Προς το περιεχόμενο

Dual Boot Windows 8 and Ubuntu 13.1 Desktop σε Lenovo G505


kingdragon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτο ειναι το προβλημα σου τοτε, η καρτα γραφικων. Ειναι τοσο καινουρια που ο opensource driver απλα δεν την υποστηριζει! Αρα δεν μπορει να ξεκινησει το γραφικο περιβαλλον, αρα σε πεταει σε τερματικο.

 

Η μια λυση που εχεις εινια να μεινεις στα windows και να βαλεις οτι διανομη θες σε vmware/virtualbox.

Η αλλη ειναι να βρεις μια διανομη που να εχει installer χωρις γραφικο περιβαλλον. Το ubuntu ειχε ως την 12.04 κατι τετοιο (alternative installer). Για οποιαδηποτε νεοτερη εκδοση πρεπει να βαλεις το αντιστοιχο server installation iso, να κανεις την εγκατασταση για σερβερ κανονικα, που θα σε βγαλει σε γραμμη εντολων και απο εκει να βαλεις τον fglrx (τον κλειστο driver της ati) και ολα τα υπολοιπα.

Για αλλες ευκολες διανομες, πχ mint, δεν γνωριζω αν εχουν κατι αναλογο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εύχαριστώ θα περιμένω λιγάκι ακόμη μπας και γίνει τίποτα με την κάρτα γραφικών αφού με τις δοκιμές μου κατέστρεψε το boot των windows και έκανα πάλι από την αρχή format και τα συναφή....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η η λύση είναι να κάνεις την εγκατάσταση να μπεις σε safe mode και να επιλέξεις εκεί εκκίνηση με τους vesa driver Αυτοί είναι σαν το safe mode των windows. Από εκεί βάζεις του τελευταίους driver της κάρτας γραφικών σου manual.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

vesa driver Αυτοί είναι σαν το safe mode των windows.

 

Ο vesa (xf86-video-vesa) ειναι απλα ενας generic driver του Xorg που αξιοποιει το VESA interface της καρτας. Το υπολοιπο συστημα (πισω απο xinit) λειτουργει κανονικα, σε αντιθεση με το safe mode των windows οπου εκει φορτωνει το 1/4 του λειτουργικου.

 

Μην τα μπερδευουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά δεν έχω ιδέα πό Linux οπότε αυτό που προσπαθώ είναι μια εγκατάσταση stright forward χωρίς πολλά πολλά κόλπα.

 

Μέσα στη βδομάδα κάποια στιγμή θα το δοκιμάσω σε ένα Desktop PC που φτιάχνω για κατεβαστήρι πριν ακόμη κουμπώσω πάνω Windows οπότε μετά να μην έχω πάλι τίποτα αναγούλες όπως με το laptop και ξηλώνω τα πάντα.

 

Α και για τους ειδικούς το μηχάνημα θα αποτελείται από Asrock FM2A88M Extreme4+ (A88Χ chipset) και AMD A6 5400K.

 

Οπότε τι λέτε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά δεν έχω ιδέα πό Linux οπότε αυτό που προσπαθώ είναι μια εγκατάσταση stright forward χωρίς πολλά πολλά κόλπα.

 

Μέσα στη βδομάδα κάποια στιγμή θα το δοκιμάσω σε ένα Desktop PC που φτιάχνω για κατεβαστήρι πριν ακόμη κουμπώσω πάνω Windows οπότε μετά να μην έχω πάλι τίποτα αναγούλες όπως με το laptop και ξηλώνω τα πάντα.

 

Α και για τους ειδικούς το μηχάνημα θα αποτελείται από Asrock FM2A88M Extreme4+ (A88Χ chipset) και AMD A6 5400K.

 

Οπότε τι λέτε?

Εγώ έκανα το dualboot που θέλεις, λεπτομέρειες στο http://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=4&t=28335, εκει φαίνεται και το μηχάνημά μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...