Προς το περιεχόμενο

Grand S Flex: Νέο smartphone από τη ZTE για την Ευρωπαϊκή αγορά


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οσα εχουν OTG η sd πλεον δεν ειναι απαραιτητη. Καλωδιακι και οσα usb stick θελεις.

και θα χεις μονιμα το otg με το στικακι απο κατω να κρεμεται καμπαναριο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

και θα χεις μονιμα το otg με το στικακι απο κατω να κρεμεται καμπαναριο?

 

Αν σου χρειαζεται να εχεις πχ πανω απο 32 γιγα μονιμα στο κινητο σου, προφανως και δε θα διαλεξεις ενα κλειστο συστημα. Αν ομως τα 32 ειναι αρκετα και μια στο τοσο θες να δεις ενα μεγαλο βιντεο κλπ, ειναι οτι καλυτερο. Τωρα αν θες να κρατας μονιμα πανω σου ολη τη βιντεοθηκη του netflix ε παρε κινητο με δισκο :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για μενα 16ρι η 32ρι sd ειναι αρκετο προς το παρον,κι ας εχω flac αρχεια στο κινητο

το να κυκλοφορω με εξωτερικο hdd Πιασμενο στο κινητο με σελοτειπ δεν ειναι βολικο :P

 

παντως ακομα απορω που δεν εχουν βαλει στα κινητα θυρες usb 3

ιδιες ειναι στη φορτιση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι θεμα δημοσκοπησης, περασαν απο τα χερια μου πανω απο 10 smartphones, καποια απο αυτα επεσαν, ενα εσπασε η οθονη, αλλα ποτε δεν εχασα δεδομενα. Αντιθετα εχω μια 8αρα sd που πλεον δεν αναγνωριζεται, και 3 usb stick (το ενα kingston κιολας), που ειναι χαλασμενα.

Οποτε οτι αποτελεσμα και να βγαλει η οποιαδηποτε δημοσκοπηση, εμενα τα δεδομενα απο τα στικακια δε θα μου τα φερουν πισω. Εγγυση εφ ορου ζωης εχουν (λογω του ελαχιστου κοστους κατασκευης τους), αλλα εγγυηση δεδομενων δυστυχως δεν εχουν.

 

 

Κατσε βρε φιλε μου, σου εχει χαλασει μια sd card ολη και ολη και εβγαλες συμπερασμα απο αυτο; Ειναι αρκετο ακομα και αν ειχες και 1-2 παραπανω συμπτωματα; Το οτι εχουν περασει απο τα χερια σου 10 smartphone, που αναλογικα θα επρεπε να τα χρησιμοποιεις κατα μεσο ορο 3-4 μηνες το καθενα, ειναι  αρκετο σαν χρονικο διαστημα για να βγαλεις συμπερασμα οτι δεν χαλανε τα κινητα;

 

Απο την αλλη, η sd card ειναι ενα τσιπακι. Ιδιο τσιπακι θα εχει και η πλακετα του κινητου απο τη στιγμη που εχει τη rom. Αρα ποιο ειναι πιο πιθανο να χαλασει; Ενα κυκλωμα που εχει μονο ενα τσιπακι ή ενα πολυπλοκοτερο κυκλωμα που εκτος απο το παραπανω τσιπακι εχει και πολλα αλλα; Με τη λογικη να το παρεις εφοσον η ποιοτητα ειναι ιδια.

 

Μην προσπαθεις να βαλεις στην κουβεντα και τα usb stick γιατι ειναι αλλη ιστορια απο τις sd card τα οποια παρεμπιπτοντως αρκετα απο αυτα πλεον εχουν περιορισμενη χρονικη εγγυηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατσε βρε φιλε μου, σου εχει χαλασει μια sd card ολη και ολη και εβγαλες συμπερασμα απο αυτο; Ειναι αρκετο ακομα και αν ειχες και 1-2 παραπανω συμπτωματα; Το οτι εχουν περασει απο τα χερια σου 10 smartphone, που αναλογικα θα επρεπε να τα χρησιμοποιεις κατα μεσο ορο 3-4 μηνες το καθενα, ειναι  αρκετο σαν χρονικο διαστημα για να βγαλεις συμπερασμα οτι δεν χαλανε τα κινητα;

 

Απο την αλλη, η sd card ειναι ενα τσιπακι. Ιδιο τσιπακι θα εχει και η πλακετα του κινητου απο τη στιγμη που εχει τη rom. Αρα ποιο ειναι πιο πιθανο να χαλασει; Ενα κυκλωμα που εχει μονο ενα τσιπακι ή ενα πολυπλοκοτερο κυκλωμα που εκτος απο το παραπανω τσιπακι εχει και πολλα αλλα; Με τη λογικη να το παρεις εφοσον η ποιοτητα ειναι ιδια.

 

Μην προσπαθεις να βαλεις στην κουβεντα και τα usb stick γιατι ειναι αλλη ιστορια απο τις sd card τα οποια παρεμπιπτοντως αρκετα απο αυτα πλεον εχουν περιορισμενη χρονικη εγγυηση.

 

Δεν εχω σκοπο να κατσω να σε πεισω για τιποτε, ο καθενας εχει τις δικες του αποψεις οσον αφορα τα αποθηκευτικα μεσα.

Δεν μου χαλασε μια sd μου χαλασε η συγκεκριμενη sd, η δικη μου sd που ειχα τα δικα μου αρχεια, και αν δεν ειχα την τυχη (γιατι περι τυχης προκειται) να τα περασω στο πισι λιγες μερες πριν, θα εχανα πολυ σημαντικες για μενα φωτογραφιες. Αυτο και μονο με εκανε να μην δινω εμπιστοσυνη σε κανενα αποθηκευτικο μεσο, και κανω συνεχεια backup οτι σημαντικο αρχειο εχω.

Οποτε ειτε χαλασει η sd ειτε χαλασει το κινητο, κλαην, αρα ερχομενος παλι στο πρωτο σου μηνυμα, για μενα ο φοβος μη χαλασει το κινητο και χασω σημαντικα αρχεια, δεν ειναι δικαιολογια για να παρω ενα κινητο οπωσδηδποτε με sd. Αλλα πραγματα παιζουν ρολο στην αποφαση μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάποιες SLR (πχ nikon d600) έχουν 2 slot για SD κάρτες. Μία λειτουργία (mode) είναι το mirroring. Ότι γράφει η μία γράφει και η άλλη ακριβώς για να μην τύχει στο επαγγελματία (και μη) να χάσει φωτογραφίες λόγω αστοχείας της SD. Αντί να καταργήσουν το SD slot δεν βάζουν και δευτερο? Έστω δεν βάζουν λειτουργία για mirroring μεταξυ sd, phone storage? Ζητάω πολλά? Μάλλον και αυτός είναι ο λόγος που το αναφέρω. Στα κινητά δεν είναι ακόμα απαιτούμενο χαρακτηριστικό η διπλή sd, γιατί μάλλον δεν χρειάζεται 99%.

 

Όπως και να έχει όπως λένε και τα αμερικανάκια "you are as good as your last backup"..

 

..πάω να πάρω back up τωρα. μια που το μελετάμε ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάποιες SLR (πχ nikon d600) έχουν 2 slot για SD κάρτες. Μία λειτουργία (mode) είναι το mirroring. Ότι γράφει η μία γράφει και η άλλη ακριβώς για να μην τύχει στο επαγγελματία (και μη) να χάσει φωτογραφίες λόγω αστοχείας της SD. Αντί να καταργήσουν το SD slot δεν βάζουν και δευτερο? Έστω δεν βάζουν λειτουργία για mirroring μεταξυ sd, phone storage? Ζητάω πολλά? Μάλλον και αυτός είναι ο λόγος που το αναφέρω. Στα κινητά δεν είναι ακόμα απαιτούμενο χαρακτηριστικό η διπλή sd, γιατί μάλλον δεν χρειάζεται 99%.

 

Όπως και να έχει όπως λένε και τα αμερικανάκια "you are as good as your last backup"..

 

..πάω να πάρω back up τωρα. μια που το μελετάμε ;)

 

Παντως, αν το δεις και πρακτικα κατασκευαστικα το θεμα σε αρκετα κινητα που δεν μπηκε η sd, ειναι λογω χωρου. Το πισω μερος ενος κινητου, ειναι γεματο απο τις 3 κεραιες, κατω απο τη μπαταρια πλεον δεν παινει τιποτε για ειναι οσο το δυνατον πιο λεπτο, η αναγκη για λεπτοτητα μειωνει το παχος αλλα αυξανει το μηκος-πλατος της μπαταριας, οποτε η sd δεν μπαινει ευκολα πλεον. Ακομη και οι sim πλεον, θελουν ειδικο κοψιμο για να χωρεσουν στις μινι θυρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανοιξα τον ασκο του αιολου μου φαινεται....τεσπα.Λοιπον οσοι υποστηριζουν οτι ειναι καθαρα θεμα ασφαλειας ειναι το λιγοτερο "γραφικοι" και εξηγουμαι....Αδερφια μου αν σας νοιαζει τοσο πολυ η ασφαλεια για τα δεδομενα αυτα ειστε τουλαχιστον υποχρεωμενοι να τραβατε 1 backup ανα εβδοβαδα γιατι και οι sd χαλανε και τα στικακια χαλανε και τα κινητα και οι σκληροι δισκοι που κανετε το backup χαλανε...αρα τι συζηταμε οτι θελετε sd για ασφαλεια?Οσο για το μεγεθος ειπαμε παιδια υπαρχει και το delete και σε οσους δεν αρεσει τοτε και τα 128 gb λιγα ειναι...αρα τι να λεμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...