Προς το περιεχόμενο

Αγορά Inkjet πολυμηχανήματος(Epson xp405 vs HP 3525)


thanasismen76

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,αναμένω απο E-Shop τον EPSON EXPRESSION HOME XP-405 BLACK τον οποίο και πρόλαβα σε τιμη 57 Ευρώ από το newsletter.Αργότερα όμως πατατήρησα ότι τα μελάνια του ειναι λίγο "τσιμπημένα".(Ενδεικτικά : Μαύρο 5,2 ml ->8,55 € ~175 σελίδες-Κόστος Σελίδας 0.108€.)
Να αναφέρω εδώ ότι ψάχνω για inkjet πολυμηχάνημα με WiFi και ανεξάρτητα μελάνια για απλή χρήση.Ταχύτητες εκτύπωσης π.χ δε με ενδιαφέρουν ίσως σχετικά καλή ποιότητα σε έγχρωμη εκτύπωση.
Ψάχνοντας βρήκα στα 60 € τον HP Deskjet Ink Advantage 3525 All-in-One
Το αντίστοιχο μαύρο του κοστίζει ~ 8,00 € τα 15ml ~550  σελίδες-Κόστος Σελίδας 0.015€
Επιπλέον ο HP έχει και αυτόματο duplex.Θέλω να ρωτήσω εάν κάποιος έχει κάποιο από τα 2 πολυμηχανήματα ώστε να μου πει εάν αξίζει ο HP λόγω πιο φθηνών μελανιών και γενικά πιο από τα 2 αξίζει περισσότερο.
(Τρίτη απόγευμα μάλλον θα παραλάβω τον Epson.Δε θα τον χρησιμοποιήσω μέχρι να καταλήξω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eχεις κανει λαθος στον υπολογισμο οσον αφορα το κοστος εκτυπωσης 8.55/175=0.049 το μαυρο/σελιδα στον Epson. (0.015  hp)

Ειναι πανω απο τρεις φορες ακριβοτερο σε σχεση με τον hp.

Eχω κανει μια παραγγελια κι εγω τον xp-305 στα 55 ευρω αλλα βλεπω οτι θα αργησει πολυ η παραδοση και σκεφτομαι μηπως αξιζει να ακυρωσω για τον hp στα 60 και αμεση παραδοση. (Ευχαριστω δεν ειχα δει την προσφορα αυτη!).

Οποτε το θεμα με ενδιαφερει κι εμενα αμεσα...

 

Παιδια βοηθειστε οσο μπορειτε. :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.plaisio.gr/melani-toner/analosima/melani/Epson-Ink-18-Black-C13T18014010.htm.Απο εδώ το είδα.Και πάλι το κόστος είναι τριπλάσιο για ασπρόμαυρη εκτύπωση

Στα χρώματα το ΠΛΑΙΣΙΟ έχει τιμές στα EPSON γύρω στα 7€ για 3,3ml - 180 σελίδες - 0,077€  Κόστος Σελίδας.Το κόστος το υπολογίζει και βάση ml λογικά αφού στην αριθμητική πράξη είναι υποδιπλάσιο το αποτέλεσμα.

Αντίστοιχα για HP στα 8€ δίνει μέγιστο 600 σελίδες τα 15ml με 0,013€  Κόστος Σελίδας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω αγοράσει προσφατα τον epson xp405 και δεν εχω καποιο παράπονο.

Συνδεεται και ασύρματα με το δικτυο του σπιτιού και εξυπηρετούνται όλοι!

Οσο για τα μελάνια που λες, υπάρχει αυτό που ειναι συσκευασία XL και εχει όλα τα μελάνια μέσα. Νομίζω συμφέρει.

 

Η αλήθεια ειναι πως δεν εχω γεμίσει ακόμα τα αυθεντικά μελανάκια για να τα δοκιμάσω και έτσι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω να συμφέρει να δώσεις 50+ € για 11,5ml Μαύρο και από 6,6 ml για τα υπόλοιπα 3 χρώματα(σύνολο 31,3 ml όπως λέει και η συσκευασία).Εδώ λέμε ότι τα μελάνια του HP είναι όλα από 15ml (Σύνολο 60ml δηλαδή) σε τιμή περίπου 35 € και για τα 4!!!!!

Τώρα αν τα EPSON χρησιμοποιούν λιγότερα ml ανά σελίδα αυτό δε το ξέρω.Μάλλον θα ακυρώσω τη παραγγελία και θα πάω σε HP 3525.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω να συμφέρει να δώσεις 50+ € για 11,5ml Μαύρο και από 6,6 ml για τα υπόλοιπα 3 χρώματα(σύνολο 31,3 ml όπως λέει και η συσκευασία).Εδώ λέμε ότι τα μελάνια του HP είναι όλα από 15ml (Σύνολο 60ml δηλαδή) σε τιμή περίπου 35 € και για τα 4!!!!!

Τώρα αν τα EPSON χρησιμοποιούν λιγότερα ml ανά σελίδα αυτό δε το ξέρω.Μάλλον θα ακυρώσω τη παραγγελία και θα πάω σε HP 3525.

Που το λεει αυτο με τα 15 ml, ψαχνω και δεν μπορω να το βρω πουθενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για την ακρίβεια είναι 14ml (http://www.hpshop.gr/b2c_hpshop/b2c/pd.do?pg=E1F10BCA133110F18AA41CC1DE74FFB5&pa=7F6EB10890474A4895D9EAC19782238F) στην καρτέλα Τεχνικά Χαρακτηριστικά.

Επεξ/σία από thanasismen76
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά να σας πω κάτι να το ξέρετε,επειδή έχετε μπερδευτεί λίγο. Αν είναι δυνατόν ένα μελάνι να εκτυπώνει 550 σελίδες. Αυτό που αναφέρουν είναι με επίστρωση μελάνης στην σελίδα μόλις 5%.Δεν υπάρχει περίπτωση να εκτυπώσεις κάτι και είναι τόσο λίγο. Αυτά που εκτυπώνουμε συνήθως μια σελίδα με κείμενο είναι 40% άρα κάντε 550/8 = ~68 σελίδες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανεις δε μπερδευτηκε.Αν προσεξες αναφερομαστε στην αναλογια € με ml.Οτι δηλαδη με τα ιδια χρηματα εχεις περιπου τριπλασια ποσοτητα σε μελανι(π.χ στο μαυρο εχεις 5,2 ml με 8,5€ στον EPSON ενω στον HP εχεις 14ml μελανι με 7,5€.).Οπως προανεφερα δε ξερω αν ο EPSON χρησιμοποιει λιγοτερα ml απ'οτι ο HP σε εκτυπωση πανομοιοτυπων σελιδων,αν εχει δηλαδη πιο οικονομικη τεχνολογια εκτυπωσης.Εννοειται οτι οι πραγματικες σελιδες ανα μελανι ειναι λιγοτερες απο τις ονομαστικες.Οι εταιρειες κανουν τις μετρησεις βασισμενες στο ιδιο προτυπο (ISO/IEC 24711)http://www.hp.com/pageyield/articles/us/en/IsoInkjetYield.html.Το τι εκτυπωνει ο καθενας διαφερει αρα και ο χρονος αντοχης των μελανιων.Ενα αλλο ερωτημα ειναι και η ποιοτητα του εκαστοτε μελανιου.Καποιοι χρηστες αναφερουν μετρια ποιοτητα του μαυρου σε καποια μοντελα σε ξενα forum που εχω κοιταξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον θα προτιμήσω τον  HP Deskjet Ink Advantage 5525 All-in-One. Βγαίνει στα 99-15=84€ με την επιστροφή από την HP. Για αυτά που προσφέρει (ανεξάρτητα μελάνια,WiFi,αυτόματο Duplex,Card Reader,οθόνη αφής,ePrint κτλ) πιστεύω να αξίζει.Υπάρχει κανείς που να έχει τον συγκεκριμένο (ή τον 3525-φοράνε ίδια μελάνια) για να μου πει γνωμες ?

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι εκτυπωτες που ανααφερεστε ειναι απαραδεκτα ακριβοι στη χρηση λογω μικρων μελανιων. Ψαξτε τους hp officejet των 120+ ευρω με τις μπουκαλες των 28 & 69ml που τις πουλανε στο ebay 5-10euro καθε μια. Επισης οι home εκτυπωτες ζουνε 2χρονια max. 'Η θα πεθανουν σε καποια ζορικη εκτυπωση 200σελ 'η απο μπουκωμα αν μεινουν καμια 15αρια μερες χωρις εκτυπωση. Ψαξτε και τους brother και κατι παλιους canon που περνουν μελανια της σειρας cli5 η cli8. Τετοια μελακια πωλουνται στο νετ 1ευρω το ενα....

 

Oi epson αποδεδειγμενα τα νεα μοντελα ζουν λιγο. Ας βγειω κςποιος να το διαψευσει. Βουλωνουν οι κεφαλες τους για πλακα και χαλας το μελανι στο καθαρισμο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι εκτυπωτες που ανααφερεστε ειναι απαραδεκτα ακριβοι στη χρηση λογω μικρων μελανιων. Ψαξτε τους hp officejet των 120+ ευρω με τις μπουκαλες των 28 & 69ml που τις πουλανε στο ebay 5-10euro καθε μια. Επισης οι home εκτυπωτες ζουνε 2χρονια max. 'Η θα πεθανουν σε καποια ζορικη εκτυπωση 200σελ 'η απο μπουκωμα αν μεινουν καμια 15αρια μερες χωρις εκτυπωση. Ψαξτε και τους brother και κατι παλιους canon που περνουν μελανια της σειρας cli5 η cli8. Τετοια μελακια πωλουνται στο νετ 1ευρω το ενα....

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...