Προς το περιεχόμενο

Τι δεν μπορώ να κάνω στο Linux


doubleh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετά από χρόνια χρήσης, έχω κάποια θέματα. Όχι τι δεν μπορεί το Λινουξ να κάνει κλπ... μην παίζουμε με τις λέξεις. Το θέμα είναι: "Τι δεν μπορώ να κάνω στο Λινουξ". Εκτός της συζήτησης θα εκτιμούσα και οποιαδήποτε ουσιαστική βοήθεια.

 

1. Suspend to ram

 

2. Να αγοράσω βιβλία με drm της adobe. (Adobe digital editions). Μην αρχίσετε τα "μην αγοράζεις". Τα βιβλία που μου χρειάζονται σε αυτή τη μορφή είναι. Αν κάποιος ξέρει τη βιβλιογραφία όλη να του πω τι ψάχνω να κάτσει να μου τα βρει.

 

3. Να βγάλω το drm από τα βιβλία μου

 

4. Αξιόλογο ελληνικό συλλαβισμό κειμένου.

 

 

Μην πέστε να με φάτε. Χρησιμοποιώ λινουξ εδώ και δέκα χρόνια. Όμως, ενώ αυξάνεται η ηλικία μου, μειώνεται ο χρόνος που έχω στη διάθεσή μου κάθε μέρα και καταλαβαίνω όσους βρίσκουν δύσκολο να χρησιμοποιήσουν λινουξ. Ίσως κάνω κάτι λάθος, αλλά η χρήση του υπολογιστή δεν είναι ο σκοπός αλλά το μέσο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το πρώτο πρόβλημα δυστυχώς έχει να κάνει κυρίως με το συνδυασμό hw/drivers που χρησιμοποιείς... Συνήθως με τους ανοιχτούς drivers (μιλώ για gpu κυρίως) δεν υπάρχει πρόβλημα να μπεις σε "Αναστολή" ή... "Αδρανοποίηση" (το κάνω τακτικά σε όλα τα μηχανήματα που χρησιμοποιώ).

Δυστυχώς η adobe δεν μας έχει κάνει την τιμή να διαθέσει το Adobe Digital Editions σε linux. Παλιότερες εκδόσεις δούλευαν σε wine, τελευταία δεν το έχω χρειαστεί.

Το DRM της Adobe έχει σπάσει εδώ και καιρό - ρίξε μια ματιά στο Calibre και στα Plugins του.

Επεξ/σία από mobinmob
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το 1. Κι εγώ τους ανοιχτούς drivers χρησιμοποιώ (ATI 4670) αλλά χαΐρι δεν έχω δει.

 

Για το 3 θα το δω, οπότε θα μένει μόνο το downloading.

 

Για το 4 κανείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το 1. Κι εγώ τους ανοιχτούς drivers χρησιμοποιώ (ATI 4670) αλλά χαΐρι δεν έχω δει.

Ενδιαφέρον. Έχεις τα ίδια αποτελέσματα με οποιοδήποτε DE; Με debian και xfce δεν έχω προβλήματα με intel 3000 series (stable), intel 4500 (testing), RS780L [Radeon 3000] (testing). Σε μηχάνημα με την δεύτερη έχω δοκιμάσει και GNOME με τα ίδια αποτελέσματα.

Να διευκρινήσω ότι δεν έχω κάνει καμία ιδιαίτερη ρύθμιση (γι'αυτό και δεν αναφέρω κάτι με arch), απλά επιλέγω Αποσύνδεση --> Αναστολή ή Αδρανοποίηση.

Για το 3 θα το δω, οπότε θα μένει μόνο το downloading.

 Έχω την εντύπωση ότι μπορείς να κάνεις αγορά/downloading μέσα από την εφαρμογή, αλλά μπορεί να κάνω λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάμε για S3 έτσι, όχι S1; S3 είναι η κατάσταση στην οποία ο υπολογιστής είναι ουσιαστικά κλειστός. Δηλαδή δεν δουλεύει τίποτα, ούτε επεξεργαστής, ούτε ανεμιστηράκια. Τίποτα. Με KDE παίζω.

 

Με το συλλαβισμό όμως; Έχω βρει ένα πρόσθετο για το libreoffice αλλά ο συλλαβισμός που κάνει είναι χάλια.

 

ΥΓ. Ευχαριστώ για τις συμβουλές. Ίσως, αν γίνεται να αλλάξει κάποιος τον τίτλο του συζήτησης σε κάτι σαν "Adobe DE drm, συλλαβισμός κειμένου, S3 σε λινουξ".

Βασικά, έβαλα τον τίτλο που έχει προσδοκώντας μια πιο γενική συζήτηση και ανέφερα τα προβλήματά μου ως ενδεικτικά του ότι στο Λίνουξ πρέπει να ψάχνεις διαρκώς κάτι κι αυτό αποσπά την προσοχή του χρήστη. Συν, ότι οι λύσεις που προσφέρονται για κάποιον περίεργο λόγο δεν είναι υψηλού επιπέδου (παράδειγμα ο συλλαβισμός ή η ορθογραφία, κι αυτή ελλιπής).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάμε για S3 έτσι, όχι S1; S3 είναι η κατάσταση στην οποία ο υπολογιστής είναι ουσιαστικά κλειστός. Δηλαδή δεν δουλεύει τίποτα, ούτε επεξεργαστής, ούτε ανεμιστηράκια. Τίποτα.

Ναι, αυτό ακριβώς :)

Με το συλλαβισμό όμως; Έχω βρει ένα πρόσθετο για το libreoffice αλλά ο συλλαβισμός που κάνει είναι χάλια.

Γίνεται σοβαρή προσπάθεια για μια καλή επέκταση που να προσφέρει ορθογραφικό έλεγχο και συλλαβισμό στο https://github.com/squibbylinux/LibreGreek

Γενικά μιλώντας όμως και χωρίς να θέλω να μειώσω την δουλειά που γίνεται, το LO (όπως και άλλες λύσεις τέτοιου τύπου) δεν είναι ότι καλύτερο αν οι ανάγκες για κείμενο αρχίζουν να πλησιάζουν την σελιδοποίηση για σοβαρή δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Τα linux είναι ανοιχτού κώδικα λειτουργικά συστήματα συνήθως τέτοια λειτουργικά όπως αυτο χρησιμοποιούν προγραμματιστές & χάκερ για να κάνουν την δουλειά τους είναι πολύ πιο εύκολο με αυτά να παρακάμψεις μία ασφάλεια γιατί είναι ανοιχτού κώδικα όπως σου είπα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Τα linux είναι ανοιχτού κώδικα λειτουργικά συστήματα συνήθως τέτοια λειτουργικά όπως αυτο χρησιμοποιούν προγραμματιστές & χάκερ για να κάνουν την δουλειά τους είναι πολύ πιο εύκολο με αυτά να παρακάμψεις μία ασφάλεια γιατί είναι ανοιχτού κώδικα όπως σου είπα.

 

οτι να ναι

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

το LO (όπως και άλλες λύσεις τέτοιου τύπου) δεν είναι ότι καλύτερο αν οι ανάγκες για κείμενο αρχίζουν να πλησιάζουν την σελιδοποίηση για σοβαρή δουλειά.

Έτσί είναι αλλά αυτό δεν έχει σχέση με τον συλλαβισμό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσί είναι αλλά αυτό δεν έχει σχέση με τον συλλαβισμό

 

Καμμία αντίρηση. Απλά έχω παρατηρήσει ότι όταν κάποιος αρχίζει να ζητά περισσότερα από ένα πρόγραμμα όπως ο LO Writer, η πιθανότητα να χρειάζεται κάτι πιο κοντά σε DTP είναι... ορατή :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...