Προς το περιεχόμενο

Σε αγαπάω Linux αλλά ...


Alch3M1St

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Hello σε όλους,

 

Με αυτό το thread θέλω να μοιραστώ κάποιους από τους προβληματισμούς μου σχετικά με τα linux.

 

Είμαι χρήστης Linux παραπάνω από 3 χρόνια. Ασχολούμαι με web development και μπορώ να πω ότι από την στιγμή που άλλαξα σε Linux έμαθα πάρα πολλά πράγματα και είμαι του ευγνώμων γι αυτό...

 

 

Όλα ήταν ωραία μέχρι την στιγμή που θέλησα να ασχοληθώ και λίγο με web design. Ξεκίνησα με GIMP, Inkscape, μετά συνέχισα σε Photoshop (σε virtual machine) και είδα ότι πραγματικά δεν έχει καμία σχέση και όσον αφορά τις δυνατότητες και όσο αφορά το community και τα learning resource.

 

Στην συνέχεια έρχεται το MS Excel. Το χρησιμοποιώ κάθε μέρα στην δουλειά και είναι φυσικό να το έχω μάθει σε επίπεδο macros.

 

Τέλος έχουμε τα παιχνίδια. Σπάνια μεν αλλά που και που θα ήθελα να παίζω κανα game.

 

Αγόρασα καινούργιο desktop (αρκετά δυνατό μηχάνημα για developer) με το σκεπτικό ότι θα έχω linux στην μια οθόνη και windows σε virtual machine με photoshop και MS excel στην άλλη. Βλέπω όμως ότι υπάρχει ένα θέμα με το OPEN GL στα virtual machines με αποτέλεσμα να μην τρέχουν όλα βελτιστα.

 

Η αλήθεια είναι ότι κάλλιστα θα μπορούσα να δούλεψω σε windows και να έχω και όλα τα εργαλεία που θέλω natively σε windows και να τρέχω τους server μου σε linux σε virtual machine όμως δυσκολέυομαι να αποχωριστώ το linux παρόλο που δεν μπορεί να μου προσφέρει αυτά που ζητάω. Οι φίλοι μου με λένε κολλημένο μυαλό.

 

Οι λύσεις που έχω είναι οι εξής:

1) Linux και windows σε virtual machine (δεν θα καταλάβεις αισθητή διαφορά σε excel και photoshop σε virtual machine). Όσον αφορά τα παιχνίδια κάνε και dual boot, τι να σου πω.

 

2) Μην κολλάς βάλε windows (θα έχεις όλα τα εργαλεία και άλλα πολλά προγράμματα και bonus παιχνίδια άμα θελήσεις) και τρέχα τους server σου σε linux για development.

 

3) Είστε όλοι άσχετοι. Βάλε hackintosh και linux-like περιβάλλον για να κάνεις τα προγραμματιστικά σου κόλπα και natively photoshop, excel. Θα σου πάρει λιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιίγο χρόνο μέχρι να το ρυθμίσεις.

 

 

Ευχαριστώ

Τα είπα για να ηρεμήσω λίγο

 

Ευπρόσδεκτα όλα τα σχόλια και οι προτεινόμενες "λύσεις" πέρα των τριών που έδωσα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ απο προσωπική εμπείρια θα σου πρότεινα απο την στιγμή που λες ότι έχεις δυνατό μηχάνημα κάνεις ενα dual boot και πιστεύω οτι είσαι μια χαρά . Γιατί και θα μπορείς να δουλεύεις σωστά στα Windows και να έχεις και τα Linux που θέλεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνησω με το 1.

 

Ευτυχως 2 παιχνιδια που παιζω ειναι και native για linux οποτε δεν χρειαζομαι dual boot.

 

Για office κλπ εχω win 7 σε vbox. Ο εκτυπωτης κοινοχρηστος και στο vbox και στο native.

 

Οσον αφορα το audio production που κανω, εκει συμβιβαστηκα με τις open λυσεις.  Δουλεια γινεται, οχι στο επιπεδο που γινοταν σε win, αλλα ειμαι ευχαριστημενος μεσες ακρες.

 

Και επειδη τα εχω δουλεψει και τα 2 (nuendo και ανοιχτα sofware) σας λεω οτι αν παρουμε ολα τα open DAWs και τα βαλουμε μαζι, ειναι μια τριχα απο τα @@ του nuendo/cubase.

 

Δυστυχως ετσι ειναι.

 

To μονο που πραγματικα τα σπαει ειναι ο jack. Mου εχει λυσει τα χερια (ανυπαρκτο latency με την onboard καρτα ηχου, δρομολογησεις οτι+οπου θες κλπ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν καθημερινά στη δουλειά σου χρειάζεσαι προγράμματα που τρέχουν μόνο σε Windows και αφού το VBox δε σε καλύπτει, τότε απλά βάζεις Windows. Ότιδήποτε άλλο είναι απλά ανόητο.

 

Βάλε και ένα linux-άκι σε VBox στα windows να κάνεις browsing από εκεί και καθάρισες.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν καθημερινά στη δουλειά σου χρειάζεσαι προγράμματα που τρέχουν μόνο σε Windows και αφού το VBox δε σε καλύπτει, τότε απλά βάζεις Windows. Ότιδήποτε άλλο είναι απλά ανόητο.

 

Βάλε και ένα linux-άκι σε VBox στα windows να κάνεις browsing από εκεί και καθάρισες.

 

εύκολα το λες...δύσκολα το κάνεις...ψυχολογικό ίσως; τι να πω μπορεί..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όντας σε πολύ αντίστοιχη φάση με τον OP (web development και θέλω μόνο ssh/vim/scp/filezilla, ενίοτε ο γραφίστας έχει δουλέψει σε InDesign..., Illustrator, Corel και πάει λέγοντας) την πάλεψα με Virtualbox αλλά σε ένα τερατώδες μηχάνημα (8gb ram στο VM, άλλα 8 στο host).

Μικρό κόστος η RAM για να δουλεύω άνετα :-) Πολύ μικρό και πραγματικά αποδίδει.

Δεν έχω δοκιμάσει το VMware, ίσως να πρέπει.

 

Δυστυχώς αν χρειάζεσαι performance στο disk access (επειδή τυχαίνει να δουλεύω με raw image files) δεν έχω βρει λύση.

Την επόμενη εβδομάδα όμως θα βάλω Win7 σε έναν SSD ακόμα καθαρά και μόνο για το Lightroom. Κάνω τη δουλειά μου μια χαρά με το AftershotPro, αλλά η αγορά τριγύρω μου δουλεύει Lightroom οπότε πρέπει τα XMP αρχεία μου να είναι συμβατά.

Τι σημαίνει αυτό:

Απλό dual boot. Κάθε OS είναι ξεχωριστό. Το boot το ορίζω από το BIOS (F8) ή με ένα έξτρα entry στον bootloader.

Απλά φροντίζω να είναι αυτόνομα, δλδ αν βγάλω το δίσκο του ενός OS να μην σπάσει το άλλο (σύνηθες αν γράψεις τον bootloader στο windows disk...).

 

Για τα games: Steam :)

Επεξ/σία από mandos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντας σε πολύ αντίστοιχη φάση με τον OP (web development και θέλω μόνο ssh/vim/scp/filezilla, ενίοτε ο γραφίστας έχει δουλέψει σε InDesign..., Illustrator, Corel και πάει λέγοντας) την πάλεψα με Virtualbox αλλά σε ένα τερατώδες μηχάνημα (8gb ram στο VM, άλλα 8 στο host).

Μικρό κόστος η RAM για να δουλεύω άνετα :-) Πολύ μικρό και πραγματικά αποδίδει.

Δεν έχω δοκιμάσει το VMware, ίσως να πρέπει.

 

Δυστυχώς αν χρειάζεσαι performance στο disk access (επειδή τυχαίνει να δουλεύω με raw image files) δεν έχω βρει λύση.

Την επόμενη εβδομάδα όμως θα βάλω Win7 σε έναν SSD ακόμα καθαρά και μόνο για το Lightroom. Κάνω τη δουλειά μου μια χαρά με το AftershotPro, αλλά η αγορά τριγύρω μου δουλεύει Lightroom οπότε πρέπει τα XMP αρχεία μου να είναι συμβατά.

Τι σημαίνει αυτό:

Απλό dual boot. Κάθε OS είναι ξεχωριστό. Το boot το ορίζω από το BIOS (F8) ή με ένα έξτρα entry στον bootloader.

Απλά φροντίζω να είναι αυτόνομα, δλδ αν βγάλω το δίσκο του ενός OS να μην σπάσει το άλλο (σύνηθες αν γράψεις τον bootloader στο windows disk...).

 

Για τα games: Steam :)

 

 

Mandos , απλά στο λέω εδώ. Δεν βλέπω πάνω στο αυτοκινητό σου πουθενά το σήμα του Archlinux, παντού Drupal :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τους ίδιους λόγους προέβλεψα και πήρα 16GB ram και SSD. Δεν κολλάει το virtualbox (όχι ότι πρόλαβα να το ζορίσω...), όμως παρατήρησα ότι δεν γίνονται render σωστά οι photos και τα fonts.

 

Δεν πιστεύω ότι είναι σωστό να αλλάζεις τα εργαλεία σου για το OS. Ούτε να συμβιβάζεσαι με μη βέλτιστο workflow επειδή κολλάς στο κεφάλι. Ειδικά άμα είσαι επαγγελματίας, δες έχεις και την ευχέρεια. Από την άλλη πιστεύω στα open source!!!

 

Με dual boot δεν μπορείς να τα έχεις όλα ταυτόχρονα. Να δουλέυω δηλαδή Photoshop και Office και να γυρνάω λειτουργικό για development και browsing; Αφού μπορώ να τα κάνω αυτά στα windows!

 

Αρχίζω και σκέφτομαι Windows main OS, virtual machine Linux για development (vagrant κτλ) και cywin για να έχω και ένα shell της προκοπής. Με αυτόν τον τρόπο, και θα έχω όλα τα εργαλέια μου διαθέσιμα βέλτιστα και θα μπορώ να κάνω ssh στους virtual server για να κάνω ότι αλλαγές θέλω. Ουσιαστικά δηλάδη τα linux operations skills δεν θα τα χάσω. Και στην τελική θα σηκώσω και ένα arch vm για να παίρνω την δόση μου. Δηλαδή την λύση #2.

 

 

Δεν μπορώ να προβλέψω τι προβλήματα μπορέι να δημιουργηθούν στο μέλλον με αυτό το setup εκτός από ότι δεν μου αρέσουν καθόλου τα windows :(

 

Δεν έχω αποφασίσει ακόμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ...γιατί δε πας σε MacOSX; Έχεις όλα τα εργαλεία που αναφέρεις, έχεις shell, δεν χάνεις τα Unix skills σου και δεν χρησιμοποιείς και windows που τόσο σιχαίνεσαι (και εγώ το ίδιο για 100+1 λόγους!). 100% Open source δεν είναι, άλλα πάντως είναι περισσότερο από τα windows που έτσι και αλλιώς το θέμα του open source το έχεις ξεπεράσει αφού τα χρησιμοποιείς (Ο Darwin kernel του OSX είναι open source τουλάχιστον). Στη τελική αν υπάρχει κάτι που δεν μπορείς να κάνεις στο OSX (δε βρίσκω κάτι από αυτά που ανέφερες, αλλά εσύ ξέρεις καλύτερα), βάλε και ένα VM με το Linux της αρεσκείας σου.

 

Τόσο απλό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βλέπω πουθενά να λες αν έχεις δοκιμάσει με το wine. Το office δουλεύει αξιοπρεπέστατα ενώ για το photoshop εξηγούν σε διπλανό forum πώς να κάνεις εγκατάσταση. Για παιχνίδια υπομονή...ανεβαίνουμε! Και μαζί με αυτά θα ανέβουν και οι οδηγοί για τις κάρτες γραφικών που θα τραβήξουν πολλά πράγματα μαζί τους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Imho.. το λειτουργικό είναι για να σε υπηρετεί και όχι για να σου κάνει την ζωή δύσκολη. Άμα έχεις ότι θες στα Win και η δουλεία σου γίνετε πιο γρήγορα και αποδοτικά κάνε αυτό που είπες σερβερ Linux και τα υπόλοιπα Win... Αν και προσωπικά δεν θα θυσίαζα το Linux για το excel και παιχνίδια δεν παίζω.

 

Υπάρχουν όμως στιγμές που λες άντε και γ.... Linux (drivers, support), αλλά αναπολώ και τις στιγμές που για κάνεις ένα σοβαρό backup ή ένα απλό πράμα όπως file transfer, remote desktop κτλπ.... έπρεπε να βάλεις ένα κάρο βλακείες στα Win. Στο Linux παπ bash script ή ένα yum/aptitude install και άντε γεια.

 

Trade off μεγάλη κουβέντα!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Alch3M1St δεν ξέρω αν σε εξυπηρετεί κάποια λύση virtualization σε πιο κάτω level (proxmox). Δεν το έχω δοκιμάσει, δεν ξέρω καν αν δουλεύει για αυτά που θέλουμε, απλά είναι κάτι που εδώ και μερικές εβδομάδες θέλω να δοκιμάσω.

 

Επίσης το powershell (υπάρχει ακόμα?) είχε potential όταν το δοκίμαζα το 2007-2008, ήταν πολύ ενδιαφέρων. Αν κάνεις το switch δοκιμασέ το.

 

Mandos , απλά στο λέω εδώ. Δεν βλέπω πάνω στο αυτοκινητό σου πουθενά το σήμα του Archlinux, παντού Drupal :P

 

Fixed! Κάτι άλλο? :-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν όμως στιγμές που λες άντε και γ.... Linux (drivers, support), αλλά αναπολώ και τις στιγμές που για κάνεις ένα σοβαρό backup ή ένα απλό πράμα όπως file transfer, remote desktop κτλπ.... έπρεπε να βάλεις ένα κάρο βλακείες στα Win. Στο Linux παπ bash script ή ένα yum/aptitude install και άντε γεια.

 

 

Ποιες ειναι αυτες οι βλακειες? Οτιδηποτε δεν υπαρχει ηδη μεσα στα windows ειναι απλα θεμα ενος download καποιου δωρεαν και crapware-free πακετου. Το οποιο μαλιστα μπορεις να κρατησεις για μελλοντικη χρηση καθως δεν ειναι obsolete την αλλη βδομαδα που θα βγει η επομενη εκδοση του και η παλια θα χτυπαει με 37 αλλα packages. Στο linux η χρηση aptitude/yum πλεον δεν ειναι απλα ευκολια αλλα μονοδρομος

 

 

 

 

Επίσης το powershell (υπάρχει ακόμα?) είχε potential όταν το δοκίμαζα το 2007-2008, ήταν πολύ ενδιαφέρων. Αν κάνεις το switch δοκιμασέ το.

 

 

Υπαρχει, βελτιωνεται και η MS το προωθει πολυ, αλλα οχι ως εργαλειο του μεσου χρηστη η ακομα και του power user. Ειναι για αυτους που στηνουν server καθως ολο και περισσοτερα σερβοπρογραμματα της MS γινονται ελεγχομενα απο αυτο

 

Φυσικα μπορει καποιος ανετα να το χρησιμοποιησει στο desktop αντι για cmd και να αυτοματοποιησει πολλα πραγματα στην παραμετροποιηση των windows. Αλλα το κυριοτερο προβλημα ειναι οι αλλες εφαρμογες. Οσο καλο και να ειναι το shell αμα οι εφαρμογες που γραφονται για windows δεν το λαμβανουν υποψη τους να κανουν expose τις λειτουργιες τους εκει τι να το κανεις?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...