Προς το περιεχόμενο

Νόμος για σκύλους χωρίς λουρί...


nikos-thess

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όποιος υποστηρίζει πως τα σκυλιά πρέπει να είναι πάντα με λουρί, πρώτα να φροντίσει να περασει ενα κολλάρο στο λαιμό του και να ζήσει όλη του τη ζωη ελεγχόμενος με ένα λουρί δεμένος και μετά ας κάνει το ίδιο και στο σκύλο.

Το ίδιο να κάνει και όποιος υποστηρίζει τις καταναγκαστικές στειρώσεις. Καντε πρωτα μια στον εαυτό σας και μετα να επιβάλλετε και στα υπόλοιπα ζωα να μην αναπαράγονται.

Οσο για μια παρομοίωση που ακουσα καπου, σκυλος με όπλο, να υπενθυμίσω πως το σκυλί ειναι ενα ον με ψυχη δεν ειναι πράγμα και άψυχο αντικείμενο. Ντροπή πια, ντροπή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 77
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

θα ήθελα να ρωτήσω και εγώ κάτι!πριν 15 μέρες μου δολοφόνησαν τον σκύλο μου με φόλα!θέλω να το κυνηγήσω το θέμα!απλά επειδή δεν ξέρω με μήνυση κατά παντός υπευθύνου γίνεται τίποτα?θα το ψάξει η αστυνομία δηλαδή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι αστυνομία σκύλων ρε φίλε?trollareis?ανέφερα πως έγινε μια ενέργεια η οποία σύμφωνα με το νόμο 3170/2003 η οποιασδήποτε μορφής κακοποίηση ή εγκατάλειψη ζώου τιμωρείται με πρόστιμο μέχρι και 1.500 ευρώ ή και ποινή εξάμηνης φυλάκισης. Άρα είναι δουλειά της αστυνομίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος υποστηρίζει πως τα σκυλιά πρέπει να είναι πάντα με λουρί, πρώτα να φροντίσει να περασει ενα κολλάρο στο λαιμό του και να ζήσει όλη του τη ζωη ελεγχόμενος με ένα λουρί δεμένος και μετά ας κάνει το ίδιο και στο σκύλο.

Το ίδιο να κάνει και όποιος υποστηρίζει τις καταναγκαστικές στειρώσεις. Καντε πρωτα μια στον εαυτό σας και μετα να επιβάλλετε και στα υπόλοιπα ζωα να μην αναπαράγονται.

Οσο για μια παρομοίωση που ακουσα καπου, σκυλος με όπλο, να υπενθυμίσω πως το σκυλί ειναι ενα ον με ψυχη δεν ειναι πράγμα και άψυχο αντικείμενο. Ντροπή πια, ντροπή.

 

Ναι θα βγάλουμε για κατούρημα το ροτβαϊλερ χωρίς λουρί. Μη το γαμάτε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι αστυνομία σκύλων ρε φίλε?trollareis?ανέφερα πως έγινε μια ενέργεια η οποία σύμφωνα με το νόμο 3170/2003 η οποιασδήποτε μορφής κακοποίηση ή εγκατάλειψη ζώου τιμωρείται με πρόστιμο μέχρι και 1.500 ευρώ ή και ποινή εξάμηνης φυλάκισης. Άρα είναι δουλειά της αστυνομίας.[/size]

Έχω την εντύπωση ότι αυτός ο νόμος στους ιδιοκτήτες αναφέρεται.

Το να ψοφήσει σκύλος από φόλα δεν το λες κακοποίηση, άλλον νόμο θα πρέπει να ψάξεις, αν υπάρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει βγει νέος νόμος ο 4039/2012, φυλάκιση από 1 ως 5 έτη και πρόστιμο ως 30.000€

 

Αν και έχω την αμυδρά υποψία πως η αστυνομία όχι μόνο δεν θα ασχοληθεί αν κάνεις μήνυση κατά παντός υπευθύνου, αλλά θα γελάσουν κιόλας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα ήθελα να ρωτήσω και εγώ κάτι!πριν 15 μέρες μου δολοφόνησαν τον σκύλο μου με φόλα!θέλω να το κυνηγήσω το θέμα!απλά επειδή δεν ξέρω με μήνυση κατά παντός υπευθύνου γίνεται τίποτα?θα το ψάξει η αστυνομία δηλαδή?

Συληπητηρια για τον χαμο σου. Αυτο που μπορεις και πρεπει να κανεις, ειναι μια επισκεψη στο αστυνομικο σου τμημα για να κανεις δηλωση στο βιβλιο συμβαντων για το περιστατικο. Μπορεις να κανεις και μηνυση σε περιπτωση που πιασουνε το δολοφονο. Και ναι, ευτυχως κατα καιρους πιανουνε αρκετους ανωμαλους.

 

Ναι θα βγάλουμε για κατούρημα το ροτβαϊλερ χωρίς λουρί. Μη το γαμάτε.

Τον βγαζω εγω. Φυσικα ξερω που και ποτε με παιρνει να το κανω. Παρεπιπτωντος, τα Ροτβαιλερ δεν εχουν τον χαρακτηρα και συμπεριφορα οπου κατα καιρους τους προσαπτουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συληπητηρια για τον χαμο σου. Αυτο που μπορεις και πρεπει να κανεις, ειναι μια επισκεψη στο αστυνομικο σου τμημα για να κανεις δηλωση στο βιβλιο συμβαντων για το περιστατικο. Μπορεις να κανεις και μηνυση σε περιπτωση που πιασουνε το δολοφονο. Και ναι, ευτυχως κατα καιρους πιανουνε αρκετους ανωμαλους.

 

σ ευχαριστώ πολύ φίλε για την ΥΠΕΥΘΥΝΗ απάντησή σου!να είσαι καλά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος υποστηρίζει πως τα σκυλιά πρέπει να είναι πάντα με λουρί, πρώτα να φροντίσει να περασει ενα κολλάρο στο λαιμό του και να ζήσει όλη του τη ζωη ελεγχόμενος με ένα λουρί δεμένος και μετά ας κάνει το ίδιο και στο σκύλο.

Το ίδιο να κάνει και όποιος υποστηρίζει τις καταναγκαστικές στειρώσεις. Καντε πρωτα μια στον εαυτό σας και μετα να επιβάλλετε και στα υπόλοιπα ζωα να μην αναπαράγονται.

Οσο για μια παρομοίωση που ακουσα καπου, σκυλος με όπλο, να υπενθυμίσω πως το σκυλί ειναι ενα ον με ψυχη δεν ειναι πράγμα και άψυχο αντικείμενο. Ντροπή πια, ντροπή.

 

Σκύλος χωρίς λουρί έξω , τις περισσότερες φορές είναι χαμένος σκύλος. Πως νομίζει κανείς ότι χάνονται τα ζώα? Πέφτουν από την τσέπη?

 

Σκυλιά που δεν στειρώνονται σημαίνει κουτάβια στους σκουπιδοντενεκέδες και χαμένα αρσενικά σκυλιά. Εκτός και αν θέλουμε να υποχρεώσουμε κάθε άνθρωπο και με 100 σκυλιά σε βάθος χρόνου 10 ετών. Οι σκύλες δεν περιμένουν να τελειώσουν το πανεπιστήμιο , να ζήσουν τη ζωή τους και να κάνουν maximum 2 παιδάκια.

 

Το να είμαστε φιλόζωοι δε σημαίνει πως οι σκύλοι είναι τα ανθρώπινα παιδιά μας. Είναι τα σκυλίσια. 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Στο άρθρο 46 του νόμου 4235/2014, εκτός των άλλων,  μπορούμε να διαβάσουμε

 

....  για την αποφυγή ατυχημάτων υποχρεούται κατά
τη διάρκεια του περιπάτου να κρατάει το σκύλο του
δεμένο
και να βρίσκεται σε μικρή απόσταση από αυτόν.
Η ίδια υποχρέωση ισχύει και για τον οποιονδήποτε συ−
νοδό του ζώου, πέραν του ιδιοκτήτη του».

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιας που ανοίχθηκε και πάλι το thread, υπάρχει ανανεωμένος νόμος σχετικά με αυτά που συζητήθηκαν?

 

αντιμετωπίζω το εξής θέμα, είμαι σε επαρχιακή πόλη όπου γενικά το θέμα σκύλος είναι κάτι που παραπέμπει σε τριτοκοσμικές χώρες.

 

συγκεκριμένα, απέναντι από το σπίτι, υπάρχουν 2 μονοκατοικίες όπου οι ιδιοκτήτες, έχουν υιοθετήσει από ένα αδέσποτο και τα έχουν μέσα στην αυλή (και στο σπίτι) και τα ταίζουν κλπ. Συνήθως τα σκυλιά τους (μικρόσωμα) είναι μέσα και οι αυλόπορτες κλειστές, αλλά υπάρχουν συγκεκριμένες ώρες που τις αφήνουν επίτηδες ανοιχτές και αυτά βγαίνουν και χέζουν κλπ. και κάνουν ντου σε περαστικούς, ή άλλα σκυλιά (καθώς υπερασπίζονται θεωρώ το χώρο τους).

 

Κάθε φορά λοιπόν που βγάζω το δικό μου σκύλο βόλτα (χάσκυ)  μας γαβγίζουν ασύστολα και τις περισσότερες φορές δημιουργούν αγέλη (μαζί με ένα άλλο αδέσποτο που είναι από την πάνω γειτονιά που και αυτό φιλοξενείται από κάποιον) με σκοπό να δαγκώσουν (έρχονται σε απόσταση αναπνοής και παρόλο που φοβούνται το μέγεθος το δικού μου, αν δεν τον τραβήξω (ο οποίος τα βλέπει και απλά νομίζει ότι θέλουν να παίξουν και τραβάει) σίγουρα θα του επιτεθούν καθώς υπερτερούν σε αριθμό.

 

Είμαι σίγουρος ότι υπάρχει νόμος στον οποίο μπορώ να βασιστώ και να καλέσω αστυνομία:

- για το ότι κυκλοφορούν και λερώνουν παντού έξω από το χώρο τους (προφανώς και βολεύει τους ιδιοκτήτες γιατί δεν χρειάζεται να καθαρίζουν τις αυλές τους)

- για το ότι δεν συνοδεύονται (παρόλο που θεωρούνται ιδιοκτησία κάποιου) με λουρί

- για επικίνδυνη συμπεριφορά

 

είμαι σίγουρος ότι αν μιλήσω με τους ιδιοκτήτες θα μου πουν ότι αδέσποτα είναι εμείς απλά τα φροντίζουμε, ακόμη και έτσι δεν είναι δικαιοδοσία της αστυνομίας για να επιληφθεί επί του θέματος?

 

Δεν έχω ελπίδες πολλές να με καταλάβει ο αστυνόμος (είπαμε είναι μικρή επαρχιακή πόλη) αλλά σκέφτομαι να τους καλέσω με την πρώτη ευκαιρία, τι reference σε νόμους κλπ. μπορώ να κάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πιο απλή λύση είναι να γίνεις και εσύ φίλος τους.

Πήγαινε μερικές ημέρες μόνος. Πλησίασε με αργές κινήσεις. Όταν πλησιάσουν, κάτσε βαθύ καύσιμα, γύρνα στο πλάι και μη τα κοιτάξεις. Θα έρθουν να σε μυρίσουν. Τότε βγάλε μια λιχουδιά.

Σε 2-3 ημέρες έγινες κολλητός.

Επανέλαβε το ίδιο με τον σκύλο σου τώρα.

Πλησίασε πολύ αργά. Άσε τον σκύλο σου να ουρήσει και να μυρίσει κάτω. Είναι σημάδι ηρεμίας. Όταν πλησιάσουν , βάλε τον δικό σου να κάτσει και να ξαπλώσει.

Άσε τα άλλα σκυλιά να τον μυρίσουν πρώτοι.

Τέλος, έγινες φίλος.

 

Με αυτόν τον τρόπο, έχω γίνει γνωστός εγώ και τα 2 σκυλιά μου , σε όλα τα αδέσποτα της περιοχής, τα οποία μας πλησιάζουν όλο χαρά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πιο απλή λύση είναι να γίνεις και εσύ φίλος τους.

Πήγαινε μερικές ημέρες μόνος. Πλησίασε με αργές κινήσεις. Όταν πλησιάσουν, κάτσε βαθύ καύσιμα, γύρνα στο πλάι και μη τα κοιτάξεις. Θα έρθουν να σε μυρίσουν. Τότε βγάλε μια λιχουδιά.

Σε 2-3 ημέρες έγινες κολλητός.

Επανέλαβε το ίδιο με τον σκύλο σου τώρα.

Πλησίασε πολύ αργά. Άσε τον σκύλο σου να ουρήσει και να μυρίσει κάτω. Είναι σημάδι ηρεμίας. Όταν πλησιάσουν , βάλε τον δικό σου να κάτσει και να ξαπλώσει.

Άσε τα άλλα σκυλιά να τον μυρίσουν πρώτοι.

Τέλος, έγινες φίλος.

 

Με αυτόν τον τρόπο, έχω γίνει γνωστός εγώ και τα 2 σκυλιά μου , σε όλα τα αδέσποτα της περιοχής, τα οποία μας πλησιάζουν όλο χαρά.

Όταν λες καύσιμα; Αμόλυβδη απλή ή Super; Μήπως Diesel ή την παλιά καλή Super; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πιο απλή λύση είναι να γίνεις και εσύ φίλος τους.

Πήγαινε μερικές ημέρες μόνος. Πλησίασε με αργές κινήσεις. Όταν πλησιάσουν, κάτσε βαθύ καύσιμα, γύρνα στο πλάι και μη τα κοιτάξεις. Θα έρθουν να σε μυρίσουν. Τότε βγάλε μια λιχουδιά.

Σε 2-3 ημέρες έγινες κολλητός.

Επανέλαβε το ίδιο με τον σκύλο σου τώρα.

Πλησίασε πολύ αργά. Άσε τον σκύλο σου να ουρήσει και να μυρίσει κάτω. Είναι σημάδι ηρεμίας. Όταν πλησιάσουν , βάλε τον δικό σου να κάτσει και να ξαπλώσει.

Άσε τα άλλα σκυλιά να τον μυρίσουν πρώτοι.

Τέλος, έγινες φίλος.

 

Με αυτόν τον τρόπο, έχω γίνει γνωστός εγώ και τα 2 σκυλιά μου , σε όλα τα αδέσποτα της περιοχής, τα οποία μας πλησιάζουν όλο χαρά.

 

ήταν το πρώτο που έκανα όταν ήρθα στη γειτονιά αυτή πριν μερικούς μήνες, γενικότερα όταν με πετυχαίνουν μόνο αρχικά γαβγίζουν αλλά μόλις τα μιλήσω ή τα καλέσω ήρεμα, έρχονται κουνώντας την ουρά.

 

Γενικότερα, στους ανθρώπους φέρονται μια χαρά (σκέψου έχει σχολείο με παιδάκια ακριβώς απέναντι που περνάνε κάθε πρωί από μπροστά) ενώ με τα σκυλιά που εισέρχονται στην περιοχή τους (αφού οι πόρτες είνα συχνά ανοιχτές πλέον η περιοχή τους έχει γίνει η ευρύτερη περιοχή της γειτονιά και του γειτονικών τετραγώνων).

 

Όταν με βλέπουν με το σκύλο μου (εντάξει παραπέμπει πολύ σε λύκο δεν ξέρω αν αυτό παίζει ρόλο) τρελαίνονται! Είχα 2 περιπτώσεις τουλάχιστον που αν δεν τον τραβούσα με δύναμη από το λουρί για να έρθει κοντά μου θα τον είχαν αρπάξει (σε όλες τις περιπτώσεις ήταν και τα 3 μαζί, όταν είναι κάποιο από αυτά μόνο του περνάει από το απέναντι πεζοδρόμιο και κλάνει μέντες να κάνει ντου καθώς λόγω μεγέθους δεν τον παίρνει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...