Προς το περιεχόμενο

Αγορα νεου gaming PC


funnydad

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα!

 

Θα ηθελα να με βοηθησετε στην σωστη αγορα ενος καλου σχετικα gaming PC και για επεξεργασια φωτογραφιας κα βιντεο.

 

Η μονη μου απαιτηση ειναι να μπορω να βγαλω 2 χρονια τουλαχιστον στο full.

 

θα γραψω εγω μια συνθεση και πανω σε αυτην θα ηθελα να κανουμε τις διορθωσεις:

 

κουτι: ειμαι αναμεσα σε: Nzxt Phantom 410  και  Corsair 500R

 

CPU: λεω για  i7 και βλεπω πχ τον i7 4770 ,τον i7 4770s , τον 4771 και δεν μπορω να καταλαβω τις διαφορες τους (πχ ο ενας ειναι στα 3.4 και ο αλλος στα 3.9 , o ενας γραφει ειναι 65W και ο αλλος 84W.  και γιατι ο ι7 4771 3.9GHz ειναι πιο φθηνος απο τον 4770Κ 3.5GHz?  ποιος ειναι ο καλυτερος? 

 

Mobo: Εδω δεν ξερω καθολου,  να παω για Z77 η Ζ87 ?  με τιμη απο (100-140 ευρω) αξιζει να ριξω περισσοτερα χρηματα σε μητρικη?

 

Ram: για τις  G.SKILL F3-2400C10D-8GTX 8GB   http://www.e-shop.gr/product?id=PER.556272 τι λετε?

 

ΨΥΞΗ: Corsair Η100?  αλλα διαβασα κανει πολυ θορυβο. Εναλακτικα ποια ψυκτρα που να μην ειναι τερας σε μεγεθος?

 

SSD: Εδω εχω ιδη εναν σφραγισμενο samsung 840 EVO αγορασμενο απο προσφορα.

 

GPU:  Εδω παλι δεν ειμαι σιγουρος GTX 780 ? η R9 290X ? Την αγορα της καρτας γραφικων μπορω να την καθυστερισω και κανα μηνα αν μου πειτε οτι αξιζει η αναμενεται καποια καινουρια συντομα. (Δεν θελω να δωσω πανω απο 450 ευρω για καρτα γραφικων)

 

PSU: θελω ενα καλο τροφοδοτικο με αποσπομενα καλωδια, το CORSAIR TX SERIES TX750 V2 - 80 ειναι καλο?  http://www.e-shop.gr/product?id=PER.641157

 

οθονη:  θα αγοραστει μαλον η LG 29EA93  (αν περισεψουν χρηματα) αλλιως μια 24 με ips στα FHD

 

Σας ευχαριστω πολυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη αλλαξαν τα πραγματα ανοιξα νεο topic  με ποιο  συγκεκριμενες ερωτησεις. Θελω βοηθεια πανω στην συνθεση που εγραψα .

 

To  budget δεν το ανεφερα γιατι  σε καθε part ξεχωριστα αναφερω ποσα υπολογιζω να διαθεσω  πχ  για  κουτι γυρω στα 120 ,  cpu 300, καρτα 450 κλπ...

 

οποιος εχει διαθεση να με βοηθησει να μην πεταξω τσαμπα λεφτα ας γραψει κατι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη αλλαξαν τα πραγματα ανοιξα νεο topic  με ποιο  συγκεκριμενες ερωτησεις. Θελω βοηθεια πανω στην συνθεση που εγραψα .

 

To  budget δεν το ανεφερα γιατι  σε καθε part ξεχωριστα αναφερω ποσα υπολογιζω να διαθεσω  πχ  για  κουτι γυρω στα 120 ,  cpu 300, καρτα 450 κλπ...

 

οποιος εχει διαθεση να με βοηθησει να μην πεταξω τσαμπα λεφτα ας γραψει κατι

Αν δεν θες να πεταξεις τα λεφτα σου οπως λες τοτε ξανακοιτα το παλιο topic Και απλα για καρτα γραφικων βαζεις την http://www.skroutz.gr/c/55/kartes-grafikwn-vga.html?keyphrase=r9+280x και τροφοδοτικο το http://www.skroutz.gr/s/348198/XFX-ProSeries-650W-Core-Edition-Full-Wired-Bronze.html.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω,

 

θα ηθελα να ακουσω και αλλες γνωμες  , οπως ειπα θα ηθελα να βαλω i7 και οχι ι5

 

για επεξεργαστη να το θεσω λιγο αλιως, ποιος ειναι ο καλυτερος που μπορω να αγορασω μεχρι τα 300 ευρω? 

Για μητρικη και εδω με περιπου τα 120-130 ευρω πια να εβαζα? εχω ακουσει οτι οι asus ειναι πολυ καλες , αλλα ειναι ακριβες, μετα πιες ακολουθουν ? η gygabyte?


Ram ειναι καλυτερα τα 2 χ 4? η 1 χ 8 ? αν βαλω 16gb το οφελος θα ειναι μονο για την επεξεργασια βιντεο?

τροφοδοτικο θελω να ειναι με αποσπομενα καλωδια.

Το κουτι αναμεσα απο αυτα τα 2 που εγραψα ξερετε αν εχουν ιδη led φωτισμο στα φανακια τους τα συγκεκριμενα? η πρεπει να τα παρω εξτρα?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θα καθυστερήσεις την αγορά καλύτερα να ρωτήσεις τότε.Θα χουν βγει και custom 290X που ρωτάς.

 

Ο 4770Κ είναι ανοιχτός για overclock (σε συνδυασμό με το κατάλληλο chipset μητρικής) και αυτό σε intel το πληρώνεις.Οι είναι τσιπάκια με μικρότερη κατανάλωση,και με λίγο χαμηλότερες συχνότητες (και επιδόσεις).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...