Προς το περιεχόμενο

Τι δεν μπορώ να κάνω στο Linux


doubleh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 

Τεσπα και on-topic:

Σοβαρο music production δεν μπορεις να κανεις σε Linux.

Εννοώ πως επειδή είναι ανοιχτού κώδικα παρακάμπτεις πιο εύκολα, όχι οτι είναι πιο ασφαλές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοώ πως επειδή είναι ανοιχτού κώδικα παρακάμπτεις πιο εύκολα, όχι οτι είναι πιο ασφαλές.

 

τι ακριβως "παρακάμπτεις" ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης κάτι ακόμα. Θέλω στο κείμενό μου οι heading 1 να είναι με κεφαλαία. Όμως, τα γράφω με μικρά, ώστε να εμφανίζονται σωστά στον πίνακα περιεχομένων και ορίζω τη χρήση κεφαλαίων στη μορφοποίηση. Το αποτέλεσμα είναι να φαίνονται και οι τόνοι στα κεφαλαία. Κακάσχημο. Αν δεν βάλω τόνους, θα φαίνονται άτονα στα περιεχόμενα.

 

Θα μου πείτε, θέμα libreoffice, αλλά λύση στο λινουξ υπάρχει τελικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνεργασία θα μπορούσε να είναι κάτι σαν ανταλλαγή και από κοινού  σύνταξη/διόρθωση/σχολιασμός .doc ή .docx με άλλα άτομα πχ συναδέλφους. Το τελικό έγγραφο θα διαβάστει από κάποιο τρίτο και συνήθως υψηλόβαθμο πρόσωπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αλλά δεν ξέρω τι ακριβώς από όλα αυτά εννοεί ο doubleh.

Υπάρχουν εργαλεία για να γίνουν όλα αυτά με LaTeΧ, από απλά (text editor και git) μέχρι ολοκληρωμένες πλατφόρμες όπως τo sharelatex.com.

Τωρα, αν κάποιος απαιτεί doc/docx/odt, αυτό είναι άλλη ιστορία :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@mobinmob,

 

όπως είπα:

1. Όταν βάζω κάτι σε Uppercase να μην εμφανίζονται οι τόνοι.

2. Συλλαβισμός ελληνικών. Αξιόλογος.

3. Να μπορώ να το στείλω σε συμφοιτητή και να το δουλέψει. Το LaTex απαιτεί εξειδίκευση.

4. Δοκίμασα τη σελίδα που έστειλες. Δοκίμασα να γράψω το όνομά μου (στα Ελληνικά), σε ένα cover letter. Δεν το δέχεται. Ωραίο το LaTex αλλά πολύ distractive.

 

To LaTex μπορεί να είναι καταπληκτικό αλλά θα πρέπει να θυμάσαι ένα κάρο πράγματα και η δουλειά σου να είναι η σελιδοποίηση και ΟΧΙ η συγγραφή. Όταν γράφεις μια διατριβή ή μια εργασία αρκετών σελίδων θέλεις να συγκεντρώνεσαι σε αυτό που γράφεις και όχι στο εργαλείο με το οποίο γράφεις. Ιδανικά το εργαλείο θα πρέπει να είναι σχεδόν "αόρατο".

 

Αυτό γενικά νομίζω πως είναι το πρόβλημα και στο Λίνουξ. Απαιτεί περισσότερο να ασχολούμαστε με αυτό παρά με τη δουλειά μας. Με εξαίρεση ίσως τον προγραμματισμό, που είναι πραγματικά απόλαυση να το χρησιμοποιείς!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν γράφεις μια διατριβή ή μια εργασία αρκετών σελίδων θέλεις να συγκεντρώνεσαι σε αυτό που γράφεις και όχι στο εργαλείο με το οποίο γράφεις. Ιδανικά το εργαλείο θα πρέπει να είναι σχεδόν "αόρατο".

 

Μα αυτό ακριβώς κάνει το LaTeX, επικεντρώνεσαι στη συγγραφή του κειμένου και όχι στο πως να καλλωπίσεις το κείμενο σου (παραγράφους, επικεφαλίδες, references, σελιδοποίηση, κλπ κλπ). Το τελευταίο το αναλαμβάνει ο compiler του LaTeX.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@doubleh:
Τα 1,2  δεν έχουν να κάνουν με συνεργασία...
Για το 1, το μόνο που μπορείς άμεσα να κάνεις είναι ένα bug report στο πρόγραμμα που έχει πρόβλημα (libreoffice).
Το 2 είναι εξαιρετικά γενικό. Δεν είχα ποτέ πρόβλημα με τον συλλαβισμό του LΟ και το χρησιμοποιώ καθημερινά για την δουλειά μου.
 
Για να κάνεις κάτι πολύπλοκο σε LaTeχ, απαιτεί να γνωρίζεις να το χειρίζεσαι, καμμία αντίρηση, το "εξειδίκευση" είναι μεγάλη λέξη :)

Ενδεικτικά ανέφερα μια (σε καμμία περίπτωση τη μοναδική) υπηρεσία.
Στα υπόλοιπα με το LaTeχ απλά κάνεις λάθος. Είναι κυρίως για μεγάλου μεγέθους κείμενα, άλλωστε εκεί (επιστημονικές εργασίες) είναι η κύρια χρήση του.
Δεν λέω ότι είσαι υποχρεωμένος να ασχοληθείς μαζί του. Κάνε τη δουλειά σου με όποιο εργαλείο και όποιο λειτουργικό σε βολεύει.
 

Αυτό γενικά νομίζω πως είναι το πρόβλημα και στο Λίνουξ. Απαιτεί περισσότερο να ασχολούμαστε με αυτό παρά με τη δουλειά μας.


Περίεργο. Ακριβώς το αντίθετο είναι ένας από τους λόγους που χρησιμοποιώ Linux - δεν χρειάζεται να ασχολούμαι πολύ με το λειτουργικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@doubleh:

Τα 1,2  δεν έχουν να κάνουν με συνεργασία...

Για το 1, το μόνο που μπορείς άμεσα να κάνεις είναι ένα bug report στο πρόγραμμα που έχει πρόβλημα (libreoffice).

Το 2 είναι εξαιρετικά γενικό. Δεν είχα ποτέ πρόβλημα με τον συλλαβισμό του LΟ και το χρησιμοποιώ καθημερινά για την δουλειά μου.

 

Για να κάνεις κάτι πολύπλοκο σε LaTeχ, απαιτεί να γνωρίζεις να το χειρίζεσαι, καμμία αντίρηση, το "εξειδίκευση" είναι μεγάλη λέξη :)

 

Ενδεικτικά ανέφερα μια (σε καμμία περίπτωση τη μοναδική) υπηρεσία.

Στα υπόλοιπα με το LaTeχ απλά κάνεις λάθος. Είναι κυρίως για μεγάλου μεγέθους κείμενα, άλλωστε εκεί (επιστημονικές εργασίες) είναι η κύρια χρήση του.

Δεν λέω ότι είσαι υποχρεωμένος να ασχοληθείς μαζί του. Κάνε τη δουλειά σου με όποιο εργαλείο και όποιο λειτουργικό σε βολεύει.

 

Περίεργο. Ακριβώς το αντίθετο είναι ένας από τους λόγους που χρησιμοποιώ Linux - δεν χρειάζεται να σκέφτομα και πολύ για το λειτουργικό.

 

Δεν είπα οτι το 1 και 2 έχουν να κάνουν με συνεργασία. Είναι προβλήματα που αντιμετωπίζω όμως. Θα ποστάρω και κείμενα για να φανεί καλύτερα αυτό που θέλω να πω.

 

Σχετικά με το λειτουργικό, τώρα. Δεν το σκέφτεσαι όταν αγοράζεις μια κάρτα wi-fi; Δεν το σκέφτεσαι όταν κάνεις update τον kernel και έχει θέμα η κάρτα γραφικών; Δεν το σκέφτεσαι όταν λαμβάνεις ένα αρχείο docx και δεν ανοίγει σωστά με το openoffice; Δεν το σκέφτεσαι όταν αγοράζεις βιβλία για το Adobe Digital Editions (βλέπε το ίδιο νήμα πιο πάνω) και δεν ξέρεις πώς να τα κατεβάσεις; Δεν το σκέφτεσαι όταν εκεί που δουλεύεις πρέπει να συνδεθείς με exchange server; Δεν το σκέφτεσαι όταν η διανομή σου δεν έχει την τελευταία έκδοση της εφαρμογής που θέλεις;

 

Στις παραπάνω ερωτήσεις θα μου πεις πως φταίνε οι εταιρίες. Συμφωνώ. Αλλά κι εγώ αν είχα εταιρία και υπαλλήλους να πληρώσω ίσως να μην άντεχα να υποστηρίζω και Λίνουξ. Γιατί; γιατί το ποσοστό χρήσης του είναι τραγικό.

 

Άρα, για να ωφεληθούμε τα μέγιστα από το Λινουξ πρέπει να αυξηθεί το ποσοστό χρήσης του και για να γίνει αυτό θα πρέπει να βλέπουμε τα πράγματα κι από την πλευρά του χρήστη και όσοι το υποστηρίζουμε θα πρέπει να το έχουμε αυτό στην άκρη του μυαλού μας.

 

Κι εγώ πρόσφατα ένιωσα ένας απλός χρήστης. Δεν κάνω αυτά που συνήθιζα να κάνω (κυρίως προγραμματισμό) στο πι-σι. Έχω να κάνω κι άλλα. Να φτιάξω εργασίες, να τις μορφοποιήσω όπως θέλει ο καθηγητής (εξ' ου και τα 1 και 2), να τις στείλω σε συμφοιτητές και να μου στείλουν κι αυτοί τις δικές τους και πάει λέγοντας. Σε όλα αυτά, πιάνω τον εαυτό μου να ασχολείται περισσότερο με το να βρει τις λύσεις στο λίνουξ παρά με τις εργασίες μου. Ίσως γι' αυτούς που έχουν ήδη διαθέσει το χρόνο να σετάρουν το μηχάνημά τους και τα έχουν έτοιμα ή οι ανάγκες τους εντάσσονται σε όλα καλύπτει το λινουξ, βρίσκουν άτοπα τα όσα λέω. Όμως, υπάρχουν και πολλές ανάγκες, απλές μάλιστα, που δεν καλύπτονται ή χρήστες που δεν τα έχουν όλα έτοιμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεται να ποστάρεις κάτι, ειδικά για το πρώτο πρόβλημα. Αν σε ενδιαφέρει να λυθεί κάνε ένα bug report.

Για τα υπόλοιπα:

Δεν αγοράζω καθημερινά κάρτα wifi...

Δεν σκέφτομαι καθόλου τους drivers της gpu (ούτε και άλλους drivers) όταν κάνω αναβάθμιση kernel. Φρόντισα να έχω hw που να δουλεύει με το λειτουργικό όταν το αγόρασα (μια φορά δηλ.).

Όσες φορές έχω ανοίξει docx (και δεν είναι μία και δύο) δεν είχα πρόβλημα με το OO/LO.

Επίσης δεν αγοράζω βιβλία με DRM, δεν χρησιμοποιώ exchange server κ.τ.λ.

Η καθημερινή ασχολία μου με το λειτουργικό συνοψίζεται συνήθως σε μία εντολή που αναβαθμίζει όλα τα προγράμματα που έχω εγκαταστήσει.

Αν χρειαζόμουν κατι που δεν μπορούσε να γίνει σε linux θα είχα και windows, είτε σε vm, είτε  dualboot (κάτι που έκανα για χρόνια).

Δεν δίνω δεκάρα τσακιστή αν ανέβουν/κατέβουν/μείνουν ίδια τα ποσοστά του linux. Με ενδιαφέρει να είναι α) ένα καλό λειτουργικό β) να καλύπτει τις αναγκες μου γ) να είναι ελεύθερο/ανοιχτού κώδικα δ) να βελτιώνεται συνεχώς. Όπου μπορώ να βοηθήσω σε κάτι από αυτά το κάνω.

Για την τελευταία παράγραφο συμφωνώ, για κάποιους χρήστες ίσως η χρήση linux δυσκολεύει υπερβολικά τα πράγματα. Σε αυτούς συνιστώ την αλλαγή λειτουργικού, εφ' όσον φυσικά το νέο λειτουργικό τους καλύπτει πλήρως. :mellow:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το σκέφτεσαι όταν λαμβάνεις ένα αρχείο docx και δεν ανοίγει σωστά με το openoffice;

 

To LibreOffice/OpenOffice έχει δικά του data format τα οποία λειτουργούν άψογα. Είναι διαφορετικό πρόγραμμα από το MS Office, αν και προσφέρει κάποιο βαθμό συμβατότητας με το τελευταίο. Αν δεν σε ικανοποιεί ή συμβατότητα ή αν θες/έχεις ανάγκη *.docx τότε αγοράζεις άδεια windows και Office και κάνεις τη δουλειά σου. Αν αυτό που θες είναι δωρέαν MS Office τότε λυπάμαι αλλά δεν υπάρχει.

 

Αν δεν θες/ δεν μπορείς να αγοράσεις MS Office ζήτα από τους συνεργάτες σου να εγκαταστήσουν LibreOffice. Eίναι δωρέαν και cross platform.

 

Αν νιώθεις ότι παλεύεις με την μορφοποίηση του LaTeX τότε το χρησιμοποιείς με λάθος τρόπο. Άστο να κάνει ότι αυτό νομίζει καλύτερο. Εσύ ασχολήσου με το κείμενό σου. Το αποτέλεσμα θα είναι πολύ καλύτερο από αυτό που θα πετύχεις σε word κτλ. Trust me in this. Ναι το να μην ασχολείσαι με το που ακριβώς θα μπει η εικόνα είναι ακριβώς το αντίθετο από αυτό που έχεις μάθει από το word αλλά απλά το Word δεν ξέρει που να βάλει τις εικόνες.

 

Το ότι στην Ελλάδα δεν χρησιμοποιείται το LaTeX πολύ δεν σημαίνει ότι δεν βολεύει. Στο εξωτερικό στα ακαδημαϊκά ιδρύματα είναι πολύ πιο διαδεδομένη η χρήση του και προσωπικά έχοντας κάνει διπλωματική και σε word και σε LaTeX μπορώ να σου πω ότι είναι διαδεδομένο για πολύ καλούς λόγους.

 

Όσον αφορά τη συνεργασία με άλλους, σε LaTeX είναι που γίνεται πιο εύκολα γιατί μπορείς να χρησιμοποιήσεις Version Control Systems. Σε ένα αρχείο Word μέχρι πόσα άτομα μπορούν να δουλέψουν ταυτόχρονα; Στο LaTeX;

 

Σημείωση: Το LaTeX δεν είναι Desktop Publishing Software. Είναι μηχανή στοιχειοθεσίας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από πολλά-πολλά χρόνια έστησα windows σε ένα laptop για τις ανάγκες νεαράς φοιτήτριας (γενικά δεν προσφέρω τέτοιου είδους υπηρεσίες, η συνήθης απάντησή μου είναι "αν θέλεις να σε βοηθήσω βάλε linux και θα έχεις άμεσα προσωπική υποστήριξη από εμένα για πάντα" ας όψεται η ομορφιά της και η περιέργειά μου γιατί έχω να κάνω εγκατάσταση windows από την εποχή XP).

 

Τέλοσπάντων κατέβασα τα windows, τα έκανα εγκατάσταση (σχετικά εύκολη αλλά ακόμα και το ubuntu είναι πιο εύκολο) και μετά άρχισε ο γολογοθάς:

* ατελείωτα restart για update που τα κάνει χωρίς να σε ρωτήσει

* περιπτώσεις όπου άνοιγα πχ το πρωί το PC για να κάνω μια δουλειά για λίγη ώρα και έφευγα μετά από 1 ώρα για τη δουλειά με τα windows να γράφουν: windows updating do not shut down the PC και άλλα τέτοια

* άπειρες ώρες να εγκαταστήσω ένα κάρο απαραίτητα για windows προγράμματα (αντιβιοτικά, CCleaner, firewall, pdf reader, pdf printer, VLC και λοιπά που αυτό που προσφέρουν συνήθως στο linux είναι out of the box

* επειδή δεν υπάρχει repository πρέπει να ψάχνεις από εδώ κι από 'κει αυτό που θέλεις να εγκαταστήσεις, η εγκατάσταση του κάθε προγράμματος συμπεριλαμβάνει συνήθως και διάφορες οθόνες "I accept" που αν δεν προσέξεις και πατήσεις απλώς κλικ θα βρεθείς με ένα τσούρμο προγράμματα που δεν θέλεις και δεν χρειάζεσαι (πχ το chrome ήταν στους installer τουλάχιστον 3-4 προγραμμάτων) επίσης πρέπει να εμπιστεύεσαι τον κάθε developer (σσ στα WIndows συνήθως είναι εταιρίες κι όχι μεμονωμένα άτομα) γιατί δίνεις διάφορα permissions σε κάθε εγκατάσταση προγράμματος

* μου έκανε εντύπωση που κάθε φορά που έκανε κάποιο update το λειτουργικό κατέβαζε τεράστιες ποσότητες δεδομένων, στο linux συνήθως (ακόμα και σε debian stable) όταν κάνει update κατεβάζει μερικά MB ή το πολύ μερικές δεκάδες ΜΒ, στα windows όταν έλεγε update έβλεπες κάτι 300ΜΒ συνέχεια.

 

Με λίγα λόγια ήμουν ευτυχής όταν της έδωσα το λαπτοπ σήμερα το πρωί και της είπα ότι δεν θέλω να ξαναδώ windows για άλλα 10 χρόνια.

 

Κατά τη χρήση του αυτό που παρατήρησα είναι το πόσο ποιοτικό έχει γίνει το office. Πραγματικά σε αυτόν τον τομέα το linux (libreoffice)είναι πολύ πίσω. Είναι απορίας άξιο πως μια εταιρία που μπορεί να φτιάξει τόσο ποιοτικά προγράμματα όπως το office δεν μπορεί να φτιάξει ένα λειτουργικό της προκοπής. Αν έβγαινε αύριο το πρωί μία διανομή linux με τα προβλήματα των windows (7 ήταν αυτά που έβαλα) θα την έτρωγε η μαρμάγκα, κανείς δεν θα μίλαγε για αυτή μετά από μερικές ημέρες.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...