Προς το περιεχόμενο

Τι δεν μπορώ να κάνω στο Linux


doubleh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από την άλλη, αν δεν έπαιζε καλά το skype, το dual monitor, δεν έβγαζε ήχο ή δεν έπαιζε καν το hdmi κλπ κλπ ακόμα θα το έψαχνες και ίσως έκανες πάλι εγκατάσταση windows...

 

Πάντως, στον κόσμο του ελεύθερου λογισμικού τείνει να γίνει κατάρα το ότι ο καθένας αν δεν του αρέσει κάτι κάνει branch το project. Μήπως υπάρχει πρόβλημα συνεργασίας τελικά; Δεν ξέρω, ωραίο να φτιάξεις το δικό σου site/πρόγραμμα/whatever αλλά εξ' ίσου ωραίο και πιο αποτελεσματικό να συμμετέχεις σε κάτι μεγάλο, κι ας έχεις μικρό ποσοστό συμμετοχής.

 

Πόσες προσπάθειες έχουν γίνει για μια οffice suite? OpenOffice, Gnome office, KOffice (Calligra), LibreOffice και δεν ξέρω πόσες άλλες. Όλες αυτές οι προσπάθειες ενωμένες δεν θα μπορούσαν να καταλήξουν σε ένα εντυπωσιακό πραγματικά πρόγραμμα που θα χαίρεσαι να το βλέπεις και να το χρησιμοποιείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλο πράγμα το Linux, αλλο πράγμα (ευρύτερο) το ελεύθερο λογισμικό.

 

Όπως έχει αποδειχθεί στην πράξη, υπάρχουν εξαιρετικά επιτυχημένα projects ελεύθερου λογισμικού. Firefox, Apache και Python είναι ορισμένα που έρχονται αβίαστα στο μυαλό.

 

Φυσικά, όπως ανέφερες υπάρχουν και αποτυχημένα projects.

 

Το ότι υπάρχουν όμως και τα δύο δείχνει ότι δεν είναι εγγενής αδυναμία (ή πλεονέκτημα) το open source μοντέλο. Ενδιαφέρον θα είχε μία σύγκριση της "επιτυχίας" των projects και του μοντέλου λήψης αποφάσεων πίσω από αυτά. Πχ για το OpenOffice που αναφέρεις όταν πουλήθηκε ή Sun και το πήρε η Oracle πήγε πολύ πίσω η όλη προσπάθεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως έχεις δίκιο σχετικά με το μοντέλο λήψης αποφάσεων. Η αίσθησή μου όμως είναι πως το σύνολο των προσπαθειών δεν αντιστοιχεί στο τελικό αποτέλεσμα, το οποίο θα έπρεπε να είναι πολύ καλύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως έχεις δίκιο σχετικά με το μοντέλο λήψης αποφάσεων. Η αίσθησή μου όμως είναι πως το σύνολο των προσπαθειών δεν αντιστοιχεί στο τελικό αποτέλεσμα, το οποίο θα έπρεπε να είναι πολύ καλύτερο.

ποιος ορίζει το καλύτερο ; με τι το συγκρίνεις το καλύτερο ;

είναι φύση αδύνατον να εκφράσεις άποψη για κάτι (οτιδήποτε) εάν στο υποσυνείδητο σου δεν το συγκρίνεις με κάτι άλλο που το έχει δει,το έχεις γευτεί το έχεις ζήσει η ακόμα και στο έχουν απλά πει

πάμε τώρα να μου εξηγήσεις το καλύτερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε martinoff τόση ώρα μιλάμε. Τι στο καλό;

 

Καλύτερο; από πολλές απόψεις! Μην παίζουμε με τις λέξεις.

 

Δηλαδή θες να μου πεις ότι το LO είναι εφάμιλλο του MS Office; Ούτε σε ευχρηστία είναι, ούτε σε εμφάνιση, ούτε σε ταχύτητα υπερτερεί.

Υπάρχουν πέντε σουίτες γραφείου και καμιά δεν έχει σωστό ελληνικό συλλαβισμό.

 

Υπάρχουν αρκετοί email clients και κανείς δεν παίζει σωστά με exchange server, ούτε έχουν την ολοκλήρωση που έχει το MS Outlook (ενοποιημένες λειτουργίες τόσο εντός του προγράμματος, όπως να ανοίγεις το σχετικό email από το ημερολόγιο, ούτε εκτός προγράμματος όπως προεπισκόπηση συνημμένου).

 

Η αίσθησή μου είναι πως αν ήταν πιο ενωμένες οι προσπάθειες θα ήταν και πιο αποτελεσματικές. Και τα πιο πολλά πετυχημένα πρότζεκτς έχουν μικρό βαθμό διάσπασης όπως firefox, python ή apache web server.

 

ΥΓ. Υπήρχε κάποτε η άποψη (στο χώρο του ανοιχτού λογισμικού) πως είναι καλό που υπάρχουν τόσες επιλογές. Όμως, υπάρχουν; Είναι ρεαλιστικές επιλογές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γελάω με δηλώσεις "γκουρού" τύπου νοα ότι "πως μπορεί μια εταιρεία που κατασκευάζει το Office ¨ετσι να μην μπορεί να δημιουργήσει ένα λειτουργικό της προκοπής.

 

Ε, από κάτι βλακείες δηλώσεις σαν και αυτές έχουμε κακό όνομα σαν Linux users. Λες και το λινουξ είναι πανάκεια. σοβαρευτείτε λίγο, σας διαβάζουν και σχετικοί με τον χώρο .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν ποτέ δεν το έπαιξα γκουρού. Κατά δεύτερον διαβάζοντας το (πολύ προσεκτικά γραμμένο και γεμάτο σοφία) μήνυμά σου αποφάσισα να σοβαρευτώ. Ακόμα δεν έχω καταλάβει πως αλλά το πρώτο βήμα έγινε, μην ανησυχείς για τίποτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή θες να μου πεις ότι το LO είναι εφάμιλλο του MS Office; Ούτε σε ευχρηστία είναι, ούτε σε εμφάνιση, ούτε σε ταχύτητα υπερτερεί.

Προσωπική γνώμη είναι ότι το Writer είναι καλύτερο του Word. Δεν ξέρω για τις τελευταίες εκδόσεις αλλά μέχρι το 2007 τουλάχιστον είχε καλύτερο interface για styles και καλύτερη υποστήριξη out of the box για εξισώσεις και βιβλιογραφία. Για πολυσέλιδα κείμενα όμως, σε σύγκριση με το LaTeX και τα δύο είναι από μέτρια ως κακά.

 

Το καλύτερο software που έχει γράψει ποτέ η MS είναι με διαφορά το Excel. Όχι το Office γενικά.

Υπάρχουν πέντε σουίτες γραφείου και καμιά δεν έχει σωστό ελληνικό συλλαβισμό.

Δεν είσαι σίγουρος τι ακριβώς εννοείς. Ο συλλαβισμός συγκεκριμένων λέξεων ή του κειμένου ως συνόλου; Γιατί το αποτέλεσμα του συλλαβισμού του ΜS Office και του LibreOffice ως σύνολο είναι εξίσου ελεεινό. Είναι αδύνατο να έχεις σωστό συλλαβισμό όταν εξετάζεις κάθε γραμμή μόνη της. Δες και αυτό http://www.zinktypografie.nl/latex.php?lang=en

 

Αν αναφέρεσαι σε συγκεκριμένες λέξεις τότε το libreoffice χρησιμοποιεί το hyphen που είναι κομμάτι του hunspell αν θυμάμαι καλά. Μπορείς να το δοκιμάσεις εδώ: http://www.ushuaia.pl/hyphen/?ln=en

 

Αν τυχόν πάλι αναφέρεσαι στο πλήθος των λέξεων που έχουν τα λεξικά (ορθογραφία) είναι κάτι που θα διορθώνεται σχετικά εύκολα.

 

Υπάρχουν αρκετοί email clients και κανείς δεν παίζει σωστά με exchange server, ούτε έχουν την ολοκλήρωση που έχει το MS Outlook (ενοποιημένες λειτουργίες τόσο εντός του προγράμματος, όπως να ανοίγεις το σχετικό email από το ημερολόγιο, ούτε εκτός προγράμματος όπως προεπισκόπηση συνημμένου).

Δηλαδή θες να μας πεις ότι τα προϊόντα της MS δεν συνεργάζονται καλά με τα προγράμματα που έχουν γράψει άλλοι; Μα, για ποιο λόγο να συμβαίνει κάτι τέτοιο; Τι να φταίει;

 

Νομίζω ότι ανακαλύπτεις λίγο καθυστερημένα την Αμερική...

 

ΥΓ. Υπήρχε κάποτε η άποψη (στο χώρο του ανοιχτού λογισμικού) πως είναι καλό που υπάρχουν τόσες επιλογές. Όμως, υπάρχουν; Είναι ρεαλιστικές επιλογές;

Ναι, υπάρχουν παραδείγματα που είναι. Το Unity και το Cinnamon είναι Forks του Gnome 3. Και τα δύο είναι Desktop Environments που τα προτιμούν πολλοι χρήστες.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Προσωπική γνώμη είναι ότι το Writer είναι καλύτερο του Word.

 

2) Αν αναφέρεσαι σε συγκεκριμένες λέξεις τότε το libreoffice χρησιμοποιεί το hyphen που είναι κομμάτι του hunspell αν θυμάμαι καλά. Μπορείς να το δοκιμάσεις εδώ: http://www.ushuaia.pl/hyphen/?ln=en

 

Αν τυχόν πάλι αναφέρεσαι στο πλήθος των λέξεων που έχουν τα λεξικά (ορθογραφία) είναι κάτι που θα διορθώνεται σχετικά εύκολα.

 

3) Δηλαδή θες να μας πεις ότι τα προϊόντα της MS δεν συνεργάζονται καλά με τα προγράμματα που έχουν γράψει άλλοι; Μα, για ποιο λόγο να συμβαίνει κάτι τέτοιο; Τι να φταίει;

 

Νομίζω ότι ανακαλύπτεις λίγο καθυστερημένα την Αμερική...

 

 

1) Και κατά την προσωπική γνώμη κάποιου άλλου, το καλύτερο είναι το vi. Μην παίζουμε τις κουμπάρες τώρα!!!

 

2) Αυτές οι απαντήσεις μου θυμίζουν κάτι μάστορες στο συνεργείο της γειτονιάς. "Αυτό; φτιάχνεται εύκολα. Γι' αυτό; φταίει το τάδε. και παέι λέγοντας". Όλα αυτά με ενδιαφέρουν στα προγράμματα που γράφω εγώ. Στα προγράμματα που απλώς χρησιμοποιώ, με απασχολεί να δουλεύουν.

 

3) Θέλεις να μου πες ένα configuration (server+client) στο οποίο να έχω emails/κοινό ημερολόγιο/να μπορώ να στείλω meeting requests/ με email client να κάνει preview τα αρχεία εντός του/ shared contacts/ να μου δείχνει πληροφορίες για τους χρήστες στην ίδια εταιρία / να μπορώ να κάνω archive τοπικά κάποια μηνύματα όταν δεν έχω άλλο χώρο στο server / να μπορώ να σετάρω το out-of-office / να έχω to-do list και notes/ να έχει Single Sign On με το λειτουργικό? Να τα έχει ΟΛΑ όμως. ΟΛΑ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

θα σου απαντούσα πιο αναλυτικά αλλά είναι προφανές ότι ήδη ξέρεις την αλήθεια οπότε δεν έχει και πολύ νόημα η συζήτηση.

 

Το μόνο που έχω να σου προτείνω είναι να αρχίσεις να χρησιμοποιείς το συνδυασμό λειτουργικού/προγραμμάτων που καλύπτει καλύτερα τις δικές σου ανάγκες. Πίστεψέ με. Θα νιώσεις κατευθείαν πολύ καλύτερα :)

Επεξ/σία από pmav99
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...