Προς το περιεχόμενο

Λινουξ για Νetbook.


Wrech

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Guys Αγορασα ενα netbook μεταχειρισμενο και θελω να του περασω λινουξ να κανω την δουλεια μου.Εχετε καποια προταση?


Υπ'οψην εχω δουλεψει πολλες διανομες αλλα σε desktop με ιντερνετ,οποτε θα ηθελα κατι που να μην ειναι cloud αποκλειστικα.

 

 

 

Ευχαριστω εκ των προτερων.


Χαρακτηριστικα:
intel atom 1.6

Ram 1gb

160gb HDD

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα προτεινω κατι, μιας και θα ακουστουνε πολλες γνωμες, αλλα τι εννοεις οταν λες

Υπ'οψην εχω δουλεψει πολλες διανομες αλλα σε desktop με ιντερνετ,οποτε θα ηθελα κατι που να μην ειναι cloud αποκλειστικα.

Στο νετμπουκ δηλαδη δεν θα εχεις ιντερνετ? Και που κολλαει το cloud? Το μονο που ξερω πως ειναι "αποκλειστικα" cloud based λειτουργικο και χωρις συνδεση στο ιντερνετ ειναι αναπηρο, ειναι το chrome os, αλλα δεν διατιθεται για κατεβασμα ετσι κι αλλιως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να μην μου λενε "να ειναι ευκολο και τετοια"
το νετμπουκ θα εχει ιντερνετ αλλα οχι παντα.Μπορει πχ να το παρω μαζιμου σε μια εκδρομη και να μην εχω ιντερνετ,να μην ειναι αχρηστο.Καταλαβες?


asus eee pc ειναι το μηχανημα,αν παιζει καποιον ρολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου πω και εγω την γνωμη μου. Οτι και να βαλεις, με 1gb ram δεν εισαι καλλυμενος (στο θεμα ιντερνετ). Παντως οτι και να του εχω βαλει γιατι εχω παρομοιο netbook, xp, debian lxde κτλ κτλ, την ιδια αποδοση θα δεις περιπου στο ιντερνετ. Εχουν βαρυνει οι browsers και ο flash player και εχουν απαιτησεις. Αν καταφερεις να πας το netbook στα 2gb, θα εισαι πολυ καλυτερα πιστευω. Λυσεις υπαρχουν μετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου πω και εγω την γνωμη μου. Οτι και να βαλεις, με 1gb ram δεν εισαι καλλυμενος (στο θεμα ιντερνετ). Παντως οτι και να του εχω βαλει γιατι εχω παρομοιο netbook, xp, debian lxde κτλ κτλ, την ιδια αποδοση θα δεις περιπου στο ιντερνετ. Εχουν βαρυνει οι browsers και ο flash player και εχουν απαιτησεις. Αν καταφερεις να πας το netbook στα 2gb, θα εισαι πολυ καλυτερα πιστευω. Λυσεις υπαρχουν μετα.

Δεν είναι έτσι. Ναι μεν τα 2gb θα βοηθούσαν αλλά δεν ειναι ακομα τόσο αναγκαία. Εχω αναστήσει αρκετά μηχανάκια με 1gb ram για browsing με chromium ή midori και διάφορα για γραφικό (xfce, jwm, openbox, κλπ). Σίγουρα δεν κάνει για βαριά χρήση και κάποιες σελίδες ζορίζονται αλλά σε γενικές γραμμές ελαφρυ γραφικό περιβάλλον με ελαρφύ browser ισοδυναμεί με ανάσταση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιζει ρολο φυσικα και τι καρτα γραφικων εχει...γιατι αν ειναι καμμια περιεργη που δεν θα παιζει οδηγος...θα φαει ολο το βαρος ο επεξεργαστης και θα σερνεται

 

μου τυχε με νετμπουκ που ειχα και ειχε καρτα γραφικων που δεν υποστηριζοταν....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Lubuntu είναι μια διανομή που έχω δοκιμασει σε τέτοιο νετμπουκ και πάει αρκετά καλά (όσο μπορεί μια γνωστή διανομή να πάει καλά σε νετμπουκ με τόσο χαμηλά specs)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α και φυσικα 1γιγα ραμ δεν τραβαει για σερφινγκ.....

 

βαλε οτι 100-200ΜΒ στην καλυτερη θα πανε στο γραφικο.... σου μενουν 800ΜΒ για λοιπες διεργασιες και browser...

 

αν σκεφτεις chrome...που ανοιγει σαραντα-δυο διεργασιες μια για καθε tab απλα το χασες το παιχνιδι....

 

οποτε παιζεις με firefox , opera και δεν ξερωγω τι αλλο κυκλοφορει και υποθετουμε οτι δεν τρωνε τραγικα ποσα μνημης...

 

ο,τι εχει flash αυτοματα το ξεχνας....γιατι ως γνωστον γαμιεται ασχημα....ενα tab με φ-β ανοιγεις....κανα youtube ξερωγω και πανε περιπατο οι ποροι...

 

οποτε συνοψιζω

 

1. ραμ ...βαλε τουλαχιστον 2γιγα...αν και δεν νομιζω σε νετμπουκς να πηγαινει παραπανω

2.καρτα γραφικων , βρες μοντελο να δουμε τι καπνο φουμαρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Asus eeepc 901 (1GB  RAM) με Xubuntu έχω δώσει στη μάνα μου και εδώ και 3 χρόνια και είναι μια χαρά καλυμμένη για κείμενο, internet, skype! Πριν κανά χρόνο της το αναβάθμισα σε 12.04 LTS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...