Προς το περιεχόμενο

προβλημα με τερματικο


thanos77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημερα παιδες εχω περασει την εκδοση crunchbang ολα καλα μεχρι που αντιμετωπιζω 2 προβληματα  ..το ποιο σημαντικο ειναι οτι δεν αναγνωριζει εντολες του τερματικου .πχ δινω την εντολη subo apt-get update και μου μου βγαζει comman not found ..δευτερο ειναι οτι δεν αναγνωριζει το ασυρματο δικτυο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γραφεις subo αντι για sudo που θελει κανονικα, γιαυτο σου λεει command not found.

Για το ασυρματο, πρεπει πρωτα να βρεις πως ειναι. Ετσι

http://www.insomnia.gr/topic/437309-hardware-και-drivers-στο-linux/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θυμαμαι καλα, με super (το πληκτρο με το λογοτυπο των windows) + t ανοιγει το τερματικο στο περιβαλλον του crunchbang...

δυστυχως δεν εμφανιζει τπτ  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε crunchbang όπως λέει και ο jim_p το τερματικό ανοίγει με Super+t (δηλαδή κρατάς πατημένο το πλήκτρο super και μετά πατάς και το Τ, το κουμπί super είναι στο πληκτρολόγιο αυτό που είναι ανάμεσα στο Ctrl και στο Alt και συνήθως έχει πάνω του το σήμα των windows).

 

Επίσης σε crunchbang πάνω στην οθόνη του desktop έχει πάντα το conky που σου δίνει πληροφορίες για το σύστημά σου και από κάτω έχει και κάποια shortcut keys μεταξύ των οποίων και το προαναφερθέν. Τέλος με δεξί κλικ οπουδήποτε ανοίγεις το μενού και θα είναι εύκολο να βρεις την κονσόλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η ιδια διαδικασια γινεται και στα antix ? γιατη αφου παλεψα δεν μπορεσα να καταφερω τιποτα ...ασε που ειναι ελαφρυτερο λειτουργικο για την σαβουρα που εχω ..ωστοσο το προβλημα με το ασυρματο δικτυο συνεχιζει και σε αυτη την εκδοση ,μπορει να βοηθησει καποιος γτ  εχω αλλαξει 5 διαφορετικες διανομες και μονο μια μου το αναγνωρισε  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...μπορει να βοηθησει καποιος γτ  εχω αλλαξει 5 διαφορετικες διανομες και μονο μια μου το αναγνωρισε  

Και ποιά ήταν αυτή; Γιατί δεν την κράτησες ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

pslinuxos ειχα ..επειδη εχω εναν παλλιο pc απλα πειραματιζομουν ..τελικα με βολεψε η εκδοση αυτη που εβαλα 

 

τελικα το βρηκα  ξαναεκανα εγκατασταση αυτη την φορα με συνδεδεμενο το ιντερνετ ..ολα καλα λειτουργει και το ασυρματο ..τωρα ομως δεν εχει ελληνικη γλωσσα  .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...