Προς το περιεχόμενο

Middle-earth: Shadow of Mordor


Millennium

Προτεινόμενες αναρτήσεις

λολ..Τεσπα εκανα το τεστ του msi,κανονικα μου εδειχνε μεχρι 3845mb στο Vram test... Αλλοι λενε οτι θελει 6gb για smooth,και αλλοι οτι παιζουν ηδη με μια 970 νερακι το game αυτο..Τεσπα,δεν βλεπω να καταληγω καπου,αν και ημουν κοντα :P,οποτε high textures και ειμαστε κομπλε..

Στα hd textures 3,5 gb,με dsr το εφτασα μεχρι 3,9  και ειχα average 60 fps αλλα ειχα το κλασσικο stuttering που εχουμε σχεδον ολοι.Τωρα που το συνηθισα δεν ειναι τοσο ενοχλητικο να πω την αληθεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aκατεβατο 60αρι με την 970 με ολα στο τερμα +HD tex pack και το latest patch του game και τους 347.09 στα 1080p.

 

Εγω τερματισα το game στην ουσια με τις 680 και χωρις το HD tex pack, οταν το εβαλα, δεν βρηκα διαφορες. Ειναι πολυ μικρες λεπτομερειες. Και να μην το βαλετε δηλαδη, δεν χανετε και τιποτα.

 

Αν το βαλω στον ssd φορτωνει και σφαιρα και γενικα πηγαινει νερο αλλα μετα δεν θα εχω χωρο ουτε για τιποτα αλλο. Οποτε με τον hdd ειμαι με λιγο κολληματακι στην αρχη, μεχρι να φορτωσει την δουλεια στα υπολοιπα μερη του συστηματος στην ουσια. Μετα ολα οκ.

 

Παντως για την vram, οτι και να του πεταξεις του παιχνιδιου την καλυπτει πληρως απο οτι φαινεται.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aκατεβατο 60αρι με την 970 με ολα στο τερμα +HD tex pack και το latest patch του game και τους 347.09 στα 1080p.

 

Εγω τερματισα το game στην ουσια με τις 680 και χωρις το HD tex pack, οταν το εβαλα, δεν βρηκα διαφορες. Ειναι πολυ μικρες λεπτομερειες. Και να μην το βαλετε δηλαδη, δεν χανετε και τιποτα.

 

Αν το βαλω στον ssd φορτωνει και σφαιρα και γενικα πηγαινει νερο αλλα μετα δεν θα εχω χωρο ουτε για τιποτα αλλο. Οποτε με τον hdd ειμαι με λιγο κολληματακι στην αρχη, μεχρι να φορτωσει την δουλεια στα υπολοιπα μερη του συστηματος στην ουσια. Μετα ολα οκ.

 

Παντως για την vram, οτι και να του πεταξεις του παιχνιδιου την καλυπτει πληρως απο οτι φαινεται.

 

Εμ αυτο ειναι και το ζουμι της υποθεσης.Μου θυμιζει την περιπτωση του TF στο Tomb Raider που καθοντουσαν ολοι να ασχοληθουν με το πως φενονται πιο ωραια τα μαλια της Lara, λες και θα τα προσεχε κανεις την ωρα που στην πεφτανε απο παντου....Ασε που σου εριχνε και τα Fps...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα σου Prospector δεν ειναι απο την vram της 970. Και η 780 με λιγοτερη vram το πηγαινει σφαιρα με το HD tex pack. Κατι εχει να κανει με το software αφου στο hardware που βλεπω στην υπογραφη σου, εισαι περα απο κομπλε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα ρε σι διαβαζω στο φορουμ του steam οτι παρα πολυ εχουν το ιδιο προβλημα και λενε High textures παιδια η μονη λυση. Προφανως υπαρχει ενα ποσοστο καρτων ή συστηματων θα ελεγα,που τρεχει smoot. δεν αμφισβητώ οτι δεν σας ετρεχε καλα εσας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Win7 εισαι ή 8αρια? Μηπως παιζει και καποιο ρολο και αυτο. Συγκρινοντας τα δικα μας συστηματα εσυ θα επρεπε να το τρεχεις και καλυτερα αφου εχεις και χρονισμενο το cpu σου πολυ παραπανω απο εμενα. Κατι θα επρεπε να βλεπεις παραπανω.

 

Εγω τον τρεχω σε stock speed φαντασου τον i7 στα 3.9 με το turbo mode. Το μονο που εχω παραπανω απο εσενα ειναι η ram, που δεν νομιζω να παιζει καποιο ουσιαστικο ρολο στο game.

 

Edit: Πλακα πλακα, δοκιμασες να ριξεις  την cpu στην stock speed μηπως σε κολλαει κατι απο εκει?

Μια ιδεα. Εγω ειχα ενα θεμα πχ με το cod advanced warfare λογω oc που ειχα δοκιμασει να κανω. Με το που το επανεφερα το ετρεχα σφαιρα. Δεν εχεις και τιποτα να χασεις δοκιμαζοντας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ειτε εχω το vsync ειτε στο off με το fraps ανοιχτο που το επιβλεπω, δεν εχει καμια διαφορα. Παντα στο Borderless γιατι το tearing δεν ειναι ανεκτο στα ματια μου.

 

Ή δοκιμασε full screen  in game και adaptive vsync ή και on απο το cp.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδα και εγω νερακι επιτελους γαμω το Πλαισιο ! :P Δυστυχως εκανα πολλα μαζι οποτε καποιο απο τα παρακατω εκανε την δουλεια.

-Ειχα custom driver για τον ηχο εβαλα τον official,

-εβαλα Vsync+Borderless,

-τελευταια στο oc ειχα πειραξει καποιες απαγορευμενες  ρυθμισεις τις οποιες ειχα ξεχασει ανοιχτες και τις εβαλα τωρα οπως ειναι στα Default,

-εβαλα prefer maximum performance στο nvidia control panel και

-εβγαλα το precision της Evga. 

 

Ολα κομπλε now,αν και λενε στο 2ο map ξεκινανε τα προβληματα ολων :P Thanks guys

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον το cpu σε κολλαγε. Τεσπα αντε να το ευχαριστηθεις. 

 

Α και κατι αλλο. 

 

Επειδη το game στην ουσια δεν εχει καποια μεθοδο antialising(ή τουλαχιστον δεν φαινεται να εχει) παρα μονο ενα μειγμα fxaa και motion blur, παρ΄τε  το παρακατω SweetFX preset να το ΄΄καθαρισετε ΄΄ λιγο και να προσθεσετε και smaa. 

 

http://sfx.thelazy.net/games/screenshot/16032/

 

Πιστευω ειναι το πιο καλο preset για το game παρολο που δεν ειναι τοσο δημοφιλες σε αριθμο downloads σε σχεση με τα υπολοιπα.

 

Συνηθως ο K-putt ανεβαζει τα καλυτερα και οχι τοσο υπερβολικα σε χρωματα/sharpness/vibrance  presets αλλα το συγκεκριμενο game εχει λιγο περιεργη παλετα χρωματων και τεινει προς την μωβ-γκρι μουντιλα. :P

 

Ή θα σου κιτρινιζει ή θα σου κοκκινιζει με τα διαφορα presets που δοκιμασα. Και του K-putt κιτρινιζει δυστυχως.

 

Δοκιμαστε και πειτε γνωμες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν τελικά και εγώ είχα shuttering. Χθες ειδικά που έπαιζα ήταν αρκετά πιο έντονο. Έβαλα borderless και έχω off τα vsync του παιχνιδιού και του πανελ της nvidia και τώρα πάει μια χαρά. Και δεν βλέπω και διαφορά από το fullscreen, τουλάχιστον σε αυτό που δείχνει η οθόνη. Καλύπτει κανονικά όλο το monitor.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...