Προς το περιεχόμενο

OpenSuse kai windows 7


milenaki

Προτεινόμενες αναρτήσεις

λοιπόν κατέβασα τα ""opensuse"" ( απαίτηση της σχολης) αυτά μια χαρά εγκαταστάθηκαν..το θέμα είναι ότι νομίζω πως χάθηκαν τα windows μου [:(] τώρα ρωτάω εδώ μήπως και υπάρχει μια ελπίδα να μη χάθηκαν και να τα έχω και τα δυο..ανοίγω το pc και με πάει κατευθείαν στα ""opensuse""..οποτε μάλλον πρέπει να τα ξανά εγκαταστήσω? [:(]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε ξερω αν καταλαβα σωστα αλλα εννοεις να γραψω αυτη την εντολη στο terminal? παντως νομιζω κανω κατι λαθος


δε ξερω αν καταλαβα σωστα αλλα εννοεις να γραψω αυτη την εντολη στο terminal? παντως νομιζω κανω κατι λαθος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτα..κατι λαθος :/

 

Δεν έχει το sudo προεγκατεστημένο το opensuse , εκεί που είσαι λοιπόν γράψε  

su

βάλε τον κωδικό σου και μετά γράψε πάλι

fdisk -l
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν για να είναι πιο εύκολο για να πάρεις βοήθεια αλλά και για σένα να ξέρεις ότι δεν είναι ανάγκη να ανεβάζεις screen-shot κάθε φορά που θέλεις να δείξεις εδώ τα αποτελέσματα μιας εντολής από το τερματικό, αρκεί να κάνεις copy paste τα αποτελέσματα από το τερματικό ως απλό κείμενο εδώ: πας στο τερματικό και δίνεις την εντολή που θέλεις, μετά επιλέγεις το κείμενο με το ποντίκι και κάνεις δεξί κλικ και αντιγραφή και μετά έρχεσαι εδώ και κάνεις επικόλληση.

 

Κατά τα άλλα η εντολή που σου ζήτησε να βάλεις ο giannis12a μας δείχνει πως είναι χωρισμένος ο σκληρός δίσκος του PC σου. Από τα αποτελέσματα λοιπό βλέπουμε ότι έχεις έναν σκληρό δίσκο με χωρητικότητα 320GB (/dev/sda) ο οποίος είναι όλος μαζί σε ένα partition (/dev/sda1). Επίσης έχεις και έναν ακόμα δίσκο με χωρητικότητα 16GB (/dev/sdb) το οποίο υποθέτω ότι είναι κάποιο φλασάκι USB που είχες συνδεδεμένο όταν έδωσες την εντολή.

 

Αν ισχύουν τα παραπάνω τότε πράγματι έσβησες την εγκατάσταση των windows καθώς έκανες την εγκατάσταση του Linux.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά τα άλλα η εντολή που σου ζήτησε να βάλεις ο giannis12a μας δείχνει πως είναι χωρισμένος ο σκληρός δίσκος του PC σου. Από τα αποτελέσματα λοιπό βλέπουμε ότι έχεις έναν σκληρό δίσκο με χωρητικότητα 320GB (/dev/sda) ο οποίος είναι όλος μαζί σε ένα partition (/dev/sda1). Επίσης έχεις και έναν ακόμα δίσκο με χωρητικότητα 16GB (/dev/sdb) το οποίο υποθέτω ότι είναι κάποιο φλασάκι USB που είχες συνδεδεμένο όταν έδωσες την εντολή.

 

Αν ισχύουν τα παραπάνω τότε πράγματι έσβησες την εγκατάσταση των windows καθώς έκανες την εγκατάσταση του Linux.

Αυτό βλέπω κι εγώ. Τα Windows «πήγαν περίπατο»

 

Ακολούθησες κάποιον οδηγό για να φτιάξεις το dual-boot ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μάλλν έβαζες πρώτη φορά dual boot ε??

ps1

όταν δεν ειμαστε σίγουροι για κάτι κρατάμε πάντα ένα back up,ή ζητάμε μια βοηθεια
ps2
απ τα λάθη μας μαθαίνουμε ;)
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

ναι κάπου υπάρχει κ το πρώτο μερος, νομίζω παραπλήσια είναι η ονομασία(δικό μου είναι το video). Καλύτερα πρώτη φορα  βάλτο σε virtualbox

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...