Προς το περιεχόμενο

Σύντομα η φραγή των κλεμμένων κινητών τηλεφώνων από τις εταιρείες κινητής τηλεφωνίας


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σημαντικά μέτρα κατά των κλεμμένων κινητών, είναι έτοιμες να πάρουν οι εταιρείες κινητής τηλεφωνίας, με βάση πληροφορίες της ιστοσελίδας deasy.Όπως αναφέρει η ιστοσελίδα, η ΕΕΤΤ (Εθνική Επιτροπή Τηλεπικοινωνιών), προωθεί ρύθμιση στο νέο κανονισμό γενικών αδειών με την οποία οι εταιρείες κινητής τηλεφωνίας, θα είναι σε θέση να προχωρήσουν σε φραγή από το δίκτυό τους για κινητά τηλέφωνα που έχουν κλαπεί.

 

Για να γίνει κάτι τέτοιο, ο κάτοχος της συσκευής θα πρέπει να δηλώσει στο δίκτυο που ανήκει την κλοπή της συσκευής του και τον μοναδικό αριθμό IMEI που τη συνοδεύει, διασφαλίζοντας ότι δε θα μπορέσει ξανά να λειτουργήσει σε κανένα από τα ελληνικά δίκτυα. Το κλείδωμα σε αυτή την περίπτωση είναι ολικό και όχι σε επίπεδο SIM κάτι που σημαίνει ότι η συσκευή θα καθίσταται ανενεργή τουλάχιστον στην Ελλάδα.

 

Κάτι τέτοιο όπως αναφέρει το deasy μπορεί να υλοποιηθεί από τη στιγμή που τα συστήματα των εταιρειών κινητής τηλεφωνίας γνωρίζουν εκτός από τον αριθμό SIM, τη γεωγραφική θέση μας καθώς και τον αριθμό IMEI της συσκευής η οποία είναι ενεργοποιημένη στο δίκτυο τους.

 

Εξαιτίας τεχνικών δυσκολιών, δεν υπάρχει μέχρι τώρα κάποια ενημέρωση για το πότε ακριβώς θα ενεργοποιηθεί η συγκεκριμένη ρύθμιση, δυσκολίες στις οποίες περιλαμβάνονται και περιπτώσεις με παρτίδες κινητών τηλεφώνων από την Κίνα οι οποίες δε διαθέτουν IMEI αριθμούς.

 

Link.png Site: Deasy

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 85
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Είναι ίσως η καλύτερη είδησης της χρονιάς για να αποθαρρύνει τους επίδοξους δράστες και φυσικά να γίνει υποχρεωτική....η χρήση της δυνατότητας...

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μακάρι να γίνει, θα αποθάρρυνε πολλους   που βουτανε κινητα αμα ξερανε πως δεν θα μπορουν να τα σπρωξουν.

Στο εξωτερικο αυτό γίνεται ? Γιατι προσωπικα δεν το εχω ξανακουσει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το προβλημα που προκυπτει ειναι το εξης ,ποιος μου εγγυαται εμενα οτι καποιοςπου  πουλα μια συσκευη  υστερα δεν ΘΑ δηλωσει οτι ειναι κλεμμενη για να παρει τα χρηματα ασφαλειας και πως ο αγοραστης θα μπορεσει να αποδειξη οτι δεν ειναι ελεφαντας

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ποια ασφαλεια να παρει χρηματα? Απλα με την υπηρεσια αυτή ξερεις ότι το κινητο που σου κλεψανε δεν θα μπορεσει να χρησιμοποιηθεί και ισως να μπορει να βρεθει και ο κλεφτης.

Από εκει και περα αν πουλησει καποιος μια μεταχειρισμενη συσκευη που την ειχε αγορασει  νομιμα, λογικα  θα υπαρχει καποια δυνατοτητα να φανει οτο νομιμα αλλαξε χερια (π.χ καποιο ειδος register των στοιχειων του νεου αγοραστη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ποια ασφαλεια να παρει χρηματα? Απλα με την υπηρεσια αυτή ξερεις ότι το κινητο που σου κλεψανε δεν θα μπορεσει να χρησιμοποιηθεί και ισως να μπορει να βρεθει και ο κλεφτης.

Από εκει και περα αν πουλησει καποιος μια μεταχειρισμενη συσκευη που την ειχε αγορασει  νομιμα, λογικα  θα υπαρχει καποια δυνατοτητα να φανει οτο νομιμα αλλαξε χερια (π.χ καποιο ειδος register των στοιχειων του νεου αγοραστη)

στο εξωτερικο πχ εχουν ασφαλεια εναντι κλοπης κινητου τηλεφωνου και αν κλαπει αποζημιωνουν αυτο που κανει την ασφαλεια με την χρηματικη αξια του κινητου ,οσο αφορα το δευτερο σκελος που λες αυτο ειναι αδυνατο διοτι τοτε οι συνναλαγες θα γινοταν τοπικα με την φυσικη παρουσια και των δυο μπροστα σε μαρτυρες λεω εγω,κινητο περνεις δεν περνεις οικοπεδο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο εξωτερικο πχ εχουν ασφαλεια εναντι κλοπης κινητου τηλεφωνου και αν κλαπει αποζημιωνουν αυτο που κανει την ασφαλεια με την χρηματικη αξια του κινητου ,οσο αφορα το δευτερο σκελος που λες αυτο ειναι αδυνατο διοτι τοτε οι συνναλαγες θα γινοταν τοπικα με την φυσικη παρουσια και των δυο μπροστα σε μαρτυρες λεω εγω,κινητο περνεις δεν περνεις οικοπεδο :P

Όχι, αλλά μαζί με το κινητό μπορεί να σου δώσει και την απόδειξη αγοράς (που συνήθως αναγράφει το ΙΜΕΙ) ακόμα και αν έχει λήξει σαν εγγύηση. Έτσι φαίνονται όλα.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρων ακούγεται. Όμως το μαχαίρι μπορείς να το χρησιμοποιήσεις για να κόψεις ψωμί αλλά και να σκοτώσεις άνθρωπο. Θέλω να πω δηλαδή ωραία με αυτό το τρόπο ας πούμε ότι αποθαρρύνουν κάποιον απο το να κλέψει ένα κινητό. Ταυτόχρονα όμως ίσως να αποθαρύνουν και κάποιον να πουλήσει ένα μεταχειρισμένο κινητό ή να γίνει χρήση του κινητού αυτού με άλλη SIM. Ακόμα και την απόδειξη να έχεις δεν νομίζω ότι σημαίνει τίποτα περισσότερο απο το ότι κάποτε αυτό το κινητό αγοράστηκε νόμιμα από κάποιον. Αν τώρα εσύ θέλεις να το πουλήσεις? Εκτός αν πρέπει μετά να πας να δηλώσεις το IMEI του κινητού σε άλλον κάτοχο με άλλη SIM.

 

Ακούγεται ωραίο αρχικά αλλά πρέπει να υλοποιηθεί και σωστά.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το προβλημα που προκυπτει ειναι το εξης ,ποιος μου εγγυαται εμενα οτι καποιοςπου πουλα μια συσκευη υστερα δεν ΘΑ δηλωσει οτι ειναι κλεμμενη για να παρει τα χρηματα ασφαλειας και πως ο αγοραστης θα μπορεσει να αποδειξη οτι δεν ειναι ελεφαντας

Αν ο αγοραστής ζητήσει και την απόδειξη αγοράς της συσκευής θα είναι κάπως καλυμμένος, εκτός αν το υποτιθέμενο θύμα ισχυριστεί ότι ο άλλος μπήκε μες στο σπίτι του και έκλεψε μόνο ένα κινητό με την απόδειξη του

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα ο άλλος το πήρε από Κίνα χωρίς IMEI άξιος της μοίρας του. Κολλάει το έργο για μερικούς χιψτεροτσίπηδες, έλεος.

 

Έχω την εντύπωση ότι όλα τα κινητά έχουν ΙΜΕΙ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το προβλημα που προκυπτει ειναι το εξης ,ποιος μου εγγυαται εμενα οτι καποιοςπου  πουλα μια συσκευη  υστερα δεν ΘΑ δηλωσει οτι ειναι κλεμμενη για να παρει τα χρηματα ασφαλειας και πως ο αγοραστης θα μπορεσει να αποδειξη οτι δεν ειναι ελεφαντας

Δεν θα πάρεις συσκευή από όπου κι όπου, θα ζητήσεις και απόδειξη όπου πάνω θα αναγράφετε και το ΙΜΕΙ. Εγώ πάντως την τελευταία φορά που αγόρασα συσκευή από τον Γερμανό, μια χαρά τύπωσαν το IMEI πάνω στην απόδειξη, ώστε να μπορώ να αποδείξω ότι είναι δικιά μου η συσκευή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και παλι με τα smartphone υπαρχει προβλημα..

θα στο κλεβουν και θα το πουλανε σαν ταμπλετακι για να μπαινεις στο ιντερνετ, η να παιζεις κανα παιχνιδι, η να βγαζεις φωτο/βιντεο..

μονο το κινητο δεν θα δουλευει, αλλα παλι θα εχει καποια αξια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...