Προς το περιεχόμενο

Κοστος περιτομης


Kostasspil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

και τωρα για το τόξο μας.. φίλε δεν σου το λέω με κακία και γενικώς ούτε σου τη λέω, απ όσα διάβασα, σε ψυχολόγο δοκίμασες να πάς?

 

Ο Τόξος ΕΙΝΑΙ ψυχολόγος,τουτέστιν αυτοψυχολογείται.  :mellow:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης, σε εκείνο το κομμάτι που κόβεις για την περιτομή, υπάρχουν πάρα πολλά νεύρα. Οπότε αυτός που έχει κανει περιτομή ευχαριστιέται το σεξ λιγότερο από αυτόν που δεν εχει κάνει.

 

Aπ οτι ξερω το αντιθετο ισχυει, το απολαμβανει περισσοτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Διάβασε το ποστ #53.

Καθοτι το ποστ αυτο εχει γινει απο ιατρο/επιστημονα κλπ...

Γενικα σε αυτο το τοπικ γραφτηκαν διαφορες ωραιες ουρμπανιες απο ανθρωπους που ουτε εχουν σχεση με την ιατρικη, ουτε και εχουν κανει περιτομη για να γνωριζουν.

 

Περι σεξουαλικης ευχαριστησης, μια αποψη απο εναν επιστημονα, αν φυσικα εχει χωρο μεσα σε αυτο το τοπικ της απολυτης γνωσης:

http://robotics-urology.gr/2013/09/επηρεάζει-η-περιτομή-την-σεξουαλική-λ/

Κι αλλη μια:

http://athensurologyclinic.gr/tag/περιτομή/

 

Πραγματικα, με την ημιμαθεια-ανευθυνοτητα-"σιγουρια" που παρελαυνουν ακομα και τωρα που η γνωση απεχει 30εκατοστα και μερικα κλικ απο τον καθενα, δεν απορω καθολου για τη διαδοση των ΣΜΝ στις νεαρες ηλικιες στη χωρα μας.

Επεξ/σία από MiDi_MiLiZ
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασε το ποστ #53.

 

Εννοεις αυτο που λεει "Σου αφαιρεί μια από τις πλέον ερωτογόνες ζώνες του σώματος , την ακροποσθία με το χαλινό και τις χιλιάδες νευρικές απολήξεις που φιλοξενούνται εκεί"? Δεν εχει να κανει.

Οι ειδικοι λενε αυτο που εγραψα στο ποστ #62.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθοτι το ποστ αυτο εχει γινει απο ιατρο/επιστημονα κλπ...

Γενικα σε αυτο το τοπικ γραφτηκαν διαφορες ωραιες ουρμπανιες απο ανθρωπους που ουτε εχουν σχεση με την ιατρικη, ουτε και εχουν κανει περιτομη για να γνωριζουν.

 

Περι σεξουαλικης ευχαριστησης, μια αποψη απο εναν επιστημονα, αν φυσικα εχει χωρο μεσα σε αυτο το τοπικ της απολυτης γνωσης:

http://robotics-urology.gr/2013/09/επηρεάζει-η-περιτομή-την-σεξουαλική-λ/

Κι αλλη μια:

http://athensurologyclinic.gr/tag/περιτομή/

 

 

 

2 χειρουργοί συμφωνούν με την άποψη που ευνοεί την τσέπη τους? Έ όχι....

Επίσης, 0 βιβλιογραφία. Σαν να σου παραθετω εγω αρθρο από το cosmopolitan. 

Επειδή το πόστ σου είχε χαρακτήρα "αποστόμωσης", καλό είναι τουλάχιστον να βάζεις έγκυρες πηγές την επόμενη φορά.

 

Δεν λέω ότι έχεις άδικο, γιατί ούτε εγώ το έχω ψάξει εκτενώς απλά λέω τι έχω ακούσει και διαβάσει. Αλλά αυτά που πόσταρες δεν αποδεικνύουν απολύτως τίποτα.

 

 

inb4 είναι γιατρός οπότε έχει αυτομάτως δίκιο

EDIT: με μια πρόχειρη αναζήτηση. Φρέσκια φρέσκια, του 2013

 

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23374102

 

 

 

"This study confirms the importance of the foreskin for penile sensitivity, overall sexual satisfaction, and penile functioning. Furthermore, this study shows that a higher percentage of circumcised men experience discomfort or pain and unusual sensations as compared with the uncircumcised population. Before circumcision without medical indication, adult men, and parents considering circumcision of their sons, should be informed of the importance of the foreskin in male sexuality."

 

 

 

 

Με λίγο εκτενέστερη αναζήτηση βρήκα και αυτό το λινκ. Μαζεμένα όλα ή σχεδόν όλα τα studies.

 

http://www.circumcision.org/studies.htm

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 'ξερα ο ατιμος, το 'ξερα οτι και αρθρο επιστημονα να παραθεσω θα το απορριψουν και θα το εξισωσουν με αρθρο cosmopolitan απλα για να εμμεινουν στη δικη τους αποψη την οποια -αγνωστο πώς- εχουν διαμορφωσει.

 

Αληθεια εσυ αυτα που λες απο που τα "εχεις ακουσει και εχεις διαβασει" ? Φανταζομαι απο σημαντικοτερες πηγες απο τις αποψεις ουρολογων. Μπορεις να μας πεις ποιες?

 

ΥΓ. Το πρωτο link που παρεθεσα δεν ειναι αποψη του ιατρου, αλλα αποτελεσμα ερευνας σε 10000δες αντρες, αντιστοιχο με αυτο που παραθετεις εσυ. Αλλα οπως φαινεται, δεν τα ανοιξες καν να τα διαβασεις, απλως τα απεριψες και αρχισες το googling για να βρεις το αναποδο.

 

ΥΓ2. Πρωτη φορα ακουω οτι αν παραθετεις αθρογραφια επιστημονων με ονομα και επωνυμο ειδικευμενων στο ζητημα , "δεν παραθετεις πηγες".

 

ΥΓ3. Ενδιαφερον το ερασιτεχνικα σχεδιασμενο σαιτ που παραθετεις που σε καθε γωνια εχει ενα "donate us" και το "παρτε μας τηλεφωνο να σας συμβουλεψουμε τι να κανετε-χρεωση 25 δολαρια ανα 15λεπτα" ή το "στειλτε μας email με οτι απορια εχετε, μια συντομη απαντηση 50 λεξεων χρεωνεται 10 δολλαρια". Θα ενημερωνομαι απο αυτους, μια που σε αντιθεση με τους γιατρους που παρεθεσα που πουλανε παπατζες για να βγαλουν τα προς το ζειν, αυτοι ΔΕΝ κανουν το ιδιο :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΥΓ2. Πρωτη φορα ακουω οτι αν παραθετεις αθρογραφια επιστημονων με ονομα και επωνυμο ειδικευμενων στο ζητημα , "δεν παραθετεις πηγες".

 

Δεν είναι πηγή. Είναι anecdotal evidence (ανεπίσημα στοιχεία, σύμφωνα με το translate του γούγλη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 χειρουργοί συμφωνούν με την άποψη που ευνοεί την τσέπη τους? Έ όχι....

Επίσης, 0 βιβλιογραφία. Σαν να σου παραθετω εγω αρθρο από το cosmopolitan.

Επειδή το πόστ σου είχε χαρακτήρα "αποστόμωσης", καλό είναι τουλάχιστον να βάζεις έγκυρες πηγές την επόμενη φορά.

 

Δεν λέω ότι έχεις άδικο, γιατί ούτε εγώ το έχω ψάξει εκτενώς απλά λέω τι έχω ακούσει και διαβάσει. Αλλά αυτά που πόσταρες δεν αποδεικνύουν απολύτως τίποτα.

 

 

inb4 είναι γιατρός οπότε έχει αυτομάτως δίκιο

 

EDIT: με μια πρόχειρη αναζήτηση. Φρέσκια φρέσκια, του 2013

 

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23374102

 

 

 

"This study confirms the importance of the foreskin for penile sensitivity, overall sexual satisfaction, and penile functioning. Furthermore, this study shows that a higher percentage of circumcised men experience discomfort or pain and unusual sensations as compared with the uncircumcised population. Before circumcision without medical indication, adult men, and parents considering circumcision of their sons, should be informed of the importance of the foreskin in male sexuality."

 

 

 

 

Με λίγο εκτενέστερη αναζήτηση βρήκα και αυτό το λινκ. Μαζεμένα όλα ή σχεδόν όλα τα studies.

 

http://www.circumcision.org/studies.htm

Πρώτον. Ανοησίες λέει το αρθράκι.

Δεύτερον. Αφού δεν έχεις ιδέα επί του θέματος, γιατί επιμένεις αναπαραγοντας ανοησίες;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτον. Ανοησίες λέει το αρθράκι.

Δεύτερον. Αφού δεν έχεις ιδέα επί του θέματος, γιατί επιμένεις αναπαραγοντας ανοησίες;

 

 

 

Πρώτον, δεν παρέθεσα αρθράκι. Παρέθεσα ΕΡΕΥΝΑ, Και όχι μια. Πολλές. Ντάξει, για να εβγαλες σε 5 λεπτα τοσους επιστημονες ανοητους, πρεπει να αδικείσαι...Στείλε βιογραφικό στη ΝΑΣΑ asap

Δευτερον, δεν εχω ιδεα επι του θεματος οντως, αλλα αν μπορεις να διαβασεις τοτε θα δεις οτι τα επιχειρηματα μου δεν ειναι οι δικες μου αποψεις αλλα οι ΕΡΕΥΝΕΣ επιστημόνων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι πηγή. Είναι anecdotal evidence (ανεπίσημα στοιχεία, σύμφωνα με το translate του γούγλη)

Ναι αλλά πρόσεξες τι είναι το Circumcision Resource Center κ ποιός είναι ο Goldman?Με απλά λογάκια είναι ένα γίδικο anti-circumcision γκρουπάκι με στρατευμένη τζανκ έρευνα κ προπαγάνδα.

 

Σε κάποια φάση καταγγέλουν κ τα συμφέροντα της wiki που τους μπλοκάρει να ποστάρουν τις παπάτζες τους.

 

 

Είναι φάση όπως το FRC εναντίον του Αμερικανικού Ψυχολογικού κ Ψυχιατρικού Συλλόγου για τις θέσεις τους υπέρ της ομοφυλοφιλίας.

 

 

Ευκολάκι κ κάνει μπάμ

 

http://www.circumcision.org/index.html

 

http://www.circumcision.org/media.htm (εδώ τρώνε καλά τη φρίκη τους για την μεινστρημ Αμερικάνικη θέση που είναι pro-circumcision)

 

Our Perspective

 

The arguments in favor of male circumcision are readily available and promoted in American media.

 

Because the reasons to question male circumcision are not well known and do not fit into sound bites, they are the focus here.

 

Our information is based on a review of medical and psychological literature and our own research and

experience.

 

We encourage visitors to seek other sources of information and come to their own conclusions.*

 

For more discussion of our perspective, please see Cultural and Medical Bias and Why Many Other Sources (Even Reputable Ones) are Misleading.

 

* The Wikipedia articles on circumcision are controlled by pro-circumcision advocates. Any information that is critical of circumcision is immediately deleted by these advocates. This is a violation of Wikipedia policy that all views shall be represented.

 

Παρέθεσα ΕΡΕΥΝΑ

Στρατευμένη τζανκοακαντήμια παρέθεσες ρε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτον, δεν παρέθεσα αρθράκι. Παρέθεσα ΕΡΕΥΝΑ, Και όχι μια. Πολλές. Ντάξει, για να εβγαλες σε 5 λεπτα τοσους επιστημονες ανοητους, πρεπει να αδικείσαι...Στείλε βιογραφικό στη ΝΑΣΑ asap

Δευτερον, δεν εχω ιδεα επι του θεματος οντως, αλλα αν μπορεις να διαβασεις τοτε θα δεις οτι τα επιχειρηματα μου δεν ειναι οι δικες μου αποψεις αλλα οι ΕΡΕΥΝΕΣ επιστημόνων.

Εξ όσων είδα στο παρόν θέμα, όσοι μίλησαν μέχρι στιγμής υπέρ της περιτομής, την έκαναν μεγάλοι, οπότε είχαν εικόνα του και του πριν και του μετά. Ισχύουν στο ακέραιο τα γραπτά τους. Αν οι προσωπικές εμπειρίες των μελών είναι ανοησίες, ενώ εσύ όντας έξω από το χορό έχεις άποψη επί του θέματος και ποστάρεις αρθρογραφία της πλάκας, τι να πω. Καλύτερα πες: είμαι κατά της περιτομής για προσωπικούς λόγους, όμως ο καθένας πράττει όπως νομίζει. Πιο τίμιο θα ήταν.

 

Σπεύδω να κάνω αίτηση στη ΝΑΣΑ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερευνες επιστημονων το σαιτ που στο "What we do" γραφει:

Because we do not receive foundation or government support, those who use our services are asked to contribute. Proceeds support our mission of raising awareness about circumcision. If we cannot respond to a particular question, there is no charge. Short answers (maximum 50 words) shall be ten dollars per request. (Unlimited short consultation is available for members only. Fill out the Membership Form to become a member.) Longer responses and telephone counseling shall be billed $25 per quarter hour.

 

Πραγματικα με εχουν πεισει για το σκοπο τους.

 

Ειπαμε, η γνωση απεχει 30 εκατοστα και μερικα κλικ, αλλα τουλαχιστον μαθετε να φιλτραρετε την πληροφορια, καποια πραγματα ειναι τοσο προφανη... Ημαρτον ειμαστε στο 2013 κι ακομα ψαρωνετε απτους κομπογιανιτισμους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τη φιμωση υπαρχει και πιο απλος τροπος, η μεθοδος του προοδευτικου τραβηγματος προς τα πισω.

Μη γράφουμε πράγματα που δεν ισχύουν. Αν ίσχυε, δε θα υπήρχε λόγος να γίνεται χειρουργική αντιμετώπισης της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...