Προς το περιεχόμενο

Έρευνα αναδεικνύει την αύξηση μεριδίου των Windows Phone στην Ευρώπη


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 76
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αργά (δυστυχώς) αλλά σταθερά τα WP8 βελτιώνονται σχεδόν σε όλους τους τομεις. Λιθαράκι λιθαράκι κάθε αναβάθμιση διορθώνει/προσθέτει και κάτι.

 

Προσωπικά τα προτιμώ από το χάος του Android.  

Συμφωνώ ότι θα βελτιωθούν, λογικό αλλα και τραγικό αν σκεφτεις τι ποσοστά στα έξυπνα τηλέφωνα είχε η MS με τα wm 6.X στα smart phones (εποχή OMNIA) και τι πτώση είχε αμέσως μετά την κυκλοφωρία των τραγικών WP. Ηταν σαν να πάμε στο μεσαίωνα! Γυρίσαμε πίσω σε πάρα πολλά (unlocked BT, no storage, αηδίες τύπου zune κτλ κτλ) εκτός του καλύτερου touch UI των WM (τα wp ήθελαν γραφίδα).  Τώρα ακόμα να φτάσει αυτά που έδειναν τα wm 6.X το 2008! Συζητάνε ακόμα στα wp για File brouser σε smart phone του 2013!!!

Πως μπορώ εγώ να αγοράσω ένα τέτοιο κινητό που τα αυτονόητα δεν είναι σίγουρο ότι "παίζουν" και μάλιστα με τόση κακή φήμη λόγω 7.Χ

Το android τι χάος έχει; Αν έχεις 2.3 ή 4.Χ, σιγά το χάος. Και αν θέλεις ναξέρεις το custom ui που μπορεί να επιλέγει κάποιος εκτός από πλάκάκια, μονο του είναι αιτία υπεροχής. Ασε που το andoid, wp γίνεται στο look n feel του και για να παίξεις δλδ, το ανάποδο και να θέλεις.. δεν.  :P

 

Δεν έχω πειστεί ότι τα wp αξίζουν περισσότερο από andorid, περιμένω τα 8.1, 9.Χ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμ αν πας σε Windows Phone προφανώς ξέρεις πως είναι το πιο διαφορετικο λογισμικό, ενώ στο android που δεν βολεύει κανέναν αυτο το χάος καθεσε με τις ώρες για να βρεις έναν launcher ^

Εγω δεν έχω πειστεί ότι θα πειστείς κάποτε απο την στιγμή που δεν βλεπεις το αυτονόητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω πειστεί ότι τα wp αξίζουν περισσότερο από andorid, περιμένω τα 8.1, 9.Χ. 

 

Προφανως και δεν εχεις πειστει.Και δεν εισαι μονος σου... Η συντριπτικη πλειοψηφια δεν εχει πειστει και αυτο αποτυπωνεται στο μεριδιος της πιτας των λειτουργικων.

 

Απλα, πιστευω πως σιγααα σιγααα αρχιζει και πειθεται ολοενα και περισσοτερος κοσμος και αρχιζουμε και βλεπουμε αργα αργα ολοενα και περισσοτερα WP8 σε χερια.

 

ΔΕΝ λεω πως θα ξεπερασει Android & iOS ομως σιγουρα δεν θα ειναι εκεινο το αμελητεο ποσοστο που ειχαν μεχρι περυσι τα WP7 ...θα "μπει στον χαρτη" που λεμε.

 

και νομιζω σαν χρηστη πανω κατω με ξερεις... "παιδι" του Symbian και του Maemo ειμαι. Τα WP μεχρι προτεινως τα απεχθανομουν (wp7) και σε αυτο βοηθησε ακομη περισσοτερο το φιασκο με την μη αναβαθημιση σε wp8. (Lumia 900 beta test is over... κλάιν)

 

Οσο περναει ο καιρος ομως, φευγουν οι οποιοι περιορισμοι απο το λειτουργικο (οκ, δεν περιμενω να φυγουν ολοι). Εχουμε και την απροβληματιστη λειτουργια του... παει νερο (ναι γιατι δεν εχει multitasking! παει νερο ομως ασχετως!)

 

*για την ιστορια φιλε keysmith (δεν ρωτησες, το ξερω) αντι για καποιο Lumia , επελεξα το Ativ S. Καταπληκτικο τηλεφωνο. Ελπιζω να παρει WP8.1

Εμ αν πας σε Windows Phone προφανώς ξέρεις πως είναι το πιο διαφορετικο λογισμικό, ενώ στο android που δεν βολεύει κανέναν αυτο το χάος καθεσε με τις ώρες για να βρεις έναν launcher ^

 

Εδω με καλυπτει ο φιλος.

 

Προσωπικα, οποια μοντα ηθελα την εκανα οταν ειχα Ν900. Τωρα απλα θελω να δουλευει το μαμημενο. Ετσι οπως δουλευε απροβληματιστα το S^3 Belle για παραδειγμα.

 

Και ναι, πιστευω πως τα WP8 δουλευουν... απλά δουλεύουν!

 

Βεβαια ο καθενας εχει τις απαιτησεις του εννοειται. καποιος νεοτερος μπορει να γουσταρει ολο το customization του android (πολυ απο αυτο ειναι ασκοπο ομως. μιας και εξ αρχης τα πιο πολλα mods γινονται για να το κανουν ανθρωπινο. για να το κανουν ,πιθανως, να σερνεται λιγοτερο και να ειναι λιγοτερο δαιδαλωδες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιός κάθεται με τις ώρες για να βρει ένα launcher ρε παιδιά; Οι καλοί launchers είναι γνωστοί. Κι αν δεν γνωρίζεις, σε ένα forum ρωτάς και τελείωσε το ζήτημα. Μην μου πείτε οτι δεν συχνάζετε σε forums. To πιο απλό πράγμα στο android είναι να βάλεις έναν launcher και να τον διαμορφώσεις όπως θες εσύ και όχι όπως θέλουν άλλοι για σένα.

 

Το παρουσιάζετε ορισμένοι λες και θα πρέπει να κάνετε root ή να αλλάξε rom που έχουν μια πιο περίπλοκη διαδικασία. Για όσους δεν γνωρίζουν ο launcher είναι μια απλή εφαρμογή που την κατεβάζεις από το store του android που σου επιτρέπει να αλλάζεις μορφή στα εικονίδια σου με ο,τι τραβάει η ψυχή σου και προσθέτει διάφορα στοιχεία ταξινόμησης και διαμόρφωσης του κινητού σου όπως εσύ θέλεις προσθέτωντας και εφέ και άλλες επιλογές σε περίπτωση που το θελήσεις.

 

Οι launchers ποικίλουν και μπορούν να ικανοποιήσουν όλα τα γούστα. Ακόμα και να αποκτήσουν ολόιδια εμφάνιση με τα... windows 8 phones έχοντας δυνατότητα μεγαλύτερης παραμετροποίησης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιός κάθεται με τις ώρες για να βρει ένα launcher ρε παιδιά; Οι καλοί launchers είναι γνωστοί. Κι αν δεν γνωρίζεις, σε ένα forum ρωτάς και τελείωσε το ζήτημα. Μην μου πείτε οτι δεν συχνάζετε σε forums. To πιο απλό πράγμα στο android είναι να βάλεις έναν launcher και να τον διαμορφώσεις όπως θες εσύ και όχι όπως θέλουν άλλοι για σένα.

 

Το παρουσιάζετε ορισμένοι λες και θα πρέπει να κάνετε root ή να αλλάξε rom που έχουν μια πιο περίπλοκη διαδικασία. Για όσους δεν γνωρίζουν ο launcher είναι μια απλή εφαρμογή που την κατεβάζεις από το store του android που σου επιτρέπει να αλλάζεις μορφή στα εικονίδια σου με ο,τι τραβάει η ψυχή σου και προσθέτει διάφορα στοιχεία ταξινόμησης και διαμόρφωσης του κινητού σου όπως εσύ θέλεις προσθέτωντας και εφέ και άλλες επιλογές σε περίπτωση που το θελήσεις.

 

Οι launchers ποικίλουν και μπορούν να ικανοποιήσουν όλα τα γούστα. Ακόμα και να αποκτήσουν ολόιδια εμφάνιση με τα... windows 8 phones έχοντας δυνατότητα μεγαλύτερης παραμετροποίησης.

 

Γιατί να το κάνω αυτό; Ok καλό είναι να υπάρχει η δυνατότητα αλλά μήπως πρέπει να κάνω και τον γραφίστα για τη Google: Εγώ όταν πληρώνω κινητό 300+ ευρώ πρέπει να κάνει τη δουλειά του και να είναι όπως πρέπει από το κουτί.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oλες οι αποψες σεβαστες, εννοειται.

 

γουστα ειναι αυτα. Απο Android παντως αυτο που αρεσει πολυ ειναι το Nexus 4 (μακαρι να παρει Sailfish by the way...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aφου  ριξανε τις τιμες στον πατο.Δωσε κι εμενα ΝΟΚΙΑ μπαρμπα.Το θεμα ειναι οτι δεν τα εμπιστευεται πλεον κανεις.Θα κανουν καμια 10ετια για να στρωσουν.Υπομονη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί να το κάνω αυτό; Ok καλό είναι να υπάρχει η δυνατότητα αλλά μήπως πρέπει να κάνω και τον γραφίστα για τη Google: Εγώ όταν πληρώνω κινητό 300+ ευρώ πρέπει να κάνει τη δουλειά του και να είναι όπως πρέπει από το κουτί.

Ο περισσότερος κόσμος γουστάρει παραμετροποίηση. Δεν σε υποχρεώνει κανένας όμως να το κάνεις. Ο Launcher δεν έχει να κάνει με το πως λειτουργεί το κινητό αλλά με το οτι σου δίνει τη δυνατότητα να φτιάξεις το ui του κινητού σου όπως εσύ θέλεις. Επομένως τα περι γραφίστα για την Google είναι άκυρα. Βέβαια δεν νομίζω να έχεις επαφή με android γενικότερα για να μιλάς για την Google από την στιγμή που το UI των κινητών συσκευών εκτός των Nexus διαμορφώνεται από τις εταιρίες ξεχωριστά.

 

Ο Launcher είναι η πιο απλή και εύκολη διαδικασία για να αλλάξει κάποιος το κινητό του και να μην το βαριέται. Ούτε μπαίνει σε διαδικασία rom, ούτε τπτ. Μέχρι και πλακάκια είχα βάλει μια περίοδο. Είχα το metro ui και εφαρμογές του google play. Γι αυτό και ο κόσμος προτιμά το android και θα συνεχίζει να το προτιμά. Εφαρμογές και παραμετροποίηση είναι το κλειδί και γι αυτό τα wp πασχίζουν να πάρουν 1 τοις εκατό  παγκόσμιο μερίδιο επιπλέον όταν η συνολική αγορά των smartphones αυξάνεται με πολλαπλάσιους ρυθμούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O περισσότερος κόσμος θέλει το κινητό του να δουλεύει σωστά. H πλειοψηφία ασχολείται μόνο με τα βασικά (sms, mail calls, fb, twitter κτλ). Αν νομίζεις πως η πλειοψηφία όσων έχουν android κινητά κάνει root και αλλάζει launchers αυταπατάσαι. Όσο για το έχεις βάλει Metro ui απλα facepalm.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aφου ριξανε τις τιμες στον πατο.Δωσε κι εμενα ΝΟΚΙΑ μπαρμπα.

Αυτο ειναι επιχείρημα για σύγκριση με τις android συσκευες?:lol:

Ακομη λιγο θα στησουν παγκους στη λαικη της γειτονιάς και θα πουλανε τα smartphone με android,με το κιλο!!!

 

Το θεμα ειναι οτι δεν τα εμπιστευεται πλεον κανεις.Θα κανουν καμια 10ετια για να στρωσουν.Υπομονη.

Και αν επιτρέπεται,ποσα χρονια υπολογίζεις για το android να τρεχει οπως πρεπει χωρις προβληματα?Θα προλαβουμε την 10ετια ή χλωμό...?:P

 

Φιλικά παντα!;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο περισσότερος κόσμος γουστάρει παραμετροποίηση. Δεν σε υποχρεώνει κανένας όμως να το κάνεις. Ο Launcher δεν έχει να κάνει με το πως λειτουργεί το κινητό αλλά με το οτι σου δίνει τη δυνατότητα να φτιάξεις το ui του κινητού σου όπως εσύ θέλεις. Επομένως τα περι γραφίστα για την Google είναι άκυρα. Βέβαια δεν νομίζω να έχεις επαφή με android γενικότερα για να μιλάς για την Google από την στιγμή που το UI των κινητών συσκευών εκτός των Nexus διαμορφώνεται από τις εταιρίες ξεχωριστά.

 

Ο Launcher είναι η πιο απλή και εύκολη διαδικασία για να αλλάξει κάποιος το κινητό του και να μην το βαριέται. Ούτε μπαίνει σε διαδικασία rom, ούτε τπτ. Μέχρι και πλακάκια είχα βάλει μια περίοδο. Είχα το metro ui και εφαρμογές του google play. Γι αυτό και ο κόσμος προτιμά το android και θα συνεχίζει να το προτιμά. Εφαρμογές και παραμετροποίηση είναι το κλειδί και γι αυτό τα wp πασχίζουν να πάρουν 1 τοις εκατό  παγκόσμιο μερίδιο επιπλέον όταν η συνολική αγορά των smartphones αυξάνεται με πολλαπλάσιους ρυθμούς.

 

Δεν έχω επαφή με android.... Aπλά έχω 2 κινητά σε android, 2 tablet (είχα και ένα 3 άλλα το χάρισα των 150 ευρώ ε), είμαι προγραμματιστής και έχω προγραμματίσει και σε android (να μην πω κάτι για αυτή τη φανταστική εμπειρία!!). Δεν έχω ακόμα windows phone αλλά μάλλον θα πάρω να έχω και ένα από αυτά..

 

Να σου πω πως πήγα προχτές να σπάσω το κινητό. Γυρνούσα από το γυμναστήριο και ήθελα να πάρω τη γυναίκα μου να ανοίξει το θερμοσίφωνα που το ξέχασα και το κινητό είχε κολλήσει!!!  Πατούσα και δεν έπαιρνε! Ρε τι να προσπαθώ , taskamanager (Που φυσικά είναι extra app tzampe) να κλείνω apps τίποτα!!! Ε μετά από 20 λεπτά που πήγα σπίτι,είμαι στο μπάνιο και το τότε πήρε μόνοo του, τότε έπιασε!! Και μου λέει η γυναίκα μου, αυτό το κινητό θες να μου χαρίσεις?? Τι να πω ότι είναι διπύρηνο?  Οκ αυτό δεν συμβαίνει συχνά, αλλά το έπιασες το νόημα. Εγώ πάντως μετά από 10ωρα στον κώδικα ποσος με ενδιαφέρει να παραμετροποιώ το κινητό, άσε που αν θέλω Inernet onthemove μπαίνω από tablet/laptop....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω επαφή με android.... Aπλά έχω 2 κινητά σε android, 2 tablet (είχα και ένα 3 άλλα το χάρισα των 150 ευρώ ε), είμαι προγραμματιστής και έχω προγραμματίσει και σε android (να μην πω κάτι για αυτή τη φανταστική εμπειρία!!). Δεν έχω ακόμα windows phone αλλά μάλλον θα πάρω να έχω και ένα από αυτά..

 

Να σου πω πως πήγα προχτές να σπάσω το κινητό. Γυρνούσα από το γυμναστήριο και ήθελα να πάρω τη γυναίκα μου να ανοίξει το θερμοσίφωνα που το ξέχασα και το κινητό είχε κολλήσει!!!  Πατούσα και δεν έπαιρνε! Ρε τι να προσπαθώ , taskamanager (Που φυσικά είναι extra app tzampe) να κλείνω apps τίποτα!!! Ε μετά από 20 λεπτά που πήγα σπίτι,είμαι στο μπάνιο και το τότε πήρε μόνοo του, τότε έπιασε!! Και μου λέει η γυναίκα μου, αυτό το κινητό θες να μου χαρίσεις?? Τι να πω ότι είναι διπύρηνο?  Οκ αυτό δεν συμβαίνει συχνά, αλλά το έπιασες το νόημα. Εγώ πάντως μετά από 10ωρα στον κώδικα ποσος με ενδιαφέρει να παραμετροποιώ το κινητό, άσε που αν θέλω Inernet onthemove μπαίνω από tablet/laptop....

Να υποθέσω Sony; Βάλε exdialer. Για το δικό σου καλό. :P

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...