Προς το περιεχόμενο

(Φήμη) Microsoft Windows 8.2 Update τον Ιανουάριο


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το θέμα είναι dear fan boys πως όλα αυτά τα καλά των 8 άνετα θα βγαίναν σε επερχόμενο service pack των 7 . 

 

Αλλά έτσι δεν θα πούλαγαν .-  Thats the problem .

 

το προβλημα dear αντιφα ειναι καθαρα δικο σου, στα XP  παρεμεινες 7 χρονια ενω και τωρα κανεναςς δε σου βαζει το μαχαιρι στο λαιμο να αναβαθμισεις τα 7αρια που δεν εχουν κλεισει ουτε 2 χρονια,

 

ουτε εχουν καμια καιρια και unique υποστηριξη  για να αισθανονται μειονεκτικα οι χρηστες των 7 οπως πχ η ελλειψη direct x πχ. στο steam οι χρηστες των XP ειναι 5% προφανως λογω  dx compatibility

 

οποτε απο τη στιγμη που τα 7 εχουνε support μεχρι το 2020 γκρινιαξτε απο κει κι επειτα οταν με το καλο ερθει εκεινη η ωρα, βεβαια ειναι φανερο οτι δε σας αρεσει η προοπτικη εξελιξης των πραγματων οπου οδευουν αλλα ετσι κι αλλιως τους δεινοσαυρους δε τους γουσταρε ποτε η ιστορια

 

στη τελικη αν ο μπιλακος φτιαχνει τοσο δημοφιλη λογισμικα και   σπευδετε ως εθισμενοι να βαλετε τη τελευταια εκδοση ειτε αυτη σας αρεσει ειτε οχι χωρις καν να την επεξεργαζεστε λιγακι, ειναι πλεον δικο σας ζητημα..

:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 174
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Windows 7 Vs 8
Playstation Vs Xbox
Cosmote Vs Wind Vs Vodafone
Android Vs iOS
Firefox Vs Chrome

Τα ίδια Παντελάκη μου, τα ίδια Παντελή μου σε όλα τα προαναφερόμενα topic...
Τι είχες Γιάννη, τι είχα πάντα!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα δεν είναι μόνο το start button.

Είναι όλο το GUI το οποίο είναι μετά από μία φάση κουραστικό.

Και εμένα ξεκινάνε τα windows 8 σε 14 δευτερόλεπτα (είναι σίγουρος σε άλλους ξεκινάνε και τρέχουν ακόμα πιο γρήγορα) Και τα games έχουν κάπως καλύτερο performance!

Βάζω λοιπόν ένα πρόγραμμα που τρέχει στο desktop Και ένα πρόγραμμα από το store .Τα προγράμματα από το store δεν μπορούν να τρέξουν σαν dekstop windows αλλά τρέχουν σε ένα σχεδόν αμετάβλητο παράθυρο που δεν επιδέχεται τις ίδιες τροποποιήσεις.

Εγώ γιατί να μην είμαι έξαλλος με αυτή την αλλαγή;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάζω λοιπόν ένα πρόγραμμα που τρέχει στο desktop Και ένα πρόγραμμα από το store .Τα προγράμματα από το store δεν μπορούν να τρέξουν σαν dekstop windows αλλά τρέχουν σε ένα σχεδόν αμετάβλητο παράθυρο που δεν επιδέχεται τις ίδιες τροποποιήσεις. Εγώ γιατί να μην είμαι έξαλλος με αυτή την αλλαγή;

 

Αυτό συζητιέται αρκετά στα έξω φόρουμ, το είχαμε αναφέρει και εδώ. Τεχνικά μάλλον εφαρμόζεται να παίζουν σε μικρότερο παράθυρο επομένως υπάρχει ελπίδα να γίνει κάτι τέτοιο στο επόμενο service pack. Σίγουρα δεν θα υποστηρίζει όλες τις εφαρμογές, για μερικές βέβαια δεν έχει καν νόημα.

 

Επίσης κάπου διάβασα οτι ζητάνε να επιστρέψουν και τα gadgets/widgets... Εντάξει, έλεος! Οποιος ψάχνεται τόσο, ας βάλει RainmeterB) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγω προσωπικα απ τα 8.1 σε νεο μηχανημα ειμαι υπερευχαριστημενος.Τοσο γρηγορο κ σταθερο λειτουργικο δεν εχω ξαναδει.Το οτι η microsoft ηδη εχει κανει (κ δειχνει οτι θα συνεχισει να κανει) μεγαλες "παραχωρησεις" για να βελτιωσει την εμπειρια χρησης μονο για καλο δικο μας ειναι.

Μάλλον δεν το έχεις για gaming το Pc, για μένα είναι εντελώς ανάποδα η εικόνα που έχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η MS έπρεπε όπως η Apple και η google να έχει ΑΛΛΟ λειτουργικό για τις ταμπλέτες και ΑΛΛΟ για Desktops.. Αυτή νόμιζε θα έχει ένα, αλλα έφαγε άκυρο. Τελικά θα καταργήσει τα win8 rt και θα βάλει στις ταμπλέτες το wp λειτουργικό της που έπρεπε να είχε κάνει από την πρώτη στιγμή. 

 

Χαζή είναι η Apple που δεν τρέχει IOS στα mac-pc της? 

Η ενέργεια να επιβάλει λογική tablet σε desktop ήταν το λάθος της. Εκφανση αυτής της παράλογης λογικής ήταν α) το metro UI, β) η αντικατάσταση του start με tablet like start δλδ το metro start.

 

Τώρα πίσω ΟΛΟΤΑΧΩΣ και προσεκτικά την επόμενη φορά.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η MS έπρεπε όπως η Apple και η google να έχει ΑΛΛΟ λειτουργικό για τις ταμπλέτες και ΑΛΛΟ για Desktops.. Αυτή νόμιζε θα έχει ένα, αλλα έφαγε άκυρο. Τελικά θα καταργήσει τα win8 rt και θα βάλει στις ταμπλέτες το wp λειτουργικό της που έπρεπε να είχε κάνει από την πρώτη στιγμή. 

 

Χαζή είναι η Apple που δεν τρέχει IOS στα mac-pc της? 

Η ενέργεια να επιβάλει λογική tablet σε desktop ήταν το λάθος της. Εκφανση αυτής της παράλογης λογικής ήταν α) το metro UI, β) η αντικατάσταση του start με tablet like start δλδ το metro start.

 

Τώρα πίσω ΟΛΟΤΑΧΩΣ και προσεκτικά την επόμενη φορά.. 

Όπως εφαγε ΑΚΥΡΟ η RT από τους κατασκευαστες και από το κοσμο,θα φαει ακομη ένα ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΑΚΥΡΟ και για τα WP στα tablets!

"Κουμαντο" κανει η Intel στους κατασκευαστες και όχι η MS!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το προβλημα dear αντιφα ειναι καθαρα δικο σου, στα XP  παρεμεινες 7 χρονια ενω και τωρα κανεναςς δε σου βαζει το μαχαιρι στο λαιμο να αναβαθμισεις τα 7αρια που δεν εχουν κλεισει ουτε 2 χρονια,

στη τελικη αν ο μπιλακος φτιαχνει τοσο δημοφιλη λογισμικα και   σπευδετε ως εθισμενοι να βαλετε τη τελευταια εκδοση ειτε αυτη σας αρεσει ειτε οχι χωρις καν να την επεξεργαζεστε λιγακι, ειναι πλεον δικο σας ζητημα..

:P

 

Τα 7 εχουν κλεισει 4 χρονια και ο Μπιλακος δεν βγαζει λειτουργικα εδω και πολυ καιρο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι τόσο "λάθος" ο "συνήθης 'υποπτος" που και η MS συμφωνεί μαζί του και επαναφέρει το start. Το νέο σταρτ ΔΕΝ κάνει για desktop, τελος, το κατάλαβε (επιτέλους) και η ΜΣ. Τα 8.1 εκαναν την μισή δουλειά, έβαλαν εικονίδιο και στο δεξί κλικ ξανά-έβαλαν αυτά που το κλασσικό σταρτ είχε.. στο αριστερό κλικ.

 

"Ομάδα που κερδίζει δεν την αλλάζεις", ή αλλιώς "if it works, don't fix it". To ανάποδο από ότι έκανε η MS. Να μην ξαναθέσουμε την επιχειρηματολογία είναι προφανής σε εμένα, αλλα οκ ότι θέλει πιστευει ο καθένας.

 

Η ομαδοποίηση στο start των 8.1 (το μόνο καινούριο) ήταν μια θετική κίνηση στο έκτρωμα των 8.0. Ενισχύει ελαφρά το pin_to_start των κλασσικών start και θα μπορούσε να ενσωματωθεί ως ιδέα στο "κλασσικό" σταρτ όπως θα έπρεπε να το "εξελίξει" η MS. Δεν είναι μόνο τα κλικς που μετράνε είναι και άλλα θέματα όπως intuition που δεν έχει καθόλου το "νέο" modern (τρομάρα τους) start για αυτό και πάει στα "σκουπίδια" όπως τα vista, milenium, και άλλα θεάρεστα επιτεύγματα της MS. Όπως έχω ξαναπεί και σε άλλα η MS έχει κάνει πίσω όπως θα θυμούνται οι παλαιότεροι κάποτε (στα 98) επιχείρησε να κάνει το single click run ως default (και όχι "κλασσικό" single click select, douple click run). Όλοι το άλλαζαν ασφαλώς στο κλασσικό μέχρι που κανείς δεν το θυμάται ότι υπήρξε..

 

Ενθαρρύνονται οι αλλαγές όταν είναι θετικές, δεν είναι κανείς εναντίον της προόδου. Έχει κάνει πολλά καλά η MS στην εξέλιξη του UI αλλα το metro (δεν μου αρέσει να το λέω modern) είναι αηδία κατά την ταπεινή μου γνώμη.

 

Και στα λέει αυτά ένας MSάκια που θέλει το καλό της :P

 

Αναρωτιέμαι αν καταργήσει τελείως το metro start (λεμε τώρα) και κάποιος το ξανακυκλοφωρίσει σε app τύπου "classic metro start" πόσα downloads θα έχει.. Νομίζω ελάχιστα, αλλά ποτέ δεν ξέρεις. Τα βίτσια λένε κάποιοι υπάρχουν για ικανοποιούμαστε όλοι.. 

Πω πωωωω τι διαβάζω...

Πως φαίνεται ότι σχεδόν κανένας δεν τα χρησιμοποίησε, αλλά έγραψε τη χαζομάρα του σαν κλασσικός ελληναράς!!!

Φίλος εκτίθεσαι...

Το δεξί click στο νέο start, βγάζει menu... Μάντεψε!!! Το είχε και πριν... Αλλά δεν το δοκίμασες ποτέ... Και στα 8.0, αν έκανες δεξί click κάτω αριστερά, έβγαζε το ΙΔΙΟ menu!

Ή αν πατήσεις το Windows+X.

Επίσης, η ομαδοποίηση στα 8.0, ΠΡΟΫΠΗΡΧΕ!!!

Έκανες Ctrl+Zoom Out, διάλεγες στήλη, έβαζες όνομα και VOILA!!! Ομαδοποίηση... 2ο άκυρο!

Αν δεν σου αρέσει το Modern UI, μην χρησιμοποιείς Windows 8/8.1... Πόσο δύσκολο... Η microsoft θα υποστηρίζει τα Windows 7 για πολλά χρόνια ακόμα. Άραξε εκεί, και μην μας πρήζεις...

Αυτό πάντως που δεν ξέρει κάποιος ΤΙΠΟΤΑ για τα Windows 8, αλλά έχει ολοκληρωμένη άποψη από haters στο internet και απ'τα forums, και γράφει δημόσια τις ίδιες αερολογίες, με ξεπερνάει!

Το να μην σου αρέσουν, δεκτό...

Το να μην σου κάνουν, δεκτό...

Το να αιτιολογήσεις τις γνώμες σου, κάτι παραπάνω από δεκτό!

Αλλά απλά να ρίχνεις λάσπη σε κάτι που ΠΡΟΦΑΝΩΣ δεν κατέχεις, δεν το καταλαβαίνω...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον δεν το έχεις για gaming το Pc, για μένα είναι εντελώς ανάποδα η εικόνα που έχω.

Εγώ που έχω gaming PC και τα έχω όλα αυθεντικά, γιατί δεν έχω κανένα πρόβλημα με πάνω από 20+ games εγκατεστημένα;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Εγώ που έχω gaming PC και τα έχω όλα αυθεντικά, γιατί δεν έχω κανένα πρόβλημα με πάνω από 20+ games εγκατεστημένα;;;

pebkac, that's why...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 7 εχουν κλεισει 4 χρονια και ο Μπιλακος δεν βγαζει λειτουργικα εδω και πολυ καιρο

 

ναι ρε φιλε μονο που τα 8αρια ειναι εκει εξω σχεδον εναμισι χρονο! εχεις δικιο τελικα δεν ειναι 2 αλλα δυομισι τα χρονια, (η αναφορα στον αποσυρμενο συνταξιουχο Μπιλ βρες τι ηταν αν δε το καταλαβες)

 

εγραψα ενα κατεβατο επιχειρηματολογιας στη προπροηγουμενη σελιδα  και η μονη ενσταση σου ειναι αυτο!

 

τα αντεπιχειρηματα μερικων σπανε κοκκαλα, την επομενη φορα ξεκινηστε απτην ορθογραφια των  τονων.... αν ειναι να γραφετε μονο για να γραφετε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πω πωωωω τι διαβάζω...

Πως φαίνεται ότι σχεδόν κανένας δεν τα χρησιμοποίησε, αλλά έγραψε τη χαζομάρα του σαν κλασσικός ελληναράς!!!

Φίλος εκτίθεσαι...

Το δεξί click στο νέο start, βγάζει menu... Μάντεψε!!! Το είχε και πριν... Αλλά δεν το δοκίμασες ποτέ... Και στα 8.0, αν έκανες δεξί click κάτω αριστερά, έβγαζε το ΙΔΙΟ menu!

Ή αν πατήσεις το Windows+X.

Επίσης, η ομαδοποίηση στα 8.0, ΠΡΟΫΠΗΡΧΕ!!!

Έκανες Ctrl+Zoom Out, διάλεγες στήλη, έβαζες όνομα και VOILA!!! Ομαδοποίηση... 2ο άκυρο!

Αν δεν σου αρέσει το Modern UI, μην χρησιμοποιείς Windows 8/8.1... Πόσο δύσκολο... Η microsoft θα υποστηρίζει τα Windows 7 για πολλά χρόνια ακόμα. Άραξε εκεί, και μην μας πρήζεις...

Αυτό πάντως που δεν ξέρει κάποιος ΤΙΠΟΤΑ για τα Windows 8, αλλά έχει ολοκληρωμένη άποψη από haters στο internet και απ'τα forums, και γράφει δημόσια τις ίδιες αερολογίες, με ξεπερνάει!

Το να μην σου αρέσουν, δεκτό...

Το να μην σου κάνουν, δεκτό...

Το να αιτιολογήσεις τις γνώμες σου, κάτι παραπάνω από δεκτό!

Αλλά απλά να ρίχνεις λάσπη σε κάτι που ΠΡΟΦΑΝΩΣ δεν κατέχεις, δεν το καταλαβαίνω...

Πω πω μένος.. Τόσο ευγενικός είσαι και στην πραγματική σου ζωή;

 

Μια χαρά τα χρησιμοποίησα και τα χρησιμοποιώ τα 8άρια.. Το δεξι κλικ αναφέρεται στο start icon. Αφού δεν είχε στα 8.0 start icon πως είχε δεξί κλικ.. Είδες που τίποτα δεν κατάλαβες; Σε αυτό το δεξί κλικ αναφέρομαι.. Τώρα λοιπόν στα 8.1 με δεξί κλικ στο start icon βγάζει αυτά (mycomputer, run, shutdown) που το "παλιό" σταρτ είχε στο αριστερό (δευτερη στήλη). Εσύ λες για δεξί κλικ σε μια γωνία που έπρεπε να πετύχεις (έναν αόρατο ασαφή χώρο), να βγάλει το εικονίδιο αν το έβγαζε (και αν το πετύχενες ας μη το αναλύσω). Λές έβγαζε τα ίδια (το γράφεις και ΙΔΙΟ με κεφαλαία). Είσαι σίγουρος; Μήπως έβγαζε και shutdown? .. H ομαδοποίηση ασφαλώς και υπήρχε αλλα ήταν δύσχρηστη (ενα ενα κτλ). Στα 8.1 έφτιαξε αλλα παραμένει άθλια καθόσον tiles και άρα scroll. Ας μην πιάσω την άχριστη δεξία slide μπάρα που ακόμα δεν έχω καταφέρει να την εμφανίζω κατά βούληση (Αυτή στο 8.3 θα την "φτιάξουν"). Επιμένω στα λεγόμενά μου..  Το μερτο είναι άχρηστο.-

 

BtW εσύ δεν ξέρεις πόσα ξέρω εγώ όχι εγώ δεν ξέρω τα  8άρια.. ;) 10 τουτοριαλς είδα και τα δούλεψα ένα μηνα (και ακόμα στην δουλειά) πριν τα πετάξω (δλδ classic shell). Και άμα είναι να πατάω windows-X, alt+f4, ctrl-Shift-Esc και άλλα γραφικά για να κάνω αυτά που έκανα κάθομε και στο shell μου να γράφω copy con test.txt για να φτιάξω txt αρχείο, δεν χρειάζομαι το notepad.. Αν η MS δυσκολευει εμένα που ασχολούμε από το 89 με UI, σκέψου τι κάνει στο πολύ τον κόσμο.

 

Ας αντιστρέψω αυτό που λές. Αν εσένα σου αρέσουν άστα όπως είναι, νομίζω θα αφήσει την επιλογή η MS να έχεις το metro start, γιατί για τους άλλους πιστευω το επόμενο default start (στα win9) θα είναι κάτι κοντύτερo στο παλιό σταρτ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι αναφέρθηκε για το gaming performance των win8, προσωπικά δεν έχω δεί ορατή διαφορά, ούτε λιγότερα FPS που αναφέρουν κάποιοι. Υπάρχει και ενα εντελώς ενδεικτικό συγκριτικό win7-vs-win8 για παιχνίδια.

 

Ενα καλύτερο app launcher χρειάζονται απαραίτητα τα win8. Κάτι μικρό, μαζεμένο, γρήγορο σε στυλ launchy.

Επίσης, κάτι που με έχει βολέψει πολύ: OblyTile / Φτιάχνει tiles κάθε είδους, χρώματος για την start screen. Σε συνδυασμό με αυτό το IconSet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πω πω μένος.. Τόσο ευγενικός είσαι και στην πραγματική σου ζωή;

 

Μια χαρά τα χρησιμοποίησα και τα χρησιμοποιώ τα 8άρια.. Το δεξι κλικ αναφέρεται στο start icon. Αφού δεν είχε στα 8.0 start icon πως είχε δεξί κλικ.. Είδες που τίποτα δεν κατάλαβες; Σε αυτό το δεξί κλικ αναφέρομαι.. Τώρα λοιπόν στα 8.1 με δεξί κλικ στο start icon βγάζει αυτά (mycomputer, run, shutdown) που το "παλιό" σταρτ είχε στο αριστερό (δευτερη στήλη). Εσύ λες για δεξί κλικ σε μια γωνία που έπρεπε να πετύχεις (έναν αόρατο ασαφή χώρο), να βγάλει το εικονίδιο αν το έβγαζε (και αν το πετύχενες ας μη το αναλύσω). Λές έβγαζε τα ίδια (το γράφεις και ΙΔΙΟ με κεφαλαία). Είσαι σίγουρος; Μήπως έβγαζε και shutdown? .. H ομαδοποίηση ασφαλώς και υπήρχε αλλα ήταν δύσχρηστη (ενα ενα κτλ). Στα 8.1 έφτιαξε αλλα παραμένει άθλια καθόσον tiles και άρα scroll. Ας μην πιάσω την άχριστη δεξία slide μπάρα που ακόμα δεν έχω καταφέρει να την εμφανίζω κατά βούληση (Αυτή στο 8.3 θα την "φτιάξουν"). Επιμένω στα λεγόμενά μου..  Το μερτο είναι άχρηστο.-

 

BtW εσύ δεν ξέρεις πόσα ξέρω εγώ όχι εγώ δεν ξέρω τα  8άρια.. ;) 10 τουτοριαλς είδα και τα δούλεψα ένα μηνα (και ακόμα στην δουλειά) πριν τα πετάξω (δλδ classic shell). Και άμα είναι να πατάω windows-X, alt+f4, ctrl-Shift-Esc και άλλα γραφικά για να κάνω αυτά που έκανα κάθομε και στο shell μου να γράφω copy con test.txt για να φτιάξω txt αρχείο, δεν χρειάζομαι το notepad.. Αν η MS δυσκολευει εμένα που ασχολούμε από το 89 με UI, σκέψου τι κάνει στο πολύ τον κόσμο.

 

Ας αντιστρέψω αυτό που λές. Αν εσένα σου αρέσουν άστα όπως είναι, νομίζω θα αφήσει την επιλογή η MS να έχεις το metro start, γιατί για τους άλλους πιστευω το επόμενο default start (στα win9) θα είναι κάτι κοντύτερo στο παλιό σταρτ.

Αν ασχολησαι  από το 89 με UI και δυσκολευεσαι τοσο πολύ με το metro και εγω που επιασα για πρωτη φορα pc το 2007 το βρησκω "piece of cake",τοτε το πρόβλημα δε είναι του λογισμικού,αλλα καθαρη περιπτωση PEBKAC!!!

 

Τελος παντων ελπιζω να μπορέσεις να βρεις μια ακρη στα προβλημα σου,να ηρεμισουμε λιγο και μεις!

Αν και το βρησκω λιγο δυσκολο,που τη στιγμη που εψαχνες για σωστο σημειο για να κεντράρεις τον κενσορα :lol: ,στα 8,για να σου εμφανισει το εικονιδιο του start,ενώ το μονο που ηθελε ηταν απλα να το πας ΤΕΡΜΑ στην αριστερη γωνια(πιο τερμα δε γινεται να παει ο κενσορα για να χασεις το σημειο)! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...