Προς το περιεχόμενο

Τι να κοιτάξω σε μια φωτογραφική μηχανή


sonyxp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Price Range: 150-250ε

 

Καλησπέρα, θέλω να μου πείτε τι χαρακτηριστικά να κοιτάξω σε μια φωτογραφική μηχανή εκτός από τα βασικά όπως Ανάλυση & οπτικό ζουμ.

 

Παρακάτω, αν μπορείτε πείτε μου ποια είναι τα "καλά" "τοπ".

 

1. Επεξεργαστής εικόνας

Ποιοι είναι οι καλύτεροι;

 

2. Διάφραγμα Φακού

Βλέπω κάτι περίεργα νούμερα και δεν ξέρω, πρέπει τα νούμερα να είναι μεγάλα ή μικρά? παράδειγμα: F /3.5-6.5, αυτό είναι καλό? @?

 

3. Διαθέσιμα ISO

Να σημειώσω ότι όσο ανεβάζεις το ISO στο σκοτάδι τόσο πιο πολύ θόρυβο έχεις, τι τιμές παίζουν εδώ? μέχρι 3200 είναι πολύ καλά? ή να πάω σε 6400 όπου δεν ξέρω τι γίνεται και με τον θόρυβο...

 

4. Ταχύτητα Κλείστρου

Τι ταχύτητες παίζουν; 1 - 1/2000 SEC είναι καλά?@!?

 

5. Μέγεθος Αισθητήρα

Αυτό τι είναι και τι νούμερα παίζουν? CMOS 1 / 2.3 INCHES είναι καλά?@!@?

 

* Παιδιά! βλέπω διάφορα χαρακτηριστικά-νούμερα και δεν ξέρω αν πρέπει να είναι μικρό ή μεγάλο το νούμερο, αν μπορεί κάποιος ας με ενημερώσει τι γίνεται με αυτά!

 

** Επίσης, τι άλλο πρέπει να προσέξω?

 

Θέλω μια φωτογραφική που:

  • Εννοείτε πως την μέρα θα βγάζει τέλειες φωτογραφίες, να αγγίξει την τελειότητα.
  • Στο σκοτάδι δεν θέλω πολύ θόρυβο.
  • Θέλω να μπορεί να τραβάει από μακρινή απόσταση, δηλαδή να έχω την πόλη πχ στα 2-3 χιλιόμετρα και να μπορέσει να την βγάλει ΚΑΘΑΡΑ!
  • Θέλω να έχει καλό φωτισμό
  • Να βγάζει και .RAW αν γίνεται
  • 16+ Mpx
  • ΚΑΛΟ ΦΛΑΣ, Να είναι δυνατό και όχι σαν αυτά στα Smartphones που είναι για τα μπάζα
  • Με καίει λίγο το θέμα με το σκοτάδι, θέλω να βγάζει άριστες φωτογραφίες γιατί την μέρα εννοείτε ότι θα βγάζει σουπερ φωτογραφίες (ακόμα και μια φωτογραφική των 60ε βγάζει καλές φωτο την μέρα)
Επεξ/σία από sonyxp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μονο αυτα θελεις να κανει η μηχανη?και θελεις και να τα κανει και με καλες επιδοσεις?και θελεις και να κοστιζει μαξ 250 ευρω?????????ο συνδιασμος που σκοτωνει λεμε.............

Επεξ/σία από LOULATRANS
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να αγγίξουν την τελειότητα οι φωτογραφίες σου θα πρέπει η φωτογραφική σου να τραβάει raw εκτός απο jpg.

 

Αυτό για τον απλό λόγο οτι θα πρέπει να ιδρώσει ο πωπος σου στο Photoshop για τις διορθώσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πιο σημαντικο απ ολα ειναι το μεγεθος του αισθητηρα

οποτε σε αυτα τα λεφτα που θες,ψαξε να βρεις καποια μεταχειρισμενη dslr

πχ nikon 3000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μονο αυτα θελεις να κανει η μηχανη?και θελεις και να τα κανει και με καλες επιδοσεις?και θελεις και να κοστιζει μαξ 250 ευρω?????????ο συνδιασμος που σκοτωνει λεμε.............

Νομίζω ότι παρεξηγήθηκα, απλά έχω στο μυαλό μου τα Smartphones που βγάζουν μαπα φωτογραφίες.

 

Έχω δει φωτογραφικές μηχανές αξίας 100-120ευρώ που βγάζουν πάρα πολύ καλές φωτογραφίες πόσο μάλλον μια στα 200-250ε.

 

Βασικά εγώ θέλω να μου εξηγήσετε τα χαρακτηριστικά και όχι να μου προτείνετε κάποιο :P, είμαι λίγο fun της Sony είναι η αλήθεια...

 

Ποιες είναι οι καλύτερες εταιρίες (να διαθέτουν και τους καλύτερους επεξεργαστές εικόνας)? μπορείτε να μου δώσετε ένα τοπ3?

Εγώ έχω στο μυαλό μου { Sony, Canon, Nikon }

το πιο σημαντικο απ ολα ειναι το μεγεθος του αισθητηρα

οποτε σε αυτα τα λεφτα που θες,ψαξε να βρεις καποια μεταχειρισμενη dslr

πχ nikon 3000

 

Wx! ξέχασα να πω ότι θέλω να είναι και μικρή σε μέγεθος ώστε να την κουβαλάω εύκολα, κάτι τέτοιο δηλαδή http://1.bp.blogspot.com/_7HJPBLw3SIQ/TFmDsUkYZVI/AAAAAAAACUs/aAD02OTJyw4/s400/freewallpapermania.blogspot++%2812%29.jpg

Επεξ/σία από sonyxp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αχα....θελεις τα παντα ολα,και να ειναι και κομπακτ η μηχανη.........τι ζητας και εσυ ο ερμος?μονο την τελεια μηχανη ....πολλα ειναι?????

αν θελεις να ειναι και καινουρια για να εχεις και εγγυηση,τοτε ηρθε και εδεσε...........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

1. Επεξεργαστής εικόνας

Ποιοι είναι οι καλύτεροι;

 

2. Διάφραγμα Φακού

Βλέπω κάτι περίεργα νούμερα και δεν ξέρω, πρέπει τα νούμερα να είναι μεγάλα ή μικρά? παράδειγμα: F /3.5-6.5, αυτό είναι καλό? @?

 

3. Διαθέσιμα ISO

Να σημειώσω ότι όσο ανεβάζεις το ISO στο σκοτάδι τόσο πιο πολύ θόρυβο έχεις, τι τιμές παίζουν εδώ? μέχρι 3200 είναι πολύ καλά? ή να πάω σε 6400 όπου δεν ξέρω τι γίνεται και με τον θόρυβο...

 

4. Ταχύτητα Κλείστρου

Τι ταχύτητες παίζουν; 1 - 1/2000 SEC είναι καλά?@!?

 

5. Μέγεθος Αισθητήρα

Αυτό τι είναι και τι νούμερα παίζουν? CMOS 1 / 2.3 INCHES είναι καλά?@!@?

 

1. Κάθε εταιρία έχει τον δικό της δεν υπάρχει μέτρο σύγκρισης μεταξύ τους, μην δίνεις σημασία παρά μόνο αν έχεις παλιότερη μηχανή ίδια μάρκας

 

2. Το f που βλέπεις πάνω στον φακό προσδιορίζει το μέγιστο άνοιγμα του διαφράγματος του φακού είναι συνδεδεμένο με το φως που περνάει και φτάνει στον αισθητήρα. Όταν πρόκειται για zoom φακό τότε έχουμε δύο νούμερα ένα είναι το μέγιστο άνοιγμα του φακού (της τρύπας να στο πω απλά) όταν ο φακός είναι στο zoom out και το δεύτερο όταν ο φακός είναι zoom in. Το παράδειγμα που έχεις δηλαδή f/3.5-6.5 μιλάει για zoom φακό και σημαίνει ότι όταν ο φακός είναι στο ευρυγώνιο άκρο του (πχ 28mm) μπορεί να ανοίξει στο f3.5 και όταν είναι στο tele άκρο του (zoom in πχ 120mm) είναι 6,5. Γενικά όσο μικρότερο το νούμερο τόσο περισσότερο φως παίρνει ο αισθητήριας αλλά σε compact μηχανές μην περιμένεις θαύματα. Υπάρχουν πολλές που έχουν στο ένα άκρο f/2.2 ή και λίγο ποιο κάτω. Πάντως το 6,5 είναι πολύ σκοτεινό σε σημείο να μην είναι αρκετό για να φωτογραφίσεις ποδηλάτη σε συννεφιασμένη μέρα με iso 100 (θα σου βγει κουνημένος)

 

3. Μην εντυπωσιάζεσαι με το ISO 6400 σε φτηνή μηχανή δεν θα βλέπεται, καλοδεχούμενο πάντως είναι το ISO 50 καθώς ζούμε σε ηλιόλουστη χώρα και το χαμηλό iso σε συνδυασμό με μεγάλη ταχύτητα κλείστρου μπορεί να σου επιτρέψει να βγάλεις φωτογραφίες με κόντρα τον ήλιο.

 

4. Όσο ποιο μεγάλο είναι το νούμερο αυτό τόσο καλύτερα για πάγωμα κίνησης και φωτογραφίες με κόντρα τον ήλιο. Γενικά να γνωρίζεις ότι το 1/2000 είναι στάνταρ νούμερο για compact το 1/4000 είναι στάνταρ νούμερο για entry level DSLR και το 1/8000 το πιάνουν μόνο ακριβά μοντέλα DSLR (semi pro & pro)

 

5. Όσο μεγαλύτερος ο αισθητήριας τόσο καλύτερο. Πάντως τα μεγέθη στις compact είναι στάνταρ, αμέσως μεγαλύτερο είναι το 3/4 μετά πάμε σε mirorles και entry lever dslr και τέλος οι dslr με full frame αισθητήρες που έχουν το ίδιο μέγεθος με το καρέ από φιλμ 35mm. Υπάρχουν διαφορές στο είδος του αισθητήρα αλλά σε compact δεν γνωρίζω αν παίζει σημαντικό ρόλο αν είναι CCD ή CMOS εκείνο που μπορεί να κάνει την διαφορά είναι οι λεγόμενοι Back-illuminated sensor που θεωρητικά έχουν λίγο καλύτερη απόδοση στο θέμα θορύβου σε υψηλό ISO.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Thanks!

 

Πρόσφατα είχα στα χέρια μου την

http://www.skroutz.gr/s/322612/Panasonic-Lumix-DMC-FS35.html

 

Καθόλου καλή εμπειρία!!! ας αφήσουμε το ότι όταν έκανα Ζοομ τα θόλωνε!!

 

Καθόλου καλές φωτογραφίες, στο σκοτάδι δεν έβγαζε καθόλου καλές φωτογραφίες... ενώ το είχα σε "Νυχτερινή λήψη" τα έβγαζε πολύ σκοτεινά!!!

 

Ακόμα και το κινητό μου (Xperia P) τα έβγαζε πολύ πιο φωτεινά (Exmor).

*ΦΥΣΙΚΑ στο κινητό ο θόρυβος και η θολούρα πάει σύννεφο...

 

 

ΤΕΡΜΑ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΜΕΝΟΣ!!!

 

Κοστίζει και 180ε περίπου... που θεωρείται πολύ ακριβή γιατί μετά πάμε σε DSLR(300~).


Εδώ είναι οι φωτογραφίες για να δεις την απογοήτευσή μου για την Lumix.

 

XPERIA P (ΚΟΥΝΙΟΜΟΥΝ ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΒΑΛΕΙ ΚΑΙ ΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ, ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ)

 

LUMIX  DMC - FS35

 

Είναι λίγο  ΑΡΚΕΤΑ συμπιεσμένες επιπλέον από το postimage αλλά δεν πειράζει.

Επεξ/σία από sonyxp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για νυχτερινές φωτογραφίες ότι και να πάρεις θα χρειαστεί τρίποδο.

 

quotαρω τον εαυτό αλλά δεν χρειάζεται να ψάχνεις

Επεξ/σία από TAKE5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου προσπαθεις να βγάλεις φωτογραφία σε πίσα σκοτάδι που ουτε μια dslr 20απλασιας αξίας δεν μπορεί να βγάλει χωρις τρίποδο.

D4 με prime f1.2 βγαζεις και στο dark side of the moon :D

 

αλλα οι compact ειναι σαπιλα

μονο για μερα ειναι η για κοντινα πορτραιτα μεσα σε κλαμπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...