Προς το περιεχόμενο

Διαμερισμα απο ntfs σε ext4 η οχι?


KoKoPsOpSaRoS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα. Εχω εναν 500αρη σκληρο και εχω φτιαξει 2 διαμερισματα. Στο ενα το λειτουργικο και στο αλλο τα πραγματα μου. Οποτε οταν κανω format σβηνω αυτο του λειτουργικου. Ειχα windows και θελω να βαλω linux. Αποτι ξερω χρησιμοποιει ext4. Το δευτερο διαμερισμα θα ειναι σε ntfs συστημα αρχειων λογο των windows που ειχα. Να το αφησω ετσι η καλυτερα να το κανω και αυτο ext4?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως θα το μετέτρεπα σε ext4, εφόσον είχα αποφασίσει να χρησιμοποιώ linux.

 

Το ext4 υποστηρίζεται εγγενώς από το linux και σε ενδεχόμενο πρόβλημα θα έχεις πλεονεκτήματα, σε σχέση με το ntfs. Για παράδειγμα, αν χρειαστείς να διορθώσεις ένα κατεστραμένο ntfs partition θα χρειαστεί να τρέξεις windows.

Τα εργαλεία υποστήριξης του ntfs, ntfs-3g, έχουν προκύψει αν δεν κάνω λάθος από reverse engineering και επομένως πάντα μπορεί κάτι να πάει στραβά, σε σχέση με το ext4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά. Πάντα χρειάζεται backup ακόμα και όταν δεν αλλάζεις filesystem. Πόσο μάλλον όταν κάνεις τις αλλαγές.

 

Αλλά το backup είναι ανεξάρτητο της επιλογής ενός filesystem έναντι ενός άλλου και δε θα πρέπει να μας απασχολεί σε τέτοια διλήμματα (κατ'εμέ πάντα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως που έκανα την αλλαγή από ntfs σε ext4 (ακριβώς ίδια περίπτωση) όχι μόνο δεν είχα κανένα πρόβλημα, αλλά είδα και μεγάλη αύξηση στην ταχύτητα του δίσκου, από περίπου 60mb/s σε 90mb/s..

Α, καλημέρα σας και καλώς σας βρήκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν λάβεις όλες τις προφυλαξεις αλλαξε το μιας και ειναι εσωτερικος δισκος, το μονο μεινοκετημα που θα εχεις μετα θα είναι μηπως χρειαστεις ποτε να δεις τα αρχεια σου απο καπου αλλου αλλα και παλι με ενα Live cd τα καταφερνεις. Αν δεν εισαι σιγουρος ότι θα μείνεις καιρο στο linux μην το αλλάξεις. Άρα μήπως επειδή ρωτάς δεν είσαι και τόσο σίγουρος (ή νέος χρήστης) οπότε να το αφήσεις όπως είναι για αρχή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε αστο οπως ειναι.μην το σκαλιζεις για το τιποτα...και εγω εχω εναν 500αρη σε ntfs απο παλια που χρησιμοπουσα dualboot για να μην εχω προβλημα με τα windows.ακομα αυτον εχω σε ntfs.

δεν ξερω αν θα κερδισεις τιποτα, τα 30mb/sec κερδος στην ταχυτητα που λεει ενας φιλος παραπανω μου φαινονται υπερβολη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει παιδια θα το αφησω ετσι τελικα. Γιατι εκτος οτι εχω παρα παρα πολλα gb πραγματα και θελω ολοκληρη διαδικασια για να τα μεταφερω, συνηθως ειμαι με windows. Οποτε απτην στιγμη που το linux αναγνωριζει NTFS, δεν το πειραζω. Ευχαριστω ολους σας για την βοηθεια και τις γνωμες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που ίσως να έχει κάποιο νόημα, είναι να δημιουργήσεις ένα μικρό partition με ext4 ώστε να μπορείς να αποθηκεύεις εκεί πράγματα που σε ενδιαφέρει να διατηρούν τα Unix permissions κτλ. Αλλά μόνο αν έχεις τον χώρο και μόνο αν έχεις ανάγκη κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...