Προς το περιεχόμενο

Eκτυπωτής injekt ή laser???


dc@l

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα!! Θέλω τη βοήθεια σας!

Ψάχνω για εκτυπωτή και είμαι ανάμεσα σε injekt και laser. Θέλω μόνο να εκτυπώνω γραπτά, όχι φωτογραφίες και έγχρωμα, αλλά δεν θέλω να μου βγαίνουν ακριβά τα αναλώσιμα. Έχω την αίσθηση ότι ο εκτυπωτής laser είναι πιο οικονομικός ως προς τα αναλώσιμα, αλλά δεν είμαι σίγουρη. Ξέρει κανείς τι παίζει; :rolleyes:

Ευχαριστώ πολύ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρε laser και κατα προτιμηση hewlett packard..Βρισκεις το τονερ 1.6k κατω απο 15ευρω δηλαδη κοστος σελιδας 1 λεπτο του ευρω περιπου.:)

 

https://www.skroutz.gr/s/265276/HP-LaserJet-Pro-P1102w.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιο πολύ είναι προσωπικό το θέμα.

 

inkjet: θα είναι έγχρωμος (δεν υπάρχει λόγος και νομίζω ούτε η δυνατότητα να είναι αποκλειστικά ασπρόμαυρος), πλέον έχουν πολύ καλή ποιότητα εκτύπωσης, έχουν σχετικά οικονομικά αναλώσιμα ανά μονάδα, αν και συνήθως "χαλάνε" πιο πολύ μελάνι ανά σελίδα.

 

laser: μπορεί να είναι είτε έγχρωμος είτε ασπρόμαυρος, με τον πρώτο να είναι (λίγο εώς πολύ) πιο ακριβός, έχουν καλύτερη ταχύτητα εκτύπωσης, πιο ακριβά αναλώσιμα ανά μονάδα αλλά συνήθως το κόστος μελανιού ανά σελίδα είναι καλύτερο.

 

προσωπική άποψη1: αν δεν έχεις σκοπό να εκτυπώσεις σεβαστό όγκο σελίδων συμφέρει ο inkjet. τουλ είναι πιο εύκολο να πληρώνεις 20€ για αναλώσιμα από 80. (τόσο κοστίζει το κάθε toner ημιτασιόν στο πλαίσιο μιας και από εκεί θέλει το αφεντικό να ψωνίζει για ενα cp2025 που έχουμε)

προσωπική άποψη2: για οικιακή χρήση, προσωπικά θα πήγαινα σε κάτι τέτοιο http://www.plaisio.gr/periferiaka-othones/ektipotes/printer/HP-Officejet-8100-Inkjet-Printer-CM752A.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιο πολύ είναι προσωπικό το θέμα.

 

inkjet: θα είναι έγχρωμος (δεν υπάρχει λόγος και νομίζω ούτε η δυνατότητα να είναι αποκλειστικά ασπρόμαυρος), πλέον έχουν πολύ καλή ποιότητα εκτύπωσης, έχουν σχετικά οικονομικά αναλώσιμα ανά μονάδα, αν και συνήθως "χαλάνε" πιο πολύ μελάνι ανά σελίδα.

 

laser: μπορεί να είναι είτε έγχρωμος είτε ασπρόμαυρος, με τον πρώτο να είναι (λίγο εώς πολύ) πιο ακριβός, έχουν καλύτερη ταχύτητα εκτύπωσης, πιο ακριβά αναλώσιμα ανά μονάδα αλλά συνήθως το κόστος μελανιού ανά σελίδα είναι καλύτερο.

 

προσωπική άποψη1: αν δεν έχεις σκοπό να εκτυπώσεις σεβαστό όγκο σελίδων συμφέρει ο inkjet. τουλ είναι πιο εύκολο να πληρώνεις 20€ για αναλώσιμα από 80. (τόσο κοστίζει το κάθε toner ημιτασιόν για ενα cp2025 που έχουμε)

προσωπική άποψη2: για οικιακή χρήση, προσωπικά θα πήγαινα σε κάτι τέτοιο http://www.plaisio.gr/periferiaka-othones/ektipotes/printer/HP-Officejet-8100-Inkjet-Printer-CM752A.htm

 

Αυτο εχει δυο αρνητικα. Αν δεν εχει σκοπο να εκτυπωνει πολλες σελιδες παει σε laser, ο injekt θα καταστραφει αν μεινει οπως και μελανια του.

Και επισης, για να παρεις μελανια που θα σε βγαλουν για 1500 σελιδες και πανω θες πανω απο 60 ευρω σε αντιθεση με τα ανακατασκευασμενα της hp που εχουν 10-15.

 

Ο διαχωρισμος πρεπει να γινει στο αν θελει ασπρομαυρο ή εγχρωμο και ποιο ειναι το budget που σκεφτεται να διαθεσει.

 

Οι inject ποτε δεν ηταν οικονομικοι και ποσο μαλλον τωρα που κυκλοφορουν στην αγορα επαναγεμισμενα/επαναγεμιζομενα τονερ για laser εκτυπωτες. Σκεψου επισης οτι στον laser μπορεις να γεμιζεις το μελανι μονη σου οποτε θα εχεις παλι 1600+ σελιδες με κοστος κατω απο 10 ευρω δηλαδη 0,007 λεπτα στη σελιδα.:)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι το θέμα να μείνουν τα μελάνια. προσωπικά είχα αφήσει χωρίς καμία εκτύπωση (κατά μία έννοια έκανα κατάχρηση του laser στο γραφείο) έναν inkjet που είχα σπίτι για κοντά ένα τετράμηνο - πεντάμηνο. τα μελάνια μια χαρά δούλεψαν μετά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι το θέμα να μείνουν τα μελάνια. προσωπικά είχα αφήσει χωρίς καμία εκτύπωση (κατά μία έννοια έκανα κατάχρηση του laser στο γραφείο) έναν inkjet που είχα σπίτι για κοντά ένα τετράμηνο - πεντάμηνο. τα μελάνια μια χαρά δούλεψαν μετά. 

 

Ναι αλλα αυτο εξαρταται και απο τη ποιοτητα των μελανιων σε σχεση με τη τιμη αλλα και απο το ποσο καλος ειναι ο εκτυπωτης. Αυτη τη στιγμη ενας καλος inject εχει 50ευρω ενω ενας καλος laser εχει 100, διπλα λεφτα δηλαδη. Στο 3μηνο ομως ο inject θα χρειαστει μελανια οποτε εχεις φτασει αμεσως αμεσως στο κοστος του laser.

 

Οικονομικοι laser υπαρχουν οπως και παρα πολυ οικονομικα τονερ..Τι αλλο να ζητησει κανεις που θελει να εκτυπωνει ασπρομαυρα A4?? :P :P

 

Απο home user μεχρι μικρες επιχειρησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερα να πάρεις laser εγω προσωπικά εχω αυτον http://www.e-shop.gr/product?id=PER.405463 , το κακο ειναι οτι το toner του ειναι λιγο ακριβό (καινούργιο 70 euro) αλλα κρατάει για αρκετες εκτυπώσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι το θέμα να μείνουν τα μελάνια. προσωπικά είχα αφήσει χωρίς καμία εκτύπωση (κατά μία έννοια έκανα κατάχρηση του laser στο γραφείο) έναν inkjet που είχα σπίτι για κοντά ένα τετράμηνο - πεντάμηνο. τα μελάνια μια χαρά δούλεψαν μετά. 

άλλαξα το toner μου στα 2 χρόνια και στις 1600-1700 σελίδες (από τις θεωρητικές 2000+ που δηλώνει ο κατασκευαστής)

 

δεν παίζει κανονικό μελάνι να μην ξεραινόταν σε αυτό το διάστημα..

 

επίσης πάρε πολυμηχάνημα για φωτοτυπίες, σκαναρίσματα, φαξ

 

όλα αυτά κάποια στιγμή σε όλους χρησιμεύουν

 

με κάτω από 200 ευρώ βρίσκεις καλά πράγματα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...