Προς το περιεχόμενο

Αγορα QNIX 27" 2560x1440p


Prospector8

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 347
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

αληθεια δεν σε παει πανω απο 80hz?omg νομιζω οι εκδοσεις με μονο dvi πανε 120.Απο οτι βλεπω δεν ακολουθας τον σωστο τροπο να κανεις Overclock θες το CRU και επειδη εχεις amd χρειαζεσαι με το ονομα αυτο το Patch: atikmdag-patcher 


αληθεια δεν σε παει πανω απο 80hz?omg νομιζω οι εκδοσεις με μονο dvi πανε 120.Απο οτι βλεπω δεν ακολουθας τον σωστο τροπο να κανεις Overclock θες το CRU και επειδη εχεις amd χρειαζεσαι με το ονομα αυτο το Patch: atikmdag-patcher 

drivers τι drivers?της οθονης που το βρηκες για στελτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Προσεξες οτι στο ενα λινκ που ποσταρες υποστηριζουν οτι για να κανεις OC τις multi-input Qnix χωρις frame dropping στα 80-85Hz θελεις Dual-Link DVI συνδεση ετσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσεξες οτι στο ενα λινκ που ποσταρες υποστηριζουν οτι για να κανεις OC τις multi-input Qnix χωρις frame dropping στα 80-85Hz θελεις Dual-Link DVI συνδεση ετσι?

 

Δεν ξερω καθολου Αγγλικα μονο το Δημοτικο εχω βγαλει. :(

 

Εδω γραφει κατι για overclock αλλα λιγα πραγματα μπορω να καταλαβω.

 

http://www.overclock.net/t/1493929/qnix-and-x-star-monitors-new-timings-and-overclocking-guide-club

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω καθολου Αγγλικα μονο το Δημοτικο εχω βγαλει. :(

 

Εδω γραφει κατι για overclock αλλα λιγα πραγματα μπορω να καταλαβω.

 

http://www.overclock.net/t/1493929/qnix-and-x-star-monitors-new-timings-and-overclocking-guide-club

 

Περα απο τις οθονες, καλο ειναι να βρεις χρονο και διαθεση και να μαθεις βασικα αγγλικα, θα διευκολυνει παρα πολυ την καθημερινοτητα σου. Δεν εχει σημασια που εβγαλες μονο δημοτικο, τα αγγλικα ειναι ευκολη γλωσσα και οπως και αν εχει ολοι μπορουν να τα μαθουν σε βασικο επιπεδο.

 

Το νοημα ηταν οτι αν θες να δοκιμασεις OC πρεπει να συνδεσεις τις οθονες με dual link DVI. Αν θελεις να την κλοκαρεις κατεβαζεις ενα utility που λεγεται CRU.

 

Αλλα αν δεν ενδιαφερεσαι δεν υπαρχει λογος να παιδευεσαι. Για παιχνιδια ειπαμε εχει νοημα κυριως.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περα απο τις οθονες, καλο ειναι να βρεις χρονο και διαθεση και να μαθεις βασικα αγγλικα, θα διευκολυνει παρα πολυ την καθημερινοτητα σου. Δεν εχει σημασια που εβγαλες μονο δημοτικο, τα αγγλικα ειναι ευκολη γλωσσα και οπως και αν εχει ολοι μπορουν να τα μαθουν σε βασικο επιπεδο.

 

Το νοημα ηταν οτι αν θες να δοκιμασεις OC πρεπει να συνδεσεις τις οθονες με dual link DVI. Αν θελεις να την κλοκαρεις κατεβαζεις ενα utility που λεγεται CRU.

 

Αλλα αν δεν ενδιαφερεσαι δεν υπαρχει λογος να παιδευεσαι. Για παιχνιδια ειπαμε εχει νοημα κυριως.

 

Τo κατεβασα το CRU αλλα δεν καταλαβα πως δουλευει. Καλωδιο dual link εχω ειναι αυτο που εχει ολα τα ποδαρακια σωστα;

 

Ετσι απο περιεργεια ειπα να τον κλοκαρω να δω αν τελικα μπορει να ανεβει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τo κατεβασα το CRU αλλα δεν καταλαβα πως δουλευει. Καλωδιο dual link εχω ειναι αυτο που εχει ολα τα ποδαρακια σωστα;

 

Ετσι απο περιεργεια ειπα να τον κλοκαρω να δω αν τελικα μπορει να ανεβει.

 

Nαι, απο τα dvi.

 

Διαλεγεις την οθονη σου πανω αριστερα. Πατας add κατω απο το detailed resolutions. Θα ανοιξει ενα παραθυρο που θα σου επιτρεψει αν φτιαξεις την εα αναλυση. Στο πεδιο timing βαζεις lcd standard. Στο πεδιο Frequency βαζεις τον ρυθμο ανανεωσης που θελεις. Πατας οκ και μετα τρεχεις το restart. Eισαι ετοιμος να χρησιμοποιησεις την αναλυση. Πηγαινε στις επιλογες των windowns (advanced display settings) και διαλεξε τη συχνοτητα που θελεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με χαλασε το dvi δεν βγαζει ηχο και εβαλα παλι το DP αλλα θα το βαλω το μεσημερι για να δω αν μπορει να κανει OC που θα κοιμουνται τια διαολια μου και θα εχω ησυχια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με χαλασε το dvi δεν βγαζει ηχο και εβαλα παλι το DP αλλα θα το βαλω το μεσημερι για να δω αν μπορει να κανει OC που θα κοιμουνται τια διαολια μου και θα εχω ησυχια.

Το dvi δε βγάζει ήχο.

Τελικα αξιζει το συγκεκριμενο μονιτορ?περνει το oc οπως η παλιες Εκδόσεις η εχει αλλαξει κατι?υπαρχει σε αυτα τα λεφτα κατι καλυτερο?

Ή παλιά σειρά των qnix δεν αξίζει γιατί έχει panel και pwm lottery κυρίως. Ή συγκεκριμένη του λεφτερη είναι αγορά μεταχειρισμένα που μπορούσε να την ελεγξει πριν την αγοράσει.

 

Από κορεατικές αξίζουν ως αγορά η crossover 2795qhd, ή crossover 27s IPS dp freedom και ή νέα σειρά AHVA οθονών της qnix, ιδιαίτερα ή qx2710 multi hot. Ή πρώτη είναι single input και κλοκαρεται τουλάχιστον μέχρι τα 96hz, οι άλλες είναι multi input, ή 27s έχει 40-60 freesync range η σταθερά 75hz για nvidia GPUs ενώ η qx2710 multi hot κλοκαρεται μέχρι τα 87hz, αλλά έχει 20ms input lag (οι άλλες θεωρούνται delay free, ή διάφορα είναι μικρή όμως).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...