Προς το περιεχόμενο

Τι να κοιτάξω σε μια φωτογραφική μηχανή


sonyxp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή έπεσε στο τραπέζι και η ιδέα για mirrorless μ4/3  ( εγώ δεν έχω  τέτοια μηχανή να πω την άποψη μου ) κάποιος που έχει ας πει πώς τα πάει σε βραδινές φώτο μήπως βοηθήσει κάπως τον Τ.S. και όχι μόνο , π.χ. η PEN epm1 είναι οριακά στα λεφτά που ζητάει και καινούργια ( σημαντικό ) ...εκεί τι αποτελέσματα θα έχει?   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks!

 

Πρόσφατα είχα στα χέρια μου την

http://www.skroutz.gr/s/322612/Panasonic-Lumix-DMC-FS35.html

 

Καθόλου καλή εμπειρία!!! ας αφήσουμε το ότι όταν έκανα Ζοομ τα θόλωνε!!

 

Καθόλου καλές φωτογραφίες, στο σκοτάδι δεν έβγαζε καθόλου καλές φωτογραφίες... ενώ το είχα σε "Νυχτερινή λήψη" τα έβγαζε πολύ σκοτεινά!!!

 

Ακόμα και το κινητό μου (Xperia P) τα έβγαζε πολύ πιο φωτεινά (Exmor).

*ΦΥΣΙΚΑ στο κινητό ο θόρυβος και η θολούρα πάει σύννεφο...

 

 

ΤΕΡΜΑ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΜΕΝΟΣ!!!

 

Κοστίζει και 180ε περίπου... που θεωρείται πολύ ακριβή γιατί μετά πάμε σε DSLR(300~).

Εδώ είναι οι φωτογραφίες για να δεις την απογοήτευσή μου για την Lumix.

 

XPERIA P (ΚΟΥΝΙΟΜΟΥΝ ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΒΑΛΕΙ ΚΑΙ ΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ, ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ)

 

LUMIX  DMC - FS35

 

Αν και ειναι λιγο παλιο το ποστ,για να αποκαταστησω την φημη της κακομοιρας της Lumix και για να μην δινουμε λαθος εντυπωσεις.

Φιλε μου η συγκεκριμενη μηχανη ειναι πολυ αξιολογη για τα λεφτα της , το οτι η φωτογραφια σου ειναι σκοτεινη δε φταιει η μηχανη αλλα οι λαθος ρυθμισεις που τις εκανες.

Καμια μηχανη δε βγαζει μαγικα αυτο που θελουμε αν δε το κανουμε εμεις.

Συγκεκριμενα οι compact της πανασονικ εχουν επιλογη να μενει το κλειστρο ανοιχτο μεχρι 60δευτερολεπτα κατι που δεν εχουν αλλες κομπακτ.

Τα 60 δευτερολεπτα στην συγκεκριμενη φωτογραφια θα στην εκαναν σα να ειναι μερα καλοκαιριου.

 

Οσον αφορα τις mirrorless 4/3 πλεον τα τελευταια 2 χρονια τα πανε πολυ καλα στο σκοταδι.Απο εκει και περα ειναι και θεμα μοντελου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας ρωτήσω κι εγώ,επειδή κι εγώ δεν τα πάω καλά με τους αριθμούς που γράφει πάνω ο φακός και δεν τα καταλαβαίνω όλα(δεν ασχοληθεί εκτενω΄ς είναι η αλήθεια),είδα μαι προσφορά για την Nikon L320 στα 140 ευρώ.

Ξέρω ότι γενικώς οι Nikon θεωρούνται από πολλούς από τις κορυφαίες.Η συγκεκριμένη αξίζει;

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παιδες για να μην ανοιγω νεο θεμα.ειμαι αναμεσα σε 

Sony NEX-3N https://www.skroutz.gr/s/2981420/Sony-NEX-3N-16-50mm-Kit.html  και Olympus XZ-2 https://www.skroutz.gr/s/2427865/Olympus-Stylus-XZ-2.html

 

ποια απ τις 2 προτεινετε ? ψαχνω μια καλη προταση  σε μηχανη τσεπης για ταξιδια εκδρομες κτλ.

δεν με ενδιαφερει και τοσο το βιντεο οσο οι φωτος σε low light.

Επεξ/σία από marten
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την NEX θέλεις λίγο μεγάλη τσέπη.

Πάντως σε χαμηλό φωτισμό οι φωτό είναι αξιοπρεπείς με την Sony.

Για την XZ-2 δεν ξέρω, αλλά θεωρείται top για τα λεφτά της σε compact.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...