Προς το περιεχόμενο

επιλογη linux για ενα χρεπι


vlahoskwn

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια σας!

μου δωσανε ενα λαπτοπ το οποιο ειναι αργο με xp εχει 256 ram και pentium 4 και σκεφτηκα να βαλω linux

το λαπτοπ χρησιμοποιητε μονο για Internet και θα ηθελα μια εκδοση πολυ ελαφρια και αν ειναι δυνατον με το που ανοιγει το pc να ανοιγει ενας browser και να μην μπορουν να κανουν τιποτα αλλο

υπαρχει κατι τετοιο; αν οχι υπαρχει καμια εκδοση ελαφρια και να μην εχει τοσα πολλα φρου φρου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να δοκιμάσεις αν τρέχει καλά το chromeos http://chromeos.hexxeh.net/ ή το meego https://meego.com/downloads/releases/1.2/meego-v1.2-netbooks

 

 

Γενικά για μικρές και ελαφριές εκδόσεις που θα τρέχουν σίγουρα δες το wary puppy

ή σαν λίγο ποιο ολοκληρωμένο περιβάλλον το pclinuxos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

με 256mb μην περιμένεις να ανοίξεις youtube ή facebook.

Έτσι!

Οι απαιτήσεις έχουν πλέον αυξηθεί, οπότε παίζει σημασία και το hardware, εκτός του λειτουργικού.

 

EDIT:

Ως ελαφριές διανομές, θα προτείνω με την σειρά μου

 

Lubuntu 13.10

και

Bodhi Linux

Δείτε παρακάτω το γιατί

 

Είναι και οι δυο εύκολες στη χρήση και minimal για αργούς υπολογιστές.

Ως λύση για το youtube, προτείνω το minitube , μπορείς να το εγκαταστήσεις στις παραπάνω διανομές. Δεν απαιτεί flash player.

Επεξ/σία από dragonborn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου φανηκε πολυ καλο το chromeos αυτον με το που ανοιγει το Pc το crhome και τιποτα αλλο;

να σας δωσω λιγο να καταβατε θελω κατι σαν το browserlinux

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι!

Οι απαιτήσεις έχουν πλέον αυξηθεί, οπότε παίζει σημασία και το hardware, εκτός του λειτουργικού.

 

Ως ελαφριές διανομές, θα προτείνω με την σειρά μου

 

Lubuntu 13.10

και

Bodhi Linux

 

Είναι και οι δυο εύκολες στη χρήση και minimal για αργούς υπολογιστές.

Ως λύση για το youtube, προτείνω το minitube , μπορείς να το εγκαταστήσεις στις παραπάνω διανομές. Δεν απαιτεί flash player.

Κατά κανόνα τόσο παλιά laptop δεν έχουν pae οπότε δεν τρέχουν αυτές οι εκδόσεις.

Εκτός από το minitube υπάρχει και το smplayer που έχει youtube browser και τα παίζει σαν απλά βίντεο.

Πάλι σε τόσο παλιό μηχάνημα πάνω από 360p λογικά θα ζορίζεται(μπορεί και κάτω από... ).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά κανόνα τόσο παλιά laptop δεν έχουν pae οπότε δεν τρέχουν αυτές οι εκδόσεις.

To pae μου μέσα..

Έχεις δίκιο @TheELF, το ξέχασα τελείως.

 

Για το Lubuntu υπάρχει λύση, για κάποιον που θέλει να ασχοληθεί όμως. Lubuntu fake-PAE

 

Για το Bodhi Linux δεν ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...