Προς το περιεχόμενο

Arch προτροπή για εισαγωγή κωδικού σε ασύρματο


chisao

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας φίλοι μου! Έχω στήσει ένα laptop (hp 6730s αυτό που έδινε η cyta) με arch και cinnamon. Τα πάντα είναι ρυθμισμένα ωραία και καλά. Το μόνο πρόβλημα που υπάρχει είναι ότι έχω τον network-manager και όταν επιλέγω κάποιο ασύρματο δεν μου ζητάει τον κωδικό και απλά δεν συνδέεται. Αν περάσω τον κωδικό χειροκίνητα τότε συνδέεται. Στο wiki λέει να εγκαταστήσω το gnome-keyring. Το έκανα αλλά συνεχίζει τα ίδια. Άλλο ένα κουλό που μου κάνει από χθες είναι ότι πατώντας το εικονίδιο για να μου εμφανίσει τις ρυθμίσεις για τα δίκτυα δεν ανοίγει το παράθυρο. Δηλαδή εμφανίζει το παράθυρο στην μπάρα με το όνομα δικτύωση και μετά το κλείνει. Καμιά ιδέα? Να σημειώσω ότι έχω κάρτα της broadcom 4312 και έχω περάσει χειροκίνητα τον οδηγό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο wiki λέει ότι χρειάζεται τον wl τον οποίο το περνάς από τον aur. Μπήκα από το gnome και μου ζήτησε κανονικά τον κωδικό. Ξαναμπήκα από το cinnamon και μου το έβγαλε τελικά. Θα το ξανα ελέγξω για να σιγουρευτώ. Είχα δοκιμάσει και με wicd αλλά δεν μου άνοιγε αυτόματα το ασύρματο μόλις έκανε login αλλά έπρεπε να πατήσω switch wifi on και μετά να πατήσω το κουμπί του ασυρμάτου πάνω στο λάπτοπ. Επειδή ο υπολογιστής είναι της μάνας μου δεν μπορούσα να το αφήσω έτσι γιατί θα μπερδευότανε και θα πέφτανε τηλέφωνα! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...