Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα στο bootάρισμα των linux


Stalk3r

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προχθές πέρασα με επιτυχία από usb stick τα linux mint 15 xfce στο netbook samsung NC10 όπως και τα ubuntu παλαιότερα.Έχω και έναν σταθερό υπολογιστή(desktop) στον οποίο έχω προσπαθήσει να εγκαταστήσω τα ubuntu με τον ίδιο τρόπο(usb) χωρίς επιτυχία καθώς επίσης και τα linux mint.Αυτό που συμβαίνει είναι ότι bootάρει, δίχνει κανονικά το logo των linux mint μου λέει να περιμένω μέχρι να ξεκινήσει η εγκατάσταση, όταν αυτή ξεκινάει, χαλάνε τα γραφικά(δείχνει μια μαύρη οθόνη με διάφορα διάσπαρτα πολύχρωμα κουτάκια) και ξαφνικά παγώνει η οθόνη!

 

Σκέφτηκα ότι μπορεί να υπάρχει ασυμβατότητα με την κάρτα γραφικών.Τα χαρακτηριστικά του υπολογιστή είναι τα εξής: Μητρική  Gigabyte GA-946GMX-S2  , Intel Core Duo 2 CPU 2,2 Ghz , Nvidia GeForce GT 240 , 2GB Ram DDR2 667 Mhz

 

Nα πω ότι στον ίδιο υπολογιστή(desktop) έχω εγκαταστήσει με επιτυχία από το ίδιο στικάκι τα Windows 7 και 8.

 

EDIT: Το βρήκα http://forums.linuxmint.com/viewtopic.php?t=122257&f=46 .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λύθηκε δηλαδή το πρόβλημα ;

Πάτησα enter και επέλεξα την δεύτερη επιλογή, start in compatibility mode και bootαρε κανονικά.Τα εγκατέστησα και μετά στην εικόνα που έκανα επισύναψη post-274373-0-15077300-1381525794_thumb.png επέλεξα την πρώτη επιλογή και ξαναέπαθε το freezeάρισμα.Έκανα επανεκκίνηση και μετά επέλεξα την δεύτερη επιλογή recovery mode και μπήκα κανονικά στα mint αλλά έγραφε κάτι με τα γραφικά, ότι δηλαδή μπορεί να μην εμφανίζονται σωστά...κάτι τέτοιο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μπες ξανά έτσι όπως μπήκες και πριν και άνοιξε το πρόγραμμα terminal και δώσε την εντολή 

 

glxinfo 

 

και ανέβασε εδώ ότι σου βγάλει. 
Είναι θέμα driver για την κάρτα γραφικών σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tελικά έφτιαξε, έπρεπε να ακολουθήσω και τον δεύτερο οδηγό από το link παραπάνω.Τέλος πάντων όλα καλά, ευχαριστώ τα μέλη dragonborn και chek2fire για το ενδιαφέρον τους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...