Προς το περιεχόμενο

Νόμος για σκύλους χωρίς λουρί...


nikos-thess

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μη φτάνουμε στην υπερβολή. Να έχουμε υποχρεωτικά λουρί στους σκύλους για να μη μας πλησιάζουν, να τους έχουμε και φίμωτρο να μη δαγκώνουν, να μην κάνουν την ανάγκη τους γιατί μας ενοχλεί, να μη γαβγίζουν γιατί θέλουμε να κοιμηθούμε, να μη μας ακουμπάνε γιατί γεμίζουμε τρίχες.

 

Κοίταξε να δεις όμως, κανείς δε διαμαρτυρήθηκε στο παρόν thread επειδή π.χ. οι σκύλοι χέζουν ή γαβγίζουν. Το πρόβλημα έγκειται στο γεγονός ότι χέζουν όπου να 'ναι, ενώ το ασυνείδητο @ρχίδι ιδιοκτήτης δεν καταδέχεται να μαζέψει τα σκατά, αλλά τα αφήνει χύμα δημιουργώντας ενδεχόμενο υγειονομικό κίνδυνο. Ή στο ότι γαβγίζουν 3 η ώρα το πρωί όντας εγκαταλελειμμένα σε κάποιο άκυρο στενό μπαλκόνι και μέσα στο κρύο.

 

Ειδικά στη δεύτερη περίπτωση ξενερώνω διπλά, αφενός λυπάμαι για το ζώο, αφετέρου επηρεάζεται αρνητικά η ποιότητα ζωής μου.

 

Όσο για το λουρί, ειλικρινά δε σε καταλαβαίνω. Συνεχίζω παρακάτω:

 

 

Και οι άνθρωποι βρωμάνε, δαγκώνουν, βρίζουν, κάνουν την ανάγκη τους όπου βρουν, τα σκυλιά δε μας φταίνε σε τίποτα, για ένα επιθετικό σκυλί ευθύνες έχει ο ιδιοκτήτης που δεν ασχολήθηκε μαζί του, όχι το σκυλί.

 

Κανείς δεν καταλογίζει ευθύνες στο σκυλί, συμφωνούμε πως φταίει ο ιδιοκτήτης. Αλλά με τη λογική σου, εφόσον ούτε ένα κυνηγετικό όπλο έχει συνείδηση - άρα και ευθύνες, γιατί υποχρεώνομαι από το νόμο να το κουβαλάω ασφαλισμένο σε ειδική θήκη και δε μπορώ να το πάρω γεμάτο στον ώμο αφού με βολεύει;

 

Όπως ο ιδιοκτήτης του πίτμπουλ δηλώνει πως το ζώο του "δε δαγκώνει", έτσι μπορώ κι εγώ να ισχυριστώ πως "δεν είμαι κανένας χαζός ή μανιακός, προσέχω με το όπλο μου, αφήστε με να το κουβαλάω μέσα στο μετρό". 

 

Και τέλος πάντων, δεν έχω πετύχει ποτέ άνθρωπο να χέζει χύμα στην πλατεία Συντάγματος, ούτε να δαγκώνει περαστικούς. Φαντάζομαι πως αν αρχίσουν να παρατηρούνται τέτοια φαινόμενα θα αντιμετωπίσω διαφορετικά και τα γραφόμενα σου στο παραπάνω quote.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 77
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Nόμος για να κυκλοφορούν τα παιδιά με λουρί υπάρχει;

Μπορεί κανένα να πεταχτεί στο δρόμο και να δημιουργήσει δυστύχημα, μπορεί να το δει καμιά γατα και να τρομάξει και να πεταχτεί στο δρόμο, μπορεί να πλακωθεί με κανένα άλλο παιδι...

 

Μη φτάνουμε στην υπερβολή. Να έχουμε υποχρεωτικά λουρί στους σκύλους για να μη μας πλησιάζουν, να τους έχουμε και φίμωτρο να μη δαγκώνουν, να μην κάνουν την ανάγκη τους γιατί μας ενοχλεί, να μη γαβγίζουν γιατί θέλουμε να κοιμηθούμε, να μη μας ακουμπάνε γιατί γεμίζουμε τρίχες.

Και οι άνθρωποι βρωμάνε, δαγκώνουν, βρίζουν, κάνουν την ανάγκη τους όπου βρουν, τα σκυλιά δε μας φταίνε σε τίποτα, για ένα επιθετικό σκυλί ευθύνες έχει ο ιδιοκτήτης που δεν ασχολήθηκε μαζί του, όχι το σκυλί.

 

Kαλά φίλε είσαι εκτος τοπου και χρονου. Εντελως ακυρο το ποστ σου. Μ αρεσει που λες να μη φτανουμε σε υπερβολες λες και ειπε οτι φταινε οι σκυλοι.

Απλα να εφαρμοζεται ο νομος θελουμε για παν ενδεχομενο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

ζω σε μια περιοχη με παρκο,ειμαι 30 χρονων και εχω σκυλο κοντα 10 χρονια,το σκυλι το εχω αλυτο..μικρο ειναι οχι κανενα θηριο,μια βολτα παει και να το εχω δεμενο? αφου μεχρι και ο νομος σε αφηνει,επειδη ο παπους και η γιαγια ειναι περιεργοι,το μικρο φοβαται κλπ να το δεσω? καποτε θα δαγκωσει θα μου πειτε..κι εγω καποτε ισως σκοτωσω κανεναν,να περπαταω δεμενος? επειδη ενας θα δαγκωσει θα την πληρωσουν ολοι? μου λεει σημερα μια μπες στο ιντερνετ να δεις το νομο...αμα ζουσα σε καλυβα θα ειχα ιντερνετ μωρη?? απο το ιντερνετ πρεπει να εχω ενημερωση μονο? και οκ αντε εγω μπορεσα και μπηκα και ειδα οτι ο νεος νομος δεν αναφερει λουρι,τα χαλια των ανθρωπων που θα χεσουν στο δασος και δε θα τα μαζεψουν δε σε ενοχουν?? ο ιδιοκτητης πρεπει να προσεχει το σκυλο του,να μην τον αφηνει τελειως ελευθερο,αμα ο ιδιοκτητης τα κανει ολα σωστα ο σκυλος δε θα πειραξει κανεναν!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ωραία, επειδή όμως πολλοί και ανάμεσά τους και εγώ δεν εμπιστευόμαστε τους ιδιοκτήτες, οι σκύλοι πρέπει να είναι δεμένοι. Δε μου λέει τίποτα ότι εσύ νομίζεις ότι τα κάνεις όλα σωστά και ότι ο σκύλος είναι ήρεμος. Πώς μπορώ να το ξέρω όταν σε συναντώ στο δρόμο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ζω σε μια περιοχη με παρκο,ειμαι 30 χρονων και εχω σκυλο κοντα 10 χρονια,το σκυλι το εχω αλυτο..μικρο ειναι οχι κανενα θηριο,μια βολτα παει και να το εχω δεμενο? αφου μεχρι και ο νομος σε αφηνει,επειδη ο παπους και η γιαγια ειναι περιεργοι,το μικρο φοβαται κλπ να το δεσω? καποτε θα δαγκωσει θα μου πειτε..κι εγω καποτε ισως σκοτωσω κανεναν,να περπαταω δεμενος? επειδη ενας θα δαγκωσει θα την πληρωσουν ολοι? μου λεει σημερα μια μπες στο ιντερνετ να δεις το νομο...αμα ζουσα σε καλυβα θα ειχα ιντερνετ μωρη?? απο το ιντερνετ πρεπει να εχω ενημερωση μονο? και οκ αντε εγω μπορεσα και μπηκα και ειδα οτι ο νεος νομος δεν αναφερει λουρι,τα χαλια των ανθρωπων που θα χεσουν στο δασος και δε θα τα μαζεψουν δε σε ενοχουν?? ο ιδιοκτητης πρεπει να προσεχει το σκυλο του,να μην τον αφηνει τελειως ελευθερο,αμα ο ιδιοκτητης τα κανει ολα σωστα ο σκυλος δε θα πειραξει κανεναν!

Υπαρχουν καποιοι που γουσταρουν τα σκυλια τους να σπερνουν τον φοβο και κυκλοφορουν με ανεκπαιδευτα κτηνη για την καυλα τους....κανουν μπαμ απο μακρια και δεν εχουν κανεναν απολυτως ελεγχο (οσο κι αν νομιζουν το αντιθετο) πανω στα πιτμπουλ τους γιατι δεν ενδιαφερθηκαν να τα εκπαιδευσουν και να τα πειθαρχησουν. Αυτοι λοιπον δεν μπορουν να εγγυηθουν τιποτα και σε κανεναν χωρις λουρι (που ουτε με λουρι μπορουν γιατι συνηθως ο σκυλος τους παει βολτα και τους σερνει οπου γουσταρει με αποτελεσμα να ιδρωνουν προσπαθωντας να τον συγκρατησουν και να προκαλουν γελιο).

 

Περα απο αυτα, το λουρι στην περιπτωση σου μπορει να μη χρειαζεται για τους λογους που λες, μπορει ομως να ειναι και χρησιμο για τον ιδιο τον σκυλο. Πχ αν περασεις εναν δρομο με αυτοκινητα και το σκυλι ειναι δεμενο πανω σου ειναι πιο ασφαλες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αυτό που ξέρω είναι οτι το περασμένο καλοκαίρι αν δεν είχε λουρί ο σκύλος της κυρίας θα είχα αφήσει τα κόκκαλα μου. Ευτυχώς που κατάφερε να τον τραβήξει. Με λουρί οπωσδήποτε πρέπει να κυκλοφορούν. Δεν μιλάω βέβαια για κάτι κουτσουλιές σαλονιού αλλά για καρχαρίες με 4 πόδια και κωλοτρυπίδα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω πολυ άσχημη εμπειρία εξ αιτίας βλαμενου καγκουρα με πιτ μπουλ.

Πάρκο Τριτση, όλοι με τα παιδιά τους και ένας ηλίθιος με το άλυτο πιτ μπουλ να περιδιαβαζει.

Η μπάλα πήγε προς το σκυλί, το σκυλί ήθελε να παίξει, θεώρησε το 7 χρόνο απειλή και το βούτηξε απ το πόδι.

Οσο 4 άτομα προσπαθούσαν να απεγκλωβίσουν το παιδι από το στόμα του ανεκπαιδευτου σκύλου, ενω τα ουρλιαχτα του παιδιού και της μάνας ακούγονταν μέχρι τη Χασια, ο γυμνασμενος καγκουρας, άκουγε αδιάφορος τα εξ αμαξης από τον αγανακτισμένο κόσμο.

Κακά τα ψέματα, το σκυλί, θέλει λουρι έξω. Ακόμα και αν ειναι κανις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σκυλο σε λεωφορο η γενικα δρομο ποτε δεν εχω χωρις λουρι,δεν υπαρχει περιπτωση να τον αφησω γιατι παντου αμαξια εχει,μονο στο παρκο-δασος..μια βολτα θελει να παει να τρεξει λιγο για αυτο το αφηνω ελευθερο,τωρα για τα πιτμπουλ και αλλες ρατσες τετοιες συμφωνω με λουρι αλλα και καποια απο αυτα παλι ειναι τοσο ηρεμα,ειναι αναλογα τον ιδιοκτητη,εκεινος ξερει το σκυλι του ειδικα αν το εχει και χρονια! τελος παντων εγω το σκυλακι μου στο δασος ελευθερο θα το εχω γιατι με τα παιδια ειναι φιλικοτατο,τα αλλα σκυλια αμα δεν τα θελει θα τους γαυγισει απλα και ειμαι και κοντα παντα για να μην δαγκωσει..που 10 χρονια δεν εχει κανει αλλα λεμε τωρα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα για τα πιτμπουλ και αλλες ρατσες τετοιες συμφωνω με λουρι αλλα και καποια απο αυτα παλι ειναι τοσο ηρεμα,ειναι αναλογα τον ιδιοκτητη,εκεινος ξερει το σκυλι του ειδικα αν το εχει και χρονια!

 

Αυτός μπορεί να ξέρει το σκυλί του, οι υπόλοιποι όμως δεν ξέρουμε αυτόν και τι σκατά κουβαλάει στο κεφάλι του (αν κουβαλάει και τίποτα)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά και καλές προθέσεις να έχει το σκυλί δε το θέλω να έρχεται πάνω μου, να μου τρίβεται και να γλύφεται  γιατί μου έχει τύχει και αυτό... Και ο ιδιοκτήτης να μου κάνει "μη φοβάσαι, παίζει, δε δαγκώνει είναι καλό" και κάτι τέτοια...

Δεν είναι ότι το φοβάμαι αλλά δεν θέλω να έρχεται πάνω μου, βάλτου λουρί και μάζεψε το!

Που ξέρω γω αν το σκυλί σου δεν είναι άρρωστο στην τελική. Δεν χρωστάω κάτι να με γεμίζει τρίχες. Έχω μάθει να σέβομαι τους γύρω μου, θελω και οι γύρω μου όμως να πράττουν το ίδιο προς εμένα.-

 

Έχει τύχει βέβαια να μου έρθει και με άγριες διαθέσεις σκυλί γαβγίζοντας χωρίς να το έχω προκαλέσει, ευτυχώς έμεινε μόνο στο γάβγισμα....

 

Δεν εννοώ φυσικά ότι τα μισώ ή θέλω να τους κάνω κακό, το πιο πιθανό είναι να φταίει ο ιδιοκτήτης για τέτοιες συμπεριφορές.

 

Επίσης το σκυλί πάει και σε ιδιόκτητους χώρους και τα κάνει όπως και σε δημόσιους και αρκετοί ιδιοκτήτες αδιαφορούν...

 

Επομένως το λουρί κατά τη γνώμη μου θα έπρεπε να είναι υποχρεωτικό από το νόμο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει επαναδιατυπωθεί ο νόμος κι έχει αφαιρεθεί η φράση που ανέφερε την υποχρέωση για λουρί.

Στον παλιό νόμο 3170/2003 έγραφε

«Για την αποφυγή ατυχημάτων ο ιδιοκτήτης ή ο συνοδός του σκύλου υποχρεούται κατά τη διάρκεια του περιπάτου να κρατάει το σκύλο του δεμένο και να βρίσκεται σε μικρή απόσταση από αυτόν.»

...και στην επαναδιατύπωση 4039/2012 έχει αφαιρεθεί τελείως η παραπάνω φράση από το άρθρο υποχρεώσεων του ιδιοκτήτη, πουθενά δεν αναφέρεται για λουρί.

 

 

Παραταύτα τυχαία διάβασα για ένα πρόσφατο περιστατικό: http://www.thestival.gr/society/police/item/124393-astynomikoi-synelaban-nearo-sto-kentro-tis-thessalonikis-epeidi-den-forouse-louri-ston-skylo-toy

Γιατί συνέβη το παραπάνω δε ξέρω, ή οι αστυνομικοί δεν ήταν ενήμεροι για το νέο νόμο ή τον συνέλαβαν γι άσχετο λόγο (αντίσταση κατά της αρχής), ή γνώριζαν κάτι παραπάνω για το αν είναι το λουρί υποχρεωτικό ή όχι. Ή πρόκειται για παραπληροφόρηση.

 

 

Ο νόμος πάντως συνεχίζει να αναφέρει πως ο σκύλος πρέπει να συνοδεύεται. Υπάρχει δηλαδή το θέμα ερμήνευσης του όρου «συνοδεία».

 

 

 

Υ.Γ. Ά και περί ενστίκτων ενός σκύλου ακόμα κι αν είσαι το αφεντικό του

http://www.newsbomb.gr/diethnh/story/390604/friki-o-skylos-tis-tis-efage-to-prosopo-kai-ta-matia-tis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Προσωπικά και καλές προθέσεις να έχει το σκυλί δε το θέλω να έρχεται πάνω μου, να μου τρίβεται και να γλύφεται  γιατί μου έχει τύχει και αυτό... Και ο ιδιοκτήτης να μου κάνει "μη φοβάσαι, παίζει, δε δαγκώνει είναι καλό" και κάτι τέτοια...

Δεν είναι ότι το φοβάμαι αλλά δεν θέλω να έρχεται πάνω μου, βάλτου λουρί και μάζεψε το!

Που ξέρω γω αν το σκυλί σου δεν είναι άρρωστο στην τελική. Δεν χρωστάω κάτι να με γεμίζει τρίχες. Έχω μάθει να σέβομαι τους γύρω μου, θελω και οι γύρω μου όμως να πράττουν το ίδιο προς εμένα.-

 

Έχει τύχει βέβαια να μου έρθει και με άγριες διαθέσεις σκυλί γαβγίζοντας χωρίς να το έχω προκαλέσει, ευτυχώς έμεινε μόνο στο γάβγισμα....

 

Δεν εννοώ φυσικά ότι τα μισώ ή θέλω να τους κάνω κακό, το πιο πιθανό είναι να φταίει ο ιδιοκτήτης για τέτοιες συμπεριφορές.

 

Επίσης το σκυλί πάει και σε ιδιόκτητους χώρους και τα κάνει όπως και σε δημόσιους και αρκετοί ιδιοκτήτες αδιαφορούν...

 

Επομένως το λουρί κατά τη γνώμη μου θα έπρεπε να είναι υποχρεωτικό από το νόμο.

 

Είναι που δεν σου έχει τύχει να περπατάς στο πάρκο και να έρθει απο το πουθενά ένα παιδάκι με ιλαρά και να σου αγκαλιάσει το πόδι, γι'αυτό τα λες αυτά! Και είναι και true story και δεν είχα περάσει καμία παιδική ασθένεια και είχα χεστεί από το φόβο μου... Άρα θα μπορούσα να ζητήσω απο τους γονείς του να το έχουν ...δεμένο? :P

 

Εντάξει προφανώς υπερβάλω, αλλά θέλω απλά να τονίσω πως το τι αρέσει στον καθένα και τι τον κάνει να σιχαίνεται, είναι εντελώς υποκειμενικό! Σίγουρα πάντως οι κάγκουρες με τα τεράστια και ανεκπαίδευτα σκυλιά θα έπρεπε να μην κυκλοφορούν καν έξω (both).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτούς που λένε ότι όλα τα σκυλιά είναι το ίδιο και είναι καλοί χαρακτήρες, ας κοιτάξουν κανα site εκτροφής σκύλων που έχει σε κάθε ράτσα τη κατηγορία "Temperament". Εκεί βλέπουμε πχ το Τσιουαουα ότι είναι κωλόσκυλο από άποψη χαρακτήρα κ φουλ επιθετικό κ νευρόσπαστο. Ακατάλληλο για μικρά παιδιά. Στο ρετρίβερ έχει ακριβώς τα ανάποδα. Less Bullshit Λοιπόν, το ότι είστε φιλόζωοι δε σημαίνει ότι έχετε και ιδέα τι σας γίνεται.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει προφανώς υπερβάλω, αλλά θέλω απλά να τονίσω πως το τι αρέσει στον καθένα και τι τον κάνει να σιχαίνεται, είναι εντελώς υποκειμενικό! Σίγουρα πάντως οι κάγκουρες με τα τεράστια και ανεκπαίδευτα σκυλιά θα έπρεπε να μην κυκλοφορούν καν έξω (both).

 

Για αυτό ακριβώς ανέφερα το "προσωπικά" ξεκινώντας το μήνυμα μου.

Σίγουρα είναι ΚΑΙ υποκειμενικό το θέμα. Σε άλλους μπορεί να μην τους ενοχλεί ούτε η τρίχα ούτε τα σάλια, ούτε τυχόν αρρώστια του σκύλου. Άλλοι τα έχουν και κοιμούνται αγκαλιά άλλωστε, η τρίχα θα τους πειράξει;

 

Πάντως πέρα από πλάκα μη νομίζεις ότι και τους γονείς που αφήνουν τα μικρά παιδιά τους ανεξέλεγκτα και ενοχλούν κόσμο ή κάνουν φασαρίες/ζημιές ότι τους έχω σε εκτίμιση.  Δεν εννοώ για τα παιδάκια που πάνε στο πάρκο και παίζουν ήσυχα ή κάνουν κούνιες, αλλά για extreme περιπτώσεις μικρών διαβολάκων...

 

Και για εκεί τα ίδια θα έλεγα, δεν έχω κάτι με τα ζώα συγκεκριμμένα. Πάνω μου πάντως δεν τα θέλω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...