Προς το περιεχόμενο

Αγορα QNIX 27" 2560x1440p


Prospector8

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το εξέφρασα λάθος εννοούσα και 23-24 ιντσες μέσα, όχι δηλαδή απαράτητα 27αρι.

δηλαδή μια foris fs2333 είναι καλύτερη ή όχι σαν χρώματα,bleeding κλπ? πέρα απο ανάλυση και μέγεθος

 

Για την συγκεκριμένη δεν έχω άποψη - αλλά δυσκολεύομαι να δικαιολογήσω την απόσταση από την τιμή της Dell U2414H, ακόμα και με τα σημερινά χαμηλά στάνταρτς της Dell...

 

( Την στιγμή που βλέπεις και κάτι τέτοια - που μπορεί να υστερούν σε εισόδους κτλ αλλά σε κάνουν να συνειδητοποιήσεις το κόστος των panels, και το καπέλο κάποιον brands... )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την συγκεκριμένη δεν έχω άποψη - αλλά δυσκολεύομαι να δικαιολογήσω την απόσταση από την τιμή της Dell U2414H, ακόμα και με τα σημερινά χαμηλά στάνταρτς της Dell...

 

( Την στιγμή που βλέπεις και κάτι τέτοια - που μπορεί να υστερούν σε εισόδους κτλ αλλά σε κάνουν να συνησητοποιήσεις το κόστος των panels, και το καπέλο κάποιον brands... )

μισό θεωρείς την dell καλύτερη ή κάτι έχασα στην πορεία?

το πρόβλημα μου είναι οτι ψάχνω οθόνη, δεν με ενδιαφέρει τόσο το budget γιατί στην τελική για τα μάτια μου πρόκειται και ψάχνω όσο το δυνατόν καλύτερη εμπειρία χρήσης.

το θέμα είναι οτι δεν ξέρω κάποιο μαγαζί με γκάμα καλών οθονών ώστε να πάω να δω(ακόμα και αθήνα να αναίβω)

ένα άλλο πρόβλημα είναι οτι θα μπεί στο λάπτοπ της υπογραφής οπότε κολάω λίγο με την 2560χ1440 ανάλυση καθώς δεν ξέρω αν θα παίξει "σωστά".

άρα πιστεύω οτι θα πάρω κάτι καλύτερο και ποιο ποιοτικό στις 23-24 ίντσες. 

μπέρδεμα.. :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

όχι, δεν την θεωρεί καλύτερη ως οθόνη, απλά ότι δεν είναι σίγουρος ότι αξίζει η διαφορά τιμής...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι, δεν την θεωρεί καλύτερη ως οθόνη, απλά ότι δεν είναι σίγουρος ότι αξίζει η διαφορά τιμής...

να σου πώ την αλήθεια το σκεφτόμουν και εγώ για την dell αλλά με όλα αυτά που ακούω κολλάω.

πχ τα προβλήματα με το hdmi και τα λαπτοπ, επίσης απο χρώματα καθαρά και μόνο έχει μεγάλη διαφορά απο την eizo?

την eizo την βρίσκω γύρω στα 300.

κανα μαγαζί να δώ οθόνες απο κοντά? :P δεν θέλω να αγωράσω κάτι και να απογοητευτώ, ειδικά αν δώσω ένα σεβαστό ποσό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Eizo δεν βρίσκεις εύκολα για να δεις δυστυχώς, αν πρόσεξες και στο skroutz τις φέρνουν κι ελάχιστα καταστήματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eizo δεν βρίσκεις εύκολα για να δεις δυστυχώς, αν πρόσεξες και στο skroutz τις φέρνουν κι ελάχιστα καταστήματα...

true. 

δεν ξέρω τι να αγωράσω ρε γμτ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα παιδιά, σήμερα παρέλαβα το monitor.

αν όλα πάνε καλά, το βραδυ θα πω πρώτες εντυπώσεις όσο το δυνατόν πιο αναλυτικά. :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα παιδιά, σήμερα παρέλαβα το monitor.

 

αν όλα πάνε καλά, το βραδυ θα πω πρώτες εντυπώσεις όσο το δυνατόν πιο αναλυτικά. :)

ωραίος, αναμένουμε λοιπόν! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα σας.

έχουμε και λέμε.

εξαρχής όλα κύλησαν πολύ ομαλά κατά την παραγγελια με τον cloth. ευγενικός, τυπικός, ταχιτος, και να με βοηθήσει με ότι απορίες είχα. (υπόψιν έχουμε 6 ώρες διαφορα με korea οποτε, απαντάνε λίγο πολύ τις πρωινές ώρες).

εκείνη την μέρα τον ρώτησα ποιο είναι το καλύτερο offer που μπορούσε να μου κάνει γιατί δεν είχα πάνω απο 240 για την συναλλαγή του εξήγησα και δέχτηκε, με καθοδήγησε να κάνω offer στα 240 και οποτε έκανα. (λέω 2 λεπτομέρειες ώστε να καταλάβουν και κάποιοι άλλοι που θέλουν να αγοράσουν).

συνεχίζοντας, για το νησί που βρίσκομαι όπως προείπα έκανε 8 μέρες να ρθει, σε προσεγμένη συσκευασία και όλα άψογα.

μετά από κάποια κατατόπιση που είχα απ τον prospector ώστε να πάρο μετρήσεις και τα λοιπά. (Σευχαριστώ φιλε μου)


είδα τα έξεις:

 

out of the box στην κυριολεξία στραβώθηκα, και αν δεν έχεις συνηθίσει σε αυτό το επίπεδο φωτεινότητας αναγκάζεσαι να την χαμηλώσεις(για εμενα τουλάχιστον απ την μεταφορά παλιού laptop που και λόγο καιρού έχει χάσει την φωτεινότητα του, στραβώθηκα), πέραν αυτού, για τον χώρο μου σε γραφειακι που η απόσταση monitor και εμενα είναι στους max 50 πόντους +-, φαίνεται τεραστια ως οθόνη, και για τόσο κοντά δεν ενδεικνύετε και χωρίς να ζαλιστείς.


το monitor η έχει ελάχιστο backlight bleeding η εγώ δεν μπορώ να διακρίνω την διαφορα, παίζοντας και με την φωτεινότητα μπας και μου ξέφυγε κάποια λεπτομέρεια.

δεν υπάρχει καμένο η κολλημένο pixel.

προχωρώντας κατέβασα τον οδηγό του qnix και προχώρησα σε πρόχειρο test των hz δοκίμασα 120hz

αλλα είναι πολυ εμφανες ότι δεν τα σηκώνει, κατεβαίνοντας σχεδόν hz by hz κατέληξα στα 112hz με πολύ ελαφρό artifact τέρμα πάνω στο monitor.

που άλλοτε φαίνεται άλλοτε χανεται, και αλλοτε εχει ενα τρεμοπεγμα σε συγκεκριμενο σημειο στο μονιτορ, βεβαια στα 112 hz και επίσης στα 110hz που είναι πιο σταθερά, και δεν βλέπω οποιοδήποτε arctifact, βλέπω στην εικόνα της επιφανειας εργασίας ένα σπάσιμο στην εικόνα σε συγκεκριμένο σημειο, απ το κέντρο του monitor λίγο πιο δεξιά (περίπου 10cm Απ το κέντρο. και αλλάζοντας εικόνα, φενεται να εξαφανιζεται, η να μην  υπάρχει. (?)

 

οποτε ως σταθερα χωρις artifact για το δικο μου μονιτορ ειναι τα 110hz.

 

Αυτες οι εντυπωσεις, και οι παρατηρησεις μου. (μεχρι στιγμης)

 

Ζητω συγνωμη αν σας κουρασα.

 

Ι.Γ: δεν εβαλα η δεν ειπα κατι για την χρωματικη αποδοση γιατι δεν γνωριζω κατι γιαυτο, δεν  εχω εμπειρια απο αλλα πανελ διαφορων τυπων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα σας.

 

έχουμε και λέμε.

 

εξαρχής όλα κύλησαν πολύ ομαλά κατά την παραγγελια με τον cloth. ευγενικός, τυπικός, ταχιτος, και να με βοηθήσει με ότι απορίες είχα. (υπόψιν έχουμε 6 ώρες διαφορα με korea οποτε, απαντάνε λίγο πολύ τις πρωινές ώρες).

 

εκείνη την μέρα τον ρώτησα ποιο είναι το καλύτερο offer που μπορούσε να μου κάνει γιατί δεν είχα πάνω απο 240 για την συναλλαγή του εξήγησα και δέχτηκε, με καθοδήγησε να κάνω offer στα 240 και οποτε έκανα. (λέω 2 λεπτομέρειες ώστε να καταλάβουν και κάποιοι άλλοι που θέλουν να αγοράσουν).

 

συνεχίζοντας, για το νησί που βρίσκομαι όπως προείπα έκανε 8 μέρες να ρθει, σε προσεγμένη συσκευασία και όλα άψογα.

 

μετά από κάποια κατατόπιση που είχα απ τον prospector ώστε να πάρο μετρήσεις και τα λοιπά. (Σευχαριστώ φιλε μου)

είδα τα έξεις:

 

out of the box στην κυριολεξία στραβώθηκα, και αν δεν έχεις συνηθίσει σε αυτό το επίπεδο φωτεινότητας αναγκάζεσαι να την χαμηλώσεις(για εμενα τουλάχιστον απ την μεταφορά παλιού laptop που και λόγο καιρού έχει χάσει την φωτεινότητα του, στραβώθηκα), πέραν αυτού, για τον χώρο μου σε γραφειακι που η απόσταση monitor και εμενα είναι στους max 50 πόντους +-, φαίνεται τεραστια ως οθόνη, και για τόσο κοντά δεν ενδεικνύετε και χωρίς να ζαλιστείς.

 

 

το monitor η έχει ελάχιστο backlight bleeding η εγώ δεν μπορώ να διακρίνω την διαφορα, παίζοντας και με την φωτεινότητα μπας και μου ξέφυγε κάποια λεπτομέρεια.

 

δεν υπάρχει καμένο η κολλημένο pixel.

προχωρώντας κατέβασα τον οδηγό του qnix και προχώρησα σε πρόχειρο test των hz δοκίμασα 120hz

αλλα είναι πολυ εμφανες ότι δεν τα σηκώνει, κατεβαίνοντας σχεδόν hz by hz κατέληξα στα 112hz με πολύ ελαφρό artifact τέρμα πάνω στο monitor.

που άλλοτε φαίνεται άλλοτε χανεται, και αλλοτε εχει ενα τρεμοπεγμα σε συγκεκριμενο σημειο στο μονιτορ, βεβαια στα 112 hz και επίσης στα 110hz που είναι πιο σταθερά, και δεν βλέπω οποιοδήποτε arctifact, βλέπω στην εικόνα της επιφανειας εργασίας ένα σπάσιμο στην εικόνα σε συγκεκριμένο σημειο, απ το κέντρο του monitor λίγο πιο δεξιά (περίπου 10cm Απ το κέντρο. και αλλάζοντας εικόνα, φενεται να εξαφανιζεται, η να μην  υπάρχει. (?)

 

οποτε ως σταθερα χωρις artifact για το δικο μου μονιτορ ειναι τα 110hz.

 

Αυτες οι εντυπωσεις, και οι παρατηρησεις μου. (μεχρι στιγμης)

 

Ζητω συγνωμη αν σας κουρασα.

 

Ι.Γ: δεν εβαλα η δεν ειπα κατι για την χρωματικη αποδοση γιατι δεν γνωριζω κατι γιαυτο, δεν  εχω εμπειρια απο αλλα πανελ διαφορων τυπων.

γενικά πως σου φάνηκαν τα χρώματα σε σχέση με την παλιά σου οθόνη π.χ? ή με κάποια άλλη οθόνη-tv που μπορεί να έχεις εμπειρία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενικά πως σου φάνηκαν τα χρώματα σε σχέση με την παλιά σου οθόνη π.χ? ή με κάποια άλλη οθόνη-tv που μπορεί να έχεις εμπειρία

 

πιο εντονα, πιο ζωντανα χρωματα απ οτι εχω δει μεχρι στιγμης, ειναι υποκοιμενικο ομως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα 110HZ τερματίζει? Άν το βάλεις στα 120, τί πρόβλημα βγάζει?

 

 

κοίταξε, σε αυτά τα monitor, (κορεατικα) είναι στο τι θα πέσεις, ο φίλος ο prospector ανέβηκε στα 120hz εγώ και κάποια αλλα παιδιά στα 110hz, άλλοι λίγοτερο.

οποτε εξαρτάται απ το τι monitor θα πέσει στα χερια σου, όσο για το 110hz τερματίζει μέχρι εκεί είναι σταθερά από κει και πάνω φαίνονται γραμμές artifacts στην προσπάθεια μου δηλαδή για τα 120.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...