Προς το περιεχόμενο

Windows fonts σε Ubuntu 13.10


Tilemaxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις σήμερα έβαλα Ubuntu 13.10 και θα ήθελα να μου πείτε πως να βάλω fonts που να μοιάζουν σαν τα αντίστοιχα των Windows, κυρίως για τις σελίδες στο internet (π.χ το facebook φαίνεται εντελώς διαφορετικά τώρα, πως θα το κάνω να φαίνεται όπως στα Win); Το ίδιο και για άλλες σελίδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ενα τερματικο

sudo apt-get install ttf-mscorefonts-installer
και το αφηνεις να τελειωσει. Βαζει τις περισσοτερες γνωστες γραμματοσειρες τις ms, πχ arial, impact, comic sans, verdana κλπ.

 

Αν δεν θες να μπλεξεις με τερματικο, ανοιγεις το software center κια βαζεις το πακετο "ttf-mscorefonts-installer".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι γραμματοσειρες στα screenshots φαινονται αψογες παντως. Ισως να ειμαι πολλα χρονια πλεον σε λινουξ και να μην μπορω να διακρινω το ασχημο της υποθεσης :P

 

Πως ορισες απο το infinality το rendering σε windows 7?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://nicktux.wordpress.com/2013/07/07/better-font-rendering-ubuntu-12-0413-04/

Τελικά το Windows 7 rendering μου δημιουργεί θέμα σε κάποια sites. Τελικά βρήκα τη μέση λύση στην ρύθμιση "Infinality" και στη γραμμή εντολών, και στο notepad. Eπίσης κατέβασα και κάποια fonts της MS και έβαλα default font το Arial στο Firefox, ξε-τσεκάροντας την επιλογή για να διαλέγει η κάθε σελίδα το δικό της font. Όλα καλά τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...