Προς το περιεχόμενο

Αγορα QNIX 27" 2560x1440p


Prospector8

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@Fulgore : Απλα θα ηθελα να παρω αυστηρα 27αρα 2560x1440 γιατι θελω να δω την εμπειρια και την αναλυσης αλλα και των ιντσων απο θεμα productivity κυριως.. Επειδη η χρηση σε desktop περιβαλλον υπερισχυει κατα πολυ του gaming, η qnix απο θεμα oc μου φτανει και μου περισσευει, μπορει δηλαδη και να μην την ανεβασω καν.

 

@XMorsX : Το pwm απ'οτι εχω καταλαβει δεν τους ολους, οπως το rainbow effect στους dlp προβολεις, αν δεν κανω λαθος. Και παρουσιαζεται λεει μονο σε χαμηλη φωτεινοτητα σωστα? 

Η 2795 που λες φαινεται παρα πολυ καλη, αλλα δυστυχως δεν εχω την δυνατοτητα να ανεβω τοσο.. 

Να σε ρωτησω, σ'αυτο το θεμα των ιδιοκτητων 2795, στο πρωτο post αναφερει οτι εχουν ghosting και χρησιμοποιουν PWM οι PLS Qnix, αυτες δηλαδη που κλοκαρονται καλα. Αν παρω την αλλη με τις πολλες εισοδους με το AH-VA πανελ μηπως δεν εχει pwm?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ah-va? Αη-ips δε νομίζω να είναι, αλλά ούτε va θυμάμαι να βγάζει. Όπως και να εχει, το pwm dimming ε ει κατηγορηθεί για προβλήματα υγειας ακόμη και αν δε γίνεται αισθητό και πάντα καταστρέφει την κίνηση, σαν να βλέπεις με ασύγχρονα strobbed backlights. Αυτό με την χαμηλή φωτεινότητα δεν ισχύει πάντα. Ή qnix αν θυμάμαι καλά έχει σε όλο το εύρος κάτω του max.

 

Ή multi input qnix ή νέα δεν έχει pwm dimming, αλλά είναι στην ίδια τιμή με την crossover και δεν μπλοκάρεται. Οι πιο παλιές qnix που είναι και φθηνότερες εχουν pwm dimming.

 

Τίποτα από αυτά δεν αντισταθμίζεται με την δυνατότητα για oc. Αν δε σου φτάνουν για καλή κορεατισσα, παρε την dell u2515h για το μεγαλύτερο real estate.

 

Μια ακόμη εναλλακτική στα 300 ευρώ είναι ή παρακάτω κορεατισσα, s-ips panel οπότε δεν είναι τόσο καλή όσο ή crossover και dell με το ah-ips, αλλά και πάλι αποδίδει πολύ καλά και έχει και τον χαρακτηριστικό ότι είναι glossy, το οποίο θεωρώ ιδιαίτερα θετικό. Χωρίς pwm dimming. Δεν κοκλαρεται.

 

http://www.ebay.com/itm/Monitor-27-Zalcom-Zevroid-ZM27Q1-QHD-2560x1440-S-IPS-LED-DVI-D-DUAL-/121531601682?hash=item1c4bd91312:g:e8YAAOSwwTlUoogr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ή multi input qnix ή νέα δεν έχει pwm dimming, αλλά είναι στην ίδια τιμή με την crossover και δεν μπλοκάρεται. Οι πιο παλιές qnix που είναι και φθηνότερες εχουν pwm dimming.

 

http://www.ebay.co.uk/itm/QNIX-QX2710-LED-Evolution-II-Multi-TRUE10-27-2560x1440-QHD-DVI-HDMI-Monitor-/121362611435?hash=item1c41c67ceb:g:2UoAAOxyUylTPTVd

 

Αυτη εδω ειναι multi input και ειναι η οικονομικοτερη κορεατικη νομιζω. Δεν ειναι απ τις νεες χωρις pwm που λες αυτη? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.ebay.co.uk/itm/QNIX-QX2710-LED-Evolution-II-Multi-TRUE10-27-2560x1440-QHD-DVI-HDMI-Monitor-/121362611435?hash=item1c41c67ceb:g:2UoAAOxyUylTPTVd

 

Αυτη εδω ειναι multi input και ειναι η οικονομικοτερη κορεατικη νομιζω. Δεν ειναι απ τις νεες χωρις pwm που λες αυτη? 

 

Oχι, εχει pwm dimming.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια, γενικα για οθονες απ το ebay, εχει παρει κανεις απο καποιον πωλητη με EMS και να εχει δεχτει να γραψει κατω απο 200 δολλαρια αξια στο δεμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν βρείτε μεταχειρισμένες αξίζει να κάνετε ένα PWM dimming test, καθώς οι πιο παλιές qnix ενδέχεται να μην έχουν PWM dimming.

Ωραίο ακούγεται αλλά πως το κανείς αυτό;

 

Αποστολή από το GT-I9505 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α μάλιστα. Δλδ τι πρέπει να δείχνει στην συγκριμένη οθόνη;

 

Διαβασε βρε την περιγραφη. Αν βλεπεις μια θολη γραμμη δεν εχει PWM dimming. Αν βλεπεις πολλες γραμμες διπλα-διπλα, εχεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω βλεπω μια δεσμη γραμμων (νομιζω 7, οι τρεις στη μεση ειναι γεματες και οι πλαινες πιο see-through).

 

U2311H

 

Kαι μου εβγαλε valid

 

Valid σημαινει οτι το τεστ εγινε σωστα. Σημαινει οτι εχεις PWM dimming. Αυτα που βλεπεις ειναι τα motion artifacts που δημιουργουνται εξαιτιας του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...