Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση Ubuntu από USB Stick


pbp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδιά,

       έχω βάλει τo ubuntu σε ένα USB Strick και θέλω να κάνω Dual Βοοt Windows 7 - Ubuntu στο λαπτοπ μου.

Πως γίνεται να ξεκινήσει η εγκατάσταση απο το USB Stick μετά το reboot των windows?

Δεν ξεκινάει αυτόματα όπως όταν τα έχουμε σε ένα CD ?

 

Ακολουθώ αυτόν τον Link.png Site: οδηγό

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακολουθας τον οδηγο και φτιαχνεις το φλασακι. Με το που κανει επανεκκινηση, μπαινεις μεσα στο bios με το κουμπι delete, ψαχνεις να βρεις την επιλογη "boot priority" η κατι παρομοιο και βαζεις σαν boot priority πρωτο το φλασακι σου. Αποθηκευεις τις αλλαγες, κανεις επανεκιννηση και εισαι ετοιμος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις windows 8 ?

...θέλω να κάνω Dual Βοοt Windows 7 - Ubuntu στο λαπτοπ μου.

:huh:

 

pbp  από το BIOS, όπως σου είπε και ο KoKoPsOpSaRoS θα βρεις την λύση. Πρέπει να βάλεις ως πρώτη συσκευή εκκίνησης το USB.

 

Μερικά BIOS έχουν και το λεγόμενο One Boot Key, όπου δεν χρειάζεται να μπεις στο configuration. Το θέμα έιναι πως το πλήκτρο αλλάζει (δεν είναι σε όλα το ίδιο).

Στο δικό μου για παράδειγμα είναι το F11, όπου με το USB stick συνδεδεμένο, μπορώ να επιλέξω από ένα μενού (το εμφανίζει αφού πατήσω το F11 κατά τη διάρκεια του boot) από ποια συσκευή θα εκκινήσει ο υπολογιστής.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με win 8 ειναι ιδια η διαδικασια?

Όχι ακριβώς. Πρέπει να προσέξεις 2 πραγματάκια.

 

1) Να είναι το Secure Boot OFF στο UEFI

2) Να κλείσεις τα Windows 8 κανονικά. Από default χρησιμοποιούν την λειτουργία Fast boot όπου μπαίνουν σε hibernation, με αποτέλεσμα να υπάρχει (πιθανότατα) πρόβλημα στην αναγνώριση του partition-λειτουργικού από τον εγκαταστάτη του Linux.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...