε (στα 98) επιχείρησε να κάνει το single click run ως default (και όχι "κλασσικό" single click select, douple click run). Όλοι το άλλαζαν ασφαλώς στο κλασσικό μέχρι που κανείς δεν το θυμάται ότι υπήρξε..

 

Ενθαρρύνονται οι αλλαγές όταν είναι θετικές, δεν είναι κανείς εναντίον της προόδου. Έχει κάνει πολλά καλά η MS στην εξέλιξη του UI αλλα το metro (δεν μου αρέσει να το λέω modern) είναι αηδία κατά την ταπεινή μου γνώμη.

 

Και στα λέει αυτά ένας MSάκια που θέλει το καλό της :P

 

Αναρωτιέμαι αν καταργήσει τελείως το metro start (λεμε τώρα) και κάποιος το ξανακυκλοφωρίσει σε app τύπου "classic metro start" πόσα downloads θα έχει.. Νομίζω ελάχιστα, αλλά ποτέ δεν ξέρεις. Τα βίτσια λένε κάποιοι υπάρχουν για ικανοποιούμαστε όλοι.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα και τα Vista  ειχαν φαει Το κραξιμο αλλα οσοι μειναν με τους ταπεινους  Pentium  με 1gb μνημης στα  Xp, ετρεχαν να κατεβασουν τις διαφορες εκδοσεις των  Vista Transformation Pack τα οποια ως τωρα μετρανε εκατομμυρια downloads.... μονο και μονο για να εχουν το μαιμου aero επειδη το οριτζιναλ του kernel δε το σηκωνε η gfx τους...

 

δηλαδη επικρατησε πανηγυρικα  -αν και επεισοδιακα- το shell των Vista μεχρι σημερα οπου και παλι  η ιδια ιστορια επαναλαμβανεται... το metro θα επικρατησει παλι με τον ιδιο επεισοδιακο/πανηγυρικο τροπο

 

αν τελικα επαληθευθει αυτη η φημη  η κινηση MS  θα θυμιζει λιγο απο  Χριστοδουλο:

 

ελατε οπως ειστε πιστοι και απιστοι, τεμπεληδες γκρινιαρηδες, ξινοι, στραβοι σας θελω ΟΛΟΥΣ

 

δινεται  δωρεαν υποβρυχιο, σουτζουκ λουκουμ και ενα οψιοναλ κλασσικ μενου σε οποιον περασει απο τη πορτα...

:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον οσοι ειναι να γυρισετε σε mac os , αντε με το καλο να σας μπει ο καινουριος χρονος αλλα δεν μας νοιαζει .

 

οσοι "πεταξε σαν αποπαιδι το start " ελα κοφτετο πια !! οπως ειπε και ενας φιλος πιο πανω ειναι απο το 1995 !! δεν θα παθετε τιποτα να συνιθησετε σε κατι αλλο . πραγματικα δεν θα παθετε . εγω για παραδειγμα που ηδη με τσαντιζει το start icon που βαλανε ?? 

 

οσοι " θα μεινω για παντα στα 7αρια " μεινε γερασε και πεθανε με αυτα ... γιατι πρεπει να μας τα πρηζετε σε καθε windows 8 θεμα . αφου λετε , γκουχ γκουχ γκουχ , οτι δεν θα βαλετε 8αρια .... τελικα καταληγεται σαν τουs iphoneακηδες που δεν περνανε το update ;)

 

 

 

οτι εχω γραψει αναμεσα σε " " διαβαστε τα με την φωνη του mikeus ..

 

περα απο την πλακα . οσοι δεν τα γουσταρετε η απλα μεινετε σε προηγουμενη λογισμικο ειτε συνηθηστε το καινουριο . δεν ειναι τοσο δυσκολο παιδια . δεν θα πω αν ειναι για touch , γιατι εγω το εχω σε 46" tv και με βολευει ασχημα . 

 

 

υγ. τιποτα απο τα παραπανω δεν τα ειπα με κακια ... μην απαντησετε κομπλεξικα

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι τόσο "λάθος" ο "συνήθης 'υποπτος" που και η MS συμφωνεί μαζί του και επαναφέρει το start. Το νέο σταρτ ΔΕΝ κάνει για desktop, τελος, το κατάλαβε (επιτέλους) και η ΜΣ. Τα 8.1 εκαναν την μισή δουλειά, έβαλαν εικονίδιο και στο δεξί κλικ ξανά-έβαλαν αυτά που το κλασσικό σταρτ είχε.. στο αριστερό κλικ.

 

"Ομάδα που κερδίζει δεν την αλλάζεις", ή αλλιώς "if it works, don't fix it". To ανάποδο από ότι έκανε η MS. Να μην ξαναθέσουμε την επιχειρηματολογία είναι προφανής σε εμένα, αλλα οκ ότι θέλει πιστευει ο καθένας.

 

Η ομαδοποίηση στο start των 8.1 (το μόνο καινούριο) ήταν μια θετική κίνηση στο έκτρωμα των 8.0. Ενισχύει ελαφρά το pin_to_start των κλασσικών start και θα μπορούσε να ενσωματωθεί ως ιδέα στο "κλασσικό" σταρτ όπως θα έπρεπε να το "εξελίξει" η MS. Δεν είναι μόνο τα κλικς που μετράνε είναι και άλλα θέματα όπως intuition που δεν έχει καθόλου το "νέο" modern (τρομάρα τους) start για αυτό και πάει στα "σκουπίδια" όπως τα vista, milenium, και άλλα θεάρεστα επιτεύγματα της MS. Όπως έχω ξαναπεί και σε άλλα η MS έχει κάνει πίσω όπως θα θυμούνται οι παλαιότεροι κάποτε (στα 98) επιχείρησε να κάνει το single click run ως default (και όχι "κλασσικό" single click select, douple click run). Όλοι το άλλαζαν ασφαλώς στο κλασσικό μέχρι που κανείς δεν το θυμάται ότι υπήρξε..

 

Ενθαρρύνονται οι αλλαγές όταν είναι θετικές, δεν είναι κανείς εναντίον της προόδου. Έχει κάνει πολλά καλά η MS στην εξέλιξη του UI αλλα το metro (δεν μου αρέσει να το λέω modern) είναι αηδία κατά την ταπεινή μου γνώμη.

 

Και στα λέει αυτά ένας MSάκια που θέλει το καλό της :P

 

Αναρωτιέμαι αν καταργήσει τελείως το metro start (λεμε τώρα) και κάποιος το ξανακυκλοφωρίσει σε app τύπου "classic metro start" πόσα downloads θα έχει.. Νομίζω ελάχιστα, αλλά ποτέ δεν ξέρεις. Τα βίτσια λένε κάποιοι υπάρχουν για ικανοποιούμαστε όλοι.. 

μπαζει απο παντου αυτο που λες . αρχικα αν δεν το καταλαβες η ειδηση ειναι φημη ... αρα απο την πρωτη στιγμη το " ειναι τόσο "λάθος" ο "συνήθης 'υποπτος" που και η MS συμφωνεί μαζί του και επαναφέρει το start" δεν στεκει καθολου .

Ομαδα που κερδιζει δεν την αλλαζεις ?? μην παιζεις πολυ Pro και πολυ Fifa ... Οι παιχτες κουραζονται και δεν παιζουν συνεχεια ... και αναλογα με ποια ομαδα παιζεις , το συστημα αλλαζει γιατι καθε αντιπαλος ειναι διαφορετικος ... με εξαιρεση την apple .... που βγαζει τα ιδια και τα ιδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υγ. τιποτα απο τα παραπανω δεν τα ειπα με κακια ... μην απαντησετε κομπλεξικα

 

#διορθωση συνταξης:

 

οι κομπλεξικοι μην απαντησετε...

 

υγ.(χλωμοτατο)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν καταλαβαίνω γιατι ορισμένοι μισουν τοσο πολυ το κλασσικό start menu , δηλαδή δεν θα ειναι καλύτερα για ολους να εχουμε την επιλογή για το κλασσικό start αλλα και οσους δεν θέλουν να επιλέγουν το καινούργιο UI ?

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγκρινει καποιος το κλασικο start βαζοντας μια φωτογραφια με ενα βαθια φωλιασμενο μενου με ενα πληρως customized metro και συμπεραινει οτι το classic ειναι χειροτερο.

Γιατι οχι το αντιστροφο? Να σου δειξω εγω το δικο μου start με ολα τα προγραμματα που χρησιμοποιω προσβασιμα με ενα κλικ και να το συγκρινω με το πληρως default metro?

 

Μετα λεει οτι οποιου δεν του αρεσει δεν αφιερωσε το χρονο να το μαθει. Το classic start που απο τα XP ειναι σχεδον το ιδιο (στη δευτερη γενια του) δεν μπορει να το μαθει και να το customαρει...

 

Στα 8.1 υποτιθεται οτι υπαρχει επιλογη να αφαιρεσεις το start button. Αλλος ενας λοιπον που προσπαθει να δημιουργησει εντυπωσεις εφτιαξε μια βλακειουλα να το κανει αυτοματα. Δεν ειναι καν αξιο αναφορας.

 

Και το οτι το start ειναι ιδιο απο το 95 αρα καλο ειναι να αλλαξει επισης δεν ισχυει.

Καταρχη δεν ειναι το ιδιο. Οπως ειπα στα XP αλλαξε προς το καλυτερο, αφηνοντας βεβαια για χρονια την επιλογη να γυρισεις στο παλιο.

Επισης υπαρχουν πολλα αλλα πραγματα που δεν εχουν αλλαξει απο τοτε, καποια απο τα οποια στη βασικη ιδεα πανε μεχρι τη δεκαετια του 80 σε αλλα μηχανηματα

 

Ποσο καιρο χρησιμοποιουμε file managers με το μοντελο που ξερουμε? Εικονιδα σαν φακελους και εγγραφα, κλικ για ανοιγμα και πανω το drop-down menu

Παραπονεθηκε κανεις οτι βαρεθηκε και ειναι καιρος για αλλαγη? Μηπως να δοκιμαζαμε να το καναμε και 3d να ψαχνουμε τα folders στο χωρο? Πλακα θα ειχε, ετσι για αλλαγη βρε παιδι μου.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν καταλαβαίνω γιατι ορισμένοι μισουν τοσο πολυ το κλασσικό start menu , δηλαδή δεν θα ειναι καλύτερα για ολους να εχουμε την επιλογή για το κλασσικό start αλλα και οσους δεν θέλουν να επιλέγουν το καινούργιο UI ?

Αυτή μου φαίνεται είναι η καλύτερη λύση.

Απλά επιλέγεις αυτό που σου κάνει και τέλος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...