Προς το περιεχόμενο

Έρευνα αναδεικνύει την αύξηση μεριδίου των Windows Phone στην Ευρώπη


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

λογικο να ανεβουν τα ποσοστα για μενα μετα απο 8 μηνες με το 820 δυσκολα θα αλλαξω λειτουργικο λειτουργει οπως την πρωτη μερα που το ανοιξα σφαιρα δηλαδη. Το καλυτερο λειτουργικο με εξαιρεση ισως ενα μικρο ποσοστο των power users που θελουν να σκαλιζουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ποιους περιορισμού αναφέρεσαι? γιατί εγώ και storage έχω, και mp3 downloader, και bluetooth, και ραδιόφωνο! Αν αναφέρεσαι σε roms και tweaking, μπορώ να σου πω πως είναι το πρώτο τηλέφωνο που έπιασα στα χέρια μου και όχι δεν χρειάστηκε, δεν ήθελα να το πειράξω! To desire z, το s3 και το One x τους άλλαξα τα φώτα... Το πιο σημαντικό για μένα πάντως, αν και δεν ανήκω σε αυτήν την κατηγορία, είναι ότι το wp είναι το πιο ready to use out of the box τηλέφωνο που έπιασα!

 

Και ας μη γελιόμαστε, οι περισσότεροι χρήστες δεν είναι power users. To 80% αυτών που έχουν smartphone σήμερα, θέλουν wifi, facebook, music player και καμιά καλή καμερούλα, άντε και κανά παιχνιδάκι!

Ας μη το κανουμε εδώ versus. Μπορείς να δεις εδώ σε τι αναφέρομαι. 

Συμφωνώ ότι οι περισσότεροι δεν ειναι power users, παρόλα αυτά κάποιοι "περιορισμοί" ίσως ενοχλήσουν και αυτούς (του μη power users)

 

Y.Γ. αν μου χαρίσουν :P ένα τέτοιο κινητό θα ήθελα να ζήσω μαζί του για κάποιο καιρό να δω την καθημερινή εμπειρία χρήσης του. Ισως δεν ειναι τόσο άσχημο τελικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύντομα μεταμερθηκα στην ζώνη των Windowsphone μετά απο ένα μισή χρόνο android και 3 μήνες συνολικά χρήση iphone 4, τα μόνα κατά που έχω είναι τα παρακάτω.

 

Το Youtube υπάρχει μόνο σε σελιδοδείκτη και η μόνη smooth εφαρμογή γ αυτο είναι το metro tube αλλα γτ να πληρώσω?

 

Λίγες εφαρμογες

 

Πολύ προβληματικό το Facebook, δεν έρχονται ειδοποίησεις ή έρχονται αργοπορημένα, δεν υπάρχει Messenger, και κατακτάει σπαστικό κ χρονοβόρο.

 

Δεν υπάρχουν βασικες υπηρεσίες της Google.

 

Χρησιμοποιείς μόνο ΙΕ. Δεν υπάρχει κάποιος σοβαρός ανταγωνιστής αυτη τ στιγμή.

 

Εφαρμογές που σε Android κ iOS είναι ΔΩΡΕΑΝ, γιατι να της πληρώσω εδώ? Αδικια.

 

Εγώ είπα να έδινα μια ευκαιρία στην MS και να τ δοκίμαζα αλλα έμεινα απογοητευμένος.

 

Υπέρ.

 

Ταχύτητα μόνο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το YouTube είναι θέμα διαμάχης Google-MS...

 

Search: YouTube HD

 

Φακμπουκ δεν έχω, δεν ασχολούμαι, δεν ξέρω.

 

Ποιές υπήρεσίες της Google εννοείς? Τις περισσότερες δεν τις ξεκλειδώνει η ίδια, πιθανότατα.

 

Browser: Maxthon, UC Browser, Incognito Browser.

 

Τα ζητήματα του store είναι θέμα και των developer.

 

Με βάση αυτά που είναι δωρεάν σε άλλες τοποθεσίες κι όχι στην Ελλάδα, ομολογουμένως η MS τα έχει κάνει ρόιδο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύντομα μεταμερθηκα στην ζώνη των Windowsphone μετά απο ένα μισή χρόνο android και 3 μήνες συνολικά χρήση iphone 4, τα μόνα κατά που έχω είναι τα παρακάτω.

 

Το Youtube υπάρχει μόνο σε σελιδοδείκτη και η μόνη smooth εφαρμογή γ αυτο είναι το metro tube αλλα γτ να πληρώσω?

 

Λίγες εφαρμογες

 

Πολύ προβληματικό το Facebook, δεν έρχονται ειδοποίησεις ή έρχονται αργοπορημένα, δεν υπάρχει Messenger, και κατακτάει σπαστικό κ χρονοβόρο.

 

Δεν υπάρχουν βασικες υπηρεσίες της Google.

 

Χρησιμοποιείς μόνο ΙΕ. Δεν υπάρχει κάποιος σοβαρός ανταγωνιστής αυτη τ στιγμή.

 

Εφαρμογές που σε Android κ iOS είναι ΔΩΡΕΑΝ, γιατι να της πληρώσω εδώ? Αδικια.

 

Εγώ είπα να έδινα μια ευκαιρία στην MS και να τ δοκίμαζα αλλα έμεινα απογοητευμένος.

 

Υπέρ.

 

Ταχύτητα μόνο.

καλησπέρα φίλε μου..τυχαίνει να έχω το 920 εδώ και κανα 3 εβδομάδες και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος...όταν λες οτι υπάρχει μόνο μία εφαρμογή για youtube...μήπως δεν έψαξες καλά?? γτ εγω ειχα δει 3-4 και συγκεκριμένα χρεισιμοποιω την εφαρμογη youtube hd η οποια ειναι μια χαρα..

 

όταν λες οτι δεν υπάρχει messenger...ποια εφαρμογη φβ κατέβασες και δε σου έχει messenger...επίσης το γνωριζεις οτι μπορείς να μπεισ στα μηνυματα του τηλεφωνου σου και απο εκει να αλλαξεις το stastus σου σε online και ετσι συνδεεται αυτοματα στο φβ και εχεις κανονικη ανταποκριση στα chat μηνυματα...φιλικά κώστας ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Youtube υπάρχει μόνο σε σελιδοδείκτη και η μόνη smooth εφαρμογή γ αυτο είναι το metro tube αλλα γτ να πληρώσω?

 

 

δεν ειναι τυχαιο οτι το "Mytube" ειναι απο τις καλυτερες εφαρμογες στα WP και η google προσθετει χαρακτηριστικα του στην δικη της official app για android...(π.χ backround audio listening) 0.99cents δινεις και στο γυφτο στο φαναρι τροπος του λεγειν.

Αλλου ειναι τα μικροπροβληματα της πλατφορμας....το app store της μπορει να ικανοποιησει το μεγαλυτερο ποσοστο χρηστων..

 

η MS θα αυξησει και αλλο το μεριδιο της αν ακουσει τις προτασεις των χρηστων της.. μεχρι και app εχει που ο κοσμος προτεινει βελτιωσεις , ας ξεκινησει το διαβασμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη αλλα έχω μια τάση να τα συγκρίνω με Android, δεν είχα της δυνατοτητες με τα τελευταία update, και απλα τυχαίνει ν χρησιμοποίησα το Youtube HD αλλα δεν με τρελανε κιόλας, προσωπικά πάντα!!

 

Αυτο για το FB Chat απο τ μηνύματα δεν τ ήξερα, μ είχε διεφυγει :D

 

Και όσο για Browser, δεν είπα ότι δεν υπάρχουν αλλα δεν ανταγωνίζονται τον ΙΕ, π πιστεύω είναι ο καλύτερος κ πιο smooth, δ έχει Chrome δ έχει Mozilla.

 

Και λέω για Google π.χ το Google Drive.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύντομα μεταμερθηκα στην ζώνη των Windowsphone μετά απο ένα μισή χρόνο android και 3 μήνες συνολικά χρήση iphone 4, τα μόνα κατά που έχω είναι τα παρακάτω.

 

Το Youtube υπάρχει μόνο σε σελιδοδείκτη και η μόνη smooth εφαρμογή γ αυτο είναι το metro tube αλλα γτ να πληρώσω?

 

Λίγες εφαρμογες

 

Πολύ προβληματικό το Facebook, δεν έρχονται ειδοποίησεις ή έρχονται αργοπορημένα, δεν υπάρχει Messenger, και κατακτάει σπαστικό κ χρονοβόρο.

 

Δεν υπάρχουν βασικες υπηρεσίες της Google.

 

Χρησιμοποιείς μόνο ΙΕ. Δεν υπάρχει κάποιος σοβαρός ανταγωνιστής αυτη τ στιγμή.

 

Εφαρμογές που σε Android κ iOS είναι ΔΩΡΕΑΝ, γιατι να της πληρώσω εδώ? Αδικια.

 

Εγώ είπα να έδινα μια ευκαιρία στην MS και να τ δοκίμαζα αλλα έμεινα απογοητευμένος.

 

Υπέρ.

 

Ταχύτητα μόνο.

 

στα WP μπορεις πολυ ευκολα να μην χρησιμοποιησεις ποτε το facebook app χρησιμοποιωντας το people και το ενσωματωμενο messenger στο messages. Δεν ξερω για WP8 αλλα στα 7.8 όντως οι εφαρμογες δεν ειναι αυτες που θα επρεπε να ειναι. Υπαρχει και το facebook beta αν θες να δοκιμασεις ως εφαρμογη που εχει και messenger. Αλλα οπως ειπα στο WP δεν χρειαζεται καν εφαρμογη για αυτο

 

Οι εφαρμογες δεν ειναι λιγες αλλα σε σχεση με της apple και του android ναι ειναι περιορισμενο το market. Αυτο γιατι το λιγες εφαρμογες δεν λεει τιποτα. Ναι μπορεις να μη βρεις εφαρμογη για μια συγκεκριμενη υπηρεσια που μπορει να θες αλλα σε καμια περιπτωση δεν λειπει κατι βασικο, ταυτοχρονα ομως μπορεις να βρεις εφαρμογη για κατι που μπορει να μην περιμενες να υπαρχει

 

Για το youtube και οποια αλλη υπηρεσια εννοεις της google αποκλειστικα υπευθυνη ειναι η google ειδικα για την εφαρμογη της Microsoft.  Προσωπικα δε θελω κατι παραπανω απο το youtube ενω δεν χρειαζομαι κατι αλλο απο τον IE. Επαναλαμβανω αυτα ειναι προσωπικες θεσεις μιας και εσενα δε σου κανει εμενα δε μου πεφτει λογος. 

 

Skydrivre αντι για google drive

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

MyTube, Prime Tube, MetroTube (στο τελευταίο πατάς δοκιμή και ειναι τσάμπα)

 

επίσης βάλτε αμερικανικη region για πλουσιότερο store.

 

κατεβάζετε wpcentral και myappfree ειναι must.

 

ο explorer ειναι τέλειος, δεν θέλει τιποτα.

 

δεν έχουμε chrome, ούτε θα θελήσουμε. Και ακομα καλύτερα να στηρίζουμε όλο και λιγότερο την google όσο δεν στηρίζει τα WP.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η επιτυχία των windows phone 8, θα φάνει όταν αποφασίσει η microsoft να ασχοληθεί σοβαρά(-ότερα) με το λειτουργικό.

 

Κοινό store για windows 8, windows phone (τα rt πρέπει να ενοποιηθούν με τα phone), καλύτερες εφαρμογές (είναι γεγονός ότι οι εφαρμογές της στα 8, μερικές είναι απλά τραγικές) κλπ είναι μερικά από αυτά.

 

Είναι πραγματικά κρίμα, ενώ σε άλλους τομείς τα καταφέρνει τόσο καλά (βλ. xbox one, που είναι απλά απίστευτο από πλευράς λειτουργίας) στα rt και στα wp να τρώει τόσο σκόνη.

 

Εδώ, η Google έχει έναν μόνο browser και τις έχει δέσει πάρα πολύ ωραία όλες τις υπηρεσίες της με τα κινητά και τα tablet. Φανταστείτε να έιχε και ΟΛΟΚΛΗΡΟ το λειτουργικό. (Αν και κάτι μου λέει, ότι κάποια στιγμή με αυτό το chrome OS θα το φάει το κεφάλι της. Αντί να βγάλει μια διανομή linux να γουστάρουμε, κάθεται και... Αφού έχεις γκ... μανία με το Chrome OS καλυτέρευσέ το, αλλά βγάλε και ένα κανονικό desktop OS...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 Φανταστείτε να έιχε και ΟΛΟΚΛΗΡΟ το λειτουργικό. (Αν και κάτι μου λέει, ότι κάποια στιγμή με αυτό το chrome OS θα το φάει το κεφάλι της. Αντί να βγάλει μια διανομή linux να γουστάρουμε, κάθεται και... Αφού έχεις γκ... μανία με το Chrome OS καλυτέρευσέ το, αλλά βγάλε και ένα κανονικό desktop OS...)

 

Οι υπηρεσιες της google ειναι πολυ καλες Το φανταστειτε ομως δε λεει τιποτα. Γιατι μπορεις επισης να φανταστεις να μην εκανε σαμποταζ στο WP με τις υπηρεσιες της ή να φανταστεις να εβγαζαν ολοι τις εφαρμογες τους και για WP

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω το Lumia 820 εδώ και λίγο καιρό από βόντα, λοιπόν, είμαι αντί απλ (γιατί έτσι, και ναι το δοκίμασα με το 4s), ήμουν αντρόιντ φαν για χρόνια και έχω να σας πω ότι έχω μείνει ευχάριστα έκπληκτος! Το κινητό είναι σφαιράτο, δεν έχω κανένα απολύτως κόλλημα μέχρις στιγμής ούτε ριμπούτ, το μόνο που με χάλασε είναι ότι δεν υπάρχει η μπάρα εργασιών στο πάνω μέρος, αλλά και αυτό φτιάχνεται με τα tiles. Τα είχα σε πολύ μικρή εκτίμηση τα wp, αλλά άλλαξα γνώμη. Τέλος, για όσους λένε για το app store και τις λίγες apps, έχω να πω ότι ναι μεν υπάρχουν πολύ λιγότερες, αλλά αυτές που υπάρχουν φτάνουν και παραφτάνουν! To gps της Here είναι πολύ μπροστά, έχω τα παιχνιδάκια μου, o email client είναι πολύ γρήγορος και γενικά δε νομίζω να μου λείπει κάτι! Αυτά ευχαριστώ!

το ίδιο και γώ φίλε μου, έχω ένα samsung ativ s και πάει σφαίρα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι υπηρεσιες της google ειναι πολυ καλες Το φανταστειτε ομως δε λεει τιποτα. Γιατι μπορεις επισης να φανταστεις να μην εκανε σαμποταζ στο WP με τις υπηρεσιες της ή να φανταστεις να εβγαζαν ολοι τις εφαρμογες τους και για WP

 

Καλώς ή κακώς, η Google από τις εφαρμογές της βγάζει το κέρδος. Από πού να το βγάλει; Από το Android, που είναι open-source; Όχι, από τις διαφημίσεις σε youtube κλπ. 

 

Για αυτό και κρατάει τους κατασκευαστές και τους λέει: Θέλετε ένα google app; Θα τα πάρετε όλα ή τίποτα.(και κακά τα ψέματα οι κατασκευαστές θέλουν να έχουν συγκεκριμένες εφαρμογές της Google στις συσκευές τους π.χ. YouTube, maps κλπ) Έτσι, εξασφαλίζει την παρουσία των εφαρμογών της σε όλα τα κινητά.

 

Οπότε, για μια εταιρία που τα βγάζει μόνο από τις εφαρμογές της, λογικό να προσέχει που τις δίνει. Στο i-phone της έδωσε γιατί έχει μερίδιο αγοράς. Όπως αντίστοιχα έκανε με το chrome desktop apps στα windows. Που τα έδωσε πρώτα εκεί. Εκεί, πώς και δεν κάνει σαμποτάζ; Γιατί έκεί έχουν μερίδιο. Στα linux που όπως λέει στηρίζει το open-source δεν έχει δώσει γιατί εκεί το ποσοστό είναι 3% (και πολύ λέω).

 

Πάρτε το χαμπάρι, αν έχεις μερίδιο αγοράς, συνεργάζονται και σε στηρίζουν. Δεν έχεις; Άντε γεια. (βλέπε τη Nintendo που της γύρισαν την πλάτη με το wii u).

 

Και για αυτό το λόγο, δεν βγάζουν και άλλοι εφαρμογές για τα windows phone. Μικρό μερίδιο αγοράς. Δεν είναι μόνο η Google.

 

Αν ανέβουν τα windows phone, να είσαι σίγουρος ότι θα βγάλει και η Google και άλλοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύντομα μεταμερθηκα στην ζώνη των Windowsphone μετά απο ένα μισή χρόνο android και 3 μήνες συνολικά χρήση iphone 4, τα μόνα κατά που έχω είναι τα παρακάτω.

 

Το Youtube υπάρχει μόνο σε σελιδοδείκτη και η μόνη smooth εφαρμογή γ αυτο είναι το metro tube αλλα γτ να πληρώσω?

Σταμάτησα να διαβάζω εκει.

 

Απο τα πιο fail post που έχω διαβάσει τελευταία. Που να μην είχες και wp τι θα έλεγες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σταμάτησα να διαβάζω εκει.

 

Απο τα πιο fail post που έχω διαβάσει τελευταία. Που να μην είχες και wp τι θα έλεγες.

 

 

Ή θα μπορούσες να συνεχίσεις να διαβάζεις και να προτείνεις ευγενικά κάποια εφαρμογή στο παιδί, όπως έκαναν άλλοι.

 

Δε χρειάζεται να προσβάλουμε ο ένας τον άλλον εδώ μέσα.

Εντελώς φιλικά.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...