Προς το περιεχόμενο

Σύντομα η φραγή των κλεμμένων κινητών τηλεφώνων από τις εταιρείες κινητής τηλεφωνίας


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά ΙΜΕΙ δεν αλλάζει. Δεν είναι το ίδιο με το unlock που κάνουν εταιρίες στο Internet  δίνοντάς σου τον κωδικό ξεκλειδώματος ενός carrier locked κινητού. Εγώ στο Galaxy S μου μια φορά περνώντας update  του Cyanogenmod σβήστηκε το ΙΜΕΙ εντελώς και αντικαταστάθηκε από μηδενικά και μου έβγαινε μήνυμα όταν άνοιγα το κινητό ότι δεν μπορώ να έχω πρόσβαση σε άμεση βοήθεια κτλ (112 πχ.) γιατί αυτά λειτουργούν με ΙΜΕΙ και όχι με την SIM. Εψαξα τότε όλο το Google και ανακάλυψα ότι τα video του Youtube ήταν φόλες που περιέγραφαν τις διαδικασίες (σου λέγανε και καλά να πληρώσεις για να σου αποκαλυφθεί το τελευταίο βήμα) και τελικά συνειδητοποίησα ότι δεν γίνεται τίποτα και έχουν μείνει με τα μηδενικά. Αν κάποιος ίσως επαναλάβει τυχαία αυτό που έκανα εγώ με την custom rom ίσως το καταφέρει και να έχει τηλέφωνο που δεν μπορεί να εντοπιστεί (χεχε) και το οποίο λειτουργεί κανονικά με 3g κτλ. Αλλά να βάλεις καινούργιο ΙΜΕΙ "καθαρό" αφού κλέψεις τηλέφωνο δεν παίζει με τίποτα. Εκτός αν μπορείς να παίξεις με την Mobo και να ξέρεις πραγματικά πως να το κάνεις σε hardware level με soldering κτλ. (ΑΝ κάτι τέτοιο γίνεται, δεν το ξέρω).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 85
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Με δύο τρία κλικ το imei αλλάζει. Κάνω λάθος;

Είναι γεμάτο λύσεις το google.

Και να το αλλαξεις,η σιμ παλι δεν θα δουλευει γιατι πλεον ολα τα κινητα θελουν registered imei της καθε εταιριας,καποτε γινοτανε(πριν απο 4-5 χρονια)τωρα πλεον οχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτελους!

Δεν μου εχουν κλεψει ποτε κινητο αλλα ειναι οτι πρεπει για τη προστασια των πολιτων.

Καλο ειναι επισης να εχουν και ανοιχτη τη καμερα 24/7 για να βλεπουμε αν σε περιπτωση κλαπει το κινητο ποιος το πηρε και να φυλακιζεται.

Επισης καλο ειναι να βαλουμε και καμερες στα σπιτια μας υποχρεωτικά για να αποτρεψουμε τους επιδοξους κλεφτες.
Τελος θα ηθελα να τσιπαρουμε  τα παιδια μας σε περιπτωση απαγωγης να μπορουμε να τα βρισκουμε.

Κατι ξεχασα... 
Α ναι ο ψεκασμος να γινετε σε μεγαλυτερη συχνοτητα γιατι το συνηθισαμε!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζοντας τα σχόλια είναι φοβερό να βλέπεις τόσα πολλά διαφορετικά άτομα να υποστηρίζουν φανατικά οι μεν οτι αλλάζει εύκολα το IMEI και οι δε οτι αλλάζει δύσκολα ή καθολου. Σκεφτήκατε οτι κάποιοι απο την μία πλευρά είστε λάθος και δεν θα πρέπει να κάνετε τους ξερόλες και να έχετε το ύφος 10 καρδιναλίων; Φιλικά πάντα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγα μην μπουμε και σε σπηλιες να επικοινωνουμε με σηματα καπνου...

Λυπάμαι που δεν μπορεις να πιάσεις το χιούμορ μου. Αλλά δίνεις τροφή για encore.

 

1ον)  Mέσα στην σπηλιά δεν μπορείς να επικοινωνήσεις με καπνό γιατί θα πάθεις ασφυξία. Άσε που δεν θα δει κανένας τα ¨σηματα' καπνού σου. χαχαχα

 

2ον) Πως μπορείς να μιλάς για επιστροφή στα σπήλαια;  Ειδικά εσύ που είσαι ήδη σε σπηλιά. Ούγκ ρε. 

 

3ον) Πως μπορείς να μιλάς για επιστροφή στα σπήλαια; 

Την αλληγορία του Πλατωνικού σπηλαίου δεν την έχει πάρει ακόμα χαμπάρι;;;

Γιατι χρησιμοποιεις το ιντερνετ τοτε;Η μπουρδα που πεταξες δεν ειναι τροπος επικοινωνιας μεσω ιντερνετ;

To συντακτικό σου είναι για κλάματα. Σόρρυ.

 

Τι σχέση έχει το ίντερνετ που έχω πρόσβαση μέσα απο ένα απλό PC, όποτε και αν μου "καπνίσει"  με την ψύχωση και τη σχέση εξάρτησης που έχεις εσύ και όσοι κάνανε "like" στο σχόλιό σου. Φυσικά μιλώ για την ψύχωση με τον φορητό κοριό που λέγεται κινητό τηλεφωνο/υπολογιστής των >200 ευρώ. 

 

Φαντάζομαι να έχεις μείνει χωρίς κινητό για καμμιά εβδομάδα. Τα συμπτώματα στέρησης που θα παρουσιάσεις θα είναι τραγικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να αρχίσουμε να ανησυχούμε δηλαδή, ο καιρός γαρ εγγύς που λένε :P .Βέβαια στο Ελάντουμ υπάρχει μια παραμόρφωση του χωροχρόνου και το σύντομα σημαίνει κάπου κάπως κάποτε στην καλύτερη περίπτωση ή και ποτέ στην χειρότερη και συνηθέστερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

1)To συντακτικό σου είναι για κλάματα. Σόρρυ.

 

2)Τι σχέση έχει το ίντερνετ που έχω πρόσβαση μέσα απο ένα απλό PC, όποτε και αν μου "καπνίσει"  με την ψύχωση και τη σχέση εξάρτησης που έχεις εσύ και όσοι κάνανε "like" στο σχόλιό σου. Φυσικά μιλώ για την ψύχωση με τον φορητό κοριό που λέγεται κινητό τηλεφωνο/υπολογιστής των >200 ευρώ. 

 

3)Φαντάζομαι να έχεις μείνει χωρίς κινητό για καμμιά εβδομάδα. Τα συμπτώματα στέρησης που θα παρουσιάσεις θα είναι τραγικά.

1)Βασικα σορρυ ξε-σορρυ,δεν με ενδιαφερει.Σορρυ

 

2)Πρωτα απο ολα δεν με ξερεις προσωπικα για να ξερεις εαν εχω εξαρτηση ή οχι με το κινητο μου.Ενα ακυρο για αρχη.

Δηλαδη εσυ θες να μας πεις οτι ενα κινητο τηλεφωνο/υπολογιστης >200 ευρω ειναι κοριος,ενω ενα φθηνοτερο δεν ειναι,ε;Αυτο καταλαβαινω απο το "Φυσικά μιλώ για την ψύχωση με τον φορητό κοριό που λέγεται κινητό τηλεφωνο/υπολογιστής των >200 ευρώ."

Δηλαδη εσυ που μπαινεις στο ιντερνετ νομιζεις οτι,οτιδηποτε κανεις δεν μπορει καποιος να το δει.ΟΚ!!

 

Εαν πιστευες πραγματικα αυτο που ελεγες θα ησουν σε καμια σπηλια τωρα και θα μιλουσες με σηματα καπνου.Δεν θα εμπαινες σε ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΟ FORUM για να κραξεις για κοριους,καταναλωτικα ρομποτακια και επιστροφη στα σηματα καπνου.Για να τα κανεις ολα αυτα χρησημοποιησες ηλεκτρονικο υπολογιστη και ιντερνετ,guess what:Εισαι καταλανωλικο ρομποτακι.

 

3)Και αλλο ακυρο γιατι συνεχιζεις να μην με γνωριζεις.Αντε τωρα επιστροφη στις ριζες και πες στον παροχο να σου κοψει το ιντερνετ απο την σπηλια,χανεις την face to face επικοινωνια,δεν λεει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά ΙΜΕΙ δεν αλλάζει. Δεν είναι το ίδιο με το unlock που κάνουν εταιρίες στο Internet  δίνοντάς σου τον κωδικό ξεκλειδώματος ενός carrier locked κινητού. Εγώ στο Galaxy S μου μια φορά περνώντας update  του Cyanogenmod σβήστηκε το ΙΜΕΙ εντελώς και αντικαταστάθηκε από μηδενικά και μου έβγαινε μήνυμα όταν άνοιγα το κινητό ότι δεν μπορώ να έχω πρόσβαση σε άμεση βοήθεια κτλ (112 πχ.) γιατί αυτά λειτουργούν με ΙΜΕΙ και όχι με την SIM. Εψαξα τότε όλο το Google και ανακάλυψα ότι τα video του Youtube ήταν φόλες που περιέγραφαν τις διαδικασίες (σου λέγανε και καλά να πληρώσεις για να σου αποκαλυφθεί το τελευταίο βήμα) και τελικά συνειδητοποίησα ότι δεν γίνεται τίποτα και έχουν μείνει με τα μηδενικά. Αν κάποιος ίσως επαναλάβει τυχαία αυτό που έκανα εγώ με την custom rom ίσως το καταφέρει και να έχει τηλέφωνο που δεν μπορεί να εντοπιστεί (χεχε) και το οποίο λειτουργεί κανονικά με 3g κτλ. Αλλά να βάλεις καινούργιο ΙΜΕΙ "καθαρό" αφού κλέψεις τηλέφωνο δεν παίζει με τίποτα. Εκτός αν μπορείς να παίξεις με την Mobo και να ξέρεις πραγματικά πως να το κάνεις σε hardware level με soldering κτλ. (ΑΝ κάτι τέτοιο γίνεται, δεν το ξέρω).

 

Μια χαρα αλλαζει το imei. Το δικο μου, Jiayu G4 δικαρτο, εχει 2 ιμει. Μετα το update κι εμενα χαθηκαν τα ιμει μηδενισαν και δεν μπορουσα να συνδεθω σε καμμια απο τις καρτες μου.

Με mobileuncletools, μπηκα και εβαλα στη μια sim το ιμει του κινητου (ο μλκας ο κινεζος εχει μονο ενα γραμμενο στο κουτι και στο πισω μερος του τηλεφωνου), και για δευτερο εβαλα ενα ενος παλιου νοκια που εχω. Μια χαρα τα δεχτηκε και τα δυο και λειτουργουν αψογα.

Επεξ/σία από pournaras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εμένα το πρόβλημα μου είναι ότι αυτός που θα το κλέψει μπορεί να έχει πρόσβαση στα προσωπικά μου δεδομένα , όχι τόσο όσο θα χάσω το κινητό μου. Προσπαθώ να τα διαφυλάξω με κωδικό εισαγωγής στο κινητό και τα αρχεία ανεβασμένα στο skydrive .

Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να βρεθεί ο κλέφτης και να ξαναπάρω πίσω το κινητό μου , όχι αν δεν μπορεί να χρησιμοποιήσει αυτός το κινητό.

Σίγουρα είναι ένα μέτρο καταστολής των κλοπών , αλλά κλέφτες πάντα θα υπάρχουν.

 
Σε απασχολεί που αυτός που θα το κλέψει θα έχει τα προσωπικά σου δεδομένα, αλλά τα έχεις ήδη δώσει οικειοθελώς δε ξέρεις ούτε καν σε πόσους!!! Ξανασκέψου τι κάνεις για να προστατευτείς.
 

Παιδιά ΙΜΕΙ δεν αλλάζει. Δεν είναι το ίδιο με το unlock που κάνουν εταιρίες στο Internet  δίνοντάς σου τον κωδικό ξεκλειδώματος ενός carrier locked κινητού. Εγώ στο Galaxy S μου μια φορά περνώντας update  του Cyanogenmod σβήστηκε το ΙΜΕΙ εντελώς και αντικαταστάθηκε από μηδενικά και μου έβγαινε μήνυμα όταν άνοιγα το κινητό ότι δεν μπορώ να έχω πρόσβαση σε άμεση βοήθεια κτλ (112 πχ.) 

Ειδικά στην συγκεκριμένη συσκευή αλλάζει και μιλάμε για software επίπεδο. Τα απαραίτητα αρχεία υπάρχουν στον φάκελο /efs και είναι κωδικοποιημένα ή κρυπτογραφημένα δε θυμάμαι βασικά. Το πρόβλημα σου παρουσιάστηκε γιατί δεν είχες καθόλου ΙΜΕΙ και όχι γιατί είχες μηδενικά. Μπορείς να βάλεις άλλο ΙΜΕΙ και θα συνδεθείς κανονικά σε δίκτυο.

 

Πάνω στο θέμα έχω να πω για όσους γκρινιάζουν για παρανομία λόγω παραβίαση προσωπικών δεδομένων πως μόλις κάποια SIM ζητήσει πρόσβαση σε κάποιο δίκτυο, δεν υπάρχει περίπτωση να πιάσει σήμα αν δεν στείλει το ΙΜΕΙ στον πάροχο και δώσει ο πάροχος το ΟΚ. Επίσης φυσικά και γνωρίζει ο πάροχος ανα πάσα στιγμή εντός ποιας κυψέλης είστε συνδεδεμένοι άρα γεωγραφικά σε βρίσκουν έστω στο περίπου. (ακόμα και εφαρμογές στα smartphone που αποδέχεστε τους ορους χρήσης χωρίς να τους διαβάζετε, συμφωνείτε να ξέρουν την τουλάχιστον περίπου γεωγραφική σας θέση από το σήμα στο δίκτυο.) 

Αδυνατώ να πιστέψω ότι υπάρχουν τεχνικές δυσκολίες ώστε να γίνει εφικτό κάτι τέτοιο, μιας και έλεγχος του ΙΜΕΙ πριν συνδεθείς γίνεται, οπότε μιλάμε καθαρά για software το αν θα υπάρχει blacklist ή όχι. Κάνω λάθος μήπως; 

Το ότι θα μπλοκάρουν το ΙΜΕΙ δε μου λέει κάτι βέβαια, αλλά το νόημα είναι όταν ο επόμενος θα έβαζε την SIM του πάνω και το δίκτυο θα έβλεπε ότι ενεργοποιήθηκε συσκευή που είναι κλεμμένη, τοτε να τον εντοπίσουν και να τον μπαγλαρώσουν. (ναι ξέρω καλό το ανεκδοτάκι) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι' αυτο η καλυτερη λυση ειναι να εχεις το πιο φθηνο κινητο και να κι'αν στο κλεψουν, να κι αν δεν στο κλεψουν. :P

Αν έχεις κινητό του 20ευρου διαθέτει αντικλεπτικό σύστημα από μόνο του! Ποιος να σου το κλέψει δηλαδή; :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...