Προς το περιεχόμενο

προβλημα dvd


thanos77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα παιδια εχω ενα προβλημα με τον Player ,δεν μπορει να αναπαραγει τα dvd.μου πεταει το εξης σφαλμα 

αδυναμια αναπαραγωγης VDPAU backend 
lipdvdpau_nvidia.so cannot open shared object file:no such file or directory

 

να τονισω πως χρησιμοποιω antix

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι lipdvdpau_nvidia.so ή libdvdpau_nvidia.so?

Μαλλον lib...

 

find / -name libdvdpau_nvidia.so*

 

Δες αν σου βγαλει καποιο αποτελεσμα.

Αν σου βγαλει, δες που ειναι το αρχειο, και δωσε ενα

ln -s /diadromi/pros/arxeio /usr/lib/libdvdpau_nvidia.so

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ιδιο μηνυμα εννοεις και σε αλλον player?

Ή αλλο μηνυμα?

 

VLC μπορεις να δοκιμασεις?

 

Λοιπον, το σωστο ονομα του αρχειου ειναι libdvpau_nvidia.so συμφωνα με το google. Οποτε ξανακανε ενα search γι'αυτο και αν υπαρχει, κανε αυτο που σου εγραψα στο πρωτο post.

 

Επισης θα βοηθουσε να εγραφες ποια καρτα γραφικων εχεις, καθως και το αν εχεις περασει drivers...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μήνυμα που δίνεις σημαίνει ότι δεν μπορεί να φορτώσει την συγκεκριμένη βιβλιοθήκη. Δεν μας δίνεις όμως πληροφορίες για να σε βοηθήσουμε. 

 

Ποιος είναι αυτός ο player που χρησιμοποιείς και τι εννοείς κατέβασες και άλλον ? Από που τον κατέβασες ?

 

(Χμ το μισό μήνυμα που είχα γράψει πήγε περίπατο. Γκρρρ τρίτη φορά που γράφω και δεν εμφανίζεται).

 

Αν εγκατέστησες το πρόγραμμα από τα repositories της διανομής (υποθέτω μέσω apt-get ή aptitude εφόσον βασίζεται σε debian) θα εγκαταστάθηκαν και όσες βιβλιοθήκες χρειάζονταν οπότε θα έπρεπε να παίζει. Αν γράψεις σε ένα τερματικό "mplayer -vo xv dvd: / / 1" (ό,τι βλέπεις μετά το dvd χωρίς τα κενά που έχω βάλει) όπως σου πρότεινε ο jim_p εμφανίζει την ταινία ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλαξε το video output απο vdpau σε xv. Και αν δεν εχεις nvidia απο 8xxx και πανω, μην μπεις καν στον κοπο για το vdpau.

 

το αλλαξα  ,δεν μου πεταξε σφαλμα αυτη την φορα ,αλλα και παλι δεν μπορουσε να το αναπαραγει

 

 

 

Το μήνυμα που δίνεις σημαίνει ότι δεν μπορεί να φορτώσει την συγκεκριμένη βιβλιοθήκη. Δεν μας δίνεις όμως πληροφορίες για να σε βοηθήσουμε. 

 

Ποιος είναι αυτός ο player που χρησιμοποιείς και τι εννοείς κατέβασες και άλλον ? Από που τον κατέβασες ?

 

(Χμ το μισό μήνυμα που είχα γράψει πήγε περίπατο. Γκρρρ τρίτη φορά που γράφω και δεν εμφανίζεται).

 

Αν εγκατέστησες το πρόγραμμα από τα repositories της διανομής (υποθέτω μέσω apt-get ή aptitude εφόσον βασίζεται σε debian) θα εγκαταστάθηκαν και όσες βιβλιοθήκες χρειάζονταν οπότε θα έπρεπε να παίζει. Αν γράψεις σε ένα τερματικό "mplayer -vo xv dvd: / / 1" (ό,τι βλέπεις μετά το dvd χωρίς τα κενά που έχω βάλει) όπως σου πρότεινε ο jim_p εμφανίζει την ταινία ?

 

 

 

χρησιμοποιω τον gnome player και εγκατεστησα τον smplayer απο τον διαχειρηστη πακετων,οσο για την εντολη δεν μου βγαζει τιποτα

 

να τονισω πως τα χαρακτηριστικα του pc ειναι τα εξης 

 

CPU AMD Mobile Sempron 3000+ / 1.8 GHz

Cash L2 cache - 128.0 KB

RAM 896 MB DDR SDRAM 333.0 MHz / PC2700

HDD 80.0 GB HDD

Screen 15.0 in

Color Support 24-bit

VGA SiS Mirage 2

Wireless 802.11b/g

Wireless Controller Acer InviLink 802.11b/g

Interfaces 1.0 x Display / video - Ethernet 10Base-T/100Base-TX - RJ-45, 

1.0 x Network - Phone line - Mini-phone mono 3.5 mm, 

1.0 x Modem - Line-out/headphones - 15 pin HD D-Sub (HD-15), 

1.0 x Hi-Speed USB - Line-in/microphone - Mini-phone mono 3.5 mm, 

3.0 x Audio - VGA - 4 pin USB Type A, 

1.0 x Audio - RJ-11

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...