Προς το περιεχόμενο

[Info]Το νήμα για το Ubuntu 13.10(Saucy Salamander) απορίες, ερωτήσεις


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και με τους τελευτταίους nvidia driver βλέπω υποστηρίζουν 3.3 opengl

Ναι, εξαρτάται από την κάρτα γραφικών και τον οδηγό. Με την δική μου (υπογραφή) και nouveau είμαι σε OpenGL 3.1 (αν θυμάμαι καλά), με τον τελευταίο κλειστό της Nvidia σε OpenGL 4.3 !!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 42
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πανάθ*μα σε για ubuntu! Πήγα να μπω σήμερα (σε 13.04) μετά από update χθεσινό αλλά με πετούσε συνεχώς έξω. Και λέω δεν του πετάω μια αναβάθμιση να δούμε τι κάνανε? Μετά το update με ταλαιπώρησε αρκετά γιατί οι οδηγοί της nvidia δεν λέγανε να εγκατασταθούν (πρόβλημα με dkms και γενικότερα πρόβλημα στο χτίσιμο του module) και λέω να δοκιμάσω να μπω με τον nouveau. Τον ασπρίζω λοιπόν και μου βγάζει την login screen, δίνω κωδικό...τίποτα. Μαύρο χάος. Ctrl+alt+f1 ξανά στο login. Δεν με άφηνε λοιπόν ούτε να μπω σε γραφικό αλλά ούτε σε κονσόλα. Τελικά από recovery μπήκα σε failsafe και έβαλα τους οδηγούς που δίνει η canonical. Δουλεύει λοιπόν πλέον. Έλα όμως που το steam μου λέει τα δικά του τώρα:

 

"OpenGL GLX context is not using direct rendering, which may cause performance problems.

For more information visit https://support.steampowered.com/kb_article.php?ref=9938-EYZB-7457."

 

Ενώ έχω opengl 4.3

glxinfo | grep "OpenGL version"
 
OpenGL version string: 4.2.0 NVIDIA 304.88

Υποθέτω ότι παίζει κάποιο πρόβλημα με τις 64μπιτες και 32μπιτες libraries.

ldd /usr/bin/glxinfo
    linux-vdso.so.1 =>  (0x00007fff5edb9000)
    libGL.so.1 => /usr/lib/nvidia-304/libGL.so.1 (0x00007ffd0c4ad000)
    libX11.so.6 => /usr/lib/x86_64-linux-gnu/libX11.so.6 (0x00007ffd0c178000)
    libc.so.6 => /lib/x86_64-linux-gnu/libc.so.6 (0x00007ffd0bdaf000)
    libnvidia-tls.so.304.88 => /usr/lib/nvidia-304/tls/libnvidia-tls.so.304.88 (0x00007ffd0bbac000)
    libnvidia-glcore.so.304.88 => /usr/lib/nvidia-304/libnvidia-glcore.so.304.88 (0x00007ffd097c2000)
    libXext.so.6 => /usr/lib/x86_64-linux-gnu/libXext.so.6 (0x00007ffd095af000)
    libdl.so.2 => /lib/x86_64-linux-gnu/libdl.so.2 (0x00007ffd093ab000)
    libxcb.so.1 => /usr/lib/x86_64-linux-gnu/libxcb.so.1 (0x00007ffd0918d000)
    /lib64/ld-linux-x86-64.so.2 (0x00007ffd0c7e9000)
    libm.so.6 => /lib/x86_64-linux-gnu/libm.so.6 (0x00007ffd08e88000)
    libXau.so.6 => /usr/lib/x86_64-linux-gnu/libXau.so.6 (0x00007ffd08c84000)
    libXdmcp.so.6 => /usr/lib/x86_64-linux-gnu/libXdmcp.so.6 (0x00007ffd08a7e000)

Δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι παίζει πλέον με τις ia32-lib. Δεν χρειάζονται πλέον?

 

Με έχω βάλει στο group video, έχω δοκιμάσει σχεδόν όλους τους οδηγούς που έρχονται με το ubuntu (current, updates ...), έχω βάλει στο αρχείο /usr/lib/nvidia-.../alt_ld.so.conf τα

/usr/lib/nvidia-304
/usr/lib32/nvidia-304

 

Απεγκατέστησα και επανεγκατέστησα το steam....τίποτα!

 

Πανάθεμα σε για ubuntu!!!Αν είναι για μία αναβάθμιση να ψάχνομαι έτσι τότε καλύτερα να γυρίσω εντελώς σε arch να τελειώνει η υπόθεση!!!

 

Και αν δεν φταίει η canonical για αυτά και φταίει η πράσινη εταιρεία, τότε πανάθ*μα σε και σένα και την κόκκινη εταιρεία!!!Μας τα ζαλίσατε πια με τους κ*λοdrivers σας!!!

 

Με βλέπω για μετάβαση...Νισάφι πια!

 

P.S.>Επίσης και το dead space όπου δούλευε (steam μέσω wine) και το bioshock σταματήσανε να δουλεύουνε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μένα δουλεύουν όλα μια χαρά. Και με nvidia driver και με steam. Δοκίμασε να κάνεις ξανά εγκατάσταση των nvidia driver αυτή την φορά των experimental 319.60. θα τους βρεις στα repositories και αρχισε να χρησιμοποιείς τον synaptic για package manager.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Check2fire, το πρόβλημα μου είναι η μετάβαση από την μία έκδοση στην άλλη. Με πείθεις καλή μου κυρία ότι έχεις κάτι καινούριο και καλύτερο και λέω να το πάρω και τελικά μου σπας το σύμπαν? Σίγουρα αν ψαχτούμε λίγο θα βρεθεί άκρη αλλά γιατί? Μιλάμε για ubuntu!!! User friendly!!! Είναι δυνατόν να με κλειδώνει εκτός με το καλημέρα? Δεν με ενοχλούν τα καθημερινά προβλήματακια που μπορεί να υπάρχουν αλλά μιλάμε για την βασική χρήση του συστήματος...Αλλιώς πες μου, κάνε φρέσκια εγκατάσταση! Ζάρια παίζουν? Δηλαδή η αναβάθμιση πρέπει να είναι "αν σου κάτσει"? Άντε εγώ την βρήκα την άκρη μου και με έβαλα μέσα γιατί έχω μια οικειότητα με το βάλε βγάλε οδηγούς. Κάποιος που επέλεξε ubuntu για τον λόγο ότι δεν θέλει να έχει αυτά τα θέματα και δεν ξέρει πως να το φτιάξει, τί θα κάνει? Δεν θα πει γεια σας? Και άντε να πω οκ αν φταίνε οι κλειστοί οδηγοί. Αλλά με τον nouveau? Και δεν μιλάω για max fps, μιλάω για να μπω στο σύστημα!!!

 

Αυτά λόγω απογοήτευσης πιο πολύ...τώρα για τα πιο τεχνικά. Τους 319.60 προσπάθησα να περάσω. Χειροκίνητα δεν περνάνε. Αυτόματα μέσα από τις ενημερώσεις περνάνε. Αλλά έχω τα θέματα με το opengl που προανέφερα. Και γενικότερα με όποιον οδηγό από τις ενημερώσεις και αν πέρασα υπήρχε το ίδιο πρόβλημα... 

 

Όσοι αναβαθμίσατε πώς το κάνατε? Καινούρια εγκατάσταση ή πάνω στην προηγούμενη?

 

Ξέρω ότι ίσως να είμαι υπερβολικός και στις περισσότερες φορές να πηγαίνουν όλα ρολόϊ, απλά απογοητεύτηκα γιατί πολλές φορές σε αναβαθμίσεις και δικές μου και άλλων έχω συναντήσει προβλήματα που θα έπρεπε να τους δίνουν περισσότερη σημασία...

 

Υ.Γ.> Η κάρτα μου είναι η gtx 460...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το linux γενικοτερα ειναι ολίγον Barbeque.

Αμα σου κατσει καλα στο "ψησιμο" θα το γευτεις μεχρι τελευταιας μπουκιας. Ή αμα εισαι καλος ψηστης!

 

Τα αλλα λειτουργικά ειναι ετοιματζιδικα φρεσκοσερβιρισμένα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@chisao , από αυτά που γράφεις μπορώ να υποθέσω ότι είχες εγκαταστήσει τους οδηγούς (στην 13.04) από το site της Nvidia ;

Κακώς έκανες την αναβάθμιση στην 13.10 με τους οδηγούς της Nvidia ενεργοποιημένους. (είτε είναι από το site , είτε όχι).

 

Τέλος πάντων. Το πρόβλημα σου τώρα είναι οι οδηγοί απ' ότι κατάλαβα. Κάνε το εξής

sudo apt-get purge nvidia-*
sudo rm /etc/X11/xorg.conf
sudo apt-get install nvidia-319
sudo apt-get update
sudo nvidia-xconfig

Κοίτα φυσικά τα αποτελέσματα. Καλό θα είναι να είσαι από τον official πυρήνα του Saucy (όχι του raring).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@dragonborn

Νομίζω ότι στους απενεργοποιεί μόνο του στην αναβάθμιση αλλά ίσως να κάνω και λάθος. Αλλά αυτό ακριβώς λέει λέω. Δεν θα έπρεπε να υπάρχει ένας έλεγχος εκεί και να σου πει, ΜΗΝ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙΣ γιατί θα υπάρχει πρόβλημα. Και η αλήθεια είναι ότι δεν θυμάμαι να υπήρξε κάτι τέτοιο. Ή να στους αφαιρούσε αυτό το ίδιο. Να σε βάλει μέσα και μετά να τους ξαναπεράσεις εσύ? Πάντως τώρα αυτούς που δίνει το ubuntu έχω....

Επεξ/σία από chisao
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@dragonborn

Νομίζω ότι στους απενεργοποιεί μόνο του στην αναβάθμιση αλλά ίσως να κάνω και λάθος. Αλλά αυτό ακριβώς λέει. Δεν θα έπρεπε να υπάρχει ένας έλεγχος εκεί και να σου πει, ΜΗΝ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙΣ γιατί θα υπάρχει πρόβλημα. Και η αλήθεια είναι ότι δεν θυμάμαι να υπήρξε κάτι τέτοιο. Ή να στους αφαιρούσε αυτό το ίδιο. Να σε βάλει μέσα και μετά να τους ξαναπεράσεις εσύ? Πάντως τώρα αυτούς που δίνει το ubuntu έχω....

Ναι, νομίζεις. Κι εγω ετσι νομίζω καθώς και πολλοί άλλοι :P

Πάντα να απεγκαθιστάς ότι drivers ή/και αποθετήρια έχεις (PPAs τρίτων). Ενώ πρέπει κανονικά να τα απενεργοποιεί μόνο του, κάποιες φορές τα κάνει... @@τάνα.

 

Δες αυτό που σου είπα με τους οδηγούς της Nvidia, μπας και διορθώσει το πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα χω κάνει αυτά που μου λες, αλλά θα τα ξανασβήσω μία και θα ξαναδοκιμάσω όταν πάω σπίτι αν και δεν νομίζω να δούμε καμία διαφορά...

 

Μήπως μπορεί κάποιος με nvidia να πατήσει ένα ldd /usr/bin/glxinfo και να δώσει το output?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φταίνε λες οι βιβλιοθήκες ; συμβολικοί σύνδεσμοι..κλπ ; Αυτά δημιουργούνται ξανά μετά από εγκατάσταση του οδηγού. Ελέγχονται και δημιουργούνται ξανά.

Αν δεν προλάβει κάποιος άλλος, θα σου δώσω εγώ (τώρα δεν είμαι στο Desktop όμως).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δικό μου είναι αυτό εδώ

 

 

ldd /usr/bin/glxinfo

        linux-vdso.so.1 =>  (0x00007fff11a91000)
        libGL.so.1 => /usr/lib/nvidia-319-updates/libGL.so.1 (0x00007f3b54b73000)
        libX11.so.6 => /usr/lib/x86_64-linux-gnu/libX11.so.6 (0x00007f3b5483e000)
        libc.so.6 => /lib/x86_64-linux-gnu/libc.so.6 (0x00007f3b54475000)
        libnvidia-tls.so.319.60 => /usr/lib/nvidia-319-updates/tls/libnvidia-tls.so.319.60 (0x00007f3b54272000)
        libnvidia-glcore.so.319.60 => /usr/lib/nvidia-319-updates/libnvidia-glcore.so.319.60 (0x00007f3b51d18000)
        libXext.so.6 => /usr/lib/x86_64-linux-gnu/libXext.so.6 (0x00007f3b51b05000)
        libdl.so.2 => /lib/x86_64-linux-gnu/libdl.so.2 (0x00007f3b51901000)
        libxcb.so.1 => /usr/lib/x86_64-linux-gnu/libxcb.so.1 (0x00007f3b516e3000)
        /lib64/ld-linux-x86-64.so.2 (0x00007f3b54ec3000)
        libm.so.6 => /lib/x86_64-linux-gnu/libm.so.6 (0x00007f3b513de000)
        libXau.so.6 => /usr/lib/x86_64-linux-gnu/libXau.so.6 (0x00007f3b511da000)
        libXdmcp.so.6 => /usr/lib/x86_64-linux-gnu/libXdmcp.so.6 (0x00007f3b50fd4000)
 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω δοκιμάσει τα πάντα που λέει και η διαφήμιση...Τίποτα, τζίφος! Έχω ξεκινήσει διαδικασία να περάσω σε kubuntu, mint kde ή mint με cinnamon. Δοκιμάζω και τα 3 σε vbox για να δω που θα καταλήξω...Θα ήθελα πολύ να πάω σε arch αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει χρόνος τώρα...

 

 

Edit: Έκανα μία νέα εγκατάσταση και ο nouveau δούλεψε κανονικά. Είπα λοιπόν να δοκιμάσω τους drivers από το site της nvidia. Στην αρχή απέτυχε η εγκατάσταση. Έβαλα το dkms και ξαναπροσπάθησα και μου έβγαλε πάλι το λάθος που μου βγαζε και στην προηγούμενη εγκατάσταση (με λίγα λόγια δεν έχτιζε το module). Λέω εντάξει ας το γυρίσω σε nouveau. Σβήνω λοιπόν το conf που μου χε φτιάξει ο installer της nvidia και κάνω και ένα reboot και μετά τί έχω? Πάλι τα ίδια!!! :) Οπότε κάτι κάνει ο Installer της nvidia και μετά δεν κάνει log in με τον nouveau. Έχω βάλει τώρα τους οδηγούς που έρχονται με την διανομή και για την ώρα δουλεύει κανονικά. Δεν έχω δοκιμάσει ακόμα το steam!!! :unsure:

 

Edit 2: Δουλεύει το steam κανονικά πλέον...

Επεξ/σία από chisao
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι γίνετε με τον nouveaυ. Κάποτε πριν κάποιες εκδόσεις είχα και εγώ ένα παρόμοιο πρόβλημα τώρα που το θυμάμαι και είχε χρειαστεί να απενεργοποιήσω τελείως το nouveau να μπώ με τους mesa driver και να εγκαταστήσω τους οδηγούς την nvidia. Αλλιώς μου χτύπαγε συνέχεια πρόβλημα στην εγκατάσταση και ενώ νομιζα ότι τους είχα περάσει κανονκά η διανομή δούλευε με το nouveua

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...