Προς το περιεχόμενο

Φήμες για αισθητήρα σάρωσης ματιού στο Galaxy S5


Leo360

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να τα χαιρονται. :P

Ξερω που το πανε,και που θα μας καταληξουν.Προσωπικα ηρθε ο καιρος να αποχωρουμε απο τα παιχνιδακια τους.ΑΝ ισχυσει αυτο.

Συσκευες με 50 ευρω,ενα τηλ,ενα sms και τελειωσε.Τελικα,ολοι στο "κολπο" μεσα ειναι! B)

 

Ξαναπες το.Αυτα δεν προσφερουν ασφαλεια στον ανθρωπο,ΑΛΛΑ θετουν σε κινδυνο την σωματικη του ακεραιοτητα και ζωη του.

Eγω λεω καλυτερα να γυρισουμε στο παλιο συστημα επικοινωνιας με τα σηματα καπνου ,πιο ασφαλες δεν μας παρακολουθει κανεις ,εχουμε την σωματικη μας ακεραιοτητα ανεπαφη  και μας μενει και το 50ευρω στην τσεπη.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 91
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Eγω λεω καλυτερα να γυρισουμε στο παλιο συστημα επικοινωνιας με τα σηματα καπνου ,πιο ασφαλες δεν μας παρακολουθει κανεις ,εχουμε την σωματικη μας ακεραιοτητα ανεπαφη  και μας μενει και το 50ευρω στην τσεπη.

 

Μην ξεχνάμε και το εκνευριστικά αγαπουλίνικο χρου-χρου-χρου που κάνουν τα περιστεράκια.... :)

 

Πάντως παιδιά αυτά είναι features, αν θέλουμε τα ενεργοποιούμε (π.χ. ποιος έχει ενεργοποιημένο το face unlock, είτε σε κινητό, tablet ή laptop ?)

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εδώ ο μεγάλος Διχασμός : Apple or Samsung?

 

Προτιμάτε να σας κόψουν το Δάκτυλο ή να σας βγάλουν το Μάτι ?

 

Τους το πετας στο κεφαλι και αρχιζεις να τρεχεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως θα ξεκλειδωνει πιο ευκολα απο το αποτυπωμα.Αντι να κουνας το χερι του ιδιοκτητη ενω κοιμαται ας πουμε,πας το κινητο μπροστα στην κεφαλα του.Βλακεια ειπα,με το ματι ξεκλειδωνει οχι με το προσωπο. 

 

Πολυ καλο παντως εαν δουλεψει σωστα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως τόσο τα κινητά με αποτύπωμα όσο και αυτό (?) με την ίριδα, θα είναι ότι πρέπει για συστήματα ασφαλείας (σπιτιού, γραφείου κλπ). Ξεκλειδώνεις με μοτίβο, ζητάς καπάκι και ένα face unlock, και στο τέλος να σου ζητάει και δάχτυλο/μάτι/φωνή για επιβεβαίωση.

 

Άλλη -παλιά- ταινία που μου έρχεται στο μυαλό με τα παραπάνω: Sneakers ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου πετάει την οθόνη pure white 100% φωτεινότητα και σου φωτίζει ακόμη και το εσωτερικό των ρουθουνιών.

 

Plus: φωτογραφικές μηχανές 150 ευρώ κάνουν αναγνώριση προσώπου + χαμόγελο σε κλειστό χώρο με χαμηλό φωτισμό από απόσταση δύο μέτρων.

 

 

Ασε ειχα στειλει αυτη την ερωτηση σε εταιρεια που εβγαζε αντιστοιχο του face unlock  και μου ειπε οτι εχει δοκιμαστει και δεν ειναι αρκετο το φως... φαντασου τωρα για το ματι...

 

Επισης συγκρινεις το φακο φωτ. μηχανης με την μικρουλα εμπροσθια καμερα του κινητου??? Υπαρχει λογος του οτι οι φωτογραφικες μηχανες ακομα και αυτες των 150 εχουν γκουμουτσα φακο... για να περναει περισσοτερο φως ακομα και στα δυο μετρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασε ειχα στειλει αυτη την ερωτηση σε εταιρεια που εβγαζε αντιστοιχο του face unlock  και μου ειπε οτι εχει δοκιμαστει και δεν ειναι αρκετο το φως... φαντασου τωρα για το ματι...

 

Επισης συγκρινεις το φακο φωτ. μηχανης με την μικρουλα εμπροσθια καμερα του κινητου??? Υπαρχει λογος του οτι οι φωτογραφικες μηχανες ακομα και αυτες των 150 εχουν γκουμουτσα φακο... για να περναει περισσοτερο φως ακομα και στα δυο μετρα...

 

Μπορεί να είναι ποιο δύσκολο αλλά όχι απίθανο, το κινητό θα το έχεις 20 εκατοστά από το πρόσωπο και λογικά και η μπροστινή κάμερα θα αναβαθμιστεί σε ποιότητα για να κάνει αυτή την δουλειά δεν θα είναι ίδια με τις σημερινές 0,8-1,2 megapixel. Και σιγά να μην δουλεύει 100% αλλά και 7 στις 10 να πιάνει κάτι είναι και αυτό μέχρι να κυκλοφορήσει το Galaxy S6.

 

By the way έχεις δοκιμάσει barcode scaner app να δεις πόσο καλά δουλεύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα και τέλεια να δουλέψει,  το να φέρνεις τη μούρη σου απέναντι από τη μπροστινή κάμερα δε συγκρίνεται σε ευκολία με το να πατάς το κουμπί που έτσι και αλλιώς πατάς τόσα χρόνια με το χέρι που ήδη κρατάει τη συσκευή.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω απενεργοποιήσει ακόμα και το pin από τη συσκευή μου. Αν το χάσω δεν πρόκειται να το ξαναβρώ κατά πάσα πιθανότητα άλλωστε,άρα γιατί να μην το χαρεί κάποιος άλλος τουλάχιστον;

 

Ο αλτρουιστης!

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Eγω λεω καλυτερα να γυρισουμε στο παλιο συστημα επικοινωνιας με τα σηματα καπνου ,πιο ασφαλες δεν μας παρακολουθει κανεις ,εχουμε την σωματικη μας ακεραιοτητα ανεπαφη  και μας μενει και το 50ευρω στην τσεπη.

Ti σχεση εχουν οι ινδιανοι,με αυτο που ειπα.Σου ειπα πετα το κινητο;οπου θελετε πατε την συζητηση. :mad:

Σου ειπα οτι δεν χρησιμοποιω αυτα τα συστηματα και ουτε τα γουσταρω.Κουμαντω και σ'αυτο θα μου κανουν;Ουτε Pin δεν εχω,ουτε face unlock,και ειμαι μια χαρα.

Φαντασου ομως να δωσεις το 50ευρω,και να ΓΛΙΤΩΣΕΙΣ το 700ευρω!Ακομη καλυτερα δεν ειναι; B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από μια μικρή έρευνα που έκανα, η αναγνώριση μπορει να γίνει από περίπου 10εκ. σε ανάλυση FHD, ενώ για λίγο πιο μακρυά (π.χ. τα 30-40εκ που συνήθως κρατάμε το κινητό) θα χρειαστούν πάνω από 3000 γραμμές (δηλαδή ανάλυση καλύτερη από 4Κ). Νομίζω ότι ήδη υπάρχουν αρκετές κάμερες που έχουν τέτοια ανάλυση, οπότε απομένει να δοκιμαστούν, να μπουν σε συσκευές, και φυσικά να δημιουργηθεί το κατάλληλο software.

 

Τεχνικά γίνεται, το hardware/software υπάρχουν ήδη, άρα απομένει η τελική (?) απόφαση....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...