Προς το περιεχόμενο

Embed greek subs to movie with mencoder


Sordnaxela

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή κλασσικά η τηλεόρασή μου έχει usb και μπορεί να αναπαράγει ταινία, αλλά τους ελληνικούς υπότιτλους δεν τους παίζει σωστά, θα ήθελα να μου πείτε πώς ακριβώς χρησιμοποιώ το mencoder, εννοώ τη σύνταξη της εντολής, για να ενσωματώσω ελληνικούς .srt υπότιτλους σε ένα αρχείο ταινίας-βίντεο.

 

Επίσης πως μπορώ να μετατρέψω οποιοδήποτε format video σε .avi.

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφοσον η τηλεοραση σου υποστηριζει την αναπαραγωγη υποτιτλων, σιγουρα θα εχει και επιλογη για την κωδικοποιηση τους.

Εκτος αυτου, θα το ψαξεις για 5 λεπτα πχ και οτι αλλαγη κανεις θα ειναι καθολικη και θα παιζει σε ολες τις ταινιες. Η λυση που προτεινεις σιγουρα παιρνει πολυ περισσοτερο χρονο γιατι απαιτει re-encoding του αρχικου αρχειου.

 

Επισης υπαρχει και η αλλη λυση του να ανοιξεις το εκαστοτε αρχειο των υποτιτλων και να το σωσεις με κωδικοποιηση utf8. Αυτο εκανα τη πρωτη και μοναδικη φορα που εβαλα να παιξει κατι στην τηλεοραση μου. Μετα βρηκα την σχετικη ρυθμιση για την κωδικοποιηση, την αλλαξα και τερμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OK, θα προσπαθήσω, απλά δεν βρίσκω πως να συντάξω το mencoder για να μην πεφτει πολυ η ποιοτητα και για να κωδικοποιούνται σωστά οι υπότιτλοι.


Μπορείς να μου συντάξεις μια εντολή που να μετατρέπει το αρχείο movie.xxx, όπου xxx=mp4,mpg,mkv σε avi και να ενσωματώνει και τους υπότιτλους subs.srt με ελληνικη κωδικοποίηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα

2 τροποι

1) transcode -i video.avi -x mplayer=”-sub video.srt” -o newvideo.avi -y xvid

2)   mencoder -sub movie.srt -subcp iso-8859-7 -spualign 2 -subpos 96 -subfont-text-scale 3.3 -vf pp=lb -ovc lavc -lavcopts vbitrate=1600  -oac copy movie.avi -o newvideo.avi

ή -subcp windows-1253
απλά να τονίσω για όποιον το χρειαστεί οτι άλλαξα το αρχειο /etc/mplayer/mplayer.conf

βάζοντας τις γραμμές(για να είναι με ελληνικούς χαρακτήρες οι ενσωματωμένοι υπότιτλοι+μέγεθος) :
subfont-text-scale=3
subcp="iso-8859-7"
*προεραιτικά :
unicode=yes
utf8=yes
subfont-encoding=unicode

 

κανε εγκατασταση και το transcode

** αν ξερεις να διαβαζεις/γραφεις εντολές μπορείς να αλλάξεις τις παραμέτρους ovc oac text-scale vbitrate κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...