Προς το περιεχόμενο

Αγορα QNIX 27" 2560x1440p


Prospector8

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάτι γρήγορο γιατί είμαι εκτός PC.

Καταρχάς η διαδικασία που εκανα ειναι:

 

Μίλησα με AccessoriesWhole (ειναι ο πωλητής) και του είπα να την στείλει με EMS. Μου είπε οτι ειναι εφικτό με εξτρα 20$,και θα το βάλει 200$ undervalue με ένδειξη ως gift. Έτσι έκανε 4-5 μέρες και μου το έφερε η Γενική Ταχυδρομική!

 

Στα δικά μας...

WoooooooooW!!! Τα παντα είναι πεντακάθαρα,ειδικα όταν έβαλα 1440p wallpaper,έμεινα Μακακας!!! Άρχισα τα test μετα:

 

0 dead pixels found

 

Black light bleeding = Αρκετό όχι ενοχλητικό,μονο σε μαύρο φόντο φαίνεται. (Για όλα θα ανεβασω φωτ/ιες όταν γυρίσω σπίτι)

 

Over clock: Εκανα οτι ελεγαν οι οδηγίες στο oc.net,πολύ ευκολη διαδικασία και εκανα το τεστ πρώτα στα 96Hz,που ειναι το πιο στάνταρ οc που κάνουμε: 100% Valid, μπαίνω Counter Strike:Go ,και ΕΧΕΙ διαφορά! Δεν δοκιμασα 120Hz ακόμα,αλλά και να μην παει είμαι full stable στα 96Hz.

 

Τα χρωματα δεν ηταν τόσο τελεια ,κατέβασα ενα ICC profile απο το oc.net ,και τώρα ειναι ζωντανά!!!

 

Έρχονται το βράδυ τα τεστ απο μερικά παιχνίδια και επιτέλους θα συγκρίνουμε με του Guru3d και hardwarekunacks!! :D

 

Μέχρι στιγμής ULTIMATE VFM,δεν μπορω να πιστεψω οτι έδωσα τοσα λιγα για αυτήν την οθοναρα!! ^^_

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Prospector ακολούθησε τις οδηγίες να δεις ποσα hz παίζει το μόνιτορ. ;)

 

Επισης, περιμένω απεγνωσμένα να δω benchmark σε bf4 και assassins creed για να δω αργότερα πως θα κοιμηθω. :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάπα μαύρο = bye bye οι λεπτομέρειες στα σκοτεινά σε games/movies.

Μονο στο κάτω κάτω μέρος υπάρχει και θα το δείξω. Υπάρχει τροπος να το μειωσω σύμφωνα με το oc.net και θα το δοκιμασω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ετρεξα το patch για να ξεκλειδώσω μεγαλύτερα refresh rates, ετρεξα και το utility για να ορισω τη νεα αναλύση με 96Hz, αλλα μεσα από το CCP δεν μου επιτρεπει ακομη να αλλάξω τα 60 HZ. Any idead Prospector8?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαζεις στο Utility το refresh που θελεις και μετα κανεις restart το pc. Και μετα πας στο CCC και αλλαζεις το refresh. Eμενα το ειχε κανονικα οπως στο ειπα τωρα.


Αυριο το πρωι οι φωτος και μερικα benchies διοτι τωρα ειμαι λιωμα :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μονο που με φρενάρει απο το να την αγοραζα και εγω ειναι οι πολυ υψηλες απαιτησεις και τα κακογραμμένα ως τωρα παιχνιδια που εχουμε δει στο Pc(με αποκορυφωμα το AC4).Αλλιως θα την ειχα ηδη παραγγείλει :P 

 

Τελικα ποσα πληρωσες συνολικα απο την παραγγελια μεχρι να σου ερθει στην πορτα σου Prospector?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λοιπον,πάμε λίγο να δουμε (όσο μπορούμε βεβαια,γιατί φωτο απο κινητό καριέρα δεν..) την οθόνη και το black light bleeding που έχω. Φυσικά επειδή ειναι τραβηγμένη απο κινητο φαίνεται πιο έντονο απλα να πάρετε μια ιδέα μονο:

IMG_20131210_130519.jpg

 

Κανονικα θα έπρεπε να την γυρναγα αλλά δεν θέλω να ξαναπαρω ρίσκο + οτι όλα έχουν λίγο πολύ blb. Βέβαια δεν με έχει ενοχλήσει καμια στιγμή απλα και το προτιμώ απο το να είχα dead pixel που στην δικιά μου δεν βρέθηκε ουτε ενα.

Λιγες ακόμα εικόνες με wallpapers στην οθόνη:

IMG_20131210_130718.jpg

 

IMG_20131210_130752.jpg

 

IMG_20131210_131011.jpg

 

Να προσγειωθουμε λίγο και να πω οτι jaw-dropping την δεύτερη ημερα δεν υπήρχε. Τι θέλω να πω. Οτι όλη η απόλαυση ειναι στις μεγαλυτερης ίντσες με combo την σωστη ανάλυση. Δεν ξέρω τι περίμενα αλλά σημασία έχει οτι σίγουρα τα λεφτά της αξίζει x1000 και σίγουρα δεν ξαναγυρναω πίσω μιας και τα 1080p μου φαίνονται μικρά :P

 

Όσο αφορα τα παιχνίδια,μου την ζορισε την κάρτα αλλά έμεινα πολυ ευχαριστημένος απο τις επιδόσεις της R9 290 :)

Μόλις γυρίσω απο δουλεια θα ποσταρω αποτελεσματα απο τα παιχνιδια του guru3d όπως ακριβως μετρήθηκαν απο τον reviewer:

 

http://www.guru3d.com/articles_pages/palit_geforce_gtx_780_ti_jetstream_review,22.html

 

(Fulgore όλα μαζί +20$ για να ερθει με EMS πήγαν 260€)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκολλάτε με τις απαιτήσεις στα 1440.Με μια κάρτα των 300€ περίπου κινείσαι άνετα για ένα με ενάμιση έτος.Θα μου πεις λίγο είναι;Ε, για μένα και υπερβολή δεν το λες.600ρια κάθε 6μηνο δε θέλεις, μην τρελαθούμε.Τα 8msaa θα τα ξεχάσετε έτσι κι αλλιώς γιατί δεν έχουν νόημα ούτως ή άλλως σε αυτή την ανάλυση.

Καλορίζικη φίλε, καλωσήρθες στον μαγικό κόσμο της αρίας φυλής του 1080+ και να είσαι σίγουρος πως οτιδήποτε σε χαμηλότερη ανάλυση πλέον θα το βλέπεις σαν παιχνίδι gameboy. :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνησω με αυτά που είπε ο Big44444 ,οι καρτες των 300€ θα την παλευανε για 1 χρονο ακόμα ,βγάζοντας τα φίλτρα που έτσι και αλλιως δεν χρειάζονται σε αυτήν την ανάλυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και παραπάνω.Εδώ λέμε την παλέψαμε από το 2011, με τις τότε αντίστοιχες gpu και μιλάμε για τις σημερινές;Εντάξει, ο άλλος βέβαια αν θέλει crysis 3, ultra, fully modded,με sweetfx, με 8msaa, με sgssa nba,mba,dsl και τρίχες κατσαρές @60 σταθερά ούτε στα 1080 δεν θα τα βρει.Αυτό δε σημαίνει ότι η ανάλυση είναι υπερβολική.Καιρός να χαρούμε και οι pcάδες τα παιχνίδια όπως τα βλέπουμε χωρίς πολλά πολλά τσιγκλήματα γιατί με το δίκαιο τους μας κοροϊδεύουν και οι κονσολάδες.

Θα δεις ότι όταν τη συνηθίσει το μάτι σου θα την ευχαριστηθείς τα μέγιστα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λοιπον,πάμε λίγο να δουμε (όσο μπορούμε βεβαια,γιατί φωτο απο κινητό καριέρα δεν..) την οθόνη και το black light bleeding που έχω. Φυσικά επειδή ειναι τραβηγμένη απο κινητο φαίνεται πιο έντονο απλα να πάρετε μια ιδέα μονο:

IMG_20131210_130519.jpg

 

Κανονικα θα έπρεπε να την γυρναγα αλλά δεν θέλω να ξαναπαρω ρίσκο + οτι όλα έχουν λίγο πολύ blb. Βέβαια δεν με έχει ενοχλήσει καμια στιγμή απλα και το προτιμώ απο το να είχα dead pixel που στην δικιά μου δεν βρέθηκε ουτε ενα.

Λιγες ακόμα εικόνες με wallpapers στην οθόνη:

IMG_20131210_130718.jpg

 

IMG_20131210_130752.jpg

 

IMG_20131210_131011.jpg

 

Να προσγειωθουμε λίγο και να πω οτι jaw-dropping την δεύτερη ημερα δεν υπήρχε. Τι θέλω να πω. Οτι όλη η απόλαυση ειναι στις μεγαλυτερης ίντσες με combo την σωστη ανάλυση. Δεν ξέρω τι περίμενα αλλά σημασία έχει οτι σίγουρα τα λεφτά της αξίζει x1000 και σίγουρα δεν ξαναγυρναω πίσω μιας και τα 1080p μου φαίνονται μικρά :P

 

Όσο αφορα τα παιχνίδια,μου την ζορισε την κάρτα αλλά έμεινα πολυ ευχαριστημένος απο τις επιδόσεις της R9 290 :)

Μόλις γυρίσω απο δουλεια θα ποσταρω αποτελεσματα απο τα παιχνιδια του guru3d όπως ακριβως μετρήθηκαν απο τον reviewer:

 

http://www.guru3d.com/articles_pages/palit_geforce_gtx_780_ti_jetstream_review,22.html

 

(Fulgore όλα μαζί +20$ για να ερθει με EMS πήγαν 260€)

 

 

Αυτο εκριβως ειχα πει και εγω στο πρωτο 5λεπτο χρησης.:) :) :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:D Zappee,να σου πω η οθόνη πηγαινει 1440p έτσι? Ψηνεσαι να τρέξεις και εσύ το bench του guru3d στο Bf4? Η δεύτερη πίστα ειναι του SinglePlayer ,σε 5λεπτα εχεις φτασει στο benchmark τους.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...