Προς το περιεχόμενο

αγορά laser πολυμηχανημα


andreapaog328

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ψάχνω να βρω ενα καινούριο πολυμηχανημα μιας και στο hp inkjet που είχα χυθηκαν τα μελάνια μέσα, μπλόκαρε και παει για πέταμα...

μιας και βγάζω μονο ασπρομαυρο και τον χρειάζομαι αρκετά, αποφάσισα να παω σε laser...

θα ήθελα απαραίτητα να έχει wifi ή να συνδεεται σε lan, scanner και να βγάζει αυτόματα σελίδες μπρος πίσω...και πάνω απόλα, φτηνό τονερ ή κοστος/σελίδα. δε με ενδιαφέρει το εγχρωμο ή fax...

 

δίνω μέχρι 150 αλλά επείδη βλέπω ότι με εκτύπωση 2 όψεων παει κοντα 200€ μάλλον την ξεχνάω θα αρκεστώ στην εκτύπωση odd-even :P

 

επισης αν μπορει καποιος να μου εξηγησει επειδη δεν ξαναείχα laser, αλλάζεις και τόνερ και τύμπανο?  :fear: ή τονερ κάθε 1500 ξέρω γω και τυμπανο καθε ~9000 ή πανε μαζι? 

 

επίσης το 1500 σελίδες/τονερ που λένε αληθεύει ή είναι σα τους inkjet που λεει 400 και στις 200 έχει τελειώσει?  :-(

 

+ τα συμβατα toner να τα επιστευτώ ή να προτιμήσω τα αυθεντικά του?

 

ευχαριστώ.

Επεξ/σία από andreapaog328
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλεις να κάνεις δουλειά , δώσε κάτι παραπάνω.

http://www.skroutz.gr/s/2114715/OKI-MB441dn.html

 

Είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος απ' αυτό.

Αλλάζεις πιό συχνά τόνερ και σπανιότερα τύμπανο.

Περίπου ισχύει το 1500 σελ./τόνερ

Προσωπικά προτιμάω τα αυθεντικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον υπαρχουν εκτυπωτες που το τυμπανο ειναι ξεχωριστο αλλα στους hp ειναι ενσωματωμενο στο τονερ,εωτερικο ειναι σε oki,epson kai brother.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα είχα δεί αυτό που παίρνει MLT-116 toner (αρκετά φτηνό 30€/1200σελ αυθεντικο) και R116 τυμπανο καθε 9000...

http://www.plaisio.gr/periferiaka-othones/ektipotes/polimixanima/Samsung-SL-M2675FN-Laser-Multifunction-SL-M2675FN-SEE.htm

(ενδεικτικά το μαγαζι)

 

δυστυχως 200€ ειναι πολλά, για σπιτι το θέλω  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω θα σου ελεγα να εδεινες λιγα χρηματα παραπανω και ασ ειναι για σπιτι.Τετοιοι εκτυπωτης ειναι αρκετα καλοι και αντεχουν στο χρονο,θα βγάλουν τα λεφτα τους και θα κανεισ και εσυ την δουλεια σου καλυτερα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Για να μην ανοιγω αλλο θεμα,να ρωτησω αν ξερει κανενας τιποτα για την ενχρωμη σειρα τις oki,mc332 mc342, και αν στον 342 αξιζεει να δωσεις καποια λεφτασυν για το wifi η μπορεις να στελνεις μεσω ethernet

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Φίλε George δεν ξέρω αν σε πρόλαβα. Έχω τον OKI mc332dn. Τον αγόρασα γιατί δεν είναι μόνο laser αλλά laser led που υπόσχονται μεγαλύτερη οικονομία στο toner. Έπειτα από εμπειρία 4 inkjet δεν θα έλεγα ότι είμαι ενθουσιασμένος.

Γενικά οι εκτυπώσεις βγαίνουν γυαλιστερές σε αντίθεση με τους inkjet που είναι ματ. Για το μελάνι, αν αφήσεις το density (πυκνότητα) στο 0 (μηδέν) και δεν το βάλεις στο -2 ή -3 δεν υπάρχει περίπτωση να εκτυπώσεις 2200 μαύρες σελίδες που λέει με τίποτα. Άντε να φτάσεις τις 1300. Το κόστος αγοράς του toner είναι περίπου 65 ευρώ και δυστυχώς δεν μπαίνουν άλλα toner πιο οικονομικά (4000 ή 6000 σελίδων). Υπάρχει η λύση του συμβατού την οποία και ακολουθώ και δεν έχω πρόβλημα. Αλλά αν έχεις inkjet και του κάνεις και αναγόμωση δεν έχει καμία σχέση το κόστος με τον laser. Ο inkjet είναι απλά οικομικότερος με μεγάλη διαφορά.

Να πω ότι ο ΟΚΙ εκτυπώνει μόνος του διπλή όψη και με βόλεψε πάρα πολύ (ξανατραβάει το χαρτί μόνος του και εκτυπώνει και την πίσω σελίδα).

Και το μειονέκτημα σε αυτή την περίπτωση είναι ότι αν έχεις βάλει να εκτυπώσεις π.χ. ένα κείμενο του word 10 σελίδων διπλής όψης αργεί πάρα πολύ (περίπου 30-40 δευτερόλεπτα τη σελίδα)

ενώ αν θες 10 αντίγραφα των 10 σελίδων (100 σελίδες), τότε στο πρώτο αντίγραφο (10 σελ.) θα κάνει τον χρόνο που είπαμε ενώ τα υπόλοιπα από το δεύτερο αντίγραφο και μετά τα κάνει σχετικά γρήγορα (4-5 δευτ. τη σελίδα).

Πάντως αν έχεις λεφτά για toner ο laser είναι ποιοτικά καλύτερος.

Ελπίζω να βοήθησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...