Προς το περιεχόμενο

Έρευνα αναδεικνύει την αύξηση μεριδίου των Windows Phone στην Ευρώπη


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ήδη έχουν γίνει ένα σωρό προτάσεις. Στον χρόνο που σπατάλησε για να γράψει αυτό το πόστ αν είχε κάνει μια έρευνα στο ιντερνετ δεν θα τα έλεγε αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλώς ή κακώς, η Google από τις εφαρμογές της βγάζει το κέρδος. Από πού να το βγάλει; Από το Android, που είναι open-source; Όχι, από τις διαφημίσεις σε youtube κλπ. 

 

Για αυτό και κρατάει τους κατασκευαστές και τους λέει: Θέλετε ένα google app; Θα τα πάρετε όλα ή τίποτα.(και κακά τα ψέματα οι κατασκευαστές θέλουν να έχουν συγκεκριμένες εφαρμογές της Google στις συσκευές τους π.χ. YouTube, maps κλπ) Έτσι, εξασφαλίζει την παρουσία των εφαρμογών της σε όλα τα κινητά.

 

Οπότε, για μια εταιρία που τα βγάζει μόνο από τις εφαρμογές της, λογικό να προσέχει που τις δίνει. Στο i-phone της έδωσε γιατί έχει μερίδιο αγοράς. Όπως αντίστοιχα έκανε με το chrome desktop apps στα windows. Που τα έδωσε πρώτα εκεί. Εκεί, πώς και δεν κάνει σαμποτάζ; Γιατί έκεί έχουν μερίδιο. Στα linux που όπως λέει στηρίζει το open-source δεν έχει δώσει γιατί εκεί το ποσοστό είναι 3% (και πολύ λέω).

 

Πάρτε το χαμπάρι, αν έχεις μερίδιο αγοράς, συνεργάζονται και σε στηρίζουν. Δεν έχεις; Άντε γεια. (βλέπε τη Nintendo που της γύρισαν την πλάτη με το wii u).

 

Και για αυτό το λόγο, δεν βγάζουν και άλλοι εφαρμογές για τα windows phone. Μικρό μερίδιο αγοράς. Δεν είναι μόνο η Google.

 

Αν ανέβουν τα windows phone, να είσαι σίγουρος ότι θα βγάλει και η Google και άλλοι.

 

αυτα τα θεωρητικα ειναι πολυ ωραια και σωστα και ολοι "το εχουν παρει χαμπαρι", όμως η αληθεια ειναι οτι η google σαμποταρει το WP και δεν ειναι οτι απλα δεν βγαζει εφαρμογες γιατι δεν εχει μεγαλο μεριδιο αγορας ακομα. Αλλιώς προς τι ολη η ιστορια με την εφαρμογη της Microsoft. Αργοτερα φυσικα τα πραγματα μπορει να αλλαξουν μιλαμε για εμποριο. Και φυσικα δεν ειναι δυνατον να σαμποταρει τα windows γιατι πολυ απλα δεν μπορει θα ηταν σα να κανει απεργια πεινας. Χωρις τα windows απλα δε θα μπορουσε να υπαρξει. Δεν υποτιμαω σε καμια περιπτωση τη google ειναι μεγάλη και ικανοτατη εταιρεια φυσικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Privater εντελος rude. Και συνεχίζω, πως android κ ios στα προσφέρουν απλόχερα, γιατι να ψαχτο για να βρω κατι? Μπορεί να μαι κολλημένος με συγκεκριμένες υπηρεσίες κ να ΜΝ γουσταρω after market

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Privater εντελος rude. Και συνεχίζω, πως android κ ios στα προσφέρουν απλόχερα, γιατι να ψαχτο για να βρω κατι? Μπορεί να μαι κολλημένος με συγκεκριμένες υπηρεσίες κ να ΜΝ γουσταρω after market

το πρόβλημα είναι ότι δεν ψάχτηκες καθόλου με αποτέλεσμα να λες ανακρίβειες. Το Metrotube δεν θέλει πληρωμή. Αν θες δίνεις το 1ευρω για την προσπαθειά τους. ΜΙλάς για το fb chat όταν το λειτουργικό το έχει ενσωματωμένο. Youtube εφαρμογές υπάρχουν ένα σωρό.

Για Google υπηρεσίες αν είσαι κολλημένος με αυτές καλύτερα πάρε android. Αλλά πέρα απο ότι υπάρχουν αντίστοιχες της MS/Nokia υπάρχουν λύσεις. Το Gmail δουλεύει μια χαρά με την ενσωματομένο client, google maps έχω το gmaps (αν και με το Here μου είναι αχρηστο) κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτα τα θεωρητικα ειναι πολυ ωραια και σωστα και ολοι "το εχουν παρει χαμπαρι", όμως η αληθεια ειναι οτι η google σαμποταρει το WP και δεν ειναι οτι απλα δεν βγαζει εφαρμογες γιατι δεν εχει μεγαλο μεριδιο αγορας ακομα. Αλλιώς προς τι ολη η ιστορια με την εφαρμογη της Microsoft. Αργοτερα φυσικα τα πραγματα μπορει να αλλαξουν μιλαμε για εμποριο. Και φυσικα δεν ειναι δυνατον να σαμποταρει τα windows γιατι πολυ απλα δεν μπορει θα ηταν σα να κανει απεργια πεινας. Χωρις τα windows απλα δε θα μπορουσε να υπαρξει. Δεν υποτιμαω σε καμια περιπτωση τη google ειναι μεγάλη και ικανοτατη εταιρεια φυσικά

Το εχω διαβασει 2-3 φορες... "σαμποταρει", τι εννοειτε ρε παιδια σαμποταρει? δεν σας καταλαβαινω? η Google εχει 2-3 εφαρμογες,δικες της, ζηταει η Μ$ 1,2 ή ολες, απαιτει κατι η Google σε ανταλαγμα και εκει δεν τα βρισκουν, που βλεπετε το σαμποταζ? αντι να τα χωσετε στην Μ$ που δεν κανει κατι για να δωσει οτι πρεπει τα βαζετε με τριτους....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτα τα θεωρητικα ειναι πολυ ωραια και σωστα και ολοι "το εχουν παρει χαμπαρι", όμως η αληθεια ειναι οτι η google σαμποταρει το WP και δεν ειναι οτι απλα δεν βγαζει εφαρμογες γιατι δεν εχει μεγαλο μεριδιο αγορας ακομα. Αλλιώς προς τι ολη η ιστορια με την εφαρμογη της Microsoft. Αργοτερα φυσικα τα πραγματα μπορει να αλλαξουν μιλαμε για εμποριο. Και φυσικα δεν ειναι δυνατον να σαμποταρει τα windows γιατι πολυ απλα δεν μπορει θα ηταν σα να κανει απεργια πεινας. Χωρις τα windows απλα δε θα μπορουσε να υπαρξει. Δεν υποτιμαω σε καμια περιπτωση τη google ειναι μεγάλη και ικανοτατη εταιρεια φυσικά

 

Δεν είναι καθόλου θεωρητικά. Ξαναδιάβασε τι έγραψα. Είναι απλά τα πράγματα. Έχεις μερίδιο αγοράς; Βγάζει εφαρμογές. Δεν έχεις; Δε βγάζει. Αν έχεις μερίδιο αγοράς, κανένας δεν (μπορεί να) σου κάνει σαμποτάζ.

 

Στα windows πως έβγαλε ΠΡΩΤΑ ΕΚΕΙ τα desktop apps και το Chrome os mode του chrome; Γιατί εκεί ΕΧΟΥΝ μερίδιο.

 

Και ναι, εννοείται ότι δε θέλει και 3ο παίχτη στον παιχνίδι. Ειδικά από μια εταιρία που έχει το 95% του OS στα desktop και το ένωσε με τα tablet. Αλλά από εκεί και πέρα, μου φαίνεται απολύτως λογικό να μη βγάζει επειδή δεν έχουν μερίδιο. 

 

Άντε σου λεω, ότι συμφωνώ πως ο μόνος λόγος είναι ότι τα σαμποτάρει... Οι άλλοι που δε βγάζουν εφαρμογές; Όλοι για να σαμποτάρουν τα windows phone; Δε νομίζω, Τάκη...

 

Έχετε ξεχάσει μου φαίνεται ότι πρόκειται για εταιρίες, που η επιτυχία της μιας μπορεί να σημαίνει τον θάνατο της άλλης. Οπότε, ναι. Μου φαίνεται απόλυτα λογικό να μη θέλει κι άλλο παίχτη.

 

Όσο για το "χωρίς τα windows δε θα υπήρχε" μέγα λάθος. Δεν έφτασε εδώ που έφτασε λόγω windows, αλλά λόγω των απίστευτα πολύπλοκων αλγορίθμων αναζήτησης που είχε και στις πολύ σωστές επιχειρηματικές κινήσεις της. (Όταν ξεκινάς από μια απλή μηχανή αναζήτησης και φτάνεις να είσαι μία από τις 3 μεγαλύτερες εταιρίες τεχνολογίας στον κόσμο, δεν το χρωστάς σε κανέναν άλλον πέραν του εαυτού σου. Εκτός αν η Microsoft της είχε δώσει κεφάλαια και δεν το ξέρω.) Απλά τα windows ήταν το λειτουργικό. Όπως και το android έχει δώσει πολλές ευκαιρίες σε άλλους να αναδειχτούν. Πλατφόρμες πάντα θα υπάρχουν. Έτυχε να είναι τα windows, δε μου λέει κάτι αυτό. Το θέμα είναι πώς εκμεταλλεύται την πλατφόρμα η xy εταιρία... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι καθόλου θεωρητικά. Ξαναδιάβασε τι έγραψα. Είναι απλά τα πράγματα. Έχεις μερίδιο αγοράς; Βγάζει εφαρμογές. Δεν έχεις; Δε βγάζει. Αν έχεις μερίδιο αγοράς, κανένας δεν (μπορεί να) σου κάνει σαμποτάζ.

 

Στα windows πως έβγαλε ΠΡΩΤΑ ΕΚΕΙ τα desktop apps και το Chrome os mode του chrome; Γιατί εκεί ΕΧΟΥΝ μερίδιο.

 

Και ναι, εννοείται ότι δε θέλει και 3ο παίχτη στον παιχνίδι. Ειδικά από μια εταιρία που έχει το 95% του OS στα desktop και το ένωσε με τα tablet. Αλλά από εκεί και πέρα, μου φαίνεται απολύτως λογικό να μη βγάζει επειδή δεν έχουν μερίδιο. 

 

Άντε σου λεω, ότι συμφωνώ πως ο μόνος λόγος είναι ότι τα σαμποτάρει... Οι άλλοι που δε βγάζουν εφαρμογές; Όλοι για να σαμποτάρουν τα windows phone; Δε νομίζω, Τάκη...

 

Έχετε ξεχάσει μου φαίνεται ότι πρόκειται για εταιρίες, που η επιτυχία της μιας μπορεί να σημαίνει τον θάνατο της άλλης. Οπότε, ναι. Μου φαίνεται απόλυτα λογικό να μη θέλει κι άλλο παίχτη.

 

Όσο για το "χωρίς τα windows δε θα υπήρχε" μέγα λάθος. Δεν έφτασε εδώ που έφτασε λόγω windows, αλλά λόγω των απίστευτα πολύπλοκων αλγορίθμων αναζήτησης που είχε και στις πολύ σωστές επιχειρηματικές κινήσεις της. (Όταν ξεκινάς από μια απλή μηχανή αναζήτησης και φτάνεις να είσαι μία από τις 3 μεγαλύτερες εταιρίες τεχνολογίας στον κόσμο, δεν το χρωστάς σε κανέναν άλλον πέραν του εαυτού σου. Εκτός αν η Microsoft της είχε δώσει κεφάλαια και δεν το ξέρω.) Απλά τα windows ήταν το λειτουργικό. Όπως και το android έχει δώσει πολλές ευκαιρίες σε άλλους να αναδειχτούν. Πλατφόρμες πάντα θα υπάρχουν. Έτυχε να είναι τα windows, δε μου λέει κάτι αυτό. Το θέμα είναι πώς εκμεταλλεύται την πλατφόρμα η xy εταιρία... ;)

 

Οχι δεν εχουμε ξεχασει οτι πρόκειται για εταιρείες και με αυτο που λες συμφωνεις ότι τη σαμποτάρει. Οι περαιτέρω εκλογικεύσεις νομιζω πως υποτιμούν τη νοημοσύνη οποιου τις διαβάζει. Δεν είμαι εγώ ή εσύ που θα βγάλει μια εφαρμογή το ίδιο με τη google. To θέμα μας είναι η πρακτική της google ειδικά μάλιστα με την εφαρμογή του youtube. Τα δε νομιζω, Τακη και λοιπες ειρωνείες καλό θα είναι να λείπουν γιατι δεν γνωριζόμαστε και από χθες. 

 

Δεν ειπα οτι εφτασε εδω που εφτασε λογω windows αυτό το ειπώθηκε από σένα ή εστω δεν το εγραψα καλα ωστε να παρερμηνευτει. Δεν έχει την πολυτελεια ωστε να μην χρησιμοποιει τα windows. Που αλλού θα παρουσίαζε τη δουλειά της; Ουτε υποτιμάω την google ούτε τιποτα, εσυ αντιθετα λες ετυχε να ειναι τα windows και δε σου λεει κατι αυτό και απλά έτυχε...Εμένα αντίθετα τα προιόντα της google μου λενε πολλά

 

Γενικά δε νομιζω ότι διαφωνουμε καπου εκτος του οτι δε σου αρεσει η λεξη "σαμποτάρει".  Βάλε όποια λέξη θες. Οι λογοι και τα υπολοιπα που λες είναι γνωστά πράγματα

Το εχω διαβασει 2-3 φορες... "σαμποταρει", τι εννοειτε ρε παιδια σαμποταρει? δεν σας καταλαβαινω? η Google εχει 2-3 εφαρμογες,δικες της, ζηταει η Μ$ 1,2 ή ολες, απαιτει κατι η Google σε ανταλαγμα και εκει δεν τα βρισκουν, που βλεπετε το σαμποταζ? αντι να τα χωσετε στην Μ$ που δεν κανει κατι για να δωσει οτι πρεπει τα βαζετε με τριτους....

 

Τα χώνουμε μια χαρά στη microsoft όπως για παράδειγμα την κακή υλοποιήση του skype στα 7.8 που σε οδηγεί στη χρήση του IM+.

 

Δημιουργεί η όχι προβλήματα στη microsoft με την εφαρμογή του youtube; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν εχουμε ξεχασει οτι πρόκειται για εταιρείες και με αυτο που λες συμφωνεις ότι τη σαμποτάρει. Οι περαιτέρω εκλογικεύσεις νομιζω πως υποτιμούν τη νοημοσύνη οποιου τις διαβάζει. Δεν είμαι εγώ ή εσύ που θα βγάλει μια εφαρμογή το ίδιο με τη google. To θέμα μας είναι η πρακτική της google ειδικά μάλιστα με την εφαρμογή του youtube. Τα δε νομιζω, Τακη και λοιπες ειρωνείες καλό θα είναι να λείπουν γιατι δεν γνωριζόμαστε και από χθες. 

 

Δεν ειπα οτι εφτασε εδω που εφτασε λογω windows αυτό το ειπώθηκε από σένα ή εστω δεν το εγραψα καλα ωστε να παρερμηνευτει. Δεν έχει την πολυτελεια ωστε να μην χρησιμοποιει τα windows. Που αλλού θα παρουσίαζε τη δουλειά της; Ουτε υποτιμάω την google ούτε τιποτα, εσυ αντιθετα λες ετυχε να ειναι τα windows και δε σου λεει κατι αυτό και απλά έτυχε...Εμένα αντίθετα τα προιόντα της google μου λενε πολλά

 

Γενικά δε νομιζω ότι διαφωνουμε καπου εκτος του οτι δε σου αρεσει η λεξη "σαμποτάρει".  Βάλε όποια λέξη θες. Οι λογοι και τα υπολοιπα που λες είναι γνωστά πράγματα

 

Τα χώνουμε μια χαρά στη microsoft όπως για παράδειγμα την κακή υλοποιήση του skype στα 7.8. Δημιουργεί η όχι προβλήματα στη microsoft με την εφαρμογή του youtube; 

 

Πραγματικά έλεος.

 

Επιμένεις να μη διαβάζεις ή τουλάχιστον να μην κατανοείς τι έχω γράψει. Και λες οτι σε ειρωνεύτηκα με το "Δε νομίζω, Τάκη". Πρέπει να μη θίγεσαι με το παραμικρό.

 

Διαβάζοντας το post σου πριν, το θεώρησα άκυρο και δε σκόπευα να απαντήσω, αλλά απάντησα με μια σελίδα επιχείρηματα. Και όχι, το "Δε νομίζω, Τάκη" ΔΕΝ ήταν ειρωνία.

 

Εσύ συνέχισες με ένα post που:

1ον με εχθρική στάση και

2ον να επιμένεις να μην κατανοείς βασικά πράγματα

 

Λυπάμαι, αλλά δε θα το συνεχίσω.

 

Και ναι, εννοείται ότι τη σαμποτάρει. Αν είχε διαβάσει το post μου καλύτερα και δε βιαζόσουν να "μου την πεις" δε θα ρωτούσες αν συμφωνώ, θα ήσουν σίγουρος.

 

Από πλευράς μου λήγει εδώ. Βαρέθηκα να προσπαθώ να πω με επιχείρηματα κάτι σε κάποιον που δεν καταλαβαίνει ή δε θέλει να καταλάβει και απαντάει έτσι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μιλάω για την εφαρμογή που έφτιαξε η Microsoft για το YouTube (και δεν ειναι μόνο αυτό), και όχι για το ότι δεν βγάζει η google δικές της εφαρμογές για το WP. Πάντως δική της εφαρμογή η google για το search εχει σε WP. Αρα... Συμφωνω πάντως δεν εχει νόημα να το συνεχισουμε.

No hard feelings που λένε και στα αγγλικα αλλα μην προσπαθείς να πείσεις πως το δε νομίζω Τάκη σε έναν άγνωστο δεν ειναι ειρωνεία. Πες πως έβαλες λίγο αλάτι στη συζήτηση και στη συνεχεια πες πως θίγομαι με το παραμικρό χωρίς το πρέπει όμως. Εγώ απολαμβάνω που και που έναν φιλικό διαξιφισμο και νομίζω ήμουν κοσμιοτατος στις εκφράσεις μου.

Επεξ/σία από disqualified
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια να ρωτησω..καποιος αξιολογος player για καμια ταινιουλα υπαρχει??Ωστα να παιζει και κανενα mkv.(για lumia 820)

http://www.windowsphone.com/el-GR/store/app/best-player/e513763a-d53e-401b-9b44-f06a3e16ae80?signin=true

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου προκαλεί φοβερή εντύπωση, που οι περισσότεροι που κατακρίνουν τα wp δεν τα έχουν δουλέψει ποτέ, ή στην καλύτερη τους το εχει δώσει κάποιος φίλος να παίξουν. Ένταξη το καταλαβαίνω είστε κολλημένοι με το android και ολα τα ειναι ειναι μούφες. Ναι όλοι είστε οπαδοί του open source και προφανώς το insomnia συγκεντρώνει το 2% του παγκόσμιου πληθυσμού που το γουστάρει. Οκ, αλλα σας παρακαλώ μην ακούγεστε σαν πωλητές που οι περισσότεροι έχουν αποκτήσει τις γνώσεις τους απο τα newsletters των εταιρειών. Δείτε δοκιμάστε και μετά ελεύθερα. Για αποφυγή των γνωστών σχολίων, έχω ipad είχα χρόνια android και τους τελευταίους τρεις μήνες είμαι ενα ευχαριστημένος χρήστης wp.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ειρωνικό που κάποτε η Microsoft ήταν ο "Μεγάλος Κακός" και η Apple και Google ήταν οι "μικροί". Τώρα η apple και η Google κυριαρχούν με "χιλιοφορεμένα" (apple) και κακαίσθητα (android) interfaces και η "μικρή" MIcrosoft (μαζί με τη NOKIA) φέρνει το καινούριο, "φρέσκο" και καλαίσθητο. Πώς αλλάζουν οι καιροί...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω ανθρώπους να μιλάνε για 20-25-35 τοις εκατό των wp στο μέλλον και αναρωτιέμαι που ζουν. Με τι πωλήσεις ρε παιδιά; Όλα τα Lumia μαζί πουλάνε λιγότερο από το μισό μιας ναυαρχίδας της Samsung. Ή θα εξαφανιστεί η Apple που συνεχίζει να πουλάει τα κέρατα της; Γελάει ο κόσμος με το συννεφάκι στο οποίο ζουν κάποιοι.

 

Και άντε να αφήσουμε στην άκρη το ποιό λειτουργικό είναι το καλύτερο... για να πιάσει τέτοια ποσοστά το wp θα πρέπει όλοι οι κινέζοι να εγκαταλείψουν το android και να βγάζουν μόνο wp σε εξωπραγματικές ποσότητες. Κάτι που δεν πρόκειται ποτέ να γίνει. Κοινή λογική λέγεται.

 

ΥΓ. Μην αρχίσουμε πάλι τις γελοιότητες με το ποιος δοκίμασε τι... τα wp είναι καλά για όσους δεν θέλουν εφαρμογές αλλά γουστάρουν να σκρολάρουν γρήγορα τα λιγοστά πλακάκια τους. Με τι να το βαρύνεις το wp που έχει διπύρηνο krait???

 

YΓ. Πολύ πρεμούρα στις έρευνες να μας πείσουν οτι ένα αποτυχημένο εμπορικά προϊόν που οδήγησε έναν κολοσσό της κινητής τηλεφωνίας στην εξαγορά... πουλάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...